
Video amerického konšpirátora sa virálne šíri na slovenskom Facebooku napriek tomu, že bol na platforme zablokovaný
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 29. januára 2021 o 11:49
- Aktualizované dňa 8. apríla 2021 o 14:17
- Článok prečítate za 26 min
- Autor: Charlotte MASON, Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Pôvodné video bolo zverejnené na Jonesovej webstránke Infowars 21. júna 2020. Krajne pravicový komentátor známy napríklad tým, že útoky z 11. septembra označil za interne a vopred naplánované a masaker v škole v Sandy Hook označil za podvrh, v štvorminútovom videu spomína všemožné tvrdenia o prebiehajúcej pandémii ochorenia COVID-19.
„Všetko je to len o vytvorení strachu a testovaní poslušnosti a kontroly nad populáciou, aby sa zrútila ekonomika a mohla byť nastolená celoplanetárna vláda založená na medicínskej tyranii,“ hovorí vo videu hlas, tlmočiaci Alexa Jonesa do slovenčiny. „Ešte stále je čas zastaviť túto operáciu.“
V septembri malo video už viac ako 1,7 milióna pozretí naprieč niekoľkými príspevkami na slovenskom Facebooku, pričom ďalej ho zdieľalo viac ako 47 000 facebookových používateľov. Ide tak o jeden z najvirálnejších príspevkov za ostatné mesiace.
„Toto je novodobá genocída, kto bude za to potrestaný?“ pýta sa jeden z fanúšikov pod videom zaveseným na stránke Chemtrails Slovensko, kde nazbieralo konšpiračné video o pandémii viac ako 500 000 videní. „Podvod storočia,“ komentuje video ďalší.
Video bolo zdieľané aj ďalšími konšpiračnými stránkami a profilmi, napríklad tu, tu alebo tu, šírilo sa následne aj v mnohých FB skupinách s nacionalistickou či anti-systémovou tematikou.
Ban od Facebooku
Obrovské množstvo videní a zdieľaní získalo Jonesovo video napriek tomu, že Facebook vymazal Alexa Jonesa a jeho platformu Infowars a obmedzil šírenie ich obsahu v máji minulého roku spolu s rôznymi ďalšími konšpirátormi a extrémistami v rámci bezprecedentného opatrenia slúžiaceho na potlačenie nenávistného obsahu. Tieto stránky totiž porušovali zásady komunity. Podľa Facebooku však môžu mať svoj obsah zmazaný aj ľudia, ktorí týmto dezinformátorom vyjadrujú podporu.
Ban pre Alexa Jonesa od Facebooku prišiel po tom, ako sa pre podobný postih rozhodli platformy Twitter a YouTube, ktorí zablokovali Jonesove účty v roku 2018.
Konšpiračným teóriám sa na sociálnych sieťach darilo od vypuknutia nového koronavírusu koncom minulého roka, počnúc fámami, že zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates úmyselne vytvoril pandémiu, až po efektne upravené video „Plandemic“, ktoré okrem iného tvrdí, že pre nemocnice je výhodné hlásiť nadmerné diagnózy COVID-19.

Sociálne siete sa pokúšajú zamedziť šíreniu dezinformácií tým, že penalizujú tých najhorších škodcov obmedzovaním dosahu ich príspevkov, ktoré sú označované fact-checkermi. Ani to však nestačí a nový dezinformačný obsah pribúda rýchlejšie, než sú platformy schopné sa s ním vysporiadať.
Tím AFP Fakty kontaktoval Sophiu Ignatidou, výskumníčku umelej inteligencie a dezinformácií pri britskom Chatham House. Tá povedala, že „nie je vôbec prekvapená“, že video Alexa Jonesa je stále prístupné online.
„Facebook je známy tým, že má mnoho problémov v oblasti dohľadu nad obsahom,“ uviedla telefonicky 11. septembra. „Môže za to kombinácia dvoch faktorov, poprvé nedostatok ľudských zdrojov - moderátori nemôžu konkurovať množstvu nového obsahu - a podruhé skutočnosť, že skupiny ako tie, ktoré zdieľali toto video Alexa Jonesa, sa snažia vyhnúť automatizovaným sledovacím systémom“.

Slovenskí experti taktiež varujú pred nedostatkom moderácie zo strany sociálnych sietí - práve vďaka tomu sa totiž môže šírenie dezinformácií a konšpiračných teórií vymknúť spod kontroly.
„Slovenské facebookové skupiny zamerané na pandémiu COVID-19 majú desiatky či stovky tisíc členov. V nich pribudnú každý deň stovky príspevkov, ktoré ďalej používatelia zdieľajú - bez náležitého moderovania,“ povedal pre AFP Tomáš Kriššák, občiansky expert na dezinformácie a jeden zo zakladajúcich členov platformy Sebavedomé Slovensko či Checkbot, ktoré sa snažia bojovať proti šíreniu klamstiev na internete.
„Toto konkrétne video pravdepodobne práve takto získalo počiatočné zhliadnutia a engagement,“ povedal. „Potom nastáva efekt snehovej gule či reťazová reakcia. Príspevok je stále viac a viac zdieľaný, až ho vidia milióny ľudí.“
„Je to dôkaz toho, aký veľký potenciál majú v súčasnosti konšpiračné teórie na Slovensku. Slováci tomu veria a nehanbia sa tieto bludy zdieľať vo svojich komunitách, končí svoje stanovisko pre AFP Kriššák.
To, že Slováci sú obzvlášť náchylní veriť dezinformáciám, dokazuje aj nedávny prieskum GLOBSECu. Podľa neho až 56% Slovákov verí v niektoré z najrozšírenejších konšpiračných teórií, čo je najviac v porovnaní s našimi susedmi v regióne.
Pri desaťtisícoch protestujúcich proti obmedzeniam súvisiacim s pandémiou počas posledných mesiacov - od Spojených štátov po Chorvátsko - sa však rozhodne nedá povedať, že by boli konšpiračné teórie šírené na internete len slovenským problémom.
„Je to komplikovaná situácia,“ povedala Ignatidou. „Facebook a Twitter nie sú iba mediálne či technologické spoločnosti. Sú úplne vryté do našich životov.“
---
Tu sú hlavné tvrdenia z videa, ktoré tím AFP Fakty po jednom overil:
TVRDENIE: Organizácia Spojených národov uviedla, že hospodárska kríza spôsobená pandémiou je „dobrá vec“ - NEPRAVDA
„Svet sa rúti do umelo vyvolaného finančného kolapsu,“ hovorí na začiatku videa hlas, ktorý prekladá pôvodný komentár Alexa Jonesa do slovenčiny. „Šéf Organizácie pre udržateľný rozvoj Spojených národov minulý týždeň povedal, že je to dobrá vec, a použijú COVID na zníženie našich životných štandardov, aby sme zachránili planétu.“
Michal Szymanski, hovorca Oddelenia hospodárskych a sociálnych vecí Organizácie Spojených národov (UN Dept of Economic and Social Affairs), pre AFP Fakty uviedol, že neexistuje nič také ako „Organizácia pre udržateľný rozvoj Spojených národov“ neexistuje.
„Nevieme, koho má pán Jones na mysli,“ uviedol Szymanski prostredníctvom e-mailu. „Čo vieme, je, že že tvrdenia uvedené v jeho videu nemôžu byť ďalej od posolstiev a správ, ktoré OSN počas tejto krízy neustále komunikuje.“
Logo zobrazené vo videu Jonesa je logo Divízie OSN pre ciele udržateľného rozvoja, ktorá pracuje na riešení chudoby v rozvojových krajinách.

Tím AFP Fakty nenašiel v renomovaných médiách žiadny dôkaz o tom, že by šéf Divízie OSN pre ciele udržateľného rozvoja Alexander Trepelkov niekedy uviedol, že ekonomické dôsledky pandémie sú akýmsi pozitívom.
Počas webinára 12. mája 2020 Trepelkov uviedol, že kríza spôsobuje „bezprecedentné zdravotné a sociálno-ekonomické výzvy na celom svete vrátane prehlbovania nerovností medzi krajinami a v rámci nich.“
TVRDENIE: Nemocnice boli počas reštriktívnych opatrení prázdne - ZAVÁDZAJÚCE
„Najprv si pripomeňme, že je zaznamenané, že všetky tie nemocnice boli úplne prázdne,“ hovorí Jones spolu so zábermi, ktoré ukazujú nemocnicu Elmhurst v New Yorku.

Pandémia obzvlášť zasiahla newyorskej štvrť Queens, kde sa nachádza nemocničné centrum Elmhurst. Podľa databázy Johns Hopkins’s Coronavirus Resource Center, zaznamenala štvrť Queens k 10. septembru 2020 viac ako 69 800 prípadov COVID-19, z toho viac ako 6 000 úmrtí - čo je druhý najvyšší počet obetí v rámci jednotlivých okresov v USA.

Stephanie M. Guzmán, hovorkyňa newyorského systému verejného zdravotníctva NYC Health + Hospitals, ktorú sme za AFP Fakty kontaktovali, uviedla, že nemocnica ošetrila a prepustila „viac ako 1 000“ pacientov COVID-19, odkedy sa mesto uzavrelo počas marcového lockdownu.
V marci New York Times ukázali v rámci videoreportáže podmienky v nemocnici Elmhurst, ktorá bola „jedným z epicentier koronavírusu v New Yorku“. Lekárka na urgentnom príjme Colleen Smith ukázala rady postelí s pacientmi s koronavírusom. „Všetci pacienti v tejto miestnosti, všetky tie chodidlá, ktoré vidíte, tí všetci majú COVID,“ povedala.
Fotografie AFP vyhotovené 26. marca 2020 ukazujú ľudí v radoch, ktorí čakajú na test COVID-19 v modro-bielych stanoch pred touto nemocnicou. Rovnaké stany sú viditeľné aj na videu Alexa Jonesa, hoci nevidno ľudí čakajúcich v rade.

Elmhurst nemocnice vykázala pokles nových COVID-19 prípadov v máji 2020. Podľa článku New York Times z 20. mája 2020 liečila nemocnica „sotva tretinu ľudí, ktorí boli hospitalizovaní pred vypuknutím pandémie“, pretože klesol počet prípadov COVID-19, ale rutinné operácie ešte neboli obnovené.
Elmhurst nie je jedinou nemocnicou, ktorá zaznamenala pokles počtu pacientov počas pandémie. V apríli agentúra AFP vyvrátila tvrdenia (vo francúzštine), že vláda „klamala“ ohľadom ohniska nákazy po tom, ako sa objavilo video ukazujúce prázdnu nemocnicu vo francúzskom Toulone. Na záberoch však bolo vidieť pohotovosť nemocnice, ktorá bola kvôli reštriktívnym opatreniam prakticky prázdna.
TVRDENIE: Nemocničné lode „nemali žiadnych pacientov“ - NEPRAVDA
Jones hovorí, že nemocničné lode, ktoré poslal americký prezident Donald Trump na vrchole pandémie, aby sa uvoľnili niektoré nemocničné lôžka, „nemali žiadnych pacientov“.
Spojené štáty vyslali dve nemocničné lode na liečbu pacientov bez COVID-19, aby sa lekári a zdravotné sestry mohli zamerať na boj proti koronavírusu v nemocniciach na pevnine. Počas lockdownu klesol počet hospitalizácií mimo diagnózy COVID-19, keďže bolo ľuďom povedané, aby radšej zostali doma, pokiaľ nemali urgentný stav alebo závažné príznaky COVIDu-19.
USNS Mercy - prestavaný ropný tanker s 1 000 lôžkami - ošetril 77 pacientov podľa USNI News počas šesť týždňového pobytu v Los Angeles od 27. marca do 15. mája.
Podobne to bolo aj v prípade USNS Comfort. Loď podľa informácií námorníctva ošetrila 182 pacientov počas jej zakotvenia v New Yorku od 30. marca do 30. apríla. Plávajúca nemocnica mala tak málo pacientov, že začala brať aj pacientov s COVID-19, čo tvorilo asi 70 percent prijatých pacientov.
TVRDENIE: Nemocnice dostávali 52 000 dolárov za každého prijatého pacienta s COVID-19 a vedome zavádzali pri diagnózach pacientov - NEPODLOŽENÉ
„Práve sa ukázalo, že na každého pacienta, o ktorom tvrdili, že mal COVID dostali vyše 52 000 dolárov. A dávali do grafov ľudí, ktorí ani COVID nemali.“ tvrdí vo videu Jones.
Konšpirátor uvádza, že nemocnice počítali pacientov, ktorí zomreli na ochorenia či stavy nesúvisiace s COVIDom, ako sú srdcové infarkty či rakovina, ako úmrtia COVIDu-19, aby „dostali peniaze“.
"Bolo to zorganizované po celom svete, lebo Svetová zdravotnícka organizácia OSN nastavili štandardy a parametre," uviedol.
Tím AFP Fakty nenašiel nijakú inú zmienku o 52 000 dolároch v súvislosti s diagnózami COVIDu-19. Vyzerá to tak, že sumu Jones prebral po tom, čo lekár a republikánsky člen senátu štátu Minnesota Scott Jensen v rozhovore pre Fox News v apríli tvrdil, že lekári sú povzbudzovaní k tomu, aby ako dôvod úmrtia svojich pacientov uvádzali COVID-19.
To malo byť podľa neho motivované platbami, ktoré dostávali nemocnice od Medicare - federálneho zdravotného programu poistenia pre Američanov vo veku nad 65 rokov. Jensen tvrdil, že za každého pacienta s diagnózou COVID-19 v ich opatere, mala nemocnica dostať 13 000 dolárov, a až trikrát toľko - 39 000 dolárov - v prípade, že si liečba vyžadovala pripojenie na pľúcny ventilátor. V súčte by tieto dve sumy predstavovali 52 000 dolárov, čo je suma uvedená v Jonesovom videu.

V USA závisí množstvo peňazí, ktoré nemocnice dostanú na ošetrenie, na závažnosti zdravotného stavu pacientov. Vládna agentúra pre krytie zdravotných nákladov Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS) stanovuje pre prípady COVID-19 rôzne odhady platieb v závislosti od závažnosti ochorenia (k nahliadnutiu tu). Tie sa pohybujú od 6 024,55 USD za akútnu bronchitídu do 39 896,58 USD za podporu na ventilátore v trvaní viac ako 96 hodín.
V rámci federálneho finančného stimulu spoločnosť Medicare skutočne platí nemocniciam pre pacientov s COVIDom-19 viac, konkrétne o 20 percent v porovnaní so štandardnými sadzbami. Tento príplatok bol uzákonený v sekcii 3710 zákona CARES (The Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act), ktorý vstúpil v platnosť 27. marca, a slúži ako finančná kompenzácia pre nemocnice, ktoré náhle stratili príjmy z bežnej starostlivosti a na ošetrenie a poskytovanie služieb pre vysoko infekčných pacientov s COVID-19.
CMS vydala taktiež novú smernicu, ktorá vstúpila v platnosť 1. septembra 2020 a ktorá po novom vyžaduje, aby mali pacienti „pozitívny laboratórny test COVID-19 zdokumentovaný v zdravotnej dokumentácii, aby nemocnica mala nárok na 20-percentný príplatok“. Predtým boli pokrývané aj podozrivé prípady COVID-19 v situáciách, keď napríklad došlo k úmrtiu pacienta na respiračné ochorenie ešte pred dokončením testu.
Na základe zistení agentúry AFP však neexistuje nijaký dôkaz pre Jonesovo tvrdenie o 52 000 dolároch.
„Absurdné“ obvinenie
Americkí zdravotnícki experti odmietli tvrdenia, že by americké nemocnice umelo navyšovali počet pacientov s diagnózou COVID-19.
V rozhovore pre Denver Post v článku z 20. mája 2020 uviedol Joe Hanel, hovorca výskumnej skupiny pre zdravotnú politiku na Colorado Health Institute, že takáto myšlienka je „absurdná“.
„Myšlienka, že nemocnice a lekári umelo zvyšujú počty diagnóz COVID-19 a dokonca dávajú pacientov na ventilátory, aby tak navýšili svoje príspevky, nie je len smiešna či absurdná, ale je aj urážlivá pre lekárov, ktorí riskujú svoje vlastné životy,“ uviedol.
Gerald Kominski, vedúci pracovník UCLA Centra pre výskum zdravotnej politiky, uviedol pre FactCheck.org v apríli 2020: „Akákoľvek predstava, že by pacienti boli pripojení na ventilátor z dôvodu finančného zisku a nie z lekárskej potreby, „v podstate hovorí, že lekári porušujú svoju Hippokratovu prísahu ... bolo by to ako poskytnúť operáciu srdca niekomu, kto to nepotrebuje.“
Jones vo videu tvrdí, že normy stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tak, aby aj v prípade srdcových infarktov, rakoviny či ďalších chorôb bol uvádzaný ako príčina úmrtia COVID-19, pokiaľ bol u pacienta vírus prítomný a ochorenie diagnostikované.
V skutočnosti WHO vydala 20. apríla Medzinárodné pokyny pre certifikáciu a klasifikáciu (kódovanie) COVID-19 ako príčiny úmrtí, ktoré priamo odporúčajú uviesť COVID-19 ako príčinu úmrtia len v prípade, ak skutočne ide o základný dôvod, pre ktorý pacient zomrel. V dokumente sa konkrétne spomína infarkt myokardu, ako príklad, pri ktorom nemá byť príčinou úmrtia COVID-19, aj keď je pacient infikovaný vírusom.

Agentúra AFP už v minulosti vyvrátila tvrdenie, že CDC (Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) pridávalo úmrtia na chrípku a zápal pľúc do štatistík COVIDu-19. Také tvrdenie je nepravdivé; Národné centrum pre štatistiku v zdravotníctve (NCHS) pri CDC zaznamenáva iba tých, ktorí zomreli na COVID-19 v rámci svojich počtov.
TVRDENIE: Lekári dostali zákaz na sociálnej sieti za to, že označili pandémiu za „hoax“ - ZAVÁDZAJÚCE
„Keď vyšli všetci tí doktori všeobecného lekárstva, prestížni vedci, bývalý hlavný virológ Rockefellerovej nemocnice vyšiel a povedal, že je to hoax, že je to podvod, dostali zákaz na Youtube, Facebooku a Twitteri, lebo systém vie, že tento hoax neustojí denné svetlo,“ tvrdí Jones.
Video zobrazuje snímku obrazovky z tlačovej konferencie 22. apríla, na ktorej dvaja americkí lekári vyvolali kontroveruziu po vyjadrení nesúhlasu s reštriktívnymi opatreniami.
„Spravidla chorých umiestnite do karantény. Keď má niekto osýpky, dáte ho do karantény. Nikdy sme nevideli, že by sme do karantény umiestňovali zdravých, že budete brať ľudí bez chorôb a bez príznakov a zamknete ich v ich domoch,“ uviedol Daniel Erickson, pohotovostný lekár v zdravotníckom zariadení Accelerated Urgent Care v Bakersfielde v Kalifornii.
„V štáte Kalifornia máte 0,03 šancu zomrieť na COVID-19. Vyžaduje si toto, aby ľudia zostali na jednom mieste? Vyžaduje si to zatvorenie zdravotníckych systémov? Vyžaduje si to, aby ľudia prišli o prácu?“ namietal.

Napriek tomu, že Erickson alebo jeho kolega Artin Massihi vyjadrili nesúhlas s postupom úradov pri vypuknutí epidémie COVID-19, ani jeden z nich nepoužil slová „hoax“, „podvod“, „falošné“ alebo „nepravdivé“ na základe prepisu tlačovej konferencie získaného tímom AFP Fakty.
Americká vysoká škola urgentných lekárov (American College of Emergency Physicians) a Americká akadémia urgentnej medicíny (American Academy of Emergency Medicine) okamžite zverejnili spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili stanoviská dvoch lekárov ako „neuvážené a nepodložené úvahy“.
YouTube odstránil video z tlačovej konferencie zverejnené miestnym spravodajským kanálom 23ABC Bakersfield za „porušenie“ komunitných zásad. Záznam je však stále k dispozícii na facebookovej stránke 23ABC Bakersfield.
TVRDENIE: Vírus sa šíril najviac v urbánnych centrách Demokratickej strany, pretože „nevydrží na dennom svetle“ - NEPRAVDA
„Tento vírus, ktorý je skutočným vírusom a zlým zápalom pľúc, nevydrží na dennom svetle,“ hovorí Jones vo videu. Tvrdí, že COVID-19 sa „najviac šíril a zabil najviac ľudí v modrých mestách a modrých štátoch“, pretože sú to „mestské kaňony bez slnečného svetla“.
Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zaznamenali USA k 16. septembru 2020 viac ako 6,5 miliónov prípadov a viac ako 194 000 úmrtí na COVID-19.
Najviac úmrtí bolo zaznamenaných v New Yorku, New Jersey a Kalifornii - teda v štátoch, v ktorých zvíťazila v prezidentských voľbách 2016 Demokratická strana. Najvyšší počet prípadov COVID-19 je však nielen v Kalifornii, ale aj na Floride a v Texase, ktoré v roku 2016 hlasovali za republikánov (hoci Florida je považovaná za tzv. swing state, tj. štát, ktorý volí občas prodemokraticky a občas prorepublikánsky). Tradične republikánsky Texas zaznamenal štvrtý najvyšší počet obetí COVID-19 v USA s viac ako 9 800 úmrtiami.
Odborníci, ktorých kontaktovala agentúra AFP, potvrdili, že prenos COVID-19 nemal „nič spoločné so slnečným žiarením“.
„Slnečné svetlo robí dve veci, spôsobuje teplo a emituje UV žiarenie - obe veci deaktivujú vírus, pokiaľ sa vírusová vzorka dostatočne zahreje a/alebo dostane dostatočnú dávku UV svetla,“ uviedol Ian Jones, profesor virológie na britskej University of Reading, pre AFP prostredníctvom e-mailu.
Povedal, že prenos vírusu závisí od faktorov, ako je napríklad sociálna blízkosť, resp. sociálny dištanc.
Jonathan Ball, profesor virológie na britskej University of Nottingham, uviedol, že hoci sa hovorí o tom, že slnečné žiarenie pomáha bojovať proti novému koronavírusu, tvrdenia, že údajný nedostatok slnečného žiarenia spôsobuje ohniská v mestských centrách sú „úplná hlúposť“.
„Vírus sa začne v prostredí rozkladať a my si myslíme, že slnečné žiarenie - najmä UV žiarenie - túto degradáciu urýchli,“ uviedol prostredníctvom e-mailu. „Ale nejde o okamžitý efekt (vírus nie je upír!). Takže nemožno robiť závery o pravdepodobnej rýchlosti virálneho prenosu na miestach s mrakodrapmi alebo bez nich.“
TVRDENIE: Demokratické štáty prikazujú ľuďom, aby si „nikdy“ nezložili rúško z tváre - NEPRAVDA
Jones tvrdí, že modré štáty a modré veľkomestá hovoria ľuďom „musíš nosiť rúško celý budúci rok“ a že „nikdy si nebudeš môcť dať rúško dole“. „Všetko je to len o vytvorení strachu a testovaní poslušnosti a kontroly nad populáciou,“ hovorí.
Video zobrazuje screenshot článku z 18. júna 2020, ktorý zverejnil americký spravodajský web NPR, s názvom Kalifornský guvernér Newsom zavádza povinné nosenie rúšok kvôli stúpajúcim prípadom koronavírusu. Tento článok informuje o rozhodnutí kalifornského guvernéra Gavina Newsoma zaviesť povinné nosenie masky.
NEW: Californians are now REQUIRED to wear face coverings in public spaces.
— Gavin Newsom (@GavinNewsom) June 18, 2020
Together -- we can slow the spread.
Do your part. Wear a mask.
LEARN MORE: https://t.co/xtXFwVeWc2
Opatrenie však nehovorí Kalifornčanom, aby si „nikdy“ nedali dole rúško, a nie je v ňom žiadna zmienka o povinnom nosení rúška „až do budúceho roka“, ako tvrdí Jones.
Namiesto toho opatrenie zaviedlo nosenie rúška vo „vysoko rizikových situáciách“, najmä vo vnútorných verejných priestranstvách a na vonkajších verejných priestranstvách, kde nie je možné dodržať vzdialenosť 1,8 metra medzi ľuďmi. Opatrenie je podobné usmerneniam v iných štátoch pod vedením Demokratickej strany, ktoré boli ťažko zasiahnuté COVIDom-19 ako napríklad New York a New Jersey.
V článku New York Times z 8. júna 2020, ktorý zahŕňal anketu s viac ako 500 epidemiológmi sa uvádza, že viac ako polovica z nich odpovedala, že bude trvať „viac ako rok, než sami prestanú bežne nosiť rúško mimo svojich domovov“.

TVRDENIE: Rockefellerova nadácia priznala, že plánovala pandémiu - NEPRAVDA
Jones tvrdí, že americká filantropická organizácia Rockefellerova nadácia „priznáva na záznam“ (on-record, pozn. red.), že prepuknutie choroby plánovala „po celé desaťročia“ so zakladateľom spoločnosti Microsoft Billom Gatesom a jeho manželkou Melindou.
Rockefellerova nadácia aj Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov darovali milióny dolárov na boj s pandémiou, napriek tomu sa na ne konšpirátori a dezinformačné stránky často zameriavajú a obviňujú ich zo zavinenia pandémie ochorenia COVID-19.

Je pravdepodobné, že správy, ktoré Rockefellerovu nadáciu obviňujú z toho, že predpovedala krízu COVID-19, pochádzajú z publikácie z roku 2010. Tá skúmala rôzne fiktívne scenáre, ako by mohla technológia v budúcnosti ovplyvniť medzinárodný rozvoj.
„Scenáre budúcnosti technológií a medzinárodného rozvoja“, správa Rockefellerovej nadácie a organizácie Global Business Network (dnes už neexistujúcej poradenskej spoločnosti špecializovanej na plánovanie a prognostiku), zahŕňala scenár pandémie, ktorá zasiahla celý svet a zabila milióny ľudí.
„V roku 2012 nás zasiahla pandémia, ktorú svet už roky očakával. Na rozdiel od H1N1 z roku 2009, je tento nový chrípkový kmeň - pochádzajúci z divých husí - mimoriadne virulentný a smrtiaci. Aj národy, ktoré sú najlepšie pripravené na pandémiu, boli pod extrémnym tlakom, keď sa vírus rozšíril do celého sveta, infikoval takmer 20 percent globálnej populácie a len za 7 mesiacov usmrtil 8 miliónov ľudí,“ píše sa v správe.
Tento scenár, ktorý niesol názov „Lock Step“, počítal s tým, že svet sa ponorí do „prísnejšej vládnej kontroly a autoritatívnejšieho vládnutia“.

Ashley Chang, hovorkyňa Rockefellerovej nadácie, ktorú kontaktoval tím AFP Fakty, uviedla, že cieľom správy bolo plánovať možnú budúcu pandémiu, a nie predpovedať alebo dokonca spôsobiť súčasné prepuknutie ochorenia COVID-19.
„Rockefellerova nadácia nevymýšľala a nevymýšľa pandémiu,“ uviedla prostredníctvom e-mailu. „Verili sme, že správa z výskumu mohla primäť vlády a kľúčové profesie, aby sa sústredili na to, čo nevieme - namiesto toho, čo už vieme - a aby vytvorili lepšie plány na riešenie skutočnej pandémie, ako je tá, ktorú tu máme dnes.“
Bill Gates v júli 2020 odmietol konšpiračné teórie, ktoré sa o ňom šíria na internete a ktoré ho obviňujú z vytvorenia pandémie. Povedal, že ide o „zlú kombináciu pandémie, sociálnych médií a ľudí, ktorí hľadajú veľmi zjednodušené vysvetlenie“. ako „zlej kombinácie pandémie a sociálnych médií a ľudí hľadajúcich veľmi jednoduché vysvetlenie“.
Falošné tvrdenia, ktoré spájali Rockefellerovu nadáciu s pandémiou koronavírusu, sme v AFP v minulosti vyvrátili tu.
TVRDENIE: COVID-19 zabíja iba starších ľudí - NEPRAVDA
„COVID-19 je hoax. Nezabíja nikoho, len starých ľudí,“ hovorí vo videu Jones.
79% ľudí, ktorí v USA zomreli na COVID-19, bolo vo veku 65 rokov a viac (na základe údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb z 9. septembra 2020). Najvyšší podiel na úmrtiach tvorí veková skupina nad 85 rokov - predstavuje až 31,6% úmrtí, hoci tvorí len 3,4% prípadov, uvádza CDC.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) môžu ochorieť na COVID-19 ľudia všetkých vekových skupín, aj keď starší ľudia čelia „významnému riziku vzniku závažnej choroby“.
Avšak, CDC varovalo, že zvýšené riziko vzniku závažného ochorenia je v prípadoch "všetkých vekových kategórií s určitými rizikovými faktormi", ako je obezita, diabetes typu 2 a rakoviny.
Podľa CDC zomrelo v USA na COVID-19 viac ako 7 190 ľudí do 50 rokov.
TVRDENIE: Guvernéri nariadili ľuďom, aby išli do domovov dôchodcov „s cieľom zvýšiť počet úmrtí“ - NEPODLOŽENÉ
Jones tvrdí, že politici zámerne poslali pacientov s COVIDom-19 do domovov sociálnych služieb, „aby dostali čísla hore“.
Na pozadí videa sa počas toho, ako Jones rozpráva, objavujú snímky dvoch článkov (tohto a tohto) o Demokratickom guvernérovi štátu New York Andrewovi Cuomovi.
25. marca 2020 Cuomo vydal sporné nariadenie, podľa ktorého mali domovy sociálnych služieb prijímať prepustených pacientov z nemocníc, ktorí mali pozitívny test na COVID-19, späť do svojej starostlivosti, pokiaľ bol ich zdravotný stav stabilný. V nariadení sa spomínala „naliehavá potreba uvoľniť nemocničné kapacity v štáte New York, aby bolo možné pokryť nároky chorých na COVID-19 vyžadujúcich akútnu starostlivosť.“
Podobný prístup zvolil guvernér New Jersey Phil Murphy. Podľa článku ProPublica Cuomo aj Murphy „obhajovali svoj prístup ako spôsob uvoľnenia kriticky dôležitých lôžok v okamihu, keď sa ukázalo, že nemocnice budú zahltené pacientmi COVID-19, ktorí budú potrebovať intenzívnu starostlivosť“.
Sporné opatrenie
V New Yorku bolo toto opatrenie neskôr zrušené pomocou dekrétu, ktorý Cuomo prijal po vlne kritiky 10. mája. Na základe nového nariadenia museli byť všetci prepustení pacienti predtým, ako boli prijatí do opatrovateľského ústavu, najskôr negatívne testovaní na COVID-19.

Agentúra AFP Fakty nenašla nijaké dôkazy o tom, že by sa demokratickí guvernéri zámerne snažili „zvýšiť počty“, pokiaľ ide o úmrtia COVID-19, tým, že by predčasne prepúšťali pacientov z nemocníc do domovov dôchodcov.
TVRDENIE: Bielorusko má rovnaké výsledky ako Česká republika - NEPRAVDA
Na konci slovenskej verzie videa sa nachádza titulok, ktorý tvrdí, že Bielorusko, ktoré prijalo minimálne ochranné opatrenia, malo rovnaké „výsledky“, pokiaľ ide o pandémiu, ako Česká republika. Toto tvrdenie je nepravdivé.
Zatiaľ čo bieloruský prezident Lukašenko vyzýval v marci občanov, aby pracovali na poliach a jazdili na traktoroch ako spôsob ochrany pred koronavírusom a Česká republika v súčasnosti zaznamenáva prudký nárast počtu prípadov s viac ako 1 000 novými prípadmi COVID-19 denne, čísla týchto dvoch krajín s podobným počtom obyvateľov zostávajú odlišné - Bielorusko má od začiatku pandémie dvakrát viac prípadov nakazených a celkovo tiež zaznamenalo podstatne viac úmrtí.

Podľa dát AFP zaznamenalo Bielorusko k 25. júnu, kedy bola slovenská verzia videa prvýkrát uverejnená na stránke QAnon Sk, Cz, 60,382 prípadov, zatiaľ čo ČR zaznamenala len 10,830 prípadov. K 9. septembru vzrástol počet prípadov zaregistrovaných v Bielorusku na 73 402, zatiaľ čo v Českej republike to bolo 31 036 prípadov.
O zvládnutí pandémie vypovedajú azda ešte lepšie počty úmrtí. K 25. júnu Bielorusko zaregistrovalo iba 367 úmrtí, čo nebolo oveľa viac ako 345 obetí, ktoré mala v tom čase ČR. Do 9. septembra však počet úmrtí v Bielorusku dosiahol 726, zatiaľ čo úmrtia v Českej republike stúpli iba na 444.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás