Vaccines harm organs of the human body?
FALSE

I think this is better than the image.

Americký lekár Ryan Cole šíri nepravdy o vakcínach proti ochoreniu Covid-19

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 17. augusta 2021 o 17:36
  • Aktualizované dňa 18. augusta 2021 o 12:29
  • Článok prečítate za 9 min
  • Autor: Katarina SUBAŠIĆ, AFP Belehrad
  • Článok preložil/-a Robert BARCA
Tisíce používateľov Facebooku zdieľalo v auguste video s českými titulkami, v ktorom americký lekár tvrdí, že mRNA vakcíny proti ochoreniu Covid-19 sú toxické, že spike proteín z vakcíny cirukuluje v tele a vyvoláva rovnaké symptómy ako Covid-19. Nie je to pravda. Podľa úradov a odborníkov sa obe dostupné mRNA vakcíny pri stovkách miliónov zaočkovaných ukázali v drvivej väčšine ako úplne bezpečné. Ako pre AFP uviedli vedci, spike proteín, ktorý telo vyprodukuje po očkovaní mRNA vakcínou, nemôže vyvolať ochorenie samotné, necirkuluje v tele a nepoškodzuje orgány.

Viaceré slovenské dezinformačné weby ako zemavek.sk, infovojna.sk či gloria.tv prebrali v auguste 2021 video z českého dezinformačného portálu otevrisvoumysl.cz, ktoré obsahuje prejav amerického lekára Ryana Colea. Tvrdí v ňom, že mRNA vakcíny sú toxické, pretože spike proteín, ktorý imunitný systém produkuje po očkovaní takýmito vakcínami, vraj cirkuluje v tele, vyvoláva „rovnaké choroby ako Covid-19“ a poškodzuje kľúčové orgány.

Rovnaké video sa objavilo aj na stránkach rumble.com či mojevideo.sk.

Podľa údajov z analytického nástroja Crowdtangle bolo video s českými titulkami na Facebooku zdieľané viac ako 5000-krát.

Ryan Cole, dermatopatológ a majiteľ lekárskeho laboratória v americkom štáte Idaho, je známy svojim negatívnym postojom proti vakcínam. Dezinformácie, ktoré prostredníctvom svojich kanálov šíril - ako napríklad nepodložené tvrdenie, že vakcíny môžu spôsobiť rakovinu - vyvrátili začiatkom tohto roka aj ďalšie organizácie na overovanie faktov, napríklad tu či tu.

Najnovšie virálne video, v ktorom Cole hovorí o „alarmujúcom efekte Covid injekcií na orgány“ bolo nahrané počas takzvaného „samitu amerických lekárov v prvej línii“ (America’s front line doctors’ summit, AFLD), ktorý sa konal 27. júla v Texase pri príležitosti prvého výročia AFLD. Skupina na svojej webovej stránke tvrdí, že je nestrannou neziskovou organizáciou, ale je známa predovšetkým šírením dezinformácií o Covide. Na zhromaždení 27. júla bol Cole predstavený ako člen AFLD.

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 16. augusta 2021

Agentúra AFP overila jeho hlavné tvrdenia u odborníkov, ktorí ich všetky označili za nepravdivé a založené na chybnej interpretácii vedeckých štúdií.

Spike proteín z mRNA vakcíny proti Covidu nie je toxický a nemôže spôsobiť ochorenia ako Covid-19

Cole sa vo svojich tvrdeniach zameriava na mRNA vakcíny, teda tie, ktoré boli vyvinuté spoločnosťami Pfizer-BioNTech a Moderna. Ich technológia sa líši od vakcín podávaných v minulosti. Namiesto toho, aby konfrontovali imunitný systém s časťou vírusu v oslabenej alebo deaktivovanej forme za účelom vytvorenia protilátok, poskytujú bunkám v tele „genetickú inštrukciu“ na vytvorenie časti vírusu - tzv. spike proteínu - teda bielkoviny, ktorú imunitný systém tela môže rozpoznať a je pripravený voči nemu bojovať, keď sa stretne s proteínom skutočného vírusu.

Koronavírus SARS-CoV-2 spôsobujúci ochorenie Covid-19 totiž „používa na vstup do buniek ľudského organizmu práve spike proteín, ktorý sa nachádza na povrchu vírusu“, píše slovenský Národný portál zdravia.

Cole vo svojej prednáške tvrdí, že po vpichnutí mRNA vakcíny „spike proteín nezostáva len v deltovom svale, ale cirkuluje vo vašej krvi a pristáva v niekoľkých orgánoch v tele.“

Citujúc bližšie nešpecifikované štúdie na laboratórnych zvieratách tiež uvádza. že spike proteín vytvorený vakcínou mRNA vyvoláva „rovnaké ochorenia, aké vyvoláva ochorenie Covid-19. Rovnaké pľúcne ochorenie, rovnaké cievne ochorenia, rovnaké srdcové ochorenia, mozgové ochorenia. Spike proteín je toxín.“

To nie je pravda.

„Spike proteín v tele ‘necirkuluje’. Malé množstvo spike proteínu by sa mohlo nachádzať v krvi krátko po prvej dávke vakcíny, podobne ako v rôznych iných tkanivách a orgánoch, ale prevažná väčšina množstva tejto bielkoviny zostáva vo svale (do ktorého bola dávka vpichnutá - 60%) a v blízkej lymfatickej uzline (30%), a tam zvyšuje imunitnú odpoveď,“ povedal dr. Oliver Stojkovič, genetik a profesor na Lekárskej fakulte Belehradskej univerzity.

„Veľmi malé množstvo spike proteínu by sa mohlo nachádzať (v prvých dňoch po očkovaní) v krvi, ale prechádza pečeňou, kde sa zničí enzýmami a prostredníctvom obličiek a moču sa vylúči z tela,“ uviedol 13. augusta v e-maile pre agentúru AFP.

Miloš Babič, molekulárny biológ a neurobiológ, riaditeľ výskumu v spoločnosti BioSpyderTechnologies, súhlasí: „Do obehu by sa mohlo dostať extrémne malé množstvo spike proteínu (pikogramy, ktoré by sa dali zistiť len najcitlivejšími metódami, ktoré máme k dispozícii). Avšak takéto množstvo nemôže spôsobiť ochorenia ako Covid,“ uviedol 14. augusta v e-maile pre agentúru AFP.

„Aj keby sme si dokázali predstaviť, že spike proteín je toxický, jeho hladiny v organizme sú aj pri miernej infekcii Covidu oveľa vyššie ako vo vakcíne. Aj keby to tak bolo, bolo by rozumnejšie sa zaočkovať, než sa nakaziť,“ povedal.

O princípe toho, ako funguje mRNA vakcína, a o tom, čo sú to spike proteíny, písalo ešte v januári aj ministerstvo zdravotníctva:

„Vakcína obsahuje len časť genetickej zložky vírusu, ktorá dáva telu pokyny na tvorbu rovnakej bielkoviny, aká je na povrchu koronavírusu. A tá je zodpovedná za imunitnú odpoveď. Ak sa nakazíme koronavírusom, dostaneme do organizmu oveľa väčšie množstvo RNA, ktorá sa v našom organizme ďalej množí,“ citovalo ešte v novembri 2020 ministerstvo zdravotníctva poprednú slovenskú epidemiologičku Zuzanu Krištúfkovú.

K 12. augustu 2021 bolo na celom svete podaných celkovo 4 428 168 759 dávok vakcíny a doteraz žiadne z hlásených hlavných vedľajších účinkov neobsahujú také, ktoré uvádza Cole.

Spoluautor harvardskej štúdie tvrdí, že vakcíny na Covid-19 fungujú správne

Na podporu svojho tvrdenia Cole citoval „harvardskú štúdiu na 13 zdravotných sestrách, v ktorej sa ukázalo, že (spike proteín) cirkuluje najmenej dva týždne“.

Jeden z autorov štúdie, výskumník David Walt však 11. júna pre agentúru AFP uviedol, že cieľom výskumu bolo zhromaždiť vedecké údaje o cirkulácii antigénov, spike proteínov špecifických pre vírus SARS-CoV-2, ktoré umožňujú tvorbu protilátok.

V štúdii sa v krvnej plazme 11 z 13 očkovaných osôb našli časti spike proteínov a celé spike proteíny našli iba pri troch účastníkoch, povedal.

O tom, prečo sa to presne deje, mohli autori štúdie len špekulovať. Zistili však, že koncentrácia proteínov vírusu SARS-CoV-2 sa postupne znižovala, zatiaľ čo koncentrácia protilátok sa postupne zvyšovala.

Časti spike proteínov z plazmy všetkých skúmaných účastníkov štúdie zmizli do 14 dní. Kompletné spike proteíny našli iba po prvej dávke, po druhej zmizli úplne.

Tieto výsledky neznamenajú, že prítomnosť spike proteínu je nebezpečná, uviedol Walt a zdôraznil, že toxický účinok vysokých koncentrácií spike proteínu u niektorých pacientov infikovaných Covidom by sa nemal zamieňať s veľmi nízkymi koncentráciami spike proteínu zistenými u niektorých očkovaných účastníkov štúdie.

„Náš záver bol, že vakcína funguje tak, ako má,“ dodal.

„Iba veľmi vysoké koncentrácie spike proteínu by mohli spôsobiť poškodenie v organizme, ale po očkovaní to tak nie je,“ povedal 6. mája pre agentúru AFP Christian Münz, profesor vírusovej imunobiológie na univerzite vo švajčiarskom Zürichu.

Dr. Stojkovič súhlasí: „Vakcína ani proteín syntetizovaný na základe tejto vakcíny nespôsobujú ochorenia charakteristické pre Covid-19.“ Podľa neho sa od výroby vakcíny ani v klinických skúškach, ani prostredníctvom očkovania obyvateľstva nevyskytol ako vedľajší účinok zápal pľúc.

Image
Ampulka s vakcínou od výrobcu Pfizer ( AFP / Patrick T. FALLON)

Štúdia zo Salk Institute naznačuje, že očkovanie chráni pred SARS-CoV-2

Cole vo videu citoval aj výsledky štúdie tímu vedcov zo Salk Institute for Biological Studies, ktoré boli uverejnené v časopise Circulation Research, a ktoré mali podporovať jeho tvrdenia o údajných nebezpečenstvách spike proteínu.

Podľa Dr. Stojkovica nesprávne interpretoval výsledky štúdie.

Stojkovič vysvetlil, že v štúdii vedci ukázali, že ak sa škrečkom vstrekne obrovské množstvo spike proteínov (100 miliónov) - tj. nie samotná mRNA vakcína - spôsobí to určité poškodenie pľúc a mitochondrií v bunkách pľúcnej tepny.

„Keď však hovoríme o vakcíne a spike proteíne syntetizovanom na základe vakcíny, množstvo spike proteínu vo svale a susednej lymfatickej uzline je veľmi malé, omnoho menšie ako týchto 100 miliónov,“ dodal.

Glen Pyle, profesor na Katedre biomedicínskych vied na kanadskej University of Guelph, vysvetlil, že „štúdia vrhá nové svetlo na to, ako môže spike proteín zohrávať rozhodujúcu úlohu pri rozsiahlom poškodení spôsobenom vírusom SARS-CoV-2, a ponúka pohľad na liečbu komplikácií spôsobených vírusom COVID-19.“

Avšak tvrdenie, že spike proteín z mRNA vakcín poškodí orgány, „neberie do úvahy, že spike proteín z vakcín sa líši od prirodzenej formy, že jeho upravený tvar zabraňuje aktivácii a že viaceré prvky obmedzujú expresiu spike proteínu na vysoko lokalizovaný súbor buniek, ktorých účelom je aktivovať imunitu, ktorú majú vakcíny vytvoriť,“ napísal Pyle.

V závere svojej práce autori uviedli, že ich štúdia „naznačuje, že protilátky vytvorené vakcináciou a/alebo exogénne protilátky proti (spike) proteínu nielen chránia hostiteľa pred infekčnosťou SARS-CoV-2, ale tiež inhibujú poškodenie endotelu spôsobené (spike) proteínom“.

„Inými slovami, spike proteíny, ktoré používajú v súčasnosti dostupné vakcíny, v skutočnosti poskytujú dvojitú vrstvu ochrany,“ napísal Pyle.

Spike proteín z vakcín na Covid-19 nie je nebezpečný pre hematoencefalickú bariéru

Ďalším Coleovým tvrdením bolo, že sa vraj taktiež preukázalo, že spike proteín „prechádza cez hematoencefalickú bariéru a spôsobuje poškodenie mozgu“. Agentúra AFP toto tvrdenie vyvrátila už v máji.

Daniel Dunia, vedúci výskumu vo Francúzskom národnom centre pre vedecký výskum (CNRS), už v tom čase uviedol, že „vakcína s mediátorovou RNA (mRNA) sa vstrekne lokálne do svalu a tvorba spike proteínu je obmedzená iba na bunky, ktoré sa špecializujú na imunitnú odpoveď. mRNA je nestabilná a rýchlo sa v tele rozkladá“.

„Ani keď osoba utrpí závažnú Covid infekciu, neexistujú priame dôkazy o poškodení hematoencefalickej bariéry priamo súvisiace s vírusom,“ dodal Dunia.

Duniu sme za AFP kontaktovali opätovne, dňa 13. augusta v e-maile potvrdil, že v súčasnosti neexistuje žiadny vedecký dôkaz pre tvrdenie, že mRNA vakcíny spôsobujú neurodegeneratívne ochorenia.

„Okrem toho nie sú hlásené žiadne neurologické vedľajšie účinky spojené s mRNA vakcínou, ak vylúčime klasickú horúčku, ktorá sa vyskytuje pri mnohých vakcínach,“ povedal.

Pokiaľ ide o tvrdenie, že proteín z vakcíny spôsobuje „mozgovú hmlu“ rovnako ako u chorých na Covid-19, agentúra AFP Cinjenice zistila, že „mozgová hmla“ ako vedľajší príznak nie je uvedená ani v americkom systéme VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System).

Image
Snímka obrazovky z vyhľadávania pre kľúčové slová „mozgová hmla“ v databáze vedľajších účinkov VAERS vyhotovená 13. augusta 2021

Niektoré médiá však medzi vedľajšími účinkami vakcíny uvádzali aj príznaky mozgovej hmly, podobné tým, ktoré sa uvádzajú po zotavení z Covidu-19. Podľa profesorky medicíny na Chicagskej univerzite Dr. Kathleen Mullaneovej je však potrebné ich naďalej skúmať a môžu súvisieť s bolesťami hlavy, ktoré sú bežnejším a známejším vedľajším účinkom.

Prípady myokarditídy hlásené po očkovaní sú zriedkavé a sú predmetom ďalšieho skúmania

Cole ku koncu prednášky taktiež tvrdil, že „spike proteín (z vakcíny) napáda tkanivá v srdci a spôsobuje myokarditídu a perikarditídu“, ktorých počet sa v súčasnosti v našej spoločnosti zvýšil „200-krát“, pričom neuviedol žiadny zdroj pre takéto tvrdenie.

Je pravda, že mRNA vakcíny boli spojené so správami o zápaloch srdcového svalu - nazývaných myokarditída - či obalu srdcového svalu v prípade perikarditídy. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Výboru pre bezpečnosť Európskej zdravotníckej agentúry (PRAC) sú však tieto prípady naďalej zriedkavé.

V stanovisku Európskej liekovej agentúry (EMA) uverejnenom 9. júla 2021 inštitúcia uviedla, že „odporúča uviesť myokarditídu a perikarditídu ako nové vedľajšie účinky“ vakcín Pfizer a Moderna „spolu s upozornením na zvýšenie informovanosti zdravotníckych pracovníkov a ľudí, ktorí sa nechávajú očkovať týmito vakcínami“.

Podľa stanoviska EMA, prípadne aj podľa slovenského ŠÚKLu, po podaní 196 miliónov dávok mRNA vakcín v Európskom hospodárskom priestore bolo ku koncu mája 2021 nahlásených 321 prípadov myokarditídy či perikarditídy.

Vo výskumnom liste uverejnenom 4. augusta 2021 vedci z Providence Regional Medical Center Everett (v štáte Washington) skúmali prípady pacientov s diagnózou myokarditídy a perikarditídy po očkovaní vakcínou na Covid-19 zo štyridsiatich amerických nemocníc. Zistilo sa, že všetci pacienti sa zotavili zo svojich príznakov a že nebolo zaznamenané žiadne úmrtie. V liste sa uvádza nárast hlásení o myokarditíde a perikarditíde: „Priemerný mesačný počet prípadov myokarditídy alebo myoperikarditídy počas obdobia pred očkovaním bol 16,9 oproti 27,3 počas obdobia očkovania. Priemerný počet prípadov perikarditídy počas rovnakých období bol 49,1 a 78,8.“

To zďaleka nie je „200-násobný nárast“, ako tvrdí Cole; agentúre AFP sa nepodarilo dohľadať zdroj takýchto údajov.

Téme myokarditídy sme sa podrobne venovali v polovici júla aj v slovenčine.

18. augusta 2021 Aktualizácia: Odstránený duplicitný screenshot z úvodu článku

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás