Nie, pandémia nie je podvod a krajiny nenakupovali test na COVID-19 v roku 2018

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 8. októbra 2020 o 12:45
  • Aktualizované dňa 20. októbra 2020 o 17:00
  • Článok prečítate za 4 min
  • Autor: Rémi BANET, AFP Francúzsko
  • Článok preložil/-a Robert BARCA
V článkoch na dezinformačných weboch a príspevkoch na Facebooku sa šíria tabuľky z webových stránok Svetovej banky, ktoré majú dokazovať, že jednotlivé krajiny nakupovali testovacie sady na COVID-19 už v roku 2018. Nie je to pravda. Jedná sa o zoznam dovážaných lekárskych pomôcok, ktoré v roku 2018 už existovali na iné účely, ale až v apríli 2020 boli reklasifikované ako produkty vhodné na boj proti pandémii COVID-19.

Stránka Badatel.net zazdieľala 16. septembra 2020 článok s titulkom „Obrovský podvod: Svetová banka už v roku 2018 evidovala testy na COVID-19“. V ňom sa píše: „Neuveríte, ale na stránke Svetovej banky sa našli informácie o tom, koľko rôzne krajiny nakúpili PCR testov na COVID-19 už v roku 2018!“. 

Image
Snímka hlavičky článku na stránke Badatel.net vyhotovená 8. októbra 2020

V článku sú snímky tabuliek so zoznamom krajín s rôznymi údajmi o dovoze „testovacích súprav COVID-19“ (v angličtine COVID-19 Test Kits). Tabuľka obsahuje zoznam krajín s rôznymi údajmi ako je kód výrobku, počet dovezených artiklov, celková cena atď. Okrem údajov za zahraničné krajiny je v článku uvedená tabuľka s údajmi aj za Slovenskú republiku.

Článok poukazuje na to, že pri tejto položke je uvedený rok 2018 - napriek tomu, že prvé prípady ochorenia COVID-19 spôsobeného novým koronavírusom SARS-CoV-2 boli v čínskom Wu-chane zaznamenané až koncom roka 2019.

„Čo sa nám to snažia zatajiť? Svetová banka bola nachytaná na hruškách a teraz sa to snažia zahmlievať. (...) Fuj, Svetová banka, takto klamať a zavádzať svetovú verejnosť! Práve sme vás usvedčili z klamstva a podvodu,“ píše sa v článku.

Články s rovnakým posolstvom boli uverejnené o deň neskôr v blogovej sekcii Hlavných správ a na portáli cz24.news. Tie isté tvrdenia boli uverejnené aj v príspevku FB stránky Chemtrails Slovensko.

19. septembra bol článok z Bádateľa prerozprávaný do audio podoby a zavesený užívateľom Igor Jurečka na YouTube vo forme videa. To isté video následne zdieľala napríklad česká FB stránka Otevřete oči.

Spomínané Youtube video zdieľal 20. septembra na svojej FB stránke aj predseda ĽSNS Marian Kotleba s popisom: „Na nete som našiel toto video alebo skôr audio o projekte Covid-19. Pošlite ho všetkým, ktorí na koronu a opatrenia stále veria“. Len jeho príspevok zdieľalo viac ako 900 ľudí.

Image
Snímka FB príspevku Mariana Kotlebu vyhotovená 8. októbra 2020

Na základe dát z analytického nástroja Crowdtangle sme zistili, že celkovo tieto dezinformačné tvrdenia v slovenčine zdieľalo minimálne viac ako 17-tisíc používateľov Facebooku.

Podobné príspevky, pri ktorých sa líšil len kód výrobku, boli hojne zdieľané aj v angličtine, v arabčine, vo francúzštine, v taliančine či v španielčine. Český text sa šíril najmä z profilu používateľa Michal Shark, ktorý dlhodobo spochybňuje pôvod koronavírusu, efektivitu nosenia rúšok a ďalšie aspekty prebiehajúcej pandémie. Dezinformácie na jeho profile už agentúra AFP vyvracala napríklad tu.

Označenie výrobkov v systéme WITS 

Predmetné tabuľky skutočne pochádzajú z webovej stránky WITS, čo je spoločná iniciatíva Svetovej banky, Konferencie OSN pre obchod a rozvoj, Svetovej obchodnej organizácie (WTO) a ďalších organizácií poskytujúcich dáta o medzinárodnom obchode a tarifoch. Archívne verzie tabuliek sú k dispozícii napríklad tu alebo tu.

To však v žiadnom prípade nedokazuje, že krajiny nakupovali testovacie súpravy pre detekciu ochorení COVID-19 pred samotným objavením vírusu SARS CoV-2 v decembri 2019, ako tvrdia autori dezinformačných príspevkov, ktorí poukazujú aj na to, že označenie testovacích súprav bolo neskôr zmenené z „COVID-19 Test kits“ na neutrálnejšie „Medical Test kits“. 

Svetová banka v e-maili pre agentúru AFP z 8. septembra 2020 oznámila, že výrobky označené v databáze WITS názvom „COVID-19“ boli už dlho pred pandémiou použité na iné účely, ale po prepuknutí pandémie získali na dôležitosti. Preto Svetová colná organizácia (WCO) dočasne premenovala ich klasifikáciu na „COVID-19“, aby sa uľahčilo sledovanie ich pohybu, čo je zrejmé práve z archívnych verzií.

„V apríli tohto roku skompilovala Svetová colná organizácia zoznam kódov do harmonizovaného systému (HS), ktorý krajinám pomáha sledovať a prípadne urýchliť pohyb kritických produktov používaných v súvislosti s ochorením COVID-19," uviedla Svetová banka.

Na tomto zozname sa nachádzajú „desiatky konkrétnych zdravotníckych pomôcok používaných k diagnostike alebo liečbe tohto ochorenia vrátane ventilátorov, ktoré, ako všetci vieme, existovali už dlho pred vypuknutím pandémie COVID-19“, tvrdí Svetová banka.

Testovacie súpravy z tabuliek v príspevkoch nesú kód 3822.00. Ten podľa WCO zodpovedá „diagnostickým činidlám na báze testu polymerázovej reťazovej reakcie (PCR) nukleových kyselín“. 

Image
Snímka webovej stránky WCO vyhotovená 8. októbra 2020

Prečo došlo k zmene označenia

V tlačovej správe z 8. septembra 2020 Svetová banka vysvetlila, že kvôli dezinformačnej kampani na sociálnych sieťach bola stránka WITS „aktualizovaná tak, aby odrážala realitu: testy na COVID-19 pred rokom 2020 neexistovali. To, čo bolo ešte pred niekoľkými dňami na WITS označené ako 'COVID-19 Test Kit', je teraz správne označené v sekcii WITS Covid ako ,Zdravotnícke testy'".

Pandémia COVID-19 si od konca minulého roka vyžiadala vyše 1 milióna obetí. Zároveň s ňou však prišla vlna dezinformácií a hoaxov spojených s týmto ochorením a jeho údajnými príčinami. AFP vyvrátila viac ako 600 falošných a zavádzajúcich správ týkajúcich sa pandémie COVID-19. Zoznam správ v angličtine je k dispozícii tu. V slovenčine sme o dezinformáciách okolo koronavírusu písali napríklad tu, tu alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás