Nepravdy o zadržaní ukrajinského obchodníka so zbraňami zdieľali tisíce ľudí

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Tisícky slovenských používateľov zdieľali koncom mája 2022 na Facebooku príspevky s tvrdením, podľa ktorého mala Národná kriminálna agentúra zadržať v Bratislave občana Ukrajiny spoločne s ďalším mužom z dôvodu pašovania, obchodovania či prechovávania zbraní. Agentúra AFP kontaktovala políciu, ako aj príslušného dozorujúceho prokurátora, ktorí potvrdili, že zadržaný bol iba občan Litovskej republiky a pri akcii „Baltik“ na bratislavskej ulici neboli v čase zadržania prítomní žiadni ukrajinskí občania.

Viac ako 3,9-tisíc používateľov Facebooku zdieľalo príspevok slovenského používateľa z 24. mája 2022, podľa ktorého NAKA zadržala v rovnaký deň jedného muža z Ukrajiny a druhého z Litvy „s arzenálom zbraní“ na Grösslingovej ulici v Bratislave.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 30. mája 2022

„(A)ktuálna informacia: dnes asi pred hodinou NAKA zadržala dvoch mužov s arzenálom zbraní. Prvý pochádzal z Ukrajiny a druhý z Litvy,“ píše sa doslovne v texte, ktorý je súčasťou virálneho obrázku. „V správach túto informáciu zrejme neodvysielajú nakoľko sa jedná o Ukrajinca. (...) Toto je zrejme zámer vládnej chunty,“ dopĺňa virálne posolstvo autor textu.

Súčasťou príspevku sú snímky z policajnej akcie vyhotovené z okna protiľahlej budovy na Grösslingovej ulici, na ktorých vidno policajtov a strelné zbrane rozložené na chodníku pred obchodom.

Rovnaký obsah bol zdieľaný aj na iných miestach na slovenskom Facebooku, napríklad tu, tu či tu.

Tvrdenie je však nepravdivé a vyvracala ho už aj slovenská polícia. Pre jeho dodatočné overenie sme kontaktovali aj Okresnú prokuratúru Bratislava III a dozotujúceho prokurátora, ktorí potvrdili, že zadržaný a následne vzatý do väzby bol iba jeden občan Litvy a žiadny Ukrajinec.

Prokuratúra: Jeden Litovčan vo väzbe

Viaceré slovenské médiá (tu, tu, tu) v utorok 24. mája 2022 informovali o tom, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) v skorých ranných hodinách zadržala občana Litvy, ktorý mal na území Slovenska nelegálne obchodovať so zbraňami. Akcia mala krycí názov Baltik, pričom sa na ňu mali naše bezpečnostné zložky dlhodobo pripravovať.

Hovorca policajného prezídia Michal Slivka pre AFP 27. mája uviedol, že polícia zadržala občana Litvy. „Úkony trestného konania súvisia s nedovoleným ozbrojovaním a obchodovaním so zbraňami (podľa § 294, 295 Trestného zákona),“ uviedol Slivka s odkazom na príslušné právne predpisy. „Medzi záujmovými osobami v danej trestnej veci nie sú žiadni občania Ukrajiny,“ povedal.

Pre dodatočné overenie sme kontaktovali aj príslušnú prokuratúru (Okresná prokuratúra Bratislava III) a prokurátora Mareka Mezeia, ktorý prípad dozoruje.

„V tomto prípade neboli zadržaní žiadni ukrajinskí občania. Taktiež neboli žiadni ukrajinskí občania prítomní na mieste zásahu, ani nijakým iným spôsobom vo veci zapojení,“ povedal 30. mája telefonicky Mezei, ktorý bol podľa vlastných slov prítomný na mieste v čase zásahu.

„Občanovi Litovskej republiky bolo dňa 25. mája 2022 vznesené obvinenie pre zločin nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami podľa § 294 ods. 2, ods. 4 písm. c) Tr. zák., pričom dňa 25. mája 2022 bol na Okresný súd Bratislava III podaný návrh na vzatie obvineného do väzby. Sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Bratislava III dňa 27. mája 2022 vzal obvineného do väzby. Uznesenie o vzatí obvineného do väzby je právoplatné,“ vysvetlil dodatočne aj hovorca Krajskej prokuratúry Bratislava Juraj Chylo.

O snahách dezinformátorov podnecovať protiukrajinské nálady sme písali už mnohokrát, napríklad tu, tu, tu a tu. Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa vojny na Ukrajine nájdete tu a úplný zoznam v angličtine tu.

Ukrajinsko-ruský konflikt