Výsledky antigénových testov nie sú vopred dané, pozitívne a negatívne označené tyčinky slúžia na kontrolu

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Fotografia, ktorá od januára 2021 šírilo 10-tisíc používateľov Facebooku, bola zdieľaná v kontexte, podľa ktorého mali byť výsledky antigénových testov vopred určené. V skutočnosti fotografia ukazuje kontrolné tyčinky, ktoré výrobca prikladá do balenia za účelom kontroly toho, či testovacia sada funguje správne; tieto sa nepoužívajú na testovanie ľudí.

Bezmála 4000 používateľov Facebooku zdieľalo obrázok, ktorý bol uverejnený na súkromnom profile 22. januára 2021. Na zdieľanom obrázku bolo vidieť dva kontrolné testy, ktoré sú súčasťou balenia antigénových testov od spoločnosti Abbott, jeden pozitívny a jeden negatívny. Okrem toho bol súčasťou obrázku nápis „Nie je test ako test, jeden je negatívny druhý pozitívny... 😉🐑”

Obrázok sa od januára šíril aj na mnohých iných miestach slovenského Facebooku, najvirálnejším bol príspevok stránky Odvolanie Vlády I.Matoviča z 3. februára, ktorý mal až 5800 zdieľaní. Rovnaký obrázok sa však šíril aj v marci a apríli

Snímka FB príspevku vyhotovená 14. apríla 2021

V niektorých prípadoch používatelia k obrázku dopísali tvrdenia ako: “A presne také čachre machre sa ide na ľudstvo a my sa čudujeme,že je toľko pozitivných a čísla lietaju hore dole (...) A divadlo pokračuje naďalej!“

Celkovo podľa našich zistení zdieľalo danú fotografiu viac ako 10-tisíc používateľov Facebooku.

Obdobná fotografia dvoch testov bola zdieľaná aj vo francúzštine, angličtine, nemčine či chorvátčine. Agentúra AFP vyvrátila nepravdivé tvrdenia o týchto kontrolných tyčinkách ešte v decembri 2020.

Štandardné tyčinky na kontrolu kvality testu

Facebookové príspevky však nie sú dôkazom „sprisahania“ či „podvodu“, podľa ktorého má byť výsledok testu jasný ešte pred vyhodnotením výteru z nosohltanu.

Naopak, tyčinky s pozitívnou a negatívnou kontrolnou vzorkou sú štandardnou súčasťou balenia rýchlych antigénových testov Panbio od amerického výrobcu Abbott, čo je uvedené aj v príbalovom letáku či na stránke predajcu. Slúžia na overenie správnych postupov vykonávania testov. „Kontroly sú osobitne navrhnuté a vyrobené tak, aby sa zabezpečila funkčnosť Panbio [testov] a používajú sa na overenie používateľovej schopnosti na správne vykonanie testu,“ píše sa v letáku.

Snímka príbalového letáku testov Panbio vyhotovená 14. apríla 2021.

„Každá testovacia sada obsahuje pozitívnu a negatívnu kontrolnú tyčinku, aby sa zaistilo správne fungovanie testu. Tieto kontrolné tyčinky sa nepoužívajú počas testov vykonávaných na pacientoch,“ vysvetlila v stredu 30. decembra agentúre AFP Alesia Scott, hovorkyňa spoločnosti Abbott.

„Jednoducho povedané, výrobcovia pridávajú v rámci balenia pozitívne a negatívne kontroly, aby používateľom pomohli overiť, či test aj skutočne funguje. Ak sada funguje správne, pozitívna kontrolná tyčinka by mala priniesť pozitívny výsledok a negatívna negatívny,“ vysvetlila pre AFP Liliane Grangeot-Keros, virologička a stála tajomníčka Francúzskej národnej lekárenskej akadémie. Podľa jej slov sú príspevky s podobnými tvrdeniami „falošné správy“.

Tento postup je „normálny“ a „úplne štandardný“, potvrdil virológ Bruno Canard, riaditeľ výskumu v Národnom centre pre vedecký výskum (CNRS) pri Univerzite Aix-Marseille.

Keď odberné miesto dostane testy, „v balení sú nepoužité testy a dva kontrolné testy (jeden negatívny a jeden pozitívny, pozn. red.), ktoré slúžia ako referencia. Tieto slúžia len na to, aby zabezpečili funkčnosť testov a pomohli interpretovať výsledky testov na pacientoch,“ dodáva Canard.

Nemocničné centrum vo francúzskom meste Niort vysvetľuje tento postup aj v používateľskej príručke testov značky Panbio. „Na kontrolu reagenčnej súpravy sa negatívne a pozitívne kontroly (tampóny v každej súprave) vykonávajú zakaždým, keď sa otvorí nové balenie,“ uvádza sa na strane 5.

A čo piktogram biologického rizika, ktorý je možné vidieť na balení tyčiniek s pozitívnou kontrolnou vzorkou? Hovorkyňa spoločnosti Abbott Astrid Tinnemans to vysvetľuje nasledovne: „Výter z pozitívnej kontroly obsahuje rekombinantný (laboratórne upravený) nukleokapsidový proteín SARS-CoV-2, ktorý nie je nákazlivý,“ napísala vo svojej odpovedi agentúre AFP.

Článok preložil/-a
COVID-19