Údajný tweet, podľa ktorého mala televízia CNN informovať o bombardovaní hotela na Ukrajine, bol sfalšovaný

Od konca marca sa na sociálnych sieťach vo viacerých jazykoch šíria príspevky, v ktorých sa píše, že CNN si vymyslela príbeh o hoteli na Ukrajine, ktorý "zbombardovali Rusi", a na ilustráciu tohto príbehu na Twitteri použila fotografiu hotela v Srbsku. Americká televízna stanica však o ničom takom neinformovala a jej zástupca pre agentúru AFP uviedol, že tweet je falošný. V zavádzajúcom tweete je uvedené aj meno srbského vtipkára, ktorý údajne tvoril fotomontáže týkajúce sa CNN aj v minulosti.

Facebookový príspevok z 21. marca 2022 obsahuje údajnú snímku príspevku z twitterového "CNN Breaking News", v ktorom sa v angličtine píše: "Toto sú pozostatky kedysi slávneho ukrajinského hotela Mir po leteckom útoku ruských bombardérov #StandingWithUkraine".

V slovenskom texte príspevku, ktorý bol zdieľaný viac ako 800-krát, sa píše: "Ukrajinský hotel Mir, ktorý podľa novinárov CNN nemilosrdne vybombardovali ruské ozbrojené sily. Ach nie, počkajte. To sú srbské kúpele Zvonačka-Banja, ktoré čakajú na rekonštrukciu. Mimochodom hľadajú investora. Pošlite prosím CNN poďakovanie za inzerát." Príspevok obsahuje aj odkaz na video zo srbských kúpeľov a hotela na platforme YouTube, ktoré bolo zverejnené pred takmer dvoma rokmi a má vodoznak s časovým údajom 20. mája 2018.

Rovnaký obrázok s anglickým textom, ktorý sa prezentuje ako tweet od CNN, bol distribuovaný aj v slovenčine tu a tu, ako aj v iných jazykoch, napríklad v kórejčine, gréčtine a rumunčine.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022 už služba overovania faktov agentúry AFP vyvrátila ďalšie nepravdivé tvrdenia vrátane niekoľkých, ktoré boli namierené proti CNN (tu a tu).

Image
Snímka nepravdivého facebookového príspevku vyhotovená 5. apríla 2022

Hotel Mir v Srbsku

Agentúra AFP pomocou spätného vyhľadávania obrázkov v službe Bing zistila, že fotografia hotela bola uverejnená 22. apríla 2010 v srbskom príspevku na portáli BlogSpot. Ak by ste mali pochybnosti o tom, či nebola táto stránka aktualizovaná len nedávno, môžete skontrolovať jej záznam z minulosti prostredníctvom služby The Wayback Machine, nástroja na online archiváciu, kde bola uložená archivovaná verzia toho istého príspevku z 27. apríla 2011.

Na blogu je hotel na fotografii pomenovaný ako "Hotel Mir" a uvádza sa v ňom, že sa nachádza v kúpeľoch Zvonačka Banja pri meste Zvonce na východe Srbska.

Nižšie je porovnanie fotografie zdieľanej v zmanipulovanom tweete CNN (vľavo) a snímky zdieľanej na portáli BlogSpot (vpravo).

Image
Porovnanie fotografie zdieľanej vo vymyslenom tweete CNN (vľavo) a snímky zdieľanej na portáli BlogSpot (vpravo).

Ďalšie srbské médiá informovali o opustenom hoteli tu alebo tu a ukázali fotografie schátranej budovy podobné snímke falošného tweetu CNN.

Agentúra AFP síce zistila, že v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev sa nachádza hotel s názvom Mir, budova sa však nepodobá na tú z falošného tweetu CNN.

Našli sme aj video, na ktorom si môžete pozrieť zničený interiér budovy z opusteného srbského rezortu Zvonačka Banja Mir.

Znaky falošného tweetu

Ako môžeme vidieť na snímke s červeným označením nižšie, na falošnom tweete je zobrazený vizuál profilu účtu CNN Breaking News na Twitteri spoločne s užívateľským menom "@cnnbrk" a ešte jeden vizuál s označením "Majk Majkonski" napravo od loga CNN Breaking News, pri ktorom však užívateľské meno chýba. Na bežnej snímke príspevku z Twitteru by bol len jeden vizuál - patriaci profilu, ktorý tweet uverejnil.

Image
Snímka falošného tweetu z 31. marca 2022 (červené krúžky pridala agentúra AFP)

Okrem toho sú vo falošnom tweete viditeľné aj ďalšie vizuálne nezrovnalosti. Ako ukazuje porovnanie obrázkov nižšie, fotografia v tweete je hranatá, zatiaľ čo originálne tweety na stránke CNN Breaking News na Twitteri majú zaoblené okraje.

Image
Snímka falošného tweetu z 31. marca 2022 (červené krúžky pridala agentúra AFP)
Image
Snímka tweetu zo CNN Breaking News z 31. marca 2022

 

 

Agentúra AFP tento tweet na oficiálnom účte CNN Breaking News nenašla.

Nenašli sme ani žiadnu správu CNN o údajnom bombardovaní hotela ruskou armádou. Na tento účel sme použili operátor vo vyhľadávači Google "site:", ktorý vám ukáže, či bol na konkrétnej stránke uverejnený nejaký príspevok s použitím vašich kľúčových slov ("site:cnn.com bombing of hotel mir ukraine").

Americká televízia pre AFP potvrdila, že táto správa neexistuje. "CNN neuverejnila túto fotografiu ani text v súvislosti s naším prebiehajúcim spravodajstvom o vojne na Ukrajine," uviedol vedúci oddelenia strategickej komunikácie CNN Matt Dornic 23. marca 2022.

Pri online vyhľadávaní na sociálnych sieťach 6. apríla 2022 na Twitteri, Instagrame a Facebooku sme účet s názvom "Majk Majkonski" nenašli.

Srbská investigatívna webová stránka Raskrikavanje však našla tweet na instagramovom účte Majkonského, ktorý bol neskôr vymazaný.

"Na jeho účte na Instagrame, ktorý má približne 6 000 sledovateľov, môžete vidieť veľa podobného obsahu a viacero upravených tweetov z údajného účtu CNN, vrátane toho, ktorý sa spomína s hotelom Mir. Na všetkých fotomontážach je v rohu nápis 'Majk Majkonski'," vysvetlil portál Raskrikavanje.

Majkonski je známy tým, že na sociálnych sieťach zverejňuje komediálny obsah, ako sa uvádza v rozhovore s ním z februára 2020 na stránke Pirotske Vesti, informačného portálu o dianí v meste Pirot na juhovýchode Srbska.

"Majk zobrazuje náš každodenný život, udalosti a ľudí v Pirote svojím vlastným vtipným, niekedy satirickým spôsobom, prostredníctvom fotomontáží, takzvaných mémov a v poslednom čase aj prostredníctvom videí," uvádza sa v rozhovore.

"So svojou prácou som začal pred niekoľkými rokmi na Facebooku. Chcel som humorným spôsobom podať svoj pohľad na všetko, čo sa v Pirote deje," povedal Majkonski v rozhovore.

Niektorí srbskí používatelia Twitteru zdieľali falošný tweet o CNN v domnení, že je skutočný, ale iní rýchlo poukázali na jeho satirický pôvod. "Tento vtip vytvorilPiroťan Majk Majkonski," napísal jeden z používateľov v komentároch pod tweetom.

Mesto Pirot sa nachádza len 30 kilometrov severne od Zvonačky Banja, kde sa nachádza aj hotel z falošného tweetu CNN.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás