Toto video bolo natočené s cieľom spropagovať nemocnicu, a nie inscenovať pandémiu
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 9. apríla 2021 o 13:51
- Aktualizované dňa 9. apríla 2021 o 13:54
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Katarina SUBAŠIĆ, AFP Belehrad
- Článok preložil/-a AFP Slovensko , Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Takto sa vyrába pandémia“ alebo „toto video vymazali, aby ľudia nevideli pravdu“ píše sa vo facebookových príspevkoch zo začiatku marca 2021 (tu, tu, tu alebo tu s viac ako 4000 zdieľaniami), ktorých súčasťou je 1-minútové video, na ktorom vidno natáčací tím, ktorý zachytáva scénu pripomínajúcu podzemné nemocničné priestory. Vidieť možno ľudí v ochranných oblekoch pripomínajúcich tie, ktoré sa používajú na ochranu pred vírusom na nemocničných Covid oddeleniach, ako transportujú pacientov a starajú sa o nich.
Toto video interpretovali používatelia skeptickí voči pandémii ako dôkaz, že pandémia ochorenia Covid-19 nie je skutočná alebo že je nadsadená. „Režisér diriguje čo má akože pandemický tým predvádzať,“ píše autor jedného z príspevkov v komentároch. „Kolko im platia? (...) som rada že mam zdravý rozum a úsudok ?“ alebo „divadlo pre ovce“ píše sa v komentároch pod jedným z najvirálnejších slovenských príspevkov s týmto videom, ktorý bol zdieľaný viac ako 3000-krát.
Rovnaké video bolo začiatkom marca zdieľané aj v srbčine, češtine, poľštine, holandčine a francúzštine.
Príspevky sú však zavádzajúce, keďže video je vytrhnuté z kontextu a nie sú uvedené súvislosti. V skutočnosti je na videu filmový štáb, ktorý natáča reklamné video (promo spot) pre izraelskú nemocnicu.
Čo natáčali v skutočnosti? Garáž prerobenú na pohotovosť
Vo videu môžeme vidieť, že niektorí vystupujúci v ochranných oblekoch majú na chrbte nápis v hebrejčine (v 46. sekunde videa), čo naznačuje, že film bol natočený v Izraeli. Pomocou reverzného vyhľadávania podľa obrázka prostredníctvom Googlu sa nám podarilo nájsť článok nemeckej tlačovej agentúry DPA, v ktorom je vysvetlené, že na videu je zachytené natáčanie propagačného videa natočené v priestoroch podzemného parkoviska nemocnice Shamir Medical Center v meste Be'er Ja'akov juhovýchodne od Tel Avivu.
Pri ďalšom vyhľadávaní sme na oficiálnej webovej stránke nemocnice Shamir Medical Center našli článok, v ktorom sa píše, že podzemné parkovisko štvrtej najväčšej nemocnice v Izraeli bude prerobené na pohotovostné oddelenie so 150 novými lôžkami, ktoré majú byť určené aj pre urgentnú starostlivosť o pacientov s koronavírusom. V polovici novembra 2020 nemocnica oznámila, že výstavba nového urgentného príjmu je dokončená.
Novinári agentúry AFP v Jeruzaleme 11. marca 2021 kontaktovali nemocnicu Shamir Medical Center. Hovorca zariadenia Liad Aviel potvrdil, že video skutočne zachytilo filmárov, ktorí pracovali na produkcii propagačného videa nemocnice, ktorou sa chcela zviditeľniť a ukázať prípravu kliniku na boj s koronavírusom.
Aviel tiež uviedol, že jeden zo zamestnancov nemocnice zaznamenal natáčanie svojím mobilným telefónom a zdieľal ho ako video na Facebooku. „Bohužiaľ sa z tohto videa stali falošné správy, ale s tým už nemáme nič spoločné,“ uviedol hovorca nemocnice a dodal, že ľudia na videu sú herci.
Rovnaké miesto, rovnaký scenár
Propagačné video nemocnice bolo zverejnené 26. marca 2021 na YouTube. Niektoré scény sa zhodujú so zábermi z videa zdieľanom na Facebooku.
Dobre to vidieť na scéne, ktorá sa nachádza okolo času 1:31 v propagačnom videu. Práve táto scéna totiž obsahuje takmer totožné prvky ako facebookové video v čase 0:40; dvoch ľudí v ochranných oblekoch tlačiacich nemocničnú posteľ s „pacientom“. Vo facebookovom videu jasne vidíme muža, ktorý vyzerá ako režisér zadávajúci hercom inštrukcie.
V oboch videách taktiež vidno rovnaký hebrejský nápis, ktorí majú ľudia v zdravotníckych oblekoch zozadu na bielych kombinézach.
I keď „zdravotníci“ v dvoch scénach nebežia rovnakým smerom, ide o rovnaký priestor a natáčanie, čo dokazujú aj ďalšie vizuálne prvky. Napríklad tabuľka s číslom 4 visiaca zo stropu či obrazovka nad jednou z postelí.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás