Táto fotografia je z roku 2012, nemohla byť zhotovená deň po „skutku“ vraždy Jána Kuciaka

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Na Facebooku sa objavila fotografia, podľa ktorej sa mali Daniel Lipšic a Tom Nicholson stretnúť po vražde Jána Kuciaka, ktorá sa stala 21. februára 2018. Fotografia, ktorú zdieľalo viac ako 1300 používateľov FB, pritom vznikla v júni 2012.

Len pár hodín po vynesení rozsudku prvostupňového súdu, ktorým senát Špecializovaného trestného súdu Ruženy Sabovej, neprávoplatne oslobodil Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú z trestného činu objednávky úkladnej vraždy Jána Kuciaka, bol na súkromnom profile uverejnený príspevok obsahujúci fotografiu právneho zástupcu rodičov Kuciakových Daniela Lipšica a investigatívneho novinára Toma Nicholsona. Príspevok zdieľalo viac ako 1300 používateľov Facebooku, videlo ho takmer 175-tisíc a takmer 550 používateľov ho nahlásilo ako nepravdivý obsah.

Snímka FB príspevku vyhotovená 8. septembra 2020

Na predmetnej fotografii vidno bývalého ministra vnútra a novinára sediacich na terase reštaurácie Parlamentka (dnes premenovanej na Restaurant Parlament), ktorá sa nachádza hneď vedľa budovy NR SR. Fotografia je sprevádzaná popisom: „Deň po vykonaní skutku“, čím vytvára dojem, že dvaja muži sa mali stretnúť nasledujúci deň po vražde Jána Kuciaka, ktorého spolu so snúbenicou Martinou Kušnírovou zastrelil Miroslav Marček 21. februára 2018.

Fotografia však v skutočnosti pochádza z 20. júna 2012. Uverejnená bola 21. júna 2012 v Novom Čase v článku Lipšic s Nicholsonom: Lovci Goríl si posedeli pri minerálke!

Snímka hlavičky článku z Nového Času publikovaného 21. júna 2012

8. septembra 2020 potvrdil Daniel Lipšic agentúre AFP emailom, že sa s Tomom Nicholsonom po vražde Jána Kuciaka nestretol: „S T. Nicholsonom som sa stretol len párkrát v živote. Naposledy to mohlo byť v roku 2012. Od vraždy som sa s ním určite nestretol.“

Na hoax pre AFP reagoval aj Tom Nicholson: „Áno, môžem potvrdiť, že s Danielom Lipšicom som sa stretol naposledy myslím v roku 2012. Určite sme sa nevideli počas posledných 5-6 rokov (Je možné, že sme boli spolu pozvaní na diskusiu v Levoči možno v roku 2014, ale nepamätám si presne, kedy to bolo). Všimol som si hoaxy, ktoré ma spájajú s vraždou Jána Kuciaka, samozrejme ide o otrasnú fikciu a neviem, prečo si vybrali práve mňa, keď v čase, keď došlo k vraždám, som bol preukázateľne v Kanade.“

Taktiež, fotografia len ťažko mohla vzniknúť v druhej polovici februára, keďže na nej vidno krík obsiaty zelenými listami.

Aktualizované 9. septembra 2020: Pridané stanovisko Toma Nicholsona.