
Čeľaď koronavírusov bola objavená v 60. rokoch, avšak prvý prípad nového koronavírusu SARS-CoV-2 bol zaznamenaný v roku 2019
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 28. septembra 2020 o 17:55
- Aktualizované dňa 28. septembra 2020 o 17:56
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Ľudia zdieľajte. Corona vírus vôbec nie je nová choroba je tu s nami už niekoľko desiatok rokov. Prečo to doposiaľ nik nedramatizoval? Lebo až teraz si z toho vytvorili biznis a hlavne zotročenie národov,“ píše sa v príspevku používateľky, ktorá ho uverejnila 31. augusta 2020 v skupine Som proti povinnému očkovaniu !!! INICIATÍVA KOŠICE❗.

Súčasťou príspevku je snímka pasáže istého textu v maďarčine.
Tím AFP Fakty dohľadal, že ide o časť článku pôvodne uverejneného 4. januára 1976 v maďarskom medicínskom žurnáli Orvosi Hetilap. Celé vydanie aj s predmetnou pasážou na strane 50 je k dispozícii tu.

Okrem iného sa v maďarskom texte píše, že „od roku 1965 je známe, že koronavírus môže u ľudí spôsobovať ochorenie horných dýchacích ciest“.
Text FB príspevku priamo nespomína ani ochorenie COVID-19, ani nový koronavírus SARS-CoV-2, ktorý toto ochorenie spôsobuje. Príspevok celkovo nerozlišuje medzi jednotlivými kmeňmi vírusov z čeľade Coronaviridae a ochoreniami, ktoré spôsobujú.
Kontextom v popise príspevku (zmienka o tom, že „doposiaľ vírus nik nedramatizoval“) sa však vytvára dojem, že ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom je tu s nami už desaťročia. Príspevok zdieľalo ďalej takmer 900 FB používateľov.
Takéto tvrdenie je však nepravdivé.
Obrázok so zavádzajúcim tvrdením sa virálne šíril medzi maďarskými používateľmi ešte v polovici augusta. Napríklad tento príspevok má v súčasnosti viac ako 7200 zdieľaní.
Iné verzie toho istého obrázku boli v septembri zdieľané tu alebo tu (v češtine). V týchto príspevkoch sa spomína, že „Corona je tu už 55 rokov“, ale doposiaľ „nikto nezatváral hranice, letiská, školy a pod.“
Ako je to s koronavírusmi v skutočnosti
Ako sa uvádza na stránke Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, termínom koronavírusy označujeme čeľaď RNA vírusov Coronaviridae, ktoré cirkulujú vo viacerých zvieracích druhoch. „Koronavírusy patria k veľkej rodine vírusov spôsobujúcich spravidla ľahké až stredne závažné ochorenia horných dýchacích ciest, napríklad bežné prechladnutia,“ uvádza sa vo vyhlásení na webových stránkach amerického Národného ústavu pre alergie a infekčné ochorenia NIAID.
To, že tieto vírusy môžu napadnúť aj človeka, bolo zistené v 60. rokoch minulého storočia, pričom podľa Slovenskej akadémie vied je nový koronavírus SARS-CoV-2 spôsobujúci ochorenie COVID-19 „v poradí siedmym identifikovaným koronavírusom, ktorý infikuje človeka“.

SARS-CoV-2 (pôvodne označovaný ako 2019-nCoV) bol prvýkrát zaznamenaný v čínskom Wuchane na jeseň minulého roka. ECDC uvádza, že časová analýza posledného spoločného predka vírusu naznačuje, že pandémia začala medzi 6. októbrom a 11. decembrom 2019. Analýza ukazuje, že vírus sa nachádzal v severnom Taliansku už 18. decembra 2019. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) o novom ohnisku „virálneho zápalu pľúc“ vo Wuchane informovala 31. decembra 2019.
Na Slovensku bol prvý prípad ochorenia COVID-19 zaznamenaný 6. marca 2020.

Štyri zo siedmich známych koronavírusov spôsobujú u ľudí len mierne ochorenia - virózy, prechladnutia či nádchy. Okrem najnovšieho SARS-CoV-2 však stoja za zmienku najmä dva staršie vírusy, SARS a MERS. Práve tie spôsobili epidémie vysoko smrteľných a nákazlivých respiračných ochorení za ostatné dve desaťročia.
Koronavírus SARS-CoV je predchodcom nového koronavírusu SARS-CoV-2. V rokoch 2002 až 2003 spôsobil epidémiu ochorenia SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) v juhovýchodnej Ázii, predovšetkým v Hongkongu, Číne a na Taiwane. „Ochorenie prebiehalo prevažne ako ťažká atypická pneumónia. Hlavné príznaky sú vysoká teplota (nad 38°C), suchý kašeľ, krátky dych, ťažkosti s dýchaním,“ uvádza ÚVZ SR. Tento vírus prešiel na človeka z cibetky a celkovo sa nakazilo viac ako 8000 ľudí v 33 krajinách.
Koronavírus MERS-CoV spôsobujúci ochorenie MERS (Middle East Respiratory Syndrome) sa rozšíril v krajinách Blízkeho Východu v roku 2012. „Ochorenie sa prejavuje horúčkou, kašľom a dýchavičnosťou. U niektorých chorých ľudí boli zaznamenané tráviace ťažkosti. V ťažkých prípadoch môže vyústiť do zápalu pľúc a multiorgánového zlyhania, ktoré môže končiť úmrtím,“ píše sa na stránke ÚVZ SR. Podľa ECDC prešiel na človeka tento vírus z ťavy, pričom ochoreniu podľahlo 30-40% nakazených.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás