Etylénoxid používaný na sterilizáciu testov na Covid-19 nepredstavuje zdravotné riziko

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 26. apríla 2021 o 18:12
  • Aktualizované dňa 26. apríla 2021 o 18:17
  • Článok prečítate za 3 min
  • Článok preložil/-a AFP Slovensko , Robert BARCA
Viac ako tisíc používateľov Facebooku zdieľalo v marci a apríli 2021 poplašnú správu o tom, že testy na koronavírus obsahujú jedovatú a karcinogénnu látku zvanú etylénoxid. Ako dôkaz mal slúžiť príbalový leták testu, v ktorom sa uvádza, že bol obsah pomocou etylénoxidu sterilizovaný. To je síce pravda, ale táto prchavá látka po sterilizácii vyprchá a hotový výrobok ju už neobsahuje. Zdravie tak podľa odborníkov jeho použitie na sterilizáciu nijako neohrozuje.

 

Pred etylénoxidom varoval napríklad tento či tento príspevok z konca marca. Súčasťou týchto príspevkov je obrázok, ktorý bol pôvodne zdieľaný 26. marca 2021 českým používateľom siete. 

Príspevky obsahujú snímku príbalového letáku testovacej sady na koronavírus, kde sa okrem iného uvádza: „Sterilné pomocou etylénoxidu“. Vedľa je snímka stránky z Wikipedie uvádzajúca, že etylénoxid je „veľmi toxická, karcinogénna a mutagénna látka“, ktorá môže spôsobiť poškodenie mozgu, pečene a obličiek.

Obdobné tvrdenie sa objavilo na dezinformačnej stránke kralicianora.org v texte z 25. marca 2021, v ktorom bolo okrem iného napísané: „Toxický etylénoxid vo všetkých testovacích tyčinkách Covid – vlády vedome otravujú ľudí!!!“

Image

Snímka FB príspevku vyhotovená 26. apríla 2021

 

V slovenčine sa opakovane šírili tieto tvrdenia aj v apríli. Zo stránky Slovenská Ústava zdieľalo príspevok publikovaný 14. apríla, podľa ktorého sú testy „rakovinotvorné“, viac ako 220 ľudí.

Varovanie pred etylénoxidom v testoch a rúškach sa na sociálnych sieťach šírilo v mnohých ďalších jazykoch. Desaťtisíce užívateľov zdieľali napríklad video natočené Britom, podľa ktorého je test „jedovatý“ a ktoré sa objavilo aj na slovenskej konšpiračnej stránke gloria.tv. Tvrdenia sa šírili aj v nemčine, holandčine či chorvátčine.

Podľa štatistík agentúry AFP zdieľalo poplašné správy o etylénoxide v slovenčine viac ako 1200 používateľov Facebooku.

Čo je etylénoxid? 

Etylénoxid je bezfarebný jedovatý plyn, ktorý sa používa na sterilizáciu zdravotníckych pomôcok ako katétre, stenty či obväzy na ošetrenie rán. Okrem iného sa používa aj pri sterilizácii testov na Covid-19.

Etylénoxid prenikne do balenia výrobku a sterilizuje všetky povrchy, s ktorými príde do styku. Pretože sa však jedná o plyn, tak k tomuto výrobku nepriľne. Podľa americkej spoločnosti STERIS môže zostať na povrchu výrobkov stopové množstvo, avšak všetky výrobky sú vystavené dlhému prevzdušneniu (aerácií), ktoré zaručí redukciu prítomnosti etylénoxidu na prijateľnú úroveň. 

Je pravda, že etylénoxid môže podľa amerického Národného ústavu pre rakovinu za určitých podmienok spôsobiť rakovinu. „Verejnosť môže byť vystavená etylénoxidu napríklad prostredníctvom fajčenia cigariet,“ uvádza britská zdravotnícka agentúra Public Health England

Podľa odborníkov, ktorých agentúra AFP kontaktovala, množstvo etylénoxidu použité pri sterilizácii v zdravotníctve podlieha prísnej kontrole, aby sa predišlo akémukoľvek poškodeniu zdravia. To isté tvrdí aj prezident Slovenskej lekárnickej komory.

Prísne kontroly

Pre použitie etylénoxidu existujú „prísne a jasne zdokumentované špecifikácie, napríklad doba, po ktorú sa po sterilizácii etylénoxidom necháva plyn odvetrať“, povedal pre AFP Maik Pommer, hovorca nemeckého Federálneho úradu pre liečivá a zdravotnícke pomôcky (BfArM) v rozhovore 26. marca 2021.

„Sterilizácia etylénoxidom je štandardná metóda v oblasti zdravotníckych pomôcok, zvlášť pre plastové odberové tyčinky,“ povedal Ralf Diekmann z nezávislej nemeckej testovacej spoločnosti TÜV Rheinland

AFP tiež kontaktovala schválených distribútorov testov. Napríklad Philipp Grontzki, hovorca Siemens Healthineers, zmienil označenie CE pre koronavírusové testy schválené Európskou úniou, pre ktoré existujú bezpečnostné protokoly dokumentujúce okrem iného aj kontamináciu etylénoxidom. AFP mnoho týchto protokolov prešla (napr. tu, tu alebo tu), ale nikde neobjavila ani zvyškové množstvo etylénoxidu.

Aj podľa Annette Beck-Sickinger, vedúcej výskumného tímu biochémie na univerzite v Lipsku, sú testy na Covid-19 bezpečné. „Ak testy sterilizujete etylénoxidom a potom ich sterilne zabalíte, je toto balenie priepustné,“ napísala AFP v e-maile 26. marca 2021. To znamená, že plyn síce z balenia vyprchá, ale baktérie sa už nedostanú dovnútra. Plynný etylénoxid však na odberové tyčinke neupnú. „Všetky fámy o tom, že testy spôsobujú rakovinu, nie sú ničím podložené,“ povedala a dodala, že napríklad cigaretový dym je mnohonásobne nebezpečnejší než akýkoľvek test na Covid-19. 

Švajčiarsky odborník na infekčné ochorenia Christian Ruef o etylénoxide napísal mnoho článkov, pričom použitie tejto látky v niektorých prípadoch kritizoval. Odmietol však, že by jeho použitie na sterilizáciu testov ohrozovalo širšiu verejnosť. „Existujú veľmi prísne nariadenia o tom, ako musí proces prebiehať, vrátane času ventilácie,“ uviedol pre AFP v e-maile 30. marca 2021 a dodal, že doba medzi výrobou a použitím testu pacientom je dostatočne dlhá na to, aby sa plyn odparil.

Na hoaxy o etylénoxide reagoval aj prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. „Sterilizácia je proces, ktorého cieľom je usmrtenie, alebo odstránenie všetkých foriem mikroorganizmov prítomných v určitom prostredí, alebo na predmete,“ napísal 1. apríla 2021 vo facebookovom statuse. „Základnou výhodou (etylénoxidu) je to, že predmety, ktoré sa ním sterilizujú, MÔŽU BYŤ ZABALENÉ v polyetylénovej fólii, ktorou etylénoxid preniká a následne ňou aj vyprchá. Jeho teplota varu je totiž okolo 10 stupňov Celzia. (...) Tvrdiť, že sa otrávime etylénoxidom z výterovej tyčinky, je rovnaký nezmysel, ako očakávať popáleniny z domáceho zaváraného kompótu,“ dodal.

Tvrdenia vyvrátila aj FB stránka Hoaxy a podvody - Polícia SR, ktorá reaguje na aktuálne zdieľané nepravdy na slovenskom Facebooku.

Testy na Covid-19 sú častým predmetom dezinformácií. V AFP Fakty sme sa venovali mnohým z nich: napríklad tu, tu, alebo tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás