(AFP / Vladimir Simicek)
Experiment s Coca-Colou nedokazuje, že antigénové testy na Covid-19 sú nespoľahlivé
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 8. januára 2021 o 12:13
- Aktualizované dňa 8. januára 2021 o 12:14
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: AFP Nemecko, AFP Slovensko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Video sa medzi slovenskými používateľmi rozšírilo v prvom rade prostredníctvom tohto príspevku poslanca NR SR Tomáša Tarabu, predsedu KDŽP, ktorý sa do parlamentu dostal zo siedmeho miesta na kandidátke ĽSNS. Jeho príspevok z 11. decembra 2020 zdieľalo viac ako 34-tisíc používateľov Facebooku.
Taraba vo svojom príspevku spochybňuje zmysel antigénových testov, pričom poukazuje na incident v rakúskom parlamente: „Rakúsky poslanec použil Coca Colu na testovanie korony a vyšiel pozitívny výsledok.“
Následne parafrázuje rakúskeho poslanca vystupujúceho vo videu, ktorý mal v pléne rakúskeho parlamentu označiť antigénové testy za „hlúposť“ a povedať svojim kolegom: „Minuli ste milióny na testy, ktoré nájdu koronu v Coca Cole a týmto testujete ľudí. Na toto ste vyhodili milióny a dokázali, že si nezaslúžite našu dôveru a nedokážete riadiť v tejto kríze Rakúsko.“ Podľa Tarabu akoby rakúsky poslanec „hovoril o nás“, pretože sa to „totiž týka aj Slovenska“.
Ten istý text a video sa objavili aj na iných miestach na Facebooku (napríklad tu alebo tu) alebo v článku na portáli hlavnespravy.sk, ktorý zdieľalo viac ako 3-tisíc ľudí.
Video je zdieľané tiež v mnohých ďalších jazykoch, v angličtine (na Facebooku, Twitteri a Instagrame), nemčine, holandčine, francúzštine alebo poľštine.
Čo je na videu?
Záznam obsahuje prejav Michaela Schnedlitza, člena pravicovej populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), ktorý 10. decembra 2020 pred očami poslancov predviedol v rakúskej Národnej rade experiment: namočil vatovú tyčinku do pohára s Coca-Colou a vzorku naniesol na antigénový test s tým, že chce ukázať, ako „bezcenné a zavádzajúce tieto testy sú“. Po niekoľkých minútach test skontroloval a prehlásil: „Pán predseda, máme problém. V parlamente máme pozitívny prípad koronavírusu, keďže tejto Coca-Cole vyšiel pozitívny test.“ Na videu však výsledok testu nie je vidieť.
Rýchle antigénové testy sa v Rakúsku používajú k testovaniu na koronavírus vo veľkom už od začiatku decembra 2020, ako vyplýva z článku AFP. Na Slovensku sa začalo testovať antigénovými testami počas prvého kola testovania na Orave 23-25. októbra 2020.
Čo z poslancovho pokusu vyplýva?
Nič. Tvrdenie, že antigénový test pri nanesení Coca-Coly vyjde pozitívne, a tým pádom je nespoľahlivý, je nepravdivé.
Rýchlosť, s akou Schnedlitz obdržal výsledok, napovedá, že poslanec naozaj použil antigénový test. Ten sa od PCR testu líši tým, že neidentifikuje prítomnosť genetického materiálu koronavírusu, ale prítomnosť proteínov, ktoré ho obklopujú. Tieto testy sú o niečo menej presné než PCR test, ale podľa štúdie publikovanej nemeckou fakultnou nemocnicou Charité je vo väčšine prípadov ich kvalita dostatočná.
Podľa Berta Niestersa, profesora mikrobiológie a prednostu klinickej virológie na univerzitnej nemocnici v holandskom Groningene, môžu rôzne látky pri antigénových testoch spôsobiť pozitívny výsledok. To však ešte nič neznamená v prípade, že bol test použitý za „nepovolených podmienok,“ uviedol pre AFP v e-maili 14. decembra 2020.
Pre ilustráciu porovnal danú situáciu s prípadom, kedy by bol mužom vyhotovený tehotenský test. „Aj v tomto prípade niekedy dostanete pozitívny výsledok, napriek tomu to o ničom nevypovedá, keďže je to nemožné“ povedal. „Dokazuje to len to, že pokiaľ použijete test iným ako presne definovaným spôsobom, neobdržíte nikdy spoľahlivý výsledok.“
S tým súhlasí aj profesor Austrálskej národnej univerzity Peter Collignon, mikrobiológ a špecialista na infekčné ochorenia z nemocnice v Canberre.
„Pokiaľ nebudete presne dodržiavať inštrukcie, vyjde vám omnoho viac chybných výsledkov, či už falošne pozitívnych alebo falošne negatívnych,“ povedal Collignon AFP v emaili 23. decembra 2020. „Neprekvapuje ma, že experiment s Coca-Colou skončil falošne pozitívnym výsledkom. Mnoho v súčasnosti používaných rýchlotestov je už veľmi spoľahlivých s citlivosťou nad 90 percent. Nie sú síce tak spoľahlivé ako PCR testy, ale napriek tomu sú dostatočné a hlavne rýchle.“
Rýchle antigénové testy neboli vyrobené pre testovanie jedla
Tvrdenia o tom, že antigénové testy na COVID-19 sú nespoľahlivé, pretože pozitívne bol testovaný jablkový džús či detská výživa, sme v minulosti v rámci AFP už vyvrátili.
Imunológovia a biochemici, na ktorých sa AFP obrátila, potvrdili, že podobné experimenty nič nedokazujú. Thomas Decker, profesor imunobiológie na viedenskej univerzite, uviedol: „Nie je ťažké zmanipulovať podmienky pre tieto testy tak, aby vykázali nesprávne výsledky. Test je určený pre špecifické podmienky umožňujúce, aby sa protilátky naviazali na antigény, nie na to, aby reagovali na kadejaké lepkavé jedlo. To už sa rovno môžete sťažovať, že vám auto nenaštartovalo potom, čo ste nádrž naplnili lekvárom."
Annette Beck-Sickinger, profesorka biológie na univerzite v Lipsku, dodala: „Test môže byť spoľahlivý iba ak je použitý za správnych podmienok.“ V prípade antigénových testov sa jedná napríklad o to, že musí byť použitý stabilizačný, tzv. pufrovací, roztok, do ktorého sa vzorka zamieša.
Dôležitosť pufrovacieho roztoku spomínal pre Denník N aj slovenský vedec a prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty UK v Bratislave Peter Celec. „Účelom pufrovacieho roztoku je udržať pH stabilné,“ hovorí. Ak sa taký roztok nepoužije, „nemožno sa čudovať, že test nefunguje tak, ako by mal“. „Antigénové testy majú svoje slabé stránky, ale toto by som k nim nerátal,“ uviedol.
Stanovisko výrobcu
Po vystúpení Schnedlitza v rakúskom parlamente vyhlásil rakúsky výrobca antigénových testov Dialab, že politik nepoužil test správne.
Spoločnosť zverejnila 12. decembra 2020 na Facebooku video korektne vykonaného testu na prítomnosť koronavírusu v Coca-Cole, pričom výsledok testu bol negatívny.
„Pre správne vykonaný test treba vzorku najskôr dôkladne rozmiešať v roztoku, ktorý udržuje stabilné pH,“ uvádza sa v príspevku. „Tieto testy by mali vždy vykonávať zamestnanci nemocníc alebo špeciálne vyškolené osoby, aby sa podobným výsledkom zabránilo.“
K 7. januáru 2021 bolo na Slovensku vykonaných 1 966 558 antigénových testov, z čoho pozitívnych bolo 118 982.
Tím AFP fakty už v minulosti vyvrátil aj iné dezinformácie súvisiace s testami na prítomnosť ochorenia COVID-19 napríklad tu alebo tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás