Testovaním na COVID-19 nie sú zavádzané mikročipy a nanoboty

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Po zverejnení plánov na plošné testovanie zdieľali tisíce používateľov tvrdenia o tom, že budú ľuďom počas testovania na prítomnosť koronavírusu zavedené mikročipy a nanoboty pod kontrolou armády a NATO. Dezinformácia je nepodložená, vyvrátilo ju ministerstvo obrany aj stály predstaviteľ SR pri NATO.

Dlhý textový príspevok z 20. októbra v skupine ROZHNEVANÉ ŽENY obsahuje viacero nepodložených tvrdení, ktoré nemajú základ v realite. Vytvára dojem, že plošné testovanie na nákazu koronavírusom je súčasťou sprisahania s cieľom genocídy slovenského pomocou 5G sietí, mikročipov a nanobotov, ktoré budú pomocou steru z nosohltana zavedené, aby bolo možné na územie Slovenskej a Českej republiky nasťahovať 100 miliónov černochov (ktorí sú v príspevku označení rasistickou narážkou).

Podľa príspevku „vlastizradca Matovič dostal presne napísaný manuál“. Podľa neho „prvý set bude obsahovať čip a nano boty. Druhý opakovaný akože test zavedie skrz špajlu aditiva (zložky) ktoré doplnia nanoboty“. „Konečný plán je akože testami označiť a infikovať každého jedného obyvateľa Slovenska. Preto sa to bude konať pod dohľadom armády,“ píše sa v texte. Podľa príspevku majú byť mikročipy a nanoboty implantované do ľudského tela prostredníctvom plošného testovania aktivované signálom z 5G sietí.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 25. októbra 2020

Príspevok je doplnený obrázkom, na ktorom je zobrazená schéma testovania zavedením tyčinky cez nosnú dierku s nápisom v angličtine “Insert microchip here”, teda v preklade „Sem vložte mikročip”.

Pôvodne bol identický príspevok zdieľaný v skupine SLOVENSKO ZANIKÁ. NEDOVOĽME TO!!! PRIDAJTE SA K NÁM!!!, odkiaľ bol však neskôr vymazaný. Ten istý text bol zdieľaný tu, tu alebo tu. Spolu zdieľalo na sociálnej sieti slovenský text viac ako 6-tisíc používateľov Facebooku.

Napriek tomu, že je príspevok dlhý a obsahuje viaceré nepravdivé - až absurdné - tvrdenia, v rámci AFP Fakty sme identifikovali dve najpodstatnejšie z nich, ktoré na tomto mieste vyvrátime.

Tvrdenie č. 1: Testom na COVID-19 sa zavádzajú do tela mikročipy

Jedná sa o pomerne rozšírené tvrdenie medzi konšpirátormi a dezinformačnými webmi, podľa ktorého má byť pri PCR teste alebo antigénovom teste, ktorý je vykonávaný prostredníctvom steru z nosohltanu, zavedený ľuďom čip. Obdobné tvrdenia existujú aj o potenciálnej vakcíne na COVID-19, ktorá má podľa konšpiračných teoretikov taktiež obsahovať mikročip či nanoboty (teda mikroskopické roboty).

Ani jedno z tvrdení sa však nezakladá na pravde a v rámci fact-checkingu AFP sme akúkoľvek súvislosť medzi testovaním a mikročipmi vyvrátili ešte v júni. Na inom mieste sme v júni vyvrátili súvislosť medzi mikročipmi a 5G sieťami.

Plošné testovanie, ktoré má podľa súčasných plánov vlády a Ústredného krízového štábu prebehnúť počas prvého a druhého novembrového víkendu - a pilotne sa konalo v troch oravských a bardejovskom okrese v dňoch 23.-25. októbra - sa robí tzv. antigénovými testami.

Rozdiely medzi jednotlivými testami, tj. PCR testom, antigénovým testom a protilátkovým testom, vysvetľuje stránka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Kým PCR test je „založený na detekcii genetického materiálu vírusu“, je aj najspoľahlivejší, aj keď jeho vyhodnotenie trvá pomerne dlho.

Naopak antigénový test „je založený na stanovení bielkoviny, ktorá sa nachádza v obale vírusu“. Jeho spoľahlivosť je v porovnaní s PCR testom nižšia, antigénový test má slúžiť na identifikáciu tých, ktorí sú v čase testu najinfekčnejší. Veľkou výhodou oproti PCR diagnostike je však rýchlosť stanovenia výsledku, ktorá je približne do 15 minút. Ako sa píše na stránke ŠÚKL, „takisto ako pri PCR teste sa vzorka odoberá z nosohltana“.

Stanovisko odborníkov je pritom jasné. Ako vysvetlili pre AFP v júni vo vyššie spomenutých článkoch, aj keď môže byť výter z nosohltana chvíľkovo nepríjemný až bolestivý, je nutné zájsť testovacou tyčinkou pomerne hlboko do nosnej dutiny, aby bolo možné odobrať vzorku a zabezpečiť čo najpresnejšie výsledky. Vatová tyčinka neslúži na zavedenie mikročipu.

„Existuje niekoľko štúdií, ktoré ukazujú, že keďže ide o infekciu dolných dýchacích ciest, čím bližšie sa dostaneme k tejto oblasti - inými slovami čím hlbšie - tým lepšiu vzorku získame a tým presnejšie budú testy,“ povedal v júni pre AFP lekár Jason McKnight z oddelenia primárnej starostlivosti a verejného zdravia na Texas A&M University. „Či už rozprávate, kýchate alebo kašlete, vzduch pochádza z vašich pľúc. Ak ste infikovaní a vírus sa nachádza v dolných dýchacích cestách, tento vzduch prechádza okolo oblasti nosohltana predtým, ako vyjde cez vaše ústa či nos,“ dodáva McKnight.

Príspevok o mikročipoch a nanobotoch zavedených do nosnej dutiny počas výteru z nosohltana vyvrátil aj virológ Slovenskej akadémie vied profesor Fedora Čiampor. V emaili pre AFP z 21. októbra poskytol len stručnú odpoveď: „Je to samozrejme blbosť. Ale keď už niekto takémuto niečomu dokáže uveriť, ťažko sa asi nechá presvedčiť o opaku.“

O tom, že mikročipy, ktoré sa už dnes zavádzajú pod kožu, alebo čipy slúžiace na zistenie hodnoty glukózy v krvi u diabetických pacientov, povedal v júni AFP Mischa Dohler, profesor v odbore bezdrôtovej komunikácie z King’s College London.

„Mikročipy a 5G nemajú nič spoločné. Je to ako porovnávať jablká a auto,“ povedal Dohler AFP v telefonickom rozhovore. „Mikročipy existujú a v súčasnosti sa používajú napríklad v severských krajinách, kde si môžete nechať zaviesť pod kožu čip a pomocou neho platiť v bare.“

V posledných rokoch sa od Švédska či Dánska až po Spojené štáty objavili firmy, ktoré sa venujú výrobe ľudských čipov a ich zavedeniu do ruky medzi palec a ukazovák. Pomocou tejto technológie je už dnes možné odomykať dvere či platiť za služby. Iné firmy vyvíjajú čipy na zber lekárskych údajov.

Video o tom, ako sa odoberajú vzorky a ako prebieha antigénový test, uverejnil Denník N:

Populárne video o tom, ako prebieha výter z nosohltanu (pri PCR teste), nakrútil aj moderátor a youtuber Sajfa.

Tvrdenia z vymysleného príspevku o testovaní vyvrátila aj Polícia SR na svojej FB stránke: „Fantázia tvorcov a šíriteľov dezinformácií nepozná hranice. (...) Cieľom (príspevku) bolo odradiť širokú verejnosť od účasti na testovaní. Napriek absurdnosti hoaxu ho do jeho vymazania zdieľalo viac ako tri tisíc osôb.“

Ďalšie vymyslené tvrdenia, podľa ktorých malo testovanie na COVID-19 poškodzovať hematoencefalickú bariéru v mozgu, sme vyvrátili v AFP Fakty ešte v auguste.

Tvrdenie č. 2: „Čipovanie” sa deje pod dohľadom armády a NATO

Predmetný FB príspevok spomína v súvislosti s mikročipmi a 5G sieťami aj Severoatlantickú alianciu (NATO).

„Spustí sa na 100% 5G sieť aby nanoboty mohli fungovať. Na rovnakom princípe ako RFID čip ak je v dosahu elektrického poľa. Preto povinné spustenie 5G s dohľadom NATO,“ píše sa v ňom. V príspevku je zmienka aj o ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi a pravdepodobne aj hanlivá narážka na ministra obrany: „Iba pred pár dňami Korčok a tá štetka na obrane oznámili, že 5G je takticky zavedené pod vojenským dohľadom NATO na obranu!“

Je pravda, že Spojené štáty presadzujú, aby ich spojenci implementovali a inštalovali „čistú“ 5G infraštruktúru bez zapojenia aktérov ako čínska spoločnosť Huawei, ktorá je podozrivá zo špehovania a zberu dát pre Komunistickú stranu Číny. Väčšina európskych spojencov sa deklarovala, že sa v tejto otázke pridajú na stranu Spojených štátov. 

O tom, že spoločné memorandum o bezpečnej 5G sieti podpíše so Spojenými štátmi aj Slovensko a bude tak nasledovať ostatných spojencov v regióne (Slovinsko, Rumunsku, Česko, Poľsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko), písali slovenské médiá ešte pred uverejnením nepravdivého FB príspevku.

Samotné vyhlásenie podpísal za Slovenskú republiku Korčok spoločne s americkým ministrom zahraničných vecí Pompeom 22. októbra 2020 vo Washingtone

„Toto vyhlásenie som za vládu SR podpísal na prvom mieste kvôli našej vlastnej bezpečnosti. Je to naše rozhodnutie, lebo si uvedomujeme, že bezpečnosť kritickej infraštruktúry je kľúčovým predpokladom, aby sme jej kontrolu mali vo vlastných rukách,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Ako sme však spomínali vyššie, 5G technológia nesúvisí s ľudskými mikročipmi a už vôbec neexistuje dôkaz o tom, že by plošné testovanie na COVID-19 súviselo s 5G technológiou.

Keďže dohľad nad logistikou a distribúciou materiálu na plošné testovanie prevzalo Ministerstvo obrany SR a armáda, so žiadosťou o reakciu sme sa obrátili na ozbrojené sily.

Hovorkyňa MO SR Kovaľ Kakaščíková poslala AFP nasledujúce stanovisko: „Samozrejme, striktne odmietame takéto tvrdenia. Cieľom celoplošného testovania je zvrátenie nepriaznivej pandemickej situácie a zníženie stále rastúcej krivky pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Ide o antigénový test a v žiadnom prípade ním nedochádza k zavádzaniu mikročipov alebo nanobotov. Jedným z dôvodov, prečo touto úlohou boli poverené práve Ozbrojené sily SR je nielen zohľadnenie všetkých logistických a organizačných kapacít, ale aj skúsenosti z prvej vlny pandémie, počas ktorej dokázali, že sú pripravené zvládnuť tieto úlohy.“

Oslovili sme aj stáleho predstaviteľa SR pri NATO Radovana Javorčíka. Podľa neho predmetný FB status obsahuje „neakceptovateľné body šírenia nezmyslov, dezinformácií a rasizmu“. Taktiež kategoricky odmietol akékoľvek spojenie medzi NATO a suverénnym národným rozhodnutím o testovaní na COVID-19 či spájanie s nelegálnou masovou migráciou.

„Presný opak je pravdou. Aliancia od začiatku pandémie pomáha spojencom aj partnerským krajinám pri vykrývaní potrieb pri podpore riešenia zdravotníckej krízy podľa ich vlastných, a žiadnych iných ako vlastných národných, požiadaviek. Slovensko takto využilo napríklad existujúcu spoluprácu v oblasti strategickej vojenskej dopravy na prepravu viac ako 70 ton civilného zdravotníckeho materiálu v prvých týždňoch pandémie pre naše zdravotnícke zariadenia,“ komentoval zapojenie aliancie Javorčík v emaili AFP z 21. októbra. „Podobne na základe nášho rozhodnutia vstupujeme do spoločného obstarávania niektorých zdravotníckych tovarov, čo je presne v duchu spolupráce, solidarity a znižovania nákladov. Cez aliančné mechanizmy sme aj my poskytli humanitárnu pomoc Taliansku, Chorvátsku, Ukrajine alebo Severnému Macedónsku.“

Okrem toho sa NATO „tiež dlhodobo zapája do aktivít zamedzujúcich nelegálnu masovú migráciu vrátane stredomorských ciest, kde úzko spolupracuje s EÚ, a pomáha s vynucovaním medzinárodného práva,“ dodal Javorčík.

23. októbra spojenci združení v NATO rozhodli o poskytnutí 60 pľúcnych ventilátorov pre Českú republiku, ktorá je už v súčasnosti najzasiahnutejšou krajinou sveta vzhľadom k počtu obyvateľov.

Videoreportáž z Oravy denníka SME:

Na Slovensku počas pilotného víkendu otestovali na Orave a v Bardejove takmer 141-tisíc ľudí, pozitívny výsledok malo 5594. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval na tlačovej konferencii v pondelok 26. októbra. Pilotný projekt podľa neho potvrdil opodstatnenosť celoplošného testovania. Najväčšia miera infekčnosti bola v okrese Tvrdošín, nasledujú Námestovo, Bardejov a Dolný Kubín.

COVID-19