Falošné twitterové účty predstierajú, že CNN informovala o smrti rovnakého muža z dvoch rôznych vojenských konfliktov

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na sociálnych sieťach sa koncom februára a začiatkom marca 2022 v mnohých jazykoch šírila fáma o tom, že CNN na Twitteri informovala o údajnej smrti istého amerického občana dvakrát, a to z dvoch rôznych miest: najprv v Afganistane a potom na Ukrajine. Snímka oboch tweetov obsahujúcich fotografiu toho istého človeka je prezentovaná ako dôkaz, že tejto spravodajskej stanici nemožno veriť. CNN však potvrdila, že spomínané twitterové účty boli falošné. Muž na fotografii je navyše stále aktívny youtuber a streamer venujúci sa videohrám, ktorý sa stal terčom podobných nepravdivých tvrdení už v minulosti.

„Novinari by sa nikdy nemali zabijať ! Preto sa mi dnes len velmi tazko komentuje fakt, ze v Ukrainskej vojne bol zabity americky spravodajca a aktivista Bernie Gores. O to ťažšie prijimam tuto správu s vedomím, ze Bernie bol uz nedavno raz zabity vo vojne v Afganistane … tesim sa na factcheckerov ako ma zablokuju ze sirym hóksiky ….,“ píše sa v príspevku, ktorý bol na sociálnej sieti zdieľaný 26. februára 2022.

Pri texte sú uvedené snímky dvoch rôznych twitterových príspevkov s logom CNN a identickými fotografiami bradatého muža v okuliaroch. Podľa jedného z tweetov mal byť údajný americký občan vraj zabitý v Afganistane, podľa druhého vraj na Ukrajine.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 25. marca 2022

V anglickom texte vľavo uverejnenom twitterovým účtom „@CNNUKR“ sa píše, že na fotografii je americký „aktivista Bernie Gores“, ktorý bol zabitý „mínou nastraženou Ruskom podporovanými separatistami“. Podľa textu uverejnenom twitterovým účtom „@CNNAfghan“ vpravo má byť na obrázku „novinár CNN Bernie Gores“, ktorý bol „popravený v Kábule vojakmi Talibanu“.

Twitterové účty, ktoré sú na obrázku vidieť, sa však za spravodajskú spoločnosť iba vydávali a medzičasom už boli zrušené. Muž na obrázku je youtuber a streamer videohier s menom Jordi Jordan, ktorý už v minulosti opakovane čelil internetovému obťažovaniu. Na internete bol aktívny aj po týchto falošných správach o jeho údajnej smrti.

Obdobný obsah bol zdieľaný na sociálnych sieťach okrem angličtiny aj v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v češtine, nemčine, španielčine, portugalčine či maďarčine . Mnohí používatelia sa domnievajú, že tweety boli vytvorené oficiálnymi účtami CNN na Twitteri a berú ich ako dôkaz toho, že americká spravodajská stanica klame verejnosť.

Okrem dvoch snímok, ktoré vraj mali byť zo CNN, sú súčasťou niektorých slovenských FB príspevkov s obdobným obsahom aj snímky obsahujúce fotografiu Volodymyra Zelenského v uniforme, ktorú mala zdieľať na Instagrame hlásateľka televízie Markíza Zlatica Puškárová. Pôvodná Zelenského fotografia však bola zverejnená na stránke ukrajinskej prezidentskej kancelárie už 6. decembra 2021, viac ako dva mesiace pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu.

Podľa najnovších údajov OSN prišlo od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu 24. februára 2022 o život 1 081 civilistov a 1 707 ich bolo zranených. Úrad však upozorňuje, že skutočný počet obetí je pravdepodobne oveľa vyšší, pretože „príjem informácií z niektorých miest, kde prebiehali intenzívne boje, sa oneskoril a mnoho správ stále čaká na potvrdenie”.

To sa podľa OSN týka predovšetkým oblastí Mariupolu, ako aj Doneckej, Luhanskej a Sumskej oblasti, kde prebiehajú ťažké boje. Väčšina zaznamenaných civilných obetí bola spôsobená použitím výbušných zbraní s veľkou dopadovou plochou, vrátane ostreľovania z ťažkého delostrelectva a raketových systémov, dodáva OSN v správe z 25. marca.

CNN potvrdila, že účty na Twitteri boli falošné

Tweet, podľa ktorého „novinár Bernie Gores“ zomrel v rukách Talibanu v Kábule, sa na internete šíri už od augusta 2021 a vyvrátilo ho už niekoľko rôznych agentúr, napríklad Reuters či PolitiFact.

Twitterový účet „@CNNAfghan”, ktorý nepravdivý tweet zverejnil, bol medzitým pozastavený s poznámkou „Twitter pozastavuje účty, ktoré porušujú jeho pravidlá“.

Pomocou internetového archivačného nástroja WaybackMachine je možné dohľadať snímky tohto účtu z doby, kedy bol ešte aktívny. Z tých vyplýva, že účet bol vytvorený v máji 2021 a predtým, než bol pozastavený, vytvoril 6 tweetov a získal 132 sledujúcich. Nebol to tzv. overený účet.

Skutočné účty na Twitteri patriace CNN, ktoré zverejňujú spravodajský obsah, majú pri sebe modrý znak začiarknutia, ktorý znamená, že sa jedná o overené účty. Každý z nich má milióny sledujúcich.

Vľavo oficiálny twitterový účet CNN International, vpravo rôzne ďalšie oficiálne twitterové účty CNN označené modrou farbou ako dôkaz, že sú overené

Podobne bol pozastavený aj účet „@CNNUKR“, zdroj tweetu z ľavej strany FB príspevku. Podľa snímky bol falošný tweet zverejnený 23. februára 2022, teda niekoľko dní po tom, ako Vladimír Putin nariadil ruským jednotkám vstúpiť do separatistických oblastí na východe Ukrajiny. Tento krok predchádzal jeho plnej invázii na Ukrajinu.

Účet „@CNNUKR“ mal v tom čase 129 sledujúcich a taktiež nebol overený. Podobne ako prvý falošný twitterový účet zverejnil aj tento niekoľko odkazov na skutočné články CNN v zjavnej snahe vyzerať dôveryhodne. Až následne zverejnil vymyslenú správu o údajnej americkej obeti, ktorá žiaden odkaz na článok neobsahovala.

Dňa 28. februára 2022 potvrdil v e-maile pre agentúru AFP viceprezident medzinárodného komunikačného oddelenia CNN Jonathan Hawkins, že účty na Twitteri zo zavádzajúceho obrázku „nie sú oficiálnymi účtami CNN“.

Muž na fotografii streamuje videohry a na internete je stále aktívny

Ako už bolo uvedené v článkoch vyvracajúcich falošný účet z Afganistanu v auguste 2021, muž na obrázku sa volá Jordi Jordan a venuje sa streamovaniu (online prenosu) videohier a tvorbe videí pre YouTube. Z porovnania videa na Jordanovom overenom kanáli na Youtube a fotografie z falošných twitterových účtov jasne vyplýva, že sa jedná o rovnakého muža.

Vľavo snímka z falošného príspevku, vpravo snímka z videa na oficiálnom YouTube kanáli Jordieho Jordana z 9. februára 2022

Snímku falošných tvrdení možno nájsť aj na Jordanovom profile na stránke Wikitubia. Podľa verejne editovanej stránky s jeho životopisom bol Jordan v minulosti predmetom rôznych kontroverzií a je opakovane terčom online obťažovania.

Okrem iného bol falošne vyhlásený za nezvestného počas výbuchu v Bejrúte v roku 2020. Niektorí Jordanovi stúpenci sa ho nedávno pýtali na najnovšie falošné správy o jeho smrti pod videom zverejneným na jeho účte 27. februára 2022, teda niekoľko dní po jeho údajnej smrti. Jordan na tieto otázky nereagoval, jeho účet však naďalej na Youtube zverejňuje videá.

Šírenie klamstiev o online osobnostiach v súvislosti s globálnymi správami nie je nič nové. Agentúra AFP napríklad vyvrátila podobné tvrdenia o nemeckom youtuberovi, ktorý bol nepravdivo označený za hľadaného vraha.

Dezinformácie, ktoré majú za cieľ oslabiť dôveru v mainstreamové médiá, rozdúchať nenávisť voči vojnovým utečencom či zdiskreditovať ukrajinskú vládu a vojenské operácie, sa na sociálnych sieťach šíria od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Zoznam tých, ktoré sme v rámci AFP vyvrátili v slovenčine, nájdete tu a úplný zoznam v angličtine tu

Článok preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt