Ruský prezident Vladimír Putin spolu s predsedom Ruskej rady muftíov Ravilom Gainutdinom a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom pri otvorení Moskovskej centrálnej mešity 23. septembra 2015. ( AFP/RIA NOVOSTI / ALEXEI DRUZHININ)

Viac ako 10-tisíc používateľov zdieľalo vymyslený citát, podľa ktorého mal Putin odsúdiť ruských moslimov

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Tisíce používateľov Facebooku zdieľali v septembri 2021 príspevok bývalého sudcu Štefana Harabina, podľa ktorého prezident Ruskej federácie Vladimír Putin v prejave pred Štátnou dumou kritizoval moslimských prisťahovalcov v Rusku. Putin mal podľa Harabina povedať, že „Rusko nepotrebuje moslimské menšiny“. Jeho príspevok je však nepravdivý, agentúra AFP nenašla žiadny dôkaz o tom, že Putin niekedy niečo podobné o moslimskej menšine vyhlásil. Naopak, ruský prezident sa opakovane prívetivo prihovára k druhej najväčšej náboženskej skupine v krajine.

Viac ako 10-tisíc používateľov zdieľalo facebookový príspevok Štefana Harabina z 15. septembra 2021, podľa ktorého mal Vladimír Putin predniesť v Štátnej dume (dolnej komore ruského parlamentu) prejav o menšinách žijúcich v Rusku.

Okrem toho, že ruský prezident mal podľa príspevku v prejave hovoriť o tom, že akékoľvek menšiny žijúce v Rusku majú „hovoriť rusky a (...) rešpektovať všetky ruské zákony“, mal podľa Harabina taktiež konkrétne odsúdiť moslimov a zdôrazniť, že „Rusko nepotrebuje moslimské menšiny“.

„Naše ruské zvyky a tradície nie sú zlučiteľné s nedostatkom kultúry alebo primitívnymi spôsobmi práva šaría a moslimov,“ píše sa v príspevku bývalého predsedu Najvyššieho súdu SR a ministra spravodlivosti, ktorý vraj cituje „najkratší“ prejav ruského prezidenta v dume

Snímka FB príspevku vyhotovená 17. septembra 2021

V Harabinovom príspevku sa okrem iného píše, že Putin v prejave uviedol, že Rusko sa poučí zo samovrážd „takzvaných demokracií“ ako Amerika, Anglicko, Francúzsko, Nemecko a Holandsko, ktoré „moslimovia (...) ovládajú, ALE NEBUDÚ ovládať Rusko!“. Zvláštne a gramaticky chybné slovné formulácie naznačujú, že príspevok bol preložený automatickým softvérom.

O deň neskôr Harabinov príspevok prevzali dezinformačné weby hlavnydennik.sk, podtatransky-kurier.sk, picuscapital.sk a news24.cz. „’(...)moslimské menšiny nie sú ruské,’ uviedol na záver ruský prezident Vladimír Putin, ktorý si za svoj prejav vyslúžil dlhotrvajúci potlesk ruských poslancov,“ píše sa v závere článku Hlavného Denníka.

Harabinov príspevok je však nepravdivý. Tím AFP Fakty preveril pôvod domnelého citátu a nenašli sme žiadny dôkaz o tom, že by Putin mal podobné verejné vyhlásenie či už v dume alebo inde.

V minulosti sme podobné vymyslené „citáty“ pripisované Putinovi vyvracali aj v súvislosti s „3. svetovou vojnou“, obviňovaním liberálov, so satanskými plánmi na redukciu populácie či s vakcínou proti Covid-19.

Ako je to v skutočnosti: Citát, o ktorom neexistuje dôkaz

Všetky Putinove verejné vystúpenia, rozhovory či prejavy sú zverejnené (aj v angličtine) na oficiálnej stránke Kremľa rovnako ako prezidentov kalendár udalostí. Všetky prezidentské prejavy k Federálnemu zhromaždeniu (k Štátnej dume) od roku 2008 sú taktiež uverejnené na stránke Kremľa. Obdobne sa dá hľadať aj v správach na stránke ruskej Štátnej dumy.

Ani po extenzívnom hľadaní a použití rôznych kombinácií kľúčových slov ako „šaría“, „moslimská menšina“ či „Putin migrácia“ - či už v angličtine alebo vruštine - sme žiadnu zmienku o vyššie uvedenom prejave nenašli ani na stránke Kremľa, ani na stránke Štátnej dumy, ani na stránke ruskej vlády, a rovnako tak ani na stránke akýchkoľvek relevantných médií, ktoré by o podobnej udalosti informovali.

Tím AFP Fakty dohľadal prvú zmienku o údajnom vyššie uvedenom Putinovom citáte v angličtine k príspevku z októbra 2013, v ruštine potom k príspevku na internetovom fóre livejournal.com z januára 2014. Tieto skoršie verzie citátu, ktoré boli v minulosti vyvrátené factcheckerskými organizáciami ako Snopes či Politifact, obsahovali aj zmienku o tom, že Putin mal mať svoj prejav v dume dňa 4. augusta alebo 4. februára 2013. Skontrolovali sme teda aj to, aký program mala Štátna duma a ruský prezident konkrétne v tieto dni, prípadne v danom období v lete a zime 2014. Zmienku o prejave k moslimskej menšine sme však nenašli.

Všeobecné vyhlásenia o migrácii a potrebe kultúrnej asimilácie prisťahovalcov mal Vladimír Putin počas príhovoru na stretnutí Rady pre Federálnu migračnú službu, ktorého sa zúčastnil 26. januára 2012. Putin vtedy okrem iného povedal: „Musíme vytvoriť podmienky pre prisťahovalcov, aby sa normálne integrovali do našej spoločnosti, učili sa rusky a, samozrejme, rešpektovali našu kultúru a tradície a dodržiavali ruské zákony. V tejto súvislosti sa domnievam, že rozhodnutie o povinnej výučbe ruského jazyka a administrácii skúšok je odôvodnené.“ Nie je teda vylúčené, že časť citátu, ktorá sa šíri internetom pochádza z tejto udalosti. Avšak ani na jednom mieste v tomto príhovore Putin nespomínal moslimov, islam či právo šaría.

Putin: Islam je neoddeliteľnou súčasťou ruského duchovného života

V Rusku žije podľa dát portálu Statista.com aj podľa dát Pew Research Center najväčšia komunita moslimov v Európe, a to až viac ako 14 miliónov. Podľa viacerých zdrojov (tu či tu) vyznáva islam viac ako 10% ruských veriacich.

Prezident Vladimír Putin sa za posledných 21 rokov zúčastnil mnohých udalostí súvisiacich s moslimskou komunitou v Rusku a vo svojich verejných vyhláseniach k nej prejavuje náležité sympatie.

„Rusko je domovom moslimov a kresťanov. Tak to bolo po stáročia a som si istý, že to tak aj zostane,“ povedal Putin 15. marca 2000 na stretnutí s členmi Ruskej moslimskej duchovnej rady.

„Chcem poznamenať, že posledné desaťročie bolo časom znovuzrodenia duchovného života moslimov v Rusku. Po mnohých desaťročiach zákazov náboženskej výchovy tu máme viac ako 100 madrasahov a ďalších inštitúcií náboženského vzdelávania. Ak bolo v Rusku v roku 1991 870 mešít, dnes je ich už viac ako 7 000,“ povedal Putin v októbri 2003.

Prezident Vladimír Putin počas príhovoru pri príležitosti otvorenia najväčšej mešity v Moskve 23. septembra 2015. ( RIA NOVOSTI / ALEXEI DRUZHININ)

„Tradičný islam je dnes neoddeliteľnou súčasťou ruského duchovného života. Humanistické hodnoty islamu, podobne ako hodnoty našich ďalších tradičných náboženstiev, učia ľudí súcitu, spravodlivosti a starostlivosti o našich blízkych. Na tieto veci kladieme veľký dôraz,“ povedal Putin 23. septembra 2015 pri otvorení Moskovskej centrálnej mešity. Celý Putinov príhovor z udalosti je k dispozícii tu.

Pred dvoma mesiacmi, 21. júla 2021, zaželal Putin moslimskej komunite k tradičnému sviatku obetovania íd al-adhá: „Drahí priatelia, (...) Prajem ruským moslimom zdravie, šťastie a dobro.“

MIGRÁCIA