Nie, zábery nevznikli v štúdiu, v skutočnosti ide o pochovávanie obetí COVID-19 v Brazílii

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Slovenský používateľ Facebooku zdieľal príspevok, podľa ktorého bola scéna z pohrebu obetí ochorenia COVID-19 montážou a vznikla vo filmovom štúdiu. To je však hoax. Scéna z obrázku pochádza v skutočnosti z videa agentúry Reuters natočeného na cintoríne v Sao Paule. Záber bol nešikovne upravený a zasadený do obrázku zeleného kľúčovacieho pozadia, ktorý v skutočnosti pochádza z fotobanky.

Kedy ľudia konečne pochopia, že žiadna corona neexistuje ?????Že je to len jedno veľké divadlo??...,“ píše sa v príspevku zdieľanom na súkromnom profile na slovenskom Facebooku. Príspevok obsahuje obrázok, ktorý vytvára dojem, že záber z pochovávania bol zhotovený vo filmovom štúdiu.

Snímka klamlivého príspevku obsahujúceho fotomontáž, ktorý bol publikovaný 29. júna 2020

V strede obrázku je taktiež nápis v španielčine „Todo es una mentira,“ čo v preklade znamená „Všetko je klamstvo“. Príspevok v slovenčine zdieľalo 2,6-tisíc ľudí.

To však nie je pravda a v skutočnosti je horná fotografia reálnym záberom z pochovávania obetí v brazílskom meste Sao Paulo na začiatku apríla 2020, kým spodný obrázok je pomerne nešikovná fotomontáž.

Ten istý obrázok bol už na FB zavesený aj v španielčine tu, tu alebo tu.

Cintorín v Brazílii

Vďaka reverznému vyhľadávaniu sme našli pôvod záberu s pracovníkmi v ochranných oblekoch, ktorí vkladajú rakvu do vykopanej jamy. Jedná sa o titulnú fotografiu videa uverejneného 3. apríla 2020 na španielskej verzii portálu americkej CNN. 

Môžeme vidieť, že v deviatej sekunde videa je nakrátko aj záber z predmetného FB príspevku. Podľa hlasu vo videu v španielčine a taktiež loga v pravom hornom rohu vieme, že ide o zábery pôvodne pochádzajúce od agentúry Reuters.

CNN publikovala 3. apríla ešte jedno video, ktoré taktiež obsahuje záber z FB príspevku slovenského používateľa. V španielskom popise videa sa píše: „Na brazílskom cintoríne Vila Formosa v Sao Paule sa pracuje na rozšírení o ďalších 1,5 milióna hrobov.

Pre porovnanie dokladáme oba obrázky, snímka  klamlivého FB príspevku vľavo a snímka videa na stránke CNN vpravo:

Obrázok z klamlivého FB príspevku
Snímka videa s rovnakou titulnou fotografiou zo stránky CNN

Na zábere FB príspevku, ako aj na dvoch videách Reuters, je teda cintorín Vila Formosa v najväčšom brazílskom meste Sao Paolo, ktorý je považovaný za najväčší cintorín v Latinskej Amerike.

Odkedy sa do Brazílie dostala pandémia koronavírusu, na cintoríne boli vykopané tisíce a tisíce nových hrobov. Priemerný denný počet pohrebov sa kvôli novému koronavírusu zvýšil z 30 na 60, uviedol vedúci cintorínu v máji.

Rozširovanie kapacity cintorínu pokrývali okrem AFP aj iné svetové agentúry ako napríklad EFE a AP.

Filmové štúdio

Podľa komentárov pod slovenským videom sme dohľadali obrázok filmového štúdia, na ktorom boli štúdiové svetlá a zelené kľúčovacie pozadie.

Snímka komentáru pod klamlivým FB príspevkom, ktorý poukazuje na to, že ide o dezinformáciu; vyhotovená 2. júla 2020

Pri reverznom vyhľadávaní sme sa dostali k originálnemu obrázku dostupnom vo fotobanke Shutterstock. Uverejnený bol používateľom Rashevskyi Viacheslav a jeho názov znie „Pavilion Interior of Modern Film Studio with Green Screen and Light Equipment

Snímka z fotobanky Shutterstock, autorom pozadia so zeleným kľúčovacím pozadím je používateľ Rashevskyi Viacheslav; vyhotovená 2. júla 2020

Obrázok tiež ponúkne Google ako jeden z prvých výsledkov pri vyhľadávaní obrázkov pre kľúčové slová ako „green screen movie studio“ či „green screen set“.

Kľúčovacie zelené pozadie (v angličtine green screen) slúži na odizolovanie popredia od pozadia pomocou procesu tzv. automatického kľúčovania, pri ktorom sa vo video-editovacích softvéroch jednoducho nahradí jedna farba v pozadí za iný obraz či video.

Vo výsledku konštatujeme, že nie je pravda, že obraz pohrebného personálu v ochranných oblekoch bol zhotovený vo filmovom štúdiu na zelenom pozadí. Zábery z cintorínu sú reálne a vyhotovila ich agentúra Reuters v meste Sao Paulo v Brazílii.

Na skutočnosť, že ide o nebezpečný hoax, ktorý sa v ničom nezakladá na pravde, poukázala aj Polícia SR na Facebooku.

Preložené a upravené do slovenčiny Robertom Barcom

 

COVID-19