Nie, na tejto fotografii nie je neporiadok, ktorý po sebe vo vlaku nechali Ukrajinci

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na slovenskom Facebooku sa v polovici mája 2022 rozšíril príspevok s fotografiou neporiadku vo vlaku, pričom vinu hádzal na "východných susedov". Tento termín a načasovanie príspevku sú zjavným pokusom o očierňovanie ukrajinských vojnových utečencov, ktorí zo svojej krajiny odišli od konca februára 2022. Táto fotografia však pochádza z roku 2008 a zachytáva vlak v Českej republike po tom, ako v ňom zanechali neporiadok futbaloví fanúšikovia.

"Super, naozaj veľká vďaka našim východným susedom !" píše sa v príspevku na Facebooku zo 14. mája 2022. Príspevok tak zjavne súvisí s Ukrajincami, ktorí na Slovensko - do susednej krajiny - utiekli pred vojnou po tom, ako Ukrajinu dňa 24. februára 2022 napadli ruské vojská.

Toto tvrdenie je však nepravdivé. Agentúra AFP zistila, že neporiadok na dlážke vlaku zo zdieľanej fotografie nezanechali ukrajinskí utečenci v roku 2022, ale českí futbaloví fanúšikovia v roku 2008.

Snímka nepravdivého príspevku na Facebooku vyhotovená 18. mája 2022

Spätným vyhľadávaním obrázkov sme identifikovali pôvodný zdroj fotografie v článku českého spravodajského portálu iDnes.

Fotogafia bola prvýkrát publikovaná ako súčasť fotogalérie v článku z roku 2008 o spúšti vo vlaku, ktorú po sebe zanechali českí futbaloví fanúšikovia.

Konkrétne ide o fotografiu z vlaku, ktorý prevážal fanúšikov ostravského futbalového klubu Baník na zápas s pražskou Spartou 10. mája 2008. Portál iDnes ako autora fotografií označil dopravnú spoločnosť České dráhy. Vo fotogalérii z roku 2008 môžeme nájsť aj ďalšie fotografie z toho istého vlaku:

Snímka náhľadu na fotogalériu z článku portálu iDnes o neporiadku vo vlaku, ktorý spravili futbalový fanúšici vytvorená 18. mája 2022

Rovnaká fotografia bola opäť použitá aj v článku z roku 2010 na ilustráciu neporiadku vo vlakoch, za ktoré toho roku museli České dráhy zaplatiť pokutu vo výške 4,5 milióna českých korún (asi 183-tisíc eur).

Tento prvoplánový pokus o podnietenie nenávisti k ukrajinským utečencom na Slovensku použitím starej a z kontextu vytrhnutej fotografie však nemal veľký dosah. Viacero používateľov v komentároch upozornilo na to, že fotografia nemá so súčasným konfliktom na Ukrajine, ani s ukrajinskými utečencami, nič spoločné a autorovi príspevku sa otvorene vysmievali.

Na nepravdivosť príspevku rovnako upozornila aj slovenská polícia tu.

Rovnaký naratív, podľa ktorého Ukrajinci nechávajú v slovenských a českých vlakoch neporiadok, sa šíril aj koncom marca 2022 v oveľa virálnejšej podobe. Desiatky tisíc užívateľov vtedy zdieľali fotografie z roku 2015 s tvrdením, že ide o akutálne zábery z vlaku, ktorý prevážal ukrajinských utečencov z Košíc do Prahy. Viac o tomto nepravdivom tvrdení sme vtedy písali tu.

19. mája 2022 Aktualizácia: Doplnené vysvetlenie kontextu v perexe
Ukrajinsko-ruský konflikt