Na tejto fotografii je pietna spomienka na iránskeho generála, s obeťami pandémie nijako nesúvisí

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 2. júna 2021 o 14:23
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Tisíce používateľov sociálnych sietí zdieľalo fotografiu, na ktorej vidno banánové krabice zakryté vlajkami pripomínajúce rakvy obetí pri poslednej rozlúčke. Podľa mnohých konšpiračných príspevkov vo viacerých jazykoch malo ísť len o ďalší dôkaz o tom, že pandémia koronavírusu je podvod. Fotografia však s pandémiou koronavírusu či obeťami Covidu nijako nesúvisí. Agentúra AFP dohľadala miesto a čas vzniku fotografie a zistila, že na nej bola zachytená januárová pietna spomienka na iránskeho generála Sulejmáního.

Viac ako 4500 používateľov Facebooku zdieľalo slovenský príspevok s fotografiou, na ktorej vidno banánové krabice vyzerajúce ako rakvy zakryté vlajkami a ľudí, ktorí pred nimi pietne stoja. „V Iráne majú nový typ Covidu - banána a verte či nie ale umrelo naň kopec ľudí :D ... Vyskladané krabice od banánov to snáď už seno žereme? Čomu nás prinútia aby sme uverili??“ píše sa v popise príspevku z 26. mája 2021. V inom príspevku sa zase píše, že „každá truhla je poctivo vyskladaná z krabíc“.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 1. júna 2021

Príspevok tak navodzuje dojem, že pandémia koronavírusu je vymyslená, prípadne že ide o akési spiknutie elít či frašku. Obdobné posolstvá, ktoré na šírenie tohto konšpiračného naratívu používali fotografie či videá vytrhnuté z kontextu, sme v minulosti v AFP Fakty vyvracali aj tu, tu, tu či tu.

Niektorí používatelia zrejme uverili tomu, že fotografia banánových krabíc pripomínajúcich rakvu dokazuje, že pandémia je „podvod“ či „klamstvo“, o čom svedčia komentáre pod príspevkom: 

Image
Snímka komentárov pod FB príspevkom vyhotovená 1. júna 2021

Fotografia sa v podobnej súvislosti šírila aj v mnohých iných jazykoch, napríklad v poľštine, maďarčine, nemčine, gréčtine či fínštine. Podľa príspevkov vznikla fotografia v Iráne či v Palestíne. Podľa niektorých príspevkov mala byť fotografia vyhotovená „na pohrebe“.

V skutočnosti pochádza fotografia z januára 2021 a bola vyhotovená počas pietnej spomienky organizovanej iránskym ministerstvom pre energetiku pri príležitosti výročia úmrtia Kásima Sulejmáního, iránskeho generála, ktorý zomrel pri americkom leteckom útoku na bagdádské letisko 3. januára 2020. Fotografia tak nevznikla počas pohrebu a s obeťami pandémie koronavírusu nijako nesúvisí.

Skutočnosť: Fotografia vytrhnutá z kontextu

Pomocou pokročilého vyhľadávania kľúčových slov a reverzného vyhľadávania obrázkov AFP vysledovala pôvod fotografie, ktorá bola zdieľaná na sociálnych sieťach.

„Spomienková slávnosť prvého výročia mučeníctva (...) Sulejmáního sa konala na ministerstve energetiky v súlade so zdravotnými protokolmi,“ píše sa po perzsky v tlačovej správe o udalosti iránskeho ministerstva pre energetiku. Správa bola publikovaná 13. 10. 1399 perzského kalendáru, čo zodpovedá 2. januáru 2021 - teda 365 dní presne od smrti generála Kásima Sulejmáního, ktorej okolnosti sú aj predmetom videa AFP z tej doby:

Len o pár hodín neskôr publikovalo iránske ministerstvo na svojej stránke aj galériu fotografií zo spomienkovej udalosti. Spomienková udalosť sa konala na južnej terase pred budovou ministerstva pre energetiku v Teheráne

Image
Snímka stránky iránskeho ministerstva pre energetiku vyhotovená 1. júna 2021

Vidíme, že na fotografiách sú zachytení tí istí ľudia ako aj vo fotografii zdieľanej na Facebooku:

Image
Koláž vyhotovená 1. júna 2021. Vľavo snímka FB príspevku, vpravo fotografia stiahnutá zo stránky iránskeho ministerstva pre energetiku

Kásim Sulejmání bol veliteľom iránskych elitných jednotiek Kuds - zahraničnej jednotky Islamských revolučných gárd, ktoré sa zodpovedali priamo ajatoláhovi Chameneímu, koordinoval iránsku pomoc sýrskemu diktátorovi Bašarovi Asadovi, pod jeho vedením Irán podporoval hnutie Hizballáh v Libanone. Podľa Pentagonu prišiel letecký (dronový) útok 3. januára 2020 krátko po polnoci na rozkaz vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Jeho smrť tak nijako nesúvisela s pandémiou koronavírusu.

V Iráne oficiálne zaznamenali prvý potvrdený prípad nákazy ochorenia Covid-19 19. februára 2020. K 2. júnu 2021 si pandémia smrteľného vírusu v krajine vyžiadala viac ako 80400 obetí.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás