Nosenie rúšok nespôsobuje kožné problémy ani vyrážku

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 25. augusta 2020 o 11:17
  • Aktualizované dňa 27. augusta 2020 o 10:14
  • Článok prečítate za 5 min
  • Autor: AFP Austrália
  • Článok preložil/-a AFP Slovensko , Robert BARCA
Tisíce ľudí zdieľali na Facebooku sériu piatich fotografií, ktoré vytvárajú dojem, že rúška spôsobujú vyrážky v okolí nosa a úst. Tri z uvedených fotografií vôbec nesúvisia s rúškami a je na nich vidno ovčie kiahne, ekzém a rosaceu (ružovku). Ďalšia fotografia ukazuje alergickú reakciu na materiál použitý v rúšku. Posledná fotografia pochádza od talianskej zdravotnej sestry - jej modriny z ochranných prostriedkov však boli ešte dodatočne upravené a zvýraznené.

Obrázok so slovami „Výsledok nosenia rúšok“ a „toto chystá idiot Matovič“ zdieľala notoricky známa stránka Bádateľ, ktorá publikuje dezinformácie súvisiace so zdravím.

Image
Snímka FB príspevku vytvorená 24. augusta 2020

Príspevok odkazuje na opatrenie súvisiace s povinným nosením rúšok pre žiakov od druhého stupňa ZŠ počas prvých dvoch septembrových týždňov školskej dochádzky.

Ten istý obrázok bol zdieľaný aj súkromným profilom s názvom Jaroslav Novák Naturál. Po tom, ako hoax vyvrátila Polícia SR, bol tento konkrétny príspevok zmazaný.

Spolu tak však dezinformáciu o kožných problémoch súvisiacich s nosením rúšok zdieľalo viac ako 3,1-tisíc používateľov Facebooku.

Obrázky a tvrdenia o škodlivosti nosenia rúšok sa objavili aj v angličtine, napríklad tu, tu, tu  a tu.

Obrázok kiahní

Fotografia v ľavom dolnom rohu príspevku bola pôvodne publikovaná vo fotobanke Getty Images.

Image
Snímka obrazovky z Getty Images z 11. augusta 2020

Popisok fotky uvádza, že je na nej dieťa s ovčími kiahňami, vysoko nákazlivým vírusovým ochorením spôsobeným infekciou vírusom varicella-zoster (VZV). 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je „VZV vysoko nákazlivý prostredníctvom kvapôčkovej infekcie alebo priamym kontaktom s charakteristickými kožnými léziami infikovanej osoby.“

Obrázok Eczema herpeticum

Fotografia v pravom hornom rohu príspevku bola publikovaná na Wikipédii 11. apríla 2018, tj. viac ako 18 mesiacov pred prvým vypuknutím nákazy nového koronavírusu v čínskom meste Wu-chan v decembri 2019.

Image
Snímka obrazovky FB príspevku (vľavo) a z Wikipédie (vpravo) vytvorená 11. augusta 2020

Podľa popisku fotografia ukazuje dieťa s ochorením tzv. Eczema herpeticum. Tento stav je spôsobený vírusom, ktorý môže viesť k závažným reakciám u ľudí, ktorí už ekzémom trpia. 

Rovnaká fotografia ukazuje ekzém herpeticum na tejto stránke Kráľovskej detskej nemocnice v austrálskom Melbourne.

Obrázok zdravotnej sestry

Obrázok v strede na pravej strane príspevku zobrazuje taliansku sestru Valeriu Zedde, ktorá zverejnila originál tejto fotografie na Instagrame 13. marca 2020. Zobrazuje otlačeniny a modriny spôsobené osobnými ochrannými prostriedkami (okuliare, respirátory), ktoré mala na sebe počas svojej zmeny niekoľko hodín.

V popise príspevku v taliančine sa píše: „S takýmito tvárami ideme domov po šesťhodinových zmenách. Sme unavení, zavalení prácou, miešajú sa v nás emócie a strach, ktorý sa nedá skryť. Keď prídeme do práce, musíme si obliecť ochranný oblek a nasadiť si všetky pomôcky - vieme pri tom, že šesť hodín nemôžeme jesť, piť alebo ísť na toaletu. Používame ochranné prostriedky, ktoré nás omínajú a potíme sa v nich. Toho sa ale nebojíme. Vášeň pre našu prácu nám dáva tú správnu energiu a naši milovaní nám dávajú potrebnú silu.“

Image
Snímka obrazovky FB príspevku (vľavo) a originálneho príspevku na Instagrame (vpravo) z 19. augusta 2020

Pri porovnaní s originálom vidíme, že fotografia v FB príspevku bola upravená, modriny na tvári zdravotnej sestry boli zvýraznené. 

Pôvodná fotografia bola uverejnená v čase, keď aj mnoho iných zdravotníkov po celom svete zdieľalo svoje fotky s podobnými stopami po ochranných prostriedkoch, napríklad tu, tu a tu.

WHO vydala 6. apríla 2020 usmernenia na používanie ochranných prostriedkov počas pandémie, v ktorých zdôraznila, že sa líšia od odporúčaných prostriedkov pre širokú verejnosť, medzi ktoré patria chirurgické alebo bavlnené masky .

Obrázok Ružovky (Rosacea)

Fotografia v pravom dolnom rohu príspevku bola zverejnená na webových stránkach Medical News Today. Ilustruje druh vyrážky, ktorý podľa článku môže byť spôsobený tzv. ružovkou, lat. Rosacea.

Rovnakú ženu môžete vidieť na ďalších fotografiách v databankách, napríklad tu na stránke Alamy. Titulok obrázka znie: „Nešťastná staršia žena s ochorením ružovka, ktorá sa vyznačuje začervenaním tváre a rozšírenými krvnými cievami na koži.“

Image
Snímka obrazovky zavádzajúceho FB príspevku (vľavo) a snímka z webovej stránky Alamy vyhotovená 12. augusta 2020 (vpravo)

Podľa National Health Service (NHS) Spojeného kráľovstva je rosacea „chronické ochorenie pokožky, ktoré postihuje najmä tvár“. Nie je známe, čo ružovku spôsobuje. NHS však uvádza „alkohol, korenené jedlá, syr, kofeín, horúce nápoje, aeróbne cvičenie ako beh“ ako možné spúšťače ochorenia.

Obrázok alergickej reakcie

Obrázok v ľavom hornom rohu cirkuloval v správach o francúzskej tínedžerke, ktorá mala trpieť alergickou reakciou po dlhšom nosení rúška.

Článok z francúzskych novín Le Monde z 10. augusta 2020 cituje matku tínedžerky, ktorá hovorí: „Bolo to po prvýkrát, čo nosila rúško, ktoré dostala od školy, tak dlho. Boli sme na týždňovej dovolenke v kempe a bolo nutné nosiť masku v uzavretých priestoroch, takže ju nosila každý deň.“

Image
Snímka obrazovky zavádzajúceho príspevku (vľavo) a pôvodného príspevku matky (vpravo)

Podľa Americkej akadémie dermatológie môže mať nosenie rúška ​​za následok vedľajšie účinky vrátane akné a suchej pokožky. Odporúča preto prať látkové rúška pomocou hypoalergénneho čistiaceho prostriedku bez vône, aby sa odstránili mikróby, oleje a častice, ktoré môžu dráždiť pokožku.

Polícia SR vo svojom príspevku hovorí: „Samozrejme, nie je vylúčené, že sa na svete nachádza človek, ktorý môže byť alergický na materiál, z ktorého je rúško vyrobené a jeho nosenie tak môže spustiť alergickú (napríklad kožnú) reakciu. Ide však o veľmi individuálne prípady, na ktoré šíritelia hoaxov o rúškach v skutočnosti nepoukazujú - šíria nepravdivé informácie vo všeobecnosti a zo zásady sú odporcovia nosenia rúšok.“

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás