Neexistuje žiadny dôkaz o účinnosti „liečby rakoviny“ propagovanej Melom Gibsonom

Rakovina je druhou najčastejšou príčinou úmrtí v Európe aj na Slovensku. Zatiaľ čo na svete na toto ochorenie každoročne zomiera takmer 10 miliónov ľudí, mnohí používatelia internetu zdieľajú video rozhovoru s americkým hercom Melom Gibsonom, v ktorom tvrdí, že niekoľko jeho priateľov prekonalo rakovinu pomocou antiparazitík ivermektínu a fenbendazolu, oxidu chloričitého a metylénovej modrej. Odborníci oslovení  agentúrou AFP však tvrdia, že tieto látky nie sú liekmi na rakovinu a niektoré môžu byť dokonca škodlivé.

„Ivermektínom na rakovinu? Gibson tvrdí, že áno! Hollywoodska hviezda Mel Gibson tvrdí, že jeho priatelia sa vyliečili zo štvrtého štádia rakoviny prostredníctvom dvoch antiparazitík,“ píše sa v príspevku na Facebooku z 12. januára 2025, ktorý zdieľalo 160 ľudí. Text príspevku je doplnený o krátke video s anglickými titulkami z podcastu "The Joe Rogan Experience", v ktorom bol herec hosťom. 

V prípade tohto príspevku, ktorý si pozrelo 34-tisíc ľudí a vyše 500 ho aj zdieľalo, čítame aj krátky preklad prepis rozhovoru z videa: „,Poviem vám krásny príbeh,'... ,Mám 3 priateľov. Všetci traja, mali RAKOVINU v 4.štádiu ... A VŠETCI TRAJA, ju teraz! NEMAJÚ.' J.ROGAN: ,A čo vzali?' M.GIBSON: ,Ivermectin, Fenbendazol.',“ čítame v slovenčine.

Text príspevku na Facebooku vychádza priamo z Gibsonových slov z minútu a 16 sekúnd trvajúceho úryvku. V odpovedi na Roganovu otázku, ako sa priatelia vyliečili, Gibson okrem dvoch antiparazitík spomína aj oxid chloričitý a metylénovú modrú.

Roganov mimoriadne populárny podcast šíril konšpiračné teórie a nepravdivé tvrdenia aj v minulosti, buď priamo prostredníctvom samotného moderátora alebo jeho hostí. Agentúra AFP už overila niekoľko nepravdivých tvrdení z podcastu v angličtine alebo v slovenčine.

Príspevky s predmetným krátkym videom s Melom Gibsonom bolo na slovenských facebookových profiloch zdieľané viac ako 700-krát a videné viac ako 50-tisíckrát. Príspevky s videom sa objavili aj na Telegrame, kde bolo dovedna videné viac ako 12-tisíckrát. To isté video bolo na sociálnych sieťach zdieľané aj v iných jazykoch, napríklad vo francúzštine, angličtine a španielčine.

Hercove tvrdenia však nie sú založené na žiadnych vedeckých argumentoch a odborníci oslovení agentúrou AFP, ich vyvracajú. Pozrime sa teda postupne na všetky spomenuté látky, ktoré majú podľa herca liečiť rakovinu.

Image
Screenshoty zavádzajúcich príspevkov v slovenčine na Facebooku a Telegrame, vytvorené a označené oranžovým krížom agentúrou AFP 23. januára 2025

Oxid chloričitý

Oxid chloričitý je v toxikologickom liste amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) definovaný ako žltý až červenkastý plyn alebo pri teplote pod približne 11 °C červenohnedá kvapalina s nepríjemným zápachom podobným chlóru, ktorý je „pre ľudí toxický“ (archív tu a tu).

Ide o chemickú zlúčeninu vytvorenú kombináciou chloridu sodného a kyseliny chlorovodíkovej, ktorá sa zvykne vyrábať aj industriálnym spôsobom. Ako uvádza americká Agentúra pre toxické látky a register chorôb (ATSDR), oxid chloričitý často sa používa „na dezinfekciu pitnej vody“ (archív).

V rozpore s Gibsonovými tvrdeniami však neexistuje žiadna štúdia, ktorá by dokazovala, že oxid chloričitý by mohol liečiť rakovinu, uviedol pre AFP Matías Norte z oddelenia onkologickej chirurgie nemocnice Hospital de Clínicas v Buenos Aires. „Je to antiseptikum, povrchová dezinfekcia. Ak umiestnite bunku alebo mikrób na povrch a prejdete cezeň oxidom chloričitým, bunka, samozrejme, odumrie. To však neznamená, že sa to isté stane aj vo vnútri tela,“ vysvetľuje odborník.

Viaceré organizácie, ako napríklad argentínsky Národný úrad pre lieky, potraviny a zdravotnícku techniku (Anmat) či švajčiarska agentúra pre lieky Swissmedic, odporúčajú vyhnúť sa konzumácii oxidu chloričitého, občas známeho aj pod názvom „Zázračný minerálny roztok“ (MMS- Miracle Mineral Solution), keďže jeho používanie nebolo schválené ako liek (archív).

Francúzska Národná agentúra pre bezpečnosť liekov a zdravotníckych výrobkov (ANSM) ešte v roku 2010 varovala pred týmto výrobkom v nadväznosti na „prípady otráv nahlásené strediskami monitorovania otráv a toxikologickými strediskami“ (archív).

Požitie oxidu chloričitého môže spôsobiť zdravotné problémy, medzi ktoré patria bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie, hnačka, zlyhanie dýchania a dokonca smrť.

Podľa verejného varovania francúzskej agentúry ANSM a generálneho riaditeľstva pre zdravie, Institut de Veille Sanitaire (dnes Santé Publique France) je tzv. „zázračný minerálny roztok“, predávaný na rôznych webových stránkach a býva prezentovaný ako „objav, ktorý vám môže zachrániť život“ a „odpoveď na AIDS, hepatitídu A, B a C, maláriu, herpes, tuberkulózu, väčšinu rakovinových ochorení a mnohé ďalšie závažné choroby“.

„V skutočnosti tento produkt obsahuje 28-percentný roztok chloritanu sodného, ktorý by sa mal podľa inštrukcií zmiešať s aktivačnou súpravou (10 % kyseliny citrónovej), aby sa vytvoril oxid chloričitý. Práve tento konečný výrobok sa spája s uvedenými lekárskymi tvrdeniami.“

„Oxid chloričitý sa bežne používa ako biocíd na dezinfekciu vody z vodovodu. Nebola preukázaná žiadna lekárska účinnosť tohto výrobku,“ dodáva sa ešte vo verejnom varovaní.

Voči propagátorom týchto výrobkov boli vo viacerých krajinách vynesené súdne rozsudky, napríklad v Spojených štátoch alebo v Kanade (archív tu a tu). Na Slovensku je predaj MMS zakázaný a Ústav verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) pred jeho konzumáciou naposledy varoval v roku 2015 (archív).

Vo videu s Gibsonom nie je oxid chloričitý falošne prezentovaný ako liek na viaceré choroby prvýkrát. Agentúra AFP už v angličtine vyvrátila niekoľko tvrdení o tom, že je tento výrobok účinný proti ochoreniu Covid-19 alebo iným chorobám.

Ivermektín

Ivermektín je antiparazitárny liek ktorý sa bežne používa najmä u zvierat (archív). U ľudí sa zvykne používať proti parazitom, ako sú svrab alebo vši. V súvislosti s pandémiou Covid-19 stal častým predmetom nepravdivých tvrdení, ktoré ho prezentovali ako účinný liek proti tomuto ochoreniu. Ivermektín bol zo začiatku pandémie testovaný v súvislosti s možnosťou, že by mohol byť účinný proti vírusu. Získané výsledky však nikdy nepreukázali jeho účinnosť.

V súčasnosti prebieha niekoľko výskumov, ktorých cieľom je zistiť, či môže byť kombinácia ivermektínu s inými liečebnými postupmi účinná v boji proti niektorým druhom rakoviny - tejto téme sa AFP venovala v anglickom factcheckingovom článku z mája 2023. Výskumy pritom nezahŕňajú testovanie ivermektínu samostatne, ale iba v kombinácii s inými liekmi.

Podľa odborníka na onkológiu Matíasa Norteho sa ivermektín „v žiadnom prípade nepoužíva na liečbu rakoviny“ a neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali jeho účinnosť proti tomuto ochoreniu. „Myslíme si, že by mohol dosiahnuť štádium glykolýzy, to znamená, že by dokázal zabrániť vstupu glukózy do rakovinovej bunky, no to v žiadnom prípade nespôsobuje smrť rakovinovej bunky,“ dodal odborník.

Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) uvádza, že predávkovanie ivermektínom „môže spôsobiť nevoľnosť, zvracanie, hnačku, hypotenziu (nízky krvný tlak), alergické reakcie (svrbenie a žihľavku), závraty, ataxiu (problémy s rovnováhou), záchvaty, kómu a dokonca smrť“ (archív).

Na Slovensku ivermektín nie je Štátnym ústvavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) oficiálne registrovaný na liečbu Covidu-19, napriek tomu, že v januári 2021 schválil vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí možnosť jeho terapeutického použitia pre potreby zdravotníckych zariadení pri liečbe Covidu, čím obišiel oficiálnu registráciu ŠÚKL (archív).

Liek bol v tomto prípade viazaný na lekársky predpis a za jeho použitie na liečenie Covidu zodpovedal predpisujúci lekár. Toto povolenie každopádne v auguste 2021 vypršalo a nebolo znovu obnovené (archív). V júli 2021 udelil ŠÚKL oficiálnu registráciu lieku ivermektín pre použitie u ľudí, a to konkrétne liečivu „Ivermectin Exeltis 3 mg tablety“ (archív).

V tomto prípade však šlo o schválenie použitia výhradne na liečbu infekcií spôsobených troma druhmi parazitov. Podľa príbalového letáka sú terapeutickými indikáciami gastrointestinálna strongyloidóza (spôsobená parazitom „háďatko červené“), krvná mikrofilarémia (spôsobená „vlasovcom miazgovým“) a podkožný sarkoptický svrab (spôsobený roztočom „zákožkou svrabovou“) (archív).

Image
Prognóza Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorej sa výskyt rakoviny v roku 2050 zvýši v porovnaní s rokom 2022 o 75%. (AFP)

Fenbendazol

Fenbendazol je liek zo skupiny antihelmintík (resp. antiparazitík), určený na liečbu parazitických ochorení u zvierat. Vedci, ktorí tento a ďalšie lieky z rovnakej kategórie skúmali ako potenciálne lieky na liečbu rakoviny, zatiaľ nenašli dostatočné dôkazy na potvrdenie tvrdenia, že môžu liečiť rakovinu u ľudí (archív tu a tu).

„Sľubné výsledky získané na rakovinových bunkách sú len začiatkom,“ povedala v roku 2023 pre AFP Sheila Singhová, riaditeľka Centra pre objavy vo výskume rakoviny na kanadskej McMasterovej univerzite. „Ale tvrdenie, že by to mohlo vyliečiť rakovinu, jednoducho nie je vedecké, pretože na podporu tohto tvrdenia neexistujú žiadne údaje,“ dodala.

Niektoré mechanizmy fungujúce v prípade parazitov sú aktívne aj v rakovinových bunkách, vysvetlila Singhová. Preto môžu byť antiparazitiká teoreticky účinné pri liečbe rakoviny. Ako uviedla pre AFP v tomto factcheckingovom článku, cesta od výsledkov predklinických štúdií k overenej liečbe však môže trvať až 25 rokov.

Matías Norte zasa upozorňuje, že účinok lieku „nemožno zovšeobecniť z jedného, dvoch alebo troch prípadov; musí mať štatisticky reprezentatívnu vzorku“.

Metylénová modrá

Metylénová modrá alebo metyltioníniumchlorid je označenie chemickej zlúčeniny, ktorá sa podľa informačného listu amerického inštitútu zdravia (NIH) používa najmä na liečbu poruchy krvi s názvom methemoglobinémia (archív). Používa sa aj v chirurgii ako farbivo určitých častí tela a má antiseptické a hojivé vlastnosti.

Okrem medicíny sa metylénová modrá používa v textilnom priemysle na farbenie látok a v chémii ako indikátor pri tzv. redoxných reakciách. V súvislosti s možným používaním metylénovej modrej v prípade rakoviny vysvetlila pre AFP klinická onkologička Victoria Costanzo, že sa „niekedy“ používa pri operáciach súvisiacich s rakovinou, ale aj „v iných oblastiach“.

Matias Norte poskytol ďalšie podrobnosti: „Nedávno sme zistili, že metylénová modrá by mohla mať prínos pri liečbe glaukómu, ale nič viac. V skutočnosti má viac toxicity ako prínosov.“

Táto chemická zlúčenina môže spôsobiť závraty, potenie a zmenu farby pokožky a nemala by sa používať bez lekárskeho dohľadu. Podľa Costanzo neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by podporovali používanie metylénovej modrej, fenbendazolu, ivermektínu alebo oxidu chloričitého pri liečbe rakovinu.

„Zatiaľ ide o experimenty alebo fantázie,“ povedala. „Nikomu, a najmä pacientom s diagnostikovanou rakovinou, by som neodporúčala konzumovať akýkoľvek z týchto liekov bez prísnej kontroly lekára,“ dodala.

Rakovina a dezinformácie

V roku 2022 zomrelo na rakovinu na celom svete takmer 10 miliónov ľudí (archív). V Európe aj na Slovensku je pritom rakovina po ochoreniach obehovej sústavy s tesným rozdielom druhou najčastejšou príčinou úmrtí (archív). Každoročne sa na Slovensku novo diagnostikuje 40-tisíc pacientov s rakovinou a podľa štatistík Európskej únie majú ľudia žijúci na Slovensku o 20 % vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na onkologickú diagnózu v porovnaní s priemerom EÚ (archív). 

Agentúra AFP uverejnila v slovenčine množstvo článkov vyvracajúcich dezinformácie o diagnostike a liečbe rakoviny, napríklad tu, tu alebo tu

Americký herec Mel Gibson, ktorý má aj írske občianstvo, bol v minulosti obvinený z antisemitizmu, rasizmu, homofóbie, alkoholizmu a domáceho násilia (archív). Spolu s hereckými kolegami Sylvestrom Stallonom a Jonom Voightom bol 16. januára 2025 symbolicky vymenovaný za „veľvyslanca“ v Hollywoode, aby slúžil ako „oči a uši“ novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa v prevažne demokratickej strane naklonenom centre filmového priemyslu (archív).

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás