V lučeneckej nemocnici nikto v dôsledku očkovania proti Covidu nezomrel, riaditeľka označila fámy za „nehoráznosť“

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 10. júna 2021 o 15:50
  • Aktualizované dňa 10. júna 2021 o 15:54
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Slovenským Facebookom sa začiatkom júna šírili fámy o údajných troch úmrtiach po očkovaní proti ochoreniu Covid-19 v nemocnici v Lučenci. Pre anonymné tvrdenia neexistuje žiadny dôkaz. Riaditeľka lučeneckej nemocnice Daniela Pršebicová tvrdenia označila za hoax a pre AFP potvrdila, že u nich nedošlo k žiadnym úmrtiam súvisiacim s očkovaním.

Viac ako 1 100 používateľov zdieľali facebookový príspevok, ktorý bol publikovaný na súkromnom profile 2. júna 2021. Príspevok obsahoval snímku komunikácie z aplikácie Facebook Messenger; jedna zo správ obsahovala tvrdenie, podľa ktorého v nemocnici v Lučenci zomreli traja ľudia po očkovaní počas jednej nočnej zmeny.

Zo snímky nie je jasné, kto bol odosielateľom správy či pôvodcom tvrdenia. V úvode správe sa píše: „Volala mi teraz kolegyňa,dcéra jej robí na urgentne v Lučenci v nem. (...) Traja mladí 40. 41. 47 im v noci zomreli po očkovaní. Jedna noc a jedna nemocnica. už to začalo ,ale nesmú to zverejniť.“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 8. júna 2021

Tvrdenie je nepravdivé. Agentúra AFP sa spojila s riaditeľkou nemocnice Všeobecnej nemocnice s poliklinikou Lučenec (VšNsP Lučenec), ktorá označila tvrdenia za hoax a nehoráznosť. Ničím nepodloženú fámu vyvrátila už minulý týždeň Polícia SR.

Riaditeľka nemocnice tvrdenia rezolútne odmieta

Agentúra AFP kontaktovala VšNsP Lučenec priamo s otázkou, či nemocnica eviduje tri úmrtia ľudí v uvedenom veku v dôsledku očkovania počas jednej noci, prípadne akékoľvek iné úmrtia v dôsledku vakcinácie proti ochoreniu Covid-19.

Výkonná riaditeľka nemocnice Daniela Pršebicová facebookové fámy vylúčila: „Informácia na internete o úmrtí po vakcinácii troch ľudí vo veku 40, 41 a 47 rokov je nepravdivá a je hoaxom. Správu sme opakovane dementovali. V našej nemocnici nezomrel po očkovaní nikto.“ Vylúčila taktiež, že by v nemocnici zomreli počas jednej noci v nedávnej dobe traja pacienti v uvedenom veku. V noci z 1. na 2. júna (podľa dátumu uverejnenia FB príspevku) v nemocnici podľa riaditeľky nezomrel nikto.

O údajných úmrtiach vo vlastnej nemocnici sa Pršebicová dozvedela až po tom, ako ju začali kontaktovať médiá a polícia. „Takéto úmrtia by sme museli oficiálne hlásiť a museli by byť oficiálne zaevidované. Zosnulí by museli byť podrobení pitve. Ako nemocnica by sme to ani nemohli zakryť,“ uviedla Pršebicová pre AFP v telefonáte 8. júna 2021 a dodala, že bolo pošpinené dobré meno nemocnice.

Pršebicová povedala, že v nemocnici zaznamenávajú bežné mierne vedľajšie účinky očkovania ako „bolesť ruky či slabosť“, ale „žiadne závažné problémy“ po očkovaní proti Covidu-19 u pacientov nemocnica nezaznamenala. V očkovacom mieste na pacientov podľa jej slov dohliada pre všetky prípady lekár aj anesteziologická sestra.

„Je to nehoráznosť, že informácie tohto druhu sa dostávajú cez internet k občanom, a navodzujú strach z očkovania,“ dodala Pršebicová pre AFP.

Agentúra AFP v minulosti vyvrátila viacero podobných správ o slovenských nemocniciach, ktoré sa však po preverení ukázali ako ničím nepodložené hoaxy (tu alebo tu). Vyvrátili sme taktiež mnohé dezinformácie o očkovaní (napríklad tu, tu alebo tu).

Na Slovensku bolo k 10. júnu 2021 zaočkovaných 1 852 580 ľudí prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19 a 1 046 405 druhou. Na Slovensku sa očkuje vakcínami od výrobcov AstraZeneca, Moderna, Pfizer-BioNTech, ktoré prešli posúdením Európskej liekovej agentúry o účinnosti a bezpečnosti. Od 7. júna Slovensko začalo očkovať tých, ktorí o ňu majú záujem, aj vakcínou Sputnik V.

Všetky hlásené nežiaduce účinky vakcín proti Covidu eviduje Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý vydáva štatistiky aj na úrovni jednotlivých vakcín. K 3. júnu 2021 ŠÚKL evidoval 415 hlásení o závažných podozreniach na nežiaduce účinky a 3 úmrtia v dôsledku očkovania proti koronavírusu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás