Zelenskyj ako hrbáč z Notre-Dame? Ide o falošnú titulnú stranu Charlie Hebdo

  • Uverejnené 20. decembra 2024 o 14:17
  • Aktualizované dňa 3. januára 2025 o 15:34
  • Článok prečítate za 8 min
  • Autor: Eduard STARKBAUER, AFP Slovensko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa 7. decembra 2024 zúčastnil na slávnostnom znovuotvorení katedrály Notre Dame v Paríži, ktorú v apríli 2019 vážne poškodil rozsiahly požiar. Stretol sa aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a novozvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom. Médiá o tejto udalosti a stretnutí obšírne informovali. Bezprostredne po ňom sa na internete začali objavovať obrázky údajnej titulnej strany francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, na ktorej je ukrajinský prezident zobrazený ako hrbáč s dlhým nosom. Hoci titulná strana vyzerá na prvý pohľad presvedčivo, v skutočnosti je to podvrh: na webovej stránke týždenníka sa nenachádza, dátum údajného vydania je chybný a Charlie Hebdo agentúre AFP oznámil, že ide o podvrh.

„K Notre Dame patrí neodmysliteľný hrbáč“, „Takto to vidí Charlie Hebdo, ...“ či „Ľudstvo sa so smiechom lúči so svojou minulosťou“, čítame v slovenských príspevkoch na Facebooku z 10. decembra 2024 s údajnou karikatúrou Volodymyra Zelenského ako hrbáča z Notre-Dame (tu, tu alebo tu). Príspevky zdieľali desiatky ľudí a obrázok bol zverejnený aj na slovenských účtoch Telegramu (tu, tu alebo tu). Príspevok sa objavil aj v češtine, francúzštine či taliančine.

Údajný titulok Charlie Hebdo sa objavil tri dni po návšteve ukrajinského prezidenta v Paríži, 10. decembra, na ruských účtoch na Telegrame (napr. tu), ako aj na moldavskej verzii proruskej sieti blogov Pravda. Zobrazenie Zelenského evokuje postavu zvonára Quasimoda zo známeho románu Victora Huga „Chrám Matky Božej v Paríži“.

Na údajnej titulnej strane týždenníka vidíme kresbu, na ktorej pozadí si Emmanuel Macron s Donaldom Trumpom podávajú ruky, pričom v popredí stojí Volodomyr Zelenskyj v zelenej polokošeli a s výrazným hrbom a dlhým špicatým nosom. Obrázok je označený titulkom „RISS“, čo vyvoláva dojem, že ho nakreslil jeden z popredných karikaturistov francúzskeho satirického týždenníka. Údajný titulok vo francúzštine znie: „Čo by bolo otvorenie Notre-Dame bez hrbáča?“

Titulná strana je však falošná. Zástupca Charlie Hebdo, ktorého 18. decembra 2024 kontaktovala agentúra AFP, uviedol, že „toto vôbec nie je kresba od Rissa a ide o napodobeninu“. Okrem toho uviedol, že „nie je ani v Rissovom štýle“.

Image
Snímka obrazovky Facebooku s príspevkom so sfalšovanou titulnou stranou Charlie Hebdo zo dňa 20.12.2024.

Nezrovnalosti v dátume uverejnenia a iných údajoch

Okrem potvrdenia od redakcie slúžia na potvrdenie toho, že ide o podvrh, aj ďalšie elementy. Na overenie toho, že nejde o skutočnú titulnú stranu, možno použiť aj pohľad do online archívu Charlie Hebdo, na jeho stránku na Facebooku alebo na jeho stránku na sieti X (archív).

Navyše Charlie Hebdo vychádza pravidelne každú stredu a falošná titulka je datovaná 9. decembra 2024, čo bol pondelok.

V archívoch časopisu Charlie Hebdo číslo 1690 - označenie na falošnej titulke - označuje vydanie z 11. decembra. Na jeho obálke je kresba bývalého sýrskeho vodcu Bašára al-Asada, ruského prezidenta Vladimira Putina a iránskeho revolučného vodcu ajatolláha Alího Chameneího. Vo francúzštine je na nej napísané: „Koniec krvavého roka“. „Traja králi sa skrývajú v Moskve.“

Image
Porovnanie snímok titulných strán skutočného vydania číslo 1690 (vľavo) a falzifikátu s rovnakým číslom (vpravo) zo dňa 19.12.2024

Nekonzistentnosť sme zistili aj pri štyroch krátkych ukážkach obsahu z hornej časti titulnej stránky. Prvá z nich sa týka článku, ktorý bol na webe uverejnený 21. októbra 2024. Druhá odkazuje na článok z 3. októbra, tretia na iný text z 25. septembra a posledný titulok je vyňatý z článku zo 6. novembra. Vo všetkých prípadoch sa ich formát líši od zaužívanej praxe Charlie Hebdo. Červenou farbou sú v nich uvedené prvé časti titulku, a nie téma článku alebo jeho žáner, ako je to obvyklé.

Reklama na publikáciu Charlie Hebdo v pravom hornom rohu pochádza z titulku čísla 1689 zo 4. decembra 2024, teda posledného vydania, ktoré predchádzalo šíreniu falošnej titulnej strany.

Image
Archív skutočných titulných strán z webovej stránky Charlie Hebdo od 30. októbra do 18. decembra 2024; Snímka obrazovky z 19. decembra 2024. Titulná strana 1689 s totožnou reklamou v pravom hornom rohu je agentúrou AFP zvýraznená zeleným kruhom.

Charlie Hebdo v známej pozícii

Stratégia vytvárania a šírenia falošných obálok Charlie Hebdo zameraná na manipuláciu verejnej mienky proti Ukrajine je od začiatku ruskej agresie na jej území mimoriadne populárna. Ukrajinská fact-checkingová iniciatíva Disinfo Detektor zaznamenala rovnakú stratégiu falošných titulných strán štrnásťkrát.

Nedávno sa na sociálnych sieťach rozšírila falošná obálka Charlie Hebdo z októbra 2024, na ktorej bol symbol mieru vytvorený zo zbraní a častí tiel ukrajinských vojakov. Obrázok sprevádzal text: „Ukrajinský recept na mier“. Oddelenie kontroly faktov ukrajinskej tlačovej agentúry Ukrinform v tejto súvislosti odhalilo rovnaké nezrovnalosti ako v prípade najnovšieho obrázku s Notre-Dame.

Aj fact-checkeri z AFP od začiatku ruskej invázie na Ukrajine identifikovali niekoľko falošných titulných strán Charlie Hebdo. Na viacerých bol ukrajinský prezident zobrazený ako pes, inokedy ako zlodej zlata. Na inej falošnej obálke týždenníka boli ukrajinskí futbaloví fanúšikovia zobrazení ako nacisti, odkazujúc na motív často používaný ruskou propagandou. Agentúra AFP sa dezinformáciám o údajných sympatiách Ukrajincov k nacistickej Tretej ríši venovala vo viacerých textoch (tu, tu alebo tu).

Modus operandi stratégie falošných titulných strán bol vždy podobný a všetky falošné karikatúry reagovali na aktuálne udalosti v širšom kontexte konfliktu na Ukrajine. Ešte v januári 2023 sa agentúre AFP podarilo zhromaždiť a vyvrátiť zbierku siedmich údajných obálok týždenníka, ktoré jeho hovorca na účely nemeckého článku o kontrole faktov označil za falošné.

Image
Príklady falošných titulných strán Charlie Hebdo s Volodymyrom Zelenským. Snímka obrazovky zo 4. januára 2023.

K trendu objavovania sa falošných tituliek týždenníka sa ešte v septembri 2022 vyjadrila v článku aj redaktorka Charlie Hebdo špecializovaná na dezinformácie Lorraine Redaudová. „Ruskí propagandisti vytvárajú falošné titulné strany Charlie Hebdo, aby presvedčili ľudí, že naše noviny podporujú Putina,“ napísala v správe. Karikaturisti časopisu však „naďalej odsudzujú Putinovo šialenstvo“, napísala vo vyhlásení.

Charlie Hebdo je známy uverejňovaním originálnych satirických karikatúr a textov a kritikou náboženských a politických predstaviteľov. Zobrazenie proroka Mohameda uviedli islamskí teroristi ako dôvod útoku na redakciu 7. januára 2015, pri ktorom zahynulo 12 zamestnancov.

Falošné karikatúry Charlie Hebdo sa šírili dlho pred ruskou inváziou na Ukrajinu. V januári 2015, po útoku na redakciu, uverejnil Berliner Zeitung niekoľko karikatúr vrátane antisemitskej karikatúry, ktorá nepochádzala z Charlie Hebdo. Na druhý deň sa noviny za chybu ospravedlnili.

Zelenského návšteva v Paríži

Na falošnej titulnej strane Charlie Hebdo pôsobí Zelenskyj v úlohe Quasimoda ako izolovaná a odpudzujúca postava. V skutočnosti ho 7. decembra v Paríži prijal francúzsky prezidentský pár a zúčastnil sa na slávnostnom otvorení zrekonštruovanej katedrály Notre-Dame. Stretol sa aj s Emmanuelom Macronom a Donaldom Trumpom.

Donald Trump po stretnutí vyhlásil, že ukrajinský prezident má záujem o dohodu, ktorá by ukončila vojnu Ukrajiny s Ruskom. Stretnutie v Paríži bolo prvým osobným stretnutím Zelenského s Trumpom od jeho novembrového víťazstva v prezidentských voľbách. Pre Trumpa bola návšteva Francúzska zároveň prvou zahraničnou cestou od jeho znovuzvolenia do funkcie.

Image
Francúzsky prezident Emmanuel Macron kráča so zvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským po stretnutí v Elyzejskom paláci v Paríži 7. decembra 2024. Trump pri príležitosti slávnostného otvorenia katedrály Notre Dame obnovenej po požiari v roku 2019 absolvoval svoju prvú medzinárodnú cestu od svojho volebného víťazstva. (AFP / JULIEN DE ROSA)

Podľa svojho statusu na sieti X Zelenskyj svojim partnerom povedal, že „Ukrajina si želá ukončenie tejto vojny viac ako ktokoľvek iný“. V statuse dodal, že keďže Vladimir Putin nechce, aby sa vojna skončila, treba ho k tomu „prinútiť“. Emmanuel Macron na sieti X vyzval na „pokračovanie spoločného úsilia o mier a bezpečnosť“.

Stratégia vytvárania falošných titulkov je v súčasnosti bežná

Podľa Patricka Rösslera, profesora komunikačných vied na Erfurtskej univerzite, ktorého kontaktovala agentúra AFP v súvislosti s predchádzajúcimi  obálkami Charlie Hebdo, je šírenie falošných titulných strán v etablovaných médiách bežnou praxou dezinformačných agentov. „Je zaujímavé, že tieto falzifikáty sa nešíria len ako karikatúry, ale sú prezentované ako údajné obálky časopisov. Je zrejmé, že známa mediálna značka má slúžiť ako dôkaz autenticity a prispievať k prenosu dôveryhodnosti.“

Podľa jeho názoru nie je náhodný ani častý výber Charlie Hebdo: „Toto uznávané a kritické médium zo Západu je vybrané zámerne,“ napísal v e-maile z 30. decembra 2022.

Podľa Leny Frischlichovej z univerzity v Münsteri šíritelia takéhoto typu dezinformácií využívajú povesť dôveryhodných médií. „Dôveryhodnosť je dôležitým faktorom v procesoch presviedčania verejnosti. Ak zdroj od začiatku označím za nedôveryhodný, je menej pravdepodobné, že jeho obsah bude ďalej preberaný,“ vysvetlila v e-maile z januára 2023. Dodala, že ďalším cieľom dezinformácií, ktoré využívajú povesť etablovaných médií, je podnecovať neistotu a nedôveru voči médiám.

Agentúra AFP sa téme falošných titulných strán venovala už v minulosti. V novembri 2023 upozornila na hoax v prípade údajného titulku Denníka N, ktorý mal dokazovať sprisahanie v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. V júli 2023 riešila falošnú titulnú stranu v nemeckom ekonomickom denníku Handesblatt, ktorý si mal uťahovať zo snahy ukrajinského prezidenta dostať krajinu do NATO. V angličtine sa overovatelia faktov agentúry AFP nedávno zaoberali falošným titulkom v časopise The Economist, ktorý zobrazoval Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

Všetky slovenské fact-checky agentúry AFP o vojne na Ukrajine nájdete tu.

Zmena odkazov na archivované zahraničné príspevky v prvom odseku
3. januára 2025 Zmena odkazov na archivované zahraničné príspevky v prvom odseku

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás