Toto video vzniklo počas natáčania ruského videoklipu, nesúvisí s pandémiou Covid-19

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Takmer 20-tisíc pozretí malo facebookové video zverejnené koncom marca, ktoré ukazovalo skupinu ľudí ležiacich v čiernych vreciach. Podľa niektorých používateľov bolo toto video dôkazom „corona-divadla“. Takéto tvrdenia sú však nepravdivé, video bolo natočené počas výroby videoklipu ruského repera Huskyho; s pandémiou nijako nesúvisí.

Viac ako 1000 používateľov Facebooku zdieľalo video, ktoré uverejnil slovenský súkromný profil 30. marca 2021. Popis príspevku znel: „Malá prestávka, skôr než sa zapnú kamery.“ Priamo vo videu je aj druhý nápis: „CORONA DIVADLO (...) NEŽ SA ZAPNÚ KAMERY SI ZAPÁLIM….“

Snímka FB príspevku vyhotovená 15. apríla 2021

Video ukazuje desiatky čiernych vriec na mŕtvoly na korbe nákladného auta, pričom z jedného vreca vyčnieva hlava muža, ktorý fajčí cigaretu. Tisíce používateľov tak interpretovalo video ako dôkaz, že pandémia koronavírusu je „divadlo“.

Video bolo zdieľané aj v iných jazykoch, napríklad v nemčine (tu, tu, tu), v poľštine či srbštine. Iné video z rovnakého natáčania sa šírilo v septembri minulého roka v indonézštine

Tvrdenie, podľa ktorého má byť video dôkazom, že pandémia je fingovaná, je však nepravdivé. Na základe zistení agentúry AFP bolo video natočené počas natáčania hudobného videoklipu ruského repera Huskyho.

Videoklip ruského repera

Agentúra AFP dohľadala zdroj videa zdieľaného na Facebooku. Koncom marca ho zverejnil na sociálnej sieti TikTok účet “vasyaivanovdesign” (čo je uvedené aj vo videu). Používateľ (v ruštine „Вася Иванов“) video popisuje ako záznam z natáčania videoklipu ruského repera Huskyho. Husky, vlastným menom Dmitrij Kuznecov, je jedným z najznámejších reperov v Rusku. Ivanov sa na svojom profile na sieťach TikTok a Instagram označuje za art directora a dizajnéra.

Prvky v záberoch z virálneho FB videa sa zhodujú s tými, ktoré možno vidieť vo videoklipe zverejnenom na Ivanovovom účte na stránke Vimeo 26. novembra 2020. Sám Husky zverejnil rovnaký videoklip na svojom YouTube kanáli ešte 26. septembra 2020. V titulkoch videoklipu je Vasya Ivanov uvedený ako „Production Designer“ alebo scénograf. 

Snímka zo stránky Vimeo vyhotovená 8. apríla 2021

V sekcii Highlights na svojom Instagrame zverejnil Ivanov mnoho ďalších krátkych videí (stories) zo zákulisia natáčania Huskyho videoklipu. Nachádza sa tam aj scéna s mužom, ktorý fajčil trčiac z čierneho vreca. 

Videoklip ukazuje muža, ktorý po streľbe v hale balí ľudské telá do čiernych vriec. Na konci klipu sú všetky telá kladkostrojom zvesené zo strechy budovy a naložené na korbu oranžového nákladného vozidla. Klip nemá nič spoločné s pandémiou Covid-19.

Porovnanie videa z Facebooku (vľavo) a záberov z videoklipu repera Huskyho (vpravo) vyhotovené 7. apríla 2021

Panelový dom obložený bledo-sivými kachličkami, z ktorého sú mŕtvoly vo videoklipe nakladané na auto, je v skutočnosti budova Moskovského regionálneho výskumného klinického ústavu (MONIKI) hneď vedľa Chrámu Ikony Matky Božej (1, 2).

 

V septembri 2020 informovala o výrobe videoklipu aj súkromná ruská televízia REN. V článku si môžete pozrieť aj zábery z natáčania. Ruský portál Life.ru taktiež zverejnil článok o inom virálnom videu z toho istého natáčania ešte 4. septembra 2020. 

Článok preložil/-a
COVID-19