Americký investor maďarského pôvodu George Soros počas výročného stretnutia Svetového ekonomického fóra (WEF) 23. januára vo švajčiarskom Davose. ((AFP / Fabrice Coffrini))

Hoax: George Soros nebol zatknutý kvôli manipulácii amerických volieb

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na sociálnych sieťach sa v novembri šírila informácia, podľa ktorej mal byť americký finančník maďarského pôvodu George Soros zatknutý vo veci zasahovania do amerických volieb. Článok obsahoval fotografie údajnej Sorosovej obžaloby vydanej v Pennsylvánii. Nie je to pravda. Fotografia je zmanipulovaná a hovorkyňa Sorosovej filantropickej organizácie správu označila za „úplný nezmysel“.

Pôvodný článok v angličtine bol publikovaný 23. novembra 2020 na kanadskom webe Conservative Beaver, odkiaľ bol neskôr stiahnutý. Ten bol zdieľaný aj v slovenskom kontexte, napríklad tu alebo tu. Okrem toho sa táto informácia šírila aj prostredníctvom tohto článku.

Informácia však bola aj preložená do slovenčiny a začala sa šíriť aj prostredníctvom FB príspevkov, napríklad v tomto z 23. novembra 2020. „George Soros bol zatknutý a momentálne je vo federálnej väzbe vo Philadelphii,“ píše sa v príspevku, ktorý zdieľalo 130 používateľov Facebooku.

Snímka FB príspevku vyhotovená 30. novembra 2020

V príspevku sa uvádza, že obžaloba sa zameriava „na trestnú činnosť, ktorej sa Soros zúčastnil pred voľbami, ako sú podvodné krádeže, krádeže identity a poškodzovanie počítačov“, ale podľa FBI bude pravdepodobne aktualizovaná tak, „aby odrážala obvinenia z volebného zasahovania“.

Ten istý text bol zdieľaný aj napríklad tu, tu či tu.

Články obsahovali aj link na fotografiu údajného Sorosovho obvinenia, ktoré mal vydať súd v Pensylvánii. Tento oficiálne vyzerajúci dokument nesúci filantropovo meno sa šíril aj na Twitteri, napríklad tu.

Snímka „obvinenia“ z Twitteru vyhotovená 26. novembra 2020

Žiadne zo spomínaných tvrdení o tom, že bol George Soros obvinený či zatknutý, sa nezakladá na pravde. Laura Silber, hovorkyňa Sorosovej nadácie Open Society Foundation, povedala pre AFP prostredníctvom e-mailu z 25. novembra 2020, že ide o „úplný nezmysel“.

Pri bližšom skúmaní sme zistili, že dokument s údajným obvinením bol zmanipulovaný. Pôvodne sa totiž jednalo o federálne obvinenie šiestich osôb ruskej národnosti z kybernetických zločinov, ako vyplýva z tohto dokumentu prístupného na stránkach amerického Ministerstva spravodlivosti.

Porovnanie falošného Sorosovho obvinenia (vľavo) s pôvodným dokumentom zo stránky Ministerstva spravodlivosti USA (vpravo):

Snímky vyhotovené 26. novembra 2020

Ministerstvo spravodlivosti USA zverejnilo pôvodné obvinenie 19. októbra 2020 v tomto prehlásení začínajúcom slovami: „Šesť dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU bolo obvinených v súvislosti s celosvetovým šírením škodlivého softwaru a ďalšími škodlivými činmi v kyberpriestore.“

O tom, že bolo Sorosove obvinenie zmanipulované, už písali aj viaceré ďalšie médiá a factcheckingové portály, napríklad FactCheck.org, USA Today, Philadelphia Inquirer či PolitiFact.

George Soros, miliardár maďarského pôvodu známy svojou filantropiou a podporou demokratických hnutí napríklad v postsovietskom priestore, je už dlho terčom ultrapravicových a antisemitských konšpiračných teórií po celom svete.

AFP už o niektorých z nich písala napríklad tu, tu, tu alebo tu. V slovenčine sme v minulosti vyvrátili dezinformáciu o prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá sa podľa konšpirátorov mala stretnúť spolu so Sorosom a Svetlanou Cichanovskou.

O dezinformáciách súvisiacich s americkými voľbami sme písali tu, tu, tu alebo tu.

Článok preložil/-a
AMERICKÉ VOĽBY George Soros