Nie, toto sú makety použité počas zhromaždenia na Floride. Demonštranti si uctili pamiatku obetí COVIDu-19 a protestovali proti nečinnosti vlády

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Od konca mája sa na sociálnych sieťach šíri fotografia, ktorá má zobrazovať „obete koronavírusu“, či poukazovať na to, že celá pandémia ochorenia COVID-19 je „podvod“. Na fotografii sú v skutočnosti čierne igelitové vrecia použité ako makety obetí počas protestu na Floride v Spojených štátoch, ktorými chceli protestujúci vyjadriť nespokojnosť s opatreniami vlády v súvislosti s riešením ekonomickej krízy v dôsledku pandémie.

Na slovenskom Facebooku bola fotografia zazdieľaná 30. mája 2020 súkromným profilom. V popise fotografie je napísané: „upratujuu obete Corony v USA...ozaj sa musim smiat!!!!...tato zena je ozaj silna, ak jednou rukou unesie mrtvolu v igelite,,,a ta mrtvola musi byt uz aspon tri dni po smrti, ked je taka,,,tvrda,,,ze sa ani nezalomi,,,ci ich podlozili doskami???? kobuk dole amici, mate ttam ozaj silne zeny!!!“ poukazujúc na to, že má ísť o obete koronavírusu a v pozadí na fotografii žena prenáša jedno z vriec, pričom ho drží len jednou rukou. Tento príspevok zdieľalo 1500 ľudí.

Snímka FB príspevku z 30. mája 2020

Iný príspevok z 31. mája 2020 zasa obsahoval správu o tom, že igelitové vrecia niekto nastražil pre „filmárov“ ako „ďalší diel srdcervúceho príbehu s množstvom obetí pre masmédiá“, čo malo „zabezpečiť pokračovanie podvodu COVID-19“.

Podobné príspevky sa šírili aj v iných jazykoch, napríklad v poľštine, portugalčine, španielčine či francúzštine.

V skutočnosti ide fotografiu obsahujúcu symbolické igelitové vrecia, ktoré použili demonštranti 27. mája počas protestu v Miami v Spojených štátoch na protest proti nedostatočným opatreniam na zvládnutie krízy a podpory v nezamestnanosti, ktorá v USA vznikla v dôsledku pandémie koronavírusu, a na protest proti neopatrnosti prezidenta Donalda Trumpa a guvernéra štátu Florida Rona DeSantisa.

Pôvod fotografie

Pomocou reverzného vyhľadávania použitím Googlu je možné nájsť fotografiu publikovanú 28. mája vyhotovenú fotografom Cristóbalom Herrerom

Pri ďalšom vyhľadávaní pomocou kľúčových slov “Cristóbal Herrera” a “Florida” je možné dohľadať pôvodnú Herrerovu fotografiu uverejnenú v agentúre EPA (European Pressphoto Agency) 27. mája 2020.

Snímka obrazovky zo stránky agentúry EPA, z ktorej originál fotografie z Miami pochádza, dátum vyhotovenia 8. jún 2020

Podľa agentúry je na fotografii „aktivistka, ktorá prenáša vrecia reprezentujúce obete počas symbolického pohrebu na protest proti opätovnému otvoreniu ekonomiky bez finančnej pomoci“. Táto udalosť sa odohrala 27. mája 2020 v Torch of Friendship Park v Miami na Floride.

Ako uvádza EPA, symbolické pohrebné akcie sa konali aj v ďalších floridských mestách ako Jacksonville, Tampa alebo Orlando jednak na uctenie pamiatky obetí COVID-19, ale aj ako protest proti guvernérovi Ronovi DeSantisovi a Donaldovi Trumpovi, ktorých epidemiologické opatrenia protestujúci považovali za nedostatočné a odsudzovali ich „ničnerobenie“. K obdobným protestom došlo dávnejšie aj v štáte Georgia či vo Washingtone, D.C..

Protestu v Miami sa zúčastnil aj fotograf AFP Chandan Khanna. V popise svojej fotografie vysvetľuje, že demonštranti používajú „vrecia predstavujúce mŕtvoly“ na „uctenie si pamiatky obetí koronavírusovej pandémie“.

Španielska agentúra EFE, jedna z najväčších svetových agentúr v španielskom jazyku, priniesla z tejto udalosti taktiež video, ktoré je k dispozícii tu.

V popise videa sa uvádza, že zhromaždenie zorganizovalo lokálne hnutie New Florida Majority, aby upozornilo na „nezvládnutie dôsledkov krízy“, „chýbajúcu pomoc v nezamestnanosti“ ako aj nedostatočné opatrenia, v dôsledku ktorých majú Spojené štáty viac ako 100-tisíc obetí COVIDu-19 (dnes majú Spojené štáty už viac ako 112-tisíc obetí, pozn. red.).

COVID-19