Nemecké noviny Bild neinformovali o tom, že ukrajinskí utečenci podpálili dom v Nemecku

Koncom mája 2022 zdieľali slovenskí používatelia sociálnych sietí video, podľa ktorého mali ukrajinskí utečenci podpálili rodinný dom pri pokuse spáliť ruskú vlajku. Video, ktoré malo slúžiť ako dôkaz, obsahuje logo nemeckého denníka Bild. Toto tvrdenie je však nepravdivé. Agentúra AFP zistila, že video bolo zmanipulované použitím nesúvisiacich záberov požiarov a vizuálnych prvkov nemeckého denníka tak, aby pôsobilo ako skutočná produkcia Bildu. Editor denníka potvrdil, že reportáž nie je pravá.

Predmetné video bolo zdieľané na Facebooku 19. mája 2022 napríklad tu. Môžeme v ňom vidieť ruskú vlajku, ktorá je zapálená tzv. Teslovou cievkou - zariadením používaným na výrobu vysokého napätia elektrickej energie. Ďalej vo videu nasledujú zábery horiaceho domu a rozhovor so ženou v dome zničenom požiarom.

"V nemeckom Wulfene sa ukrajinskí utečenci rozhodli spáliť ruskú vlajku pomocou 'pekelného stroja Nikola Tesly'. Všetko išlo skvele. Dokonca to natočili na kameru. A potom nakrútili aj to, ako zhorel dom, v ktorom títo utečenci bývali," píše sa v slovenskom príspevku.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 7. júna 2022

Približne pol minúty dlhé video obsahuje logo Bildu v pravom hornom rohu. Rovnaké video bolo zdieľané aj v iných jazykoch s podobným textom, napríklad v nemčine, ruštine, bulharčine a čínštine.

V nemecky písanom texte vo videu sa uvádza rovnaké tvrdenie, ktoré v preklade znie: "Chceli spáliť ruskú vlajku. Zapálili nemecký dom. Vo Wulfene sa ukrajinskí utečenci rozhodli spáliť ruskú vlajku pomocou 'Teslovho pekelného stroja', aby získali veľký ohlas a 'lajky'. Pritom podpálili celý dom."

Ďalšie príspevky obsahujú rovnaký príbeh o podpálenom dome v Nemecku, video v nich má však mierne odlišný vizuál. Napríklad v tomto príspevku vidíme názov telegramového kanálu "InvestigativnyblogSK" a v tomto, ktoré bolo zdieľané aj na prokremeľskej stránke, boli orezané falošné vizuály nemeckého Bildu a pridané logo telegramového kanála "Mash in Donbas".

Príbeh o spálenom dome a rovnako aj video ako celok sú však nepravdivé.

Toto zmanipulované video bolo zverejnené na Facebooku približne tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov z 1. júna viedla k úteku až viac ako 6,9 milióna ľudí z krajiny. Slovenskými hranicami podľa rovnakého zdroja prešlo viac ako 466 000 ľudí.

"Absolútny podvrh"

Zmanipulované video s logom Bildu obsahuje dátum 10. mája 2022 a má sa odohrávať v obci Wulfen v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko na východe Nemecka.

Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov a kľúčových slov vo vyhľadávači Google sme našli vyjadrenie Tima Lokoschata, zástupcu šéfredaktora denníka Bild, ktorý 17. mája 2022 na Twitteri uviedol: "Pravda je takáto: BILD túto správu nikdy nenapísal. Je to absolútny podvrh."

Hovorca nemeckého denníka Bild tiež 20. mája 2022 pre agentúru AFP uviedol, že údajná správa je nepravdivá. Bild nezverejnil predmetné video na svojej webovej stránke, ani na kanáli na YouTube.

Formát zmanipulovaného videa sa taktiež líši od formátu, ktorý zvyčajne používa Bild. Ten zvykne zobrazovať svoje logo v ľavom hornom rohu, a nie v pravom, ako môžeme vidieť v zmanipulovanom videu. Rozdiely sú aj v zobrazení textového banneru, ktorý beží v spodnej časti obrazovky.

Agentúra AFP vyhľadala aj policajné správy o požiari z daného dňa. V období od 9. mája do 11. mája 2022 neboli v okrese Anhalt-Bitterfeld, do ktorého patrí aj obec Wulfen, podané žiadne policajné hlásenia o požiaroch.

Video s Teslovou cievkou

Na začiatku videa môžeme vidieť používateľské meno 'marek415'. Vyhľadávanie nás doviedlo k instagramovému účtu, ktorý patrí študentovi na univerzite ČVUT v Prahe.

Na účte je zverejnených viacero videí s Teslovými cievkami. Majiteľ účtu Marek Novotný agentúre AFP potvrdil, že je autorom klipu použitom v zmanipulovanom videu a vytvoril ho na podporu Ukrajiny.

"Už som ho vymazal z Instagramu a na YouTube som ho nastavil ako súkromné video. Nechcem, aby video spôsobilo ešte väčšiu škodu," uviedol 20. mája 2022 pre agentúru AFP.

Novotný poslal agentúre AFP aj odkaz na súkromné YouTube video pre účely overenia. Pôvodne bolo zverejnené 23. marca 2022 a má názov 'Horiaca ruská vlajka s 500 000 voltmi'.

Video malo byť kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a bolo natočené v Českej republike, uviedol Novotný. Video neobsahuje žiadny záber horiaceho domu.

Nižšie je porovnanie videa v zmanipulovanom videu (vľavo) a Novotného videa (vpravo):

Image
Porovnanie videa v zavádzajúcom príspevku (vľavo) a Novotného videa (vpravo)

Nesúvisiace požiare domov sú z rokov 2013 a 2021

Pri spätnom vyhľadávaní scén zo zmanipulovaného videa sme našli klip horiaceho domu, ktorý zodpovedá tomuto videu zverejnenému na YouTube 19. júla 2013.

Video nesie názov 'Horiaci dom vo Wallufe, Nemecko'. Walluf je obec v juhozápadnom Nemecku. Je vzdialená niekoľko sto kilometrov od oblasti, kde sa mal podľa nepravdivého videa nachádzať horiaci dom.

Regionálny mediálny portál Wiesbaden 112 informoval o požiari 19. júla 2013. Fotografie zodpovedajúce scénam na videu boli zverejnené aj na portáli Flickr.

Nižšie je porovnanie snímky z videozáznamu v nepravdivom príspevku (vľavo) a fotografie na Flickri (vpravo):

Image
Porovnanie snímky z videozáznamu v zavádzajúcom príspevku (vľavo) a fotografie na Flickri (vpravo).

Záverečná časť zmanipulovaného videa zodpovedá skutočnej správe denníka Bild o požiari v meste Osterholz v Dolnom Sasku na severozápade Nemecka z 27. januára 2021.

Klip si môžete pozrieť v čase od 55 minúty a 25 sekundy zo záznamu živého vysielania denníka Bild na YouTube tu. Podľa správy z miestnych médií v tom čase 20-ročná Natalie Michalski z Osterholzu prišla o matku, ktorá ochorela na rakovinu. O dva týždne neskôr jej dom zachvátil požiar.

V rozhovore pre Bild Michalski uviedla, že požiar zasiahol aj spálňu jej matky. Nižšie je porovnanie snímky z videa v nepravdivom príspevku (vľavo) a z videa Bildu (vpravo):

Image
Snímka falošného videa zverejneného na Facebooku vytvorená 8. júna 2022
Image
Snímka pôvodného spravodajstva z kanála Bild na YouTube vytvorená 8. júna 2022

 

 

Agentúra AFP vyvrátila viacero príspevkov, ktoré sa snažili vykresliť ukrajinských utečencov v negatívnom svetle, ale v skutočnosti boli nepravdivé (napríklad tu, tu či tu). Uverejnili sme aj niekoľko článkov, ktoré sa zaoberali vymyslenými tvrdeniami, ktoré údajne mali publikovať seriózne médiá, napríklad tu, tu či tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás