Text vymyslenej Putinovej výzvy, podľa ktorej mala byť Európska únia komplicom ukrajinskej genocídy, je najmenej sedem rokov starý

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Desaťtisíce ľudí zdieľali na sociálnej sieti v marci a apríli 2021 dlhý text, ktorý mal byť vraj „Putinovou výzvou pre občanov EÚ“ za mier. V texte sa spomínali jadrové výbuchy, agresia voči Rusku a genocída na Ukrajine, ktorej „komplicom“ mala byť Európska únia. V databáze Kremľu agentúra AFP nenašla žiadny dôkaz o autenticite textu pripisovanému prezidentovi Ruskej federácie. Podľa dohľadateľných zistení bol text prvý raz zverejnený na slovenských weboch v septembri 2014.

„Putinova výzva pre občanov EÚ (...) Výzva pre mier! Európski spoluobčania! ′Vaši′ politici chcú dokázať, akí sú užitoční pre EÚ, NATO a USA. Európania, naozaj chceme III. svetovej vojny?,“ píše sa v príspevku zverejnenom na súkromnom profile 29. marca 2021.

Príspevok obsahuje dlhý text, ktorý je v úvode pripisovaný prezidentovi Ruskej federácie Vladimírovi Putinovi. Text s veľkým množstvom gramatických a štylistických chýb je adresovaný obyvateľom EÚ, ktorých politici vraj majú predkladať „návrhy na sankcie, vysielanie bojových jednotiek a ďalšie prejavy nekontrolovanej agresie voči Rusku,“.

Snímka textu zo zdieľaného príspevku vyhotovená 12. apríla 2021

Len tento príspevok mal v čase písania článku viac ako 16-tisíc zdieľaní. 

Obdobný text sa objavil v posledných týždňoch aj tu alebo tu. Na internete a sociálnych sieťach cirkulujú podobné verzie už niekoľko rokov - zdieľané boli aj v roku 2020, 2019 či dokonca 2015 a 2014.

V texte sú tiež uvedené pasáže ako „Kde sa skryješ pred jadrovým výbuchom?“ alebo  „PRAVÝ CIEĽ všetkých tých, či sú z Európy alebo spoza oceánu, ktorí chcú vyvolať vojnu, je bohatstvo Ruska.“

Text spomína aj vojnu na Ukrajine, ktorú začala Ruská federácia okupáciou ukrajinského Krymu vo februári 2014: „Kde vidíte demokraciu v tom, čo sa deje na Ukrajine? Vidíme len fašistickú vládu, armádu, porušujúcu medzinárodné dohovory a premyslenú genocídu vlastného obyvateľstva, ktorej chyba je, že hovorí po rusky a chce nezávislosť od fašistickej Ukrajiny. (...) Európska únia sa vzdala svojich zásad a svojím postojom sa stáva komplicom genocídy.“ 

V texte nie je spomenuté, kedy mal takúto výzvu voči občanom štátov EÚ Putin urobiť.

V agentúre AFP sme sa na pôvod tvrdení pozreli bližšie. Nenašli sme žiadny dôkaz o tom, že Putin tieto tvrdenia naozaj vyhlásil. Podľa našich zistení pochádzajú prvé dohľadateľné verzie textu z roku 2014.

V minulosti sme podobné vymyslené „citáty“ pripisované Putinovi vyvracali v súvislosti s obviňovaním liberálov, so satanskými plánmi na redukciu populácie či s vakcínou proti Covid-19.

O Putinovej výzve neexistuje dôkaz, text má najmenej sedem rokov

Naši kolegovia z redakcie AFP v Moskve potvrdili, že nemajú informáciu o tom, že by Putin vyhlásil podobnú výzvu v poslednom čase: „Na stránkach Kremľa sme nenašli žiadnu zmienku o Putinových vyhláseniach za posledných 30 dní, v ktorých by vyzýval na mier prostredníctvom hrozieb 3. svetovou vojnou či jadrovými výbuchmi.“ 

Všetky Putinove verejné vystúpenia, rozhovory či prejavy sú zverejnené na oficiálnej stránke Kremľa rovnako ako prezidentov kalendár udalostí. Ani po extenzívnom hľadaní a použití rôznych kombinácií kľúčových slov sme žiadnu správu o prejave, v ktorom by ruský prezident spomínal 3. svetovú vojnu a jadrové výbuchy v súvislosti s „genocídou“ na rusky hovoriacich obyvateľoch Ukrajiny.

Nevieme s istotou potvrdiť, kde a kedy sa text prvýkrát objavil, ani kto je jeho skutočným autorom. Ako sme však uviedli už v úvode, na sociálnych sieťach cirkuloval už v roku 2014. 

V roku 2014 sa tiež objavili prvé dohľadateľné verzie na viacerých webových stránkach. Stránka evropsky-rozhled.eu zverejnila text 17. septembra 2014, stránka Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov text zverejnila podľa údajov v zdrojovom kóde stránky 24. septembra 2014. V češtine bol text zverejnený 11. decembra 2014 na stránke svobodnenoviny.eu; tá uvádza zdroj textu pomocou odkazu na stránku zosnulého Sergeja Chelemendíka, bývalého poslanca NR SR ruskej národnosti za stranu SNS. Chelemendíkova verzia sa spomína aj v článku denníka SME, ktorý autenticitu populárneho hoaxu vyvracal v roku 2017.

Ani v jednom z týchto prípadov však nebolo uvedené, že by malo ísť o výzvu či prejav priamo prezidenta Putina. Zaujímavosťou taktiež je, že kým vo verzii textu, ktorá sa rozšírila len v posledných týždňoch, sa nachádza formulácia „vaši“ politici, čo by dávalo zmysel, keby mal byť autorom výrokov Putin, pôvodné verzie zo slovenských stránok obsahujú zmienku o „našich“ politikoch.