Obrázok Petriho misky neukazuje nebezpečné mikróby z rúška, podľa odborníkov je zavádzajúci
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 28. októbra 2020 o 09:42
- Aktualizované dňa 28. októbra 2020 o 09:56
- Článok prečítate za 2 min
- Autor: AFP Austrália
- Článok preložil/-a AFP Slovensko , Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Obrázok sa na slovenskom Facebooku objavil 23. septembra 2020.
Obrázok obsahoval text v češtine: „30 minut rouška na obličeji. Potom otření vnitřní strany roušky do Petriho misek. Tohle je výsledek kultivace. Je zajímavé vědět, co dýcháme v roušce.“
Tento text spolu s obrázok rozšíril v československom kontexte český facebookový profil prostredníctvom príspevku z 20. septembra, ktorý zdieľalo viac ako 2400 používateľov FB.
Ten istý obrázok aj s obdobnými tvrdeniami bol napríklad zdieľaný aj tu, tu, tu alebo tu.
Príspevok je však podľa mikrobiológov zavádzajúci, keďže pôsobí fantastickým dojmom a naznačuje, že kolónie vypestovaných baktérií z rúška znamenajú, že samotné nosenie rúška je nejakým spôsobom nebezpečné.
Emad El-Omar, profesor medicíny na austrálskej klinike St. George and Sutherland Clinical School pri UNSW uviedol, že príspevok chce podľa neho „vyvolať senzáciu, no je zavádzajúci, keďže ide o silne kontaminovanú a pomerne starú misku, na ktorej mali kolónie buniek možnosť rásť dlhú dobu“.
„Tento obrázok Petriho misky ukazuje aj silný rast húb, a nielen baktérií. To je s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že miska bola kultivovaná dlhú dobu, počas ktorej ju napadli spóry plesní zo vzduchu,“ uviedol pre AFP El-Omar, riaditeľ Microbiome Research Centre, v emaili z 25. septembra 2020.
Richard E. Davis, regionálny riaditeľ pre mikrobiológiu v Providence Sacred Heart Medical Center v americkom štáte Washington, taktiež uviedol, že tento príspevok je „určite zavádzajúci“.
„Na obrázku vidíme kultivačnú platňu, ktorá je porastená kolóniami baktérií, no sú na nej aj veľké škvrny plesní,“ uviedol Davis v e-maili pre agentúru AFP 5. októbra. „Veľkosti týchto kolónií rôznych druhov baktérií a plesní jasne ukazujú, že táto Petriho miska sa kultivovala dlhšiu dobu, a preto snímka môže pôsobiť dramaticky.“
Davis dodal, že je nepravdepodobné, že by mikróby z fotografie spôsobovali akékoľvek choroby.
„Obrázok pôsobí dojmom, že nosením rúška sa vystavujete mikróbom spôsobujúcim rôzne ochorenia,“ uviedol. „Avšak na snímke som neidentifikoval žiadny mikrób, ktorý by spôsoboval ochorenia. Počet kolónií plesní na snímke je ale podozrivý; huby, ktoré produkujú spóry a ktoré by takto pri kultivácii rástli, nie sú bežne normálnou súčasťou mikróbov v ústach či v hrdle.“
Agentúre AFP sa nepodarilo dohľadať pôvodný zdroj predmetného obrázku.
Nosenie rúšok je v zmysle nariadenia Úradu verejného zdravotníctva zo 14. októbra 2020 povinné v interiéri aj v exteriéri ako jeden z hlavných nástrojov na boj proti nákaze ochorenia COVID-19 popri domácej izolácii a znížení mobility. Správne nosenie rúšok propagovala facebooková stránka ÚVZ SR ešte v auguste.
„Tvárové rúško je kľúčovou ochrannou pomôckou, ktorou zabraňujeme šíreniu nového koronavírusu do okolia. Jeho nosenie má v súčasnosti význam u každého z nás, nielen u osôb s príznakmi respiračného ochorenia, kde rúško priamo zachytáva prúd kvapôčok. Vírus totiž prenáša aj osoba bez príznakov ochorenia, ktorá nemusí vedieť, že je jeho nosičom, no je tiež infekčná,“ píše sa na stránke ÚVZ SR.
Tím AFP Fakty vyvrátil v minulosti viacero nepravdivých a zavádzajúcich príspevkov o rúškach; napríklad tu; tu; tu a tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás