Vymyslený Putinov citát o satanských plánoch o redukcii populácie zdieľali desaťtisíce ľudí

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Viac ako 28-tisíc používateľov Facebooku zdieľalo začiatkom februára 2021 príspevky, podľa ktorých mal Vladimír Putin hroziť Európe a Spojeným štátom kvôli údajným „diabolským plánom na redukciu populácie“. Pre tvrdenie neexistuje žiadny dôkaz.

Súkromný facebookový profil zdieľal 1. februára 2021 príspevok, podľa ktorého mal ruský prezident Vladimír Putin v „prejave svetu“ hroziť západným krajinám hnevom Božím alebo svojim kvôli ich snahám o „depopuláciu“.

Príspevok je prezentovaný, akoby Putina priamo citoval; text je písaný v prvej osobe: „O akých diabolských plánoch to snívate ? Chcete znížiť počet ľudí na svete obetovaním nevinných duší a obetí vašej špinavej politiky ! Neustále vymývate ľuďom mozgy vašim mainstreamom, bez ostyšne a celosvetovo. Viem o vašich satanských plánoch zredukovať populáciu na planéte. Ste skutočne diabolskí, používať na svoje plány tých najzraniteľnejších.“

Snímka FB príspevku vyhotovená 3. februára 2021

V príspevku je uvedená aj hrozba pre Európu a Spojené štáty: „Ak USA a Európa okamžite nezastavia svoje plány nebudete čeliť iba Božiemu hnevu ale tiež môjmu.“

Všetky uvedené tvrdenia mal podľa príspevku Putin povedať „pre talianske médiá“.

Za dva dni od uverejnenia zdieľalo tento príspevok viac ako 25-tisíc používateľov Facebooku. Identický text s množstvom gramatických chýb sa vyskytol na mnohých ďalších miestach na sociálnej sieti, napríklad na stránke Králičia nora, v skupine Máme radi Otca Mariána "Maroša" Kuffu či tu, tu alebo tu

Celkovo tak podľa zistení agentúry AFP na základe analytického nástroja Crowdtangle zdieľalo tieto tvrdenia viac ako 27-tisíc používateľov Facebooku, pričom sme identifikovali 24 individuálnych URL adries, ktoré tieto tvrdenia obsahovali.

Príspevok je však nepravdivý; o autenticite citátu neexistuje žiadny dôkaz.

O Putinovom vyhlásení neexistuje dôkaz

Naši kolegovia z redakcie AFP v Ríme potvrdili, že nemajú informáciu o tom, že by Putin poskytol podobné vyjadrenia talianskym médiám, resp. že by sa takáto informácia v akýchkoľvek relevantných talianskych médiách objavila. Kolegovia z redakcie AFP v Moskve zasa potvrdili, že prejav s takýmto znením ruský prezident nikdy na verejnosti nemal.

Všetky Putinove verejné vystúpenia, rozhovory či prejavy sú zverejnené na oficiálnej stránke Kremľa rovnako ako prezidentov kalendár udalostí. Ani po extenzívnom hľadaní a použití rôznych kombinácií kľúčových slov sme žiadnu podobnú správu o prejave, v ktorom by sa prezident vyhrážal „Božím hnevom“, nenašli.

Tento príspevok pripomína nepodložené tvrdenia o Putinových vyhláseniach, ktoré tím AFP Fakty vyvracal v auguste minulého roka. Vtedy sme podobným spôsobom vyvrátili vymyslený Putinov citát, v ktorom mal kritizovať liberálnu demokraciu, alebo iný jeho vymyslený citát týkajúci sa ruskej vakcíny proti koronavírusu.

Spomínané tvrdenia, podľa ktorých mal Putin liberalizmus a liberálnu demokraciu prirovnávať k nacizmu, sa znova rozšírili koncom januára 2021.