Zdravotná sestra vypĺňa očkovací preukaz pri tretej „booster“ dávke Pfizer vakcíny v Pasadene v Kalifornii 19. augusta 2021. ( AFP / Robyn Beck)

Virálne video obsahuje nepravdy o bezpečnosti vakcín proti ochoreniu Covid-19

Viac ako 3-tisíc používateľov zdieľalo na prelome augusta a septembra 2021 video preložené do slovenčiny, v ktorom Američan Sean Brooks šíri nepravdivé tvrdenia o bezpečnosti vakcín. Tvrdí napríklad, že vakcíny proti koronavírusu zabijú všetkých zaočkovaných ľudí behom šiestich mesiacov až piatich rokov a že spôsobujú viaceré zdravotné problémy od krvných zrazenín až po neplodnosť. Agentúra AFP už v minulosti tieto a ďalšie podobné tvrdenia overila a vyhodnotila ich ako nepravdivé.

„(VIRÁLNE VIDEO) Dr. Sean Brooks varuje že zaočkovaní zanedlho umrú,“ znie titulok videa z 28. augusta 2021 na stránke rumble.com, ktoré podľa dát z analytického nástroja Crowdtangle zdieľalo na Facebooku viac ako 3300 používateľov. Identické video sa objavilo aj na dezinformačnom webe gloria.tv.

„#OČKOVANÍ do troch až piatich rokov ZOMRÚ! Majú oslabenú imunitu a tvoria sa im krvné zrazeniny. Môžu si to samy overiť,“ píše sa v popise rovnakého videa na dezinformačnej FB stránke Prečo média mlčia.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 14. septembra 2021

Video samotné je zostrihom záznamu zo zasadnutia Rady pre vzdelávanie mesta Talawanda v americkom štáte Ohio zo 16. augusta 2021. Na tieto zasadnutia, ktoré prebiehajú raz mesačne, je pozývaná aj verejnosť, aby sa občania mohli zúčastniť a vyjadriť svoj názor. Sean Brooks bol na zasadnutí práve zástupcom z radov verejnosti.

Nie je z Oxfordskej univerzity

Brooks sa vo videu predstaví ako „PhD, Oxford“ (slovenský hlas vo videu povie, že brooks má titul „PhD z Oxfordu“) a označí sa za autora 48 publikácií a 23 kníh. Okrem toho o sebe Brooks povie, že „študoval zdravotnú medicínu, anatómiu a fyziológiu približne 21 rokov“.

To je však zavádzajúce, Brooks nemá titul z Oxfordskej univerzity. Pri hľadaní Brooksovej dizertačnej práce sme zistili, že doktorát z pedagogiky získal na Walden University v Minnesote. Potvrdzuje to aj tento rozhovor uverejnený na portáli Bitchute, kde je Brooks predstavený aj ako bývalý pedagóg na Miami University (v čase 28:45). Tá sa nachádza v meste Oxford v štáte Ohio.

Agentúra AFP vyvrátila šesť tvrdení, ktoré Brooks vo videu vyhlásil.

1. Dr. Malone je vynálezcom mRNA vakcín a tvrdí, že by ich nikto nemal používať: Nepravda

„Doktor Robert Malone, ktorý vymyslel vakcínu mRNA, povedal, že túto injekciu by nikdy nikto nemal dostať," povedal Brooks v úvode svojho príhovoru.

Malone je vedec, ktorý sa koncom 80. rokov 20. storočia podieľal na rozsiahlom výskume mRNA vakcín (vakcín na báze nukleovej kyseliny), ktorý viedol až k úspešnému vývoju vakcín proti ochoreniu Covid-19 od spoločností Moderna a Pfizer/BioNTech. Sám sa považuje za „vynálezcu mRNA vakcín“, ale na výskume a vývoji tejto technológie sa za viac ako 30 rokov podieľali mnohí vedci. Tento prehľad troch desaťročí vývoja obsahuje 224 citácií vedeckých prác a desiatky mien.

Malone, ktorého nejednoznačný postoj k vakcínam na Covid-19 často používajú vo svojich vyhláseniach anti-vaxeri, v skutočnosti nehovorí, že by sa nimi nikto nemal očkovať. Malone kritizuje plošné očkovanie proti Covidu, tvrdí však, že „optimálnejšou stratégiou je očkovanie len tých najzraniteľnejších“. Malone sám je zaočkovaný.

Navyše, nie všetky vakcíny proti Covidu sú založené na mRNA technológii. Úplný zoznam vakcín Covid-19 v rôznych štádiách vývoja nájdete tu, vakcíny povolené v Európskej únii tu a v Spojených štátoch tu.

2. Všetci zaočkovaní po šiestich mesiacoch zomrú kvôli poškodenému imunitnému systému: Nepravda

Brooks pokračuje nepodloženým tvrdením, podľa ktorého všetci očkovaní ľudia „zomrú počas najbližších šiestich mesiacoch až troch či piatich rokoch“.

Očkovanie proti Covidu sa v päťdesiatich krajinách začalo koncom roka 2020 a prebieha už viac ako šesť mesiacov. K 14. septembru 2021 boli na celom svete kompletne zaočkované viac ako 2 miliardy ľudí.

V rozpore s Brooksovými tvrdeniami nedošlo k žiadnym hromadným úmrtiam a dáta ukazujú, že vakcíny sa ukázali ako účinné pri prevencii závažných alebo smrteľných následkov Covid-19.

Podľa reportu o bezpečnosti covidových vakcín od Public Health England zverejnenej 19. augusta 2021 „najnovšie odhady naznačujú, že očkovací program priamo zabránil viac ako 82 100 hospitalizáciám. Z analýzy priameho a nepriameho vplyvu očkovacieho programu na infekcie a úmrtnosť vyplýva, že očkovací program zabránil 23,6 až 24,4 miliónom infekcií a 91 700 až 98 700 úmrtiam“.

V auguste 2021 autori štúdie v časopise Health Affairs odhadovali, že očkovanie zabránilo takmer 140 000 úmrtiam v Spojených štátoch. V júli 2021 sa v ďalšej štúdii vydanej na Yale School of Public Health (YSPH) zistilo, že „koordinovaná a rýchla očkovacia kampaň proti Covidu, ktorá sa v Spojených štátoch začala koncom minulého roka, zachránila približne 279 000 životov a zabránila 1,25 miliónu hospitalizácií“.

3. Vakcíny na Covid-19 spôsobujú posilnenie závislé od protilátky (ADE): Nepravda

Brooks taktiež tvrdí, že vakcíny sú nebezpečné, pretože u každého, kto sa nimi nechá zaočkovať, dochádza k tzv. posilneniu závislému od protilátok (antibody-dependent enhancement, ADE).

ADE označuje mechanizmus, pri ktorom protilátky vytvorené na boj proti chorobe alebo ako reakcia na vakcíny uľahčujú infekciu namiesto toho, aby zabránili patogénu preniknúť do buniek.

Vedecké poznatky však Brooksovo tvrdenie nepotvrdzujú, naopak.

V článku, ktorý bol v auguste 2020 publikovaný v časopise Journal of Infectious Diseases, sa spomína, že je „nepravdepodobné“, že by vakcíny Covid-19 viedli k ADE, „pretože koronavírusové ochorenia u ľudí nemajú klinické, epidemiologické, biologické alebo patologické znaky ochorenia ADE, ktorého príkladom sú vírusy dengue“.

Epidemiologička Katelyn Jetelina v januári 2021 tiež uviedla, že „pri chorobe Covid-19 ani pri nových vakcínach proti Covidu-19 sa nepreukázalo, že by spôsobovali ADE“.

„Cieľom testovania je nájsť potenciálne problémy, ako je aj ADE. A počas testovania na núdzové použitie sa neobjavili žiadne dôkazy o ADE. Ak by existovali dôkazy o ADE, tieto vakcíny by nikdy neprešli a boli by rýchlo stiahnuté z distribúcie," napísala.

O rok neskôr, v júli 2021, viedli dáta z reálneho očkovania a infekcií k rovnakému záveru v inej štúdii. „Ak by vakcíny proti ochoreniu COVID-19 spôsobovali ADE, ľudia očkovaní proti COVID-19 by mali závažnejšie ochorenia. K tomu však nedochádza. Naopak, ľudia, ktorí sú zaočkovaní, majú zvyčajne veľmi mierne ochorenie alebo žiadne,“ vysvetlila odborníčka na infekčné choroby z Katedry internej medicíny Nebraskej univerzity Nada A Fadul.

Nižšie to vysvetľuje aj Paul Offit z Centra pre vzdelávanie v oblasti vakcín v Detskej nemocnici vo Filadelfii (USA).

4. U všetkých očkovaných osôb dochádza ku krvným zrazeninám: Nepravda

Ďalším dôvodom, ktorý Brooks uvádza na podporu tvrdenia, že vakcíny Covid-19 sú nebezpečné, je, že u všetkých zaočkovaných proti Covid-19 dochádza k zvýšenému zrážaniu krvi.

Napriek tomu, že Európska lieková agentúra (EMA) v apríli 2021 oznámila, že tvorba krvných zrazenín môže byť „veľmi zriedkavým vedľajším účinkom“ dvoch vektorových vakcín od výrobcov AstraZeneca a Johnson&Johnson, Brooksovo tvrdenie, že „všetci zaočkovaní“ trpia krvnými zrazeninami je nepravdivé. Toto tvrdenie rozšíril kanadský lekár Charles Hoffe a agentúra AFP ho už v minulosti vyvrátila.

Hoffe tvrdil, že zrazeniny sú príliš malé na to, aby sa ukázali na snímkach, ale že ich identifikoval pomocou krvných testov na látku s názvom D-dimér, markeru, ktorý sa používa na zistenie zrazenín v krvi. Brooks taktiež vyzval ľudí, aby si urobili test na D-dimér, a povedal, že zrážanie krvi je jedným z dôvodov, prečo všetci očkovaní ľudia zomrú.

Vedeckí experti však pre agentúru AFP uviedli, že Hoffeho experiment nebol vedecky spoľahlivou štúdiou a že samotná zvýšená hladina D-diméru nie je dôkazom vzniku krvných zrazenín. Test na D-dimér môže predpísať kardiológ pri podozrení na krvnú zrazeninu, ale vysoká hladina D-diméru u očkovaných pacientov ešte sama osebe nie je znepokojujúca.

„Pri očkovaní sa často objavuje zápal: máte miernu horúčku, bolesti... to dokazuje, že vakcína funguje,“ povedala 15. júla Marie-Antoinette Sevestre-Pietri, prezidentka Francúzskej spoločnosti cievnej medicíny. „Zápalová reakcia bude mať za následok zvýšenú hladinu D-diméru, ale to neznamená, že dôjde k trombóze.“

Nicolas Gendron, lekár hematologického oddelenia nemocnice Georges-Pompidou v Paríži, súhlasí. „Vysoká hladina D-diméru neznamená, že máte hneď trombózu,“ teda krvnú zrazeninu v srdci alebo v cieve, povedal 20. júla. „Na jej potvrdenie sú potrebné ďalšie vyšetrenia, a to napríklad CT vyšetrenie,“ dodal.

5. Vakcíny na Covid-19 spôsobujú neplodnosť a potraty: Nepravda

Brooks taktiež tvrdí, že vakcíny proti ochoreniu Covid-19 spôsobujú sterilitu a že 80 % očkovaných žien príde o dieťa v prvom trimestri tehotenstva.

Obe tvrdenia sú nepravdivé. Prvé tvrdenie vyvrátila agentúra AFP tu či tu. Druhé tvrdenie je založené na dezinterpretácii štúdie, ktorá v skutočnosti dospela k opačnému záveru a ktorú AFP overila tu.

Dezinformácia sa začala šíriť po uverejnení štúdie v časopise The New England Journal of Medicine 17. júna 2021. Štúdia použila údaje amerických databáz Vaccine Adverse Event Reporting System (VAERS) , ďalej V-safe After Vaccination Health Checker, a nakoniec V-safe Covid-19 Vaccine Pregnancy Registry. Kombináciou týchto dát získala predbežné informácie o bezpečnostni vakcín v tehotenstve. Údaje sa zbierali v období od 14. decembra 2020 do 28. februára 2021.

Autori štúdie nezistili žiadne dokázateľné bezpečnostné riziká medzi tehotnými ženami, ktorým bola podaná mRNA vakcína, uviedli však, že „je potrebné ďalšie dlhodobé skúmanie vrátane sledovania veľkého počtu žien očkovaných v skoršom štádiu tehotenstva, aby sa získali informácie o výsledkoch matky, tehotenstva a dieťaťa“.

Odvtedy sú k dispozícii nové údaje. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zverejnilo v auguste 2021 nové dáta o bezpečnosti vakcín COVID-19 u tehotných žien, ktoré dokazujú, že vakcíny používané v Spojených štátoch (Moderna, Pfizer/BioNTech a Janssen) sú pre tehotné ženy bezpečné.

„CDC vyzýva všetky tehotné osoby alebo osoby, ktoré plánujú otehotnieť, a dojčiace osoby, aby sa dali zaočkovať a chránili sa tak pred COVID-19,“ uviedla riaditeľka CDC Rochelle Walensky. „Vakcíny sú bezpečné a účinné a nikdy nebolo dôležitejšie zvýšiť zaočkovanosť, keďže čelíme vysoko prenosnému variantu Delta a pozorujeme závažné následky COVID-19 u nezaočkovaných tehotných osôb.“

Kráľovská akadémia pôrodníkov a gynekológov v Spojenom kráľovstve v auguste 2021 potvrdila, že dáta z viacerých krajín, ktoré zahŕňali desiatky tisíc tehotných žien, ako aj poznatky o fungovaní vakcín ukazujú, že vakcíny proti Covidu nespôsobujú vyššie riziko potratu.

„Údaje zo Spojených štátov a Spojeného kráľovstva, kde bolo vakcínou proti COVID-19 očkovaných viac ako 200 000 tehotných žien, nevyvolali žiadne obavy o bezpečnosť,“ uvádza sa v správe. „Výskum zo šiestich štúdií v štyroch krajinách, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 40 000 tehotných žien, ukazuje, že očkovanie vakcínou nezvyšuje riziko potratu, predčasného pôrodu, narodenia mŕtveho dieťaťa, ani nezvyšuje riziko narodenia dieťaťa malého na pôrodný vek alebo riziko vrodených abnormalít,“ uvádza britská kráľovská akadémia.

Americké kolégium pôrodníkov a gynekológov spolu s ďalšími organizáciami lekárov vydalo 9. augusta 2021 „vyhlásenie o silnom lekárskom konsenze v prospech očkovania tehotných osôb proti ochoreniu Covid-19“. Taktiež v ňom potvrdzujú, že po očkovaní je bezpečné aj dojčenie.

6. Zaočkovaní ľudia nemôžu darovať krv, plazmu ani orgány: Nepravda

Ku koncu viea Brooks tvrdí, že zaočkovaní nemôžu darovať krv, plazmu alebo orgány.

Toto tvrdenie je taktiež nepravdivé, v AFP Fakty sme ho vyvrátili už v máji tohto roka.

Červený kríž toto tvrdenie opakovane poprel a na svojej slovenskej stránke uvádza, že „darca krvi, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv“; buď 14 dní po aplikácii očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer, Moderna) alebo 28 dní po aplikácii očkovacej dávky vektorových vakcín (AstraZeneca, Johnson&Johnson). Očkovaní ľudia môžu darovať krv a plazmu aj vo Francúzsku, Belgicku a Kanade.

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 sa v skutočnosti odporúča pre osoby, ktoré majú dostať i darovať orgány.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás