Muž je očkovaný vakcínou Pfizer 9. apríla 2021 v Národnom očkovacom centre v Prahe (AFP / Michal Cizek)

Zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19 nie sú nebezpeční pre ostatných

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Na sociálnych sieťach sa koncom apríla a v máji šírilo video s tvrdením, že ľudia očkovaní proti koronavírusu sú nebezpeční pre nezaočkovaných, pretože „šíria“ spike proteíny. Odborníci a vedci, ktorých AFP kontaktovala, potvrdili, že niečo také nie je možné. Neexistujú taktiež žiadne dôkazy o tom, že by očkovanie spôsobovalo neplodnosť.

Na videu, ktoré od 29. apríla 2021 zdieľalo najmenej viac ako 600 používateľov Facebooku prostredníctvom príspevku stránky Strážca poznania, vystupuje žena, ktorá o sebe tvrdí, že je zdravotná sestra. Rovnaké video sa šírilo aj prostredníctvom tohto príspevku z 11. mája.

Snímka FB príspevku vyhotovená 31. mája 2021

„Šíria sa videá ukazujúce, že tí, čo prišli do kontaktu s očkovanými ľuďmi, teraz vykazujú vážne príznaky. Môže za to šírenie spike proteínu,“ tvrdí žena vystupujúca pod menom Nic Stinson. „Toto nie je normálna vakcína ... toto je génová terapia, ktorá spôsobuje, že vaše telo vytvára tieto spike proteíny.“

Video s českými titulkami sa šírilo pôvodne z dezinformačnej stránky otevrisvoumysl. Uverejnené bolo aj na Instagrame, Rumble či BitChute.

Na Slovensku bolo k 31. máju 2021 zaočkovaných 1 727 753 ľudí prvou dávkou a 834 844  druhou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19. Vakcíny, ktoré sa u nás používajú, pochádzajú od výrobcov Pfizer-BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Prvé dve z týchto vakcín fungujú na báze mRNA, zatiaľ čo vakcína AstraZeneca používa neškodný adenovírus upravený spôsobom, aby dokázal na svojom povrchu vytvoriť spike proteín, na ktorý potom imunitný systém očkovanej osoby reaguje tvorbou špeciálnych buniek a protilátok.

Vo videu zdieľanom na Facebooku zaznie hneď niekoľko nepravdivých informácií. Poďme si ich spoločne prejsť.

Tvrdenie č. 1: Očkovaní ľudia šíria vôkol seba spike proteín - NEPRAVDA

„Šíria sa videá ukazujúce, že tí, čo prišli do kontaktu s očkovanými ľuďmi, teraz vykazujú vážne príznaky. Môže za to šírenie spike proteínu,“ hovorí žena vo videu.

Jamie Scott, emeritná profesorka zdravotníckej vedy na Simon Fraser University tvrdí, že žiadny dôkaz o šírení spike proteínu neexistuje.

„V skutočnosti je to úplne nemožné. Všetky vakcíny spôsobujú, že bunky produkujú iba spike proteín a žiadnu inú časť vírusu. Neexistuje žiadna možnosť, ako by sa mohol vírus prostredníctvom vakcíny šíriť,“ odpovedala vedkyňa AFP v e-maile.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) na svojej webovej stránke vysvetľuje, že vakcíny spoločností Moderna a Pfizer-BioNTech sú „mRNA vakcíny, ktoré neobsahujú živý vírus spôsobujúci Covid-19 a teda nemôžu nikoho touto chorobou nakaziť“.

Vyvracia to aj české ministerstvo zdravotníctva, ktoré na svojich webových stránkach vysvetľuje, prečo nemôže vakcína spôsobiť nákazu: 

Snímka webovej stránky mzcr.cz vyhotovená 3. mája 2021

Vakcíny na báze mRNA, ktoré boli schválené pre globálnu distribúciu, sú prvým typom vakcín používajúcich najnovšiu technológiu messenger RNA, čím sa odlišujú od tradičných vakcín. Namiesto toho, aby vyvolali reakciu imunitného systému pomocou časti oslabeného či deaktivovaného vírusu, zavedú do tela „inštrukciu“ na tvorbu spike proteínu, čo je časť vírusu, ktorú telo v prípade potreby neskôr rozpozná a dokáže sa brániť v momente, ak sa do tela dostane vírus.

Takto mRNA vakcíny fungujú: 

Dasantila Golemi-Kotra, mikrobiologička pôsobiaca na York University v Toronte, pre AFP prostredníctvom e-mailu uviedla, že „žiadny spike proteín sa po očkovaní nešíri“. Ide vraj o „pokrivenú vedu“, pretože „aj keby sa spike proteín mohol šíriť, čo nemôže, nebol by schopný nikoho nakaziť“.

Vedkyňa dodala: „Proteíny sú veľmi reaktívne a nestabilné molekuly, ktoré nevydržia dlho samy o sebe. Pri trávení je proteín zničený v žalúdku enzýmami a nízkou pH, a ak je prítomný v tele či prenikne do úst, očí alebo nosa, je veľmi pravdepodobné, že bude strávený enzýmami prítomnými v bunkách týchto orgánov.“

To isté potvrdil aj Barry Pakes, docent lekárskej fakulty Lana School of Public Health na Univerzite v Toronte. Podľa neho „neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by u očkovaných ľudí dochádzalo k šíreniu spike proteínu. Nie je to ani teoreticky možné,“ povedal AFP v e-maile.

Tvrdenie č. 2: mRNA vakcíny spôsobujú neplodnosť - NEPODLOŽENÉ

Žena vo videu okrem iného tvrdí, že vakcíny mRNA spôsobujú „problémy s rozmnožovaním“ a „sterilizáciu“. 

Doposiaľ nebol nájdený žiaden relevantný dôkaz o tom, že by vakcíny proti Covidu mali negatívny vplyv na reprodukčné zdravie žien, čo potvrdili mnohí experti a zdravotnícke organizácie. Napríklad CDC tvrdí, že „momentálne nie sú žiadne dôkazy o tom, že by akékoľvek vakcíny vrátane tých proti Covidu spôsobovali problém s neplodnosťou“.

K rovnakému záveru dospela aj trojica amerických profesijných združení - Americký zväz gynekológov a pôrodníkov, Americká spoločnosť pre reproduktívnu medicínu a Spoločnosť pre medicínu matky a plodu. Tie vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom stojí, že „neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by vakcíny spôsobovali neplodnosť“.

Aj keď samotná plodnosť nebola priamo predmetom štúdie počas klinických skúšok vakcín, vo vyhlásení stojí, že „k strate plodnosti nedošlo ani u dobrovoľníkov počas klinických testov, ani u milióna ľudí, ktorí sa odvtedy nechali zaočkovať, ani u zvierat, ktoré boli testom podrobené. Strata plodnosti je vedecky nepodložená a nepravdepodobná“.

„Na svete už bolo podaná viac ako miliarda dávok,“ povedal Pakes. „Ak by niečo také bolo aspoň trochu pravdepodobné, už dávno by sme zaznamenali obrovskú vlnu podliatin, mŕtvych narodených plodov a krvácajúcich žien. Nič z toho sa však nedeje“.

Toto tvrdenie na svojich stránkach vyvracia taktiež české ministerstvo zdravotníctva:

Snímka webovej stránky mzcr.cz vyhotovená 3. mája 2021

Nepravdivé tvrdenia o tom, že vakcíny proti Covidu spôsobujú neplodnosť, už agentúra AFP vyvrátila tu a tvrdenia o údajných potratoch v dôsledku vakcinácie tu.

Vo videu zaznie tiež tvrdenie o tom, že vakcíny majú neblahý vplyv na menštruačný cyklus žien. To, či medzi vakcínou a menštruáciou existuje kauzálny vzťah, sa zatiaľ skúma. Podľa niektorých odborníkov môže zvýšený stres počas pandémie hrať úlohu v prípadoch, kedy u žien došlo k nejakým zmenám v cykle.

Podľa Kathryn Clancy, docentky katedry antropológie na Univerzite Urbana-Champaign v Illinois, môžu za menštruačnými zmenami po očkovaní stať početné biologické mechanizmy vrátane „zmien krvných doštičiek, zápalových procesov a rozšírenie ciev, tj. bežných reakcií sprevádzajúcich imunitnú aktiváciu, ku ktorým pri očkovaní dochádza“.

„Zmeny v menštruačnom cykle teda nie sú znepokojujúce, ale ide skôr o krátkodobé vedľajšie účinky porovnateľné s bolesťou v paži, únavou či zvýšenou teplotou,“ odpovedala docentka v e-maile.

Tvrdenie č. 3: mRNA vakcíny sú „génová terapia“ - NEPRAVDA

Vo videu opakovane zaznie tvrdenie, že mRNA vakcíny proti Covidu môžu spôsobiť zmeny v ľudskej DNA. V minulosti šíril obľúbené tvrdenie konšpirátorov aj minister hospodárstva a predseda SaS Richard Sulík. Nie je to pravda. Podľa odborníkov nemôžu vakcíny mRNA zmeniť genetický materiál človeka.

Grant McFadden, riaditeľ Centra pre imunoterapiu, vakcíny a viroterapiu na Arizonskej štátnej univerzite, uviedol, že je nesprávne nazývať mRNA vakcíny „génovou terapiou“, lebo „nemenia DNA hostiteľských buniek a nemôžu zmeniť gény buniek príjemcu“.

Podľa CDC „mRNA vakcíny nekomunikujú s DNA osoby a nespôsobujú genetické zmeny, pretože mRNA nevstupuje do bunkového jadra, kde sa naša DNA nachádza“.

„To, že vakcína obsahuje kyselinu ribonukleovú, teda RNA, nijakým spôsobom nemôže ovplyvniť ľudskú DNA. Vakcína obsahuje len časť genetickej zložky vírusu, ktorá dáva telu pokyny na tvorbu rovnakej bielkoviny, aká je na povrchu koronavírusu. A tá je zodpovedná za imunitnú odpoveď. Ak sa nakazíme koronavírusom, dostaneme do organizmu oveľa väčšie množstvo RNA, ktorá sa v našom organizme ďalej množí,“ citovalo ešte v novembri 2020 ministerstvo zdravotníctva slovenskú epidemiologičku Zuzanu Krištúfkovú.

Tvrdenie č. 4: mRNA sa neprestane množiť - NEPRAVDA

Žena vo videu tiež tvrdí, že „nemôžeme vedieť, ako dlho to bude trvať“, pretože nie je známe, či „ľudské telo zastaví tento mechanizmus tvorby spike proteínu, takže ľudia, ktorí vakcínu dostali, môžu produkovať tieto spike proteíny navždy a nemusí byť už nikdy bezpečné vyskytovať sa v ich blízkosti“.

Nie je to pravda: podľa odborníkov nie je mRNA z vakcín schopná v ľudskom tele dlhodobo prežiť a nemôže sa teda rozmnožovať bez obmedzenia. Ako na svojej stránke vysvetľuje CDC, „vo chvíli, keď sú inštrukcie z mRNA odovzdané bunkám, tie ich použijú na výrobu proteínu. A akonáhle je proteín vytvorený, bunky inštrukcie zničia a vylúčia“.

S tým súhlasí aj Jeffrey Cirillo, profesor imunológie na Texas A&M College of Medicine, ktorý tvrdí, že „telo je prirodzeným vypínačom pre akúkoľvek mRNA. V tele sa totiž nachádzajú enzýmy, ktoré mRNA neustále rozkladajú“.  Aj keď si náš imunitný systém zapamätá prítomnosť vírusového proteínu, „po niekoľkých dňoch už v tele nebude prítomná žiadna mRNA ani vírusový proteín,“ dodal.

Tím AFP Fakty už v minulosti vyvrátil množstvo dezinformácií o vakcínach proti koronavírusu napríklad tu, tu, tu alebo tu.

Článok preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY