Spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates na podujatí Economic Club vo Washingtone 24. júna 2019 (Nicholas Kamm / AFP)

Bill Gates nepovedal, že vakcína proti novému koronavírusu môže zabiť 700-tisíc ľudí

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na sociálnej sieti sa objavilo tvrdenie, že spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates uviedol, že vakcína proti ochoreniu COVID-19 môže zabiť až 700-tisíc ľudí, pričom cituje rozhovor pre americkú televíziu. Toto tvrdenie je nepravdivé, Gates hovoril o bezpečnosti vakcín, potenciálnych vedľajších účinkoch a o tom, koľko ľudí by hypoteticky mohlo nejaké vedľajšie účinky pociťovať, pokiaľ by sa malo očkovať v celosvetovej mierke.

Bill Gates priznal, že jeho vakcína môže poškodiť zdravie alebo zabiť až 700000 ľudí, čo je vyše dvakrát viac ako doteraz zomrelo na samotný koronavírus,“ píše na svojej facebookovej stránke Bádateľ v príspevku z 17. mája 2020.

Snímka obrazovky FB príspevku na stránke Bádateľ zo 17. mája 2020

Toto tvrdenie je vytrhnuté z kontextu a nepravdivé. Gates hovoril o rizikách vakcín vo všeobecnosti a zložitosti ich výskumu a vývoja.

V súčasnosti neexistuje vakcína proti COVID-19, chorobe spôsobenej novým koronavírusom, ktorý sa objavil na konci roku 2019 v Číne a doposiaľ zabil 330-tisíc ľudí na celom svete.

Bill Gates je jedným z popredných hlasov volajúcich po tom, aby sa vakcína vyvinula čo najskôr; nadácia Billa a Melindy Gatesových prispela 300 miliónmi dolárov na jej vývoj. Kvôli svojmu postoju sa však stal terčom aktivistov, ktorí sú proti očkovaniu, a predmetom mnohých konšpiračných teórií o koronakríze.

Z videorozhovoru v americkej televízii CNBC je však zrejmé, že Gates nepovedal, že vakcína by mala viesť k poškodeniu zdravia či smrti až 700-tisíc ľudí (relevantná pasáž vo videu je zhruba od času 2:30). Hovorí najmä o komplikáciách s vývojom vakcíny a tom, prečo si myslí, že bude trvať pomerne dlho, až do jesene 2021, kým bude k dispozícii funkčná, no hlavne bezpečná, vakcína.

Na tomto mieste uvádzame slovenský preklad toho, čo Gates vo videu po anglicky hovorí:

Účinnosť vakcíny pri starších ľuďoch, je vždy veľkou výzvou. Viete, vakcína proti chrípke napríklad nie je až tak účinná u seniorov. Hlavný benefit vakcíny je v tom, že ju nešíria mladší ľudia, ktorí sú zaočkovaní,“ tvrdí Gates v rozhovore.

V tomto prípade (pri koronavíruse, pozn. red.) je teda zrejmé, že potrebujeme vakcínu, ktorá bude fungovať aj vo vyššom veku, pretože práve seniori sú najviac ohrození. Zároveň však pri jej vývoji teda musíme dbať o to, že aj keď bude jej efekt silnejší, nebudú silnejšie vedľajšie účinky. Ak totiž máme, povedzme, vedľajšie účinky u jedného človeka z 10-tisíc, to je omnoho viac - až 700-tisíc ľudí - ktorí nimi môžu byť postihnutí,“ uviedol. „Takže úplné pochopenie všetkých aspektov bezpečnosti pri tak gigantickej mierke naprieč všetkými vekovými skupinami … je veľmi veľmi náročné.“

Vidíme, že Gates nehovoril, že 700-tisíc ľuďom môže vakcína „poškodiť zdravie“ či ich „zabiť“. Z kontextu videa je zrejmé, že hovorí v hypotetickej rovine o tom, koľko ľudí môže trpieť vedľajšími účinkami potenciálnej vakcíny pri očkovaní celej svetovej populácie (preto pomer 1 ku 10-tisíc, teda rovnaký ako 700-tisíc ku 7 miliardám), pokiaľ sa nebude vo zvýšenej miere dbať o bezpečnosť už pri jej výskume a vývoji. Prehľad vedľajších účinkov súčasných vakcín nájdete tu.

Bill Gates bol v posledných týždňoch predmetom mnohých nepresných či klamlivých tvrdení a konšpirácií; napríklad ohľadne manipulovanej fotografie nadácie Gatesových, ohľadne otvoreného listu o novom koronavíruse, ktorého autorstvo bolo Gatesovi nepravdivo prisudzované, či ohľadne falošného upozornenia o „vakcíne Billa Gatesa“.

COVID-19