Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin ohlásil registráciu vakcíny počas rokovania vlády cez videokonferenciu 11. augusta 2020 (AFP / Alexey Nikolsky)

Dezinformácie o ruskej vakcíne proti COVID-19 zdieľali tisíce ľudí. Napriek jej registrácii prebieha ďalšie testovanie

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na Facebooku sa rozšírili dezinformácie o ruskej vakcíne a zdieľali ich tisíce ľudí. Falošné správy zahŕňajú tvrdenia, že testovanie vakcíny bolo už v Rusku ukončené, že očkovanie bude výhradne dobrovoľné, alebo že Rusko nespolupracuje so západnými spoločnosťami na výskume. To je však zavádzajúce, testovanie vakcíny naďalej prebieha a Rusko uzavrelo viaceré partnerstvá so zahraničnými výskumnými inštitúciami. Situácia ohľadne povinného očkovania nie je jednoznačná.

Profil Nezávislé spravodajstvo, ktorý má viac ako 1400 sledovateľov a ktorý opakovane zdieľa protieurópsky a protizápadne zamerané dezinformácie, uverejnil 5. augusta príspevok, ktorý zdieľalo viac ako 8,7-tisíc používateľov Facebooku. 

Snímka nepravdivého FB príspevku vytvorená 11. augusta 2020

Podľa príspevku mal ruský prezident Vladimír Putin napríklad povedať, že „vakcína proti COVID-19 bude v rámci Ruska distribuovaná jedine od našich výrobcov“ alebo že očkovanie bude dobrovoľné a „nikoho nebudeme nútiť (zaočkovať sa)“. V príspevku sa tiež píše, že „v Rusku je vakcína už odskúšaná“.

Tieto tvrdenia sú však buď nepravdivé alebo zavádzajúce, prejdeme ich po jednom:

Tvrdenie č. 1: Ruská vakcína je odskúšaná

Prezident Putin v utorok 11. augusta, tj. až štyri dni po uverejnení FB príspevku, ohlásil, že bola oficiálne schválená registrácia vakcíny proti novému koronavírusu. Vakcína získala podľa stránky registračný certifikát od ruského ministerstva zdravotníctva a „na základe núdzových predpisov schválených počas pandémie COVID-19 môže byť použitá na očkovanie obyvateľstva v Rusku“.

O vakcíne Putin v utorok povedal: „Viem, že látka funguje efektívne. Vytvára stabilnú imunitu a opakujem, vakcína prešla všetkými nutnými kontrolami.“ Vakcínou sa podľa Putinových slov zaočkovala aj jedna z jeho dcér.

Tvrdenie, že „vakcína je odskúšaná“, teda že testovanie vakcíny je dokončené, je však nepravdivé. Podľa stránky vytvorenej pre Sputnik V, ako bola ruská vakcína pomenovaná, bola fáza 1 a 2 testovania vakcíny dokončená už 1. augusta. Tieto fázy však spravidla prebiehajú na malej vzorke zdravých dobrovoľníkov. Tretia fáza testovania, ktorá má zahŕňať viac ako 2000 ľudí, mala byť spustená len v stredu 12. augusta.

To potvrdil aj minister zdravotníctva Michail Muraško, ktorý povedal, že „klinické testy na niekoľkých tisícoch ľudí budú pokračovať“.

Ruskú vakcínu vyvíja Inštitút epidemiologického a mikrobiologického výskumu Nikolaja Gamaleja v Moskve.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) má však vakcínu z Gamalejovho inštitútu vo svojej správe z 13. augusta zaradenú len v prvej fáze testovania. Podľa dvoch štúdií, ktoré boli doposiaľ zverejnené (tu a tu), sa testovanie ruskej vakcíny neposunulo ďalej ako do prvej fázy a zatiaľ prebiehalo na vzorke iba 76 dobrovoľníkov.

Štvrtková správa WHO eviduje 168 inštitúcií, ktoré pracujú na vakcíne po celom svete. Z tých postúpilo 28 do rôznych fáz štádia testovania na ľuďoch. Šesť štúdií je najďalej, tj. v tretej fáze klinických testov, počas ktorej prebiehajú skúšky na desaťtisícoch.

WHO vyzýva k opatrnosti. Svetová zdravotnícka organizácia na otázku AFP odpovedala v stanovisku: „k urýchleniu výskumu vakcíny by malo dochádzať len pri dodržaní zavedených procesov pri každom kroku vývoja, aby sa zaistilo, že akékoľvek vakcíny, ktoré sa dostanú do výroby, budú bezpečné a efektívne.“

„WHO je v kontakte s ruskými výskumníkmi a autoritami a preskúma detaily testov,“ píše sa v stanovisku, ktoré bolo AFP doručené emailom.

Tvrdenie č. 2: Putin povedal, že Rusko nedovolí žiadnej západnej korporácii „kontrolovanej Billom Gatesom, aby očkovala našich ľudí“

Facebookový príspevok vytvára dojem, že Putin kritizoval západné spoločnosti vyvíjajúce vakcínu, pričom mali byť kontrolované Billom Gatesom, ktorý sa vďaka osvete o očkovaní stal terčom dezinformačnej kampane na sociálnych sieťach po celom svete.

Moskovský tím AFP preskúmal Putinove verejné vyjadrenia medzi marcom a augustom 2020, nenašiel však žiadny dôkaz o tom, že by kritizoval vývoj vakcín vyvíjaných v zahraničí. Naopak, Putin volal po tom, aby ruskí výskumníci stavali na skúsenostiach svojich západných kolegov. Počas aprílovej videokonferencie s vysokými vládnymi predstaviteľmi sa Putin priamo spýtal: „Viem, že sa neustále hľadajú nové spôsoby liečby, skúšajú sa nové lieky a ich kombinácie. Ktorú z týchto skúseností, vrátane tých zo zahraničia, by sme podľa vášho názoru mali používať vo väčšej miere?“

Počas tej istej videokonferencie Kirill Dmitrijev, šéf vládneho fondu (RDIF), prostredníctvom ktorého je financovaný výskum vakcíny, povedal: „Tešíme sa na spoluprácu na vakcíne aj so Spojenými štátmi tak isto, ako keď sme spolupracovali na misii Sojuz-Apollo v 70. rokoch alebo na vývoji nových vakcín v 50. a 60. rokoch.“

Pri revízii Putinových vystúpení AFP taktiež nenarazila na žiadne zmienky o Billovi Gatesovi. Podľa Financial Times Rusko počas pandémie zintenzívnilo svoj boj proti dezinformáciám a falošným správam. V máji ruskí vyšetrovatelia obvinili blogera Alexandra Thorna, ktorý rozširoval nepravdy o 5G a Billovi Gatesovi.

Rusko tiež spolupracuje so západnými spoločnosťami pri opatreniach súvisiacich s vakcínou. Kirill Dmitrijev povedal v polovici júla, že ruská spoločnosť R-Farm sa dohodla s anglicko-švédskou skupinou AstraZeneca na ruskej produkcii vakcíny vyvíjanej na univerzite v Oxforde a Cambridge.

Okrem toho, spomínaná tretia fáza vývoja ruskej vakcíny Sputnik V má zahŕňať testy na nielen viac ako 2000 Rusoch, ale aj na dobrovoľníkoch z Blízkeho východu (Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia) a z latinskej Ameriky (Brazília a Mexiko).

Ruská agentúra TASS v júli informovala, že výskumný inštitút v Petrohrade tiež začal s testovaním troch zahraničných vakcín na dobrovoľníkoch ako súčasť „multicentrickej“ medzinárodnej štúdie. V správe nie je špecifikované, konkrétne z ktorých krajín tieto vakcíny sú.

Tvrdenie č.3: Putin povedal, že vakcína proti COVID-19 bude v rámci Ruska distribuovaná jedine od ruských výrobcov

Agentúra AFP nedokázala nájsť dôkaz, že by Putin povedal toto tvrdenie na verejnosti.

S otázkou sa AFP obrátila na ruské ministerstvo zdravotníctva 11. augusta.

Tvrdenie č. 4: Putin povedal, že očkovanie bude dobrovoľné a že nikoho do očkovania nebudú nútiť

11. augusta Putin naozaj povedal, že očkovanie bude dobrovoľné: „Dúfam, že budeme schopní spustiť masovú výrobu v blízkej budúcnosti, to je to, čo je dôležité, masová výroba tohto lieku. Aby každý, kto bude vakcínu chcieť - samozrejme, výlučne na dobrovoľnej báze, to som už neraz povedal - mohol užívať výdobytky výskumu našich špecialistov.“

V Rusku je však v platnosti oficiálny vládny dekrét, ktorý špecifikuje profesie podliehajúce povinnému očkovaniu, keďže je pri nich predpoklad zvýšeného rizika infekcie. Zoznam zahŕňa zdravotníkov a učiteľov, ale aj ľudí, ktorí prichádzajú do kontaktu so zvieratami či pracujúcich v poľnohospodárstve, lesníctve a potravinárstve.

Nie je jasné, či bude vládny dekrét uplatnený aj v prípade vakcíny na COVID-19.

Avšak skupina ruských senátorov plánuje na jeseň predložiť návrh zákona o zaradení koronavírusovej vakcíny do povinného očkovacieho kalendára.

Podpredsedníčka ruskej vlády Tatiana Goliková 11. augusta povedala, že očkovanie zdravotníkov a lekárov začne koncom augusta alebo v septembri.

Začiatok očkovania širšej verejnosti a civilného obyvateľstva je naplánovaný na 1. januára 2021.

COVID-19 VAKCÍNY