Vyjadrenia hovorkyne Bieleho domu o Ukrajine a nacizme boli sfalšované
- Uverejnené 15. mája 2024 o 11:33
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: AFP USA, AFP Slovensko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Zmanipulované video s ruskými titulkami vytvára dojem, že novinár Andrew Feinberg na tlačovom brífingu v Bielom dome hovorí o „zmiešaných názoroch“ Ukrajincov na nacistickú ideológiu a pýta sa: „Prečo neodsudzujeme ukrajinské prejavy nacizmu a naďalej ho sponzorujeme?“
Následne sa z videa zdá, že hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierre reaguje: „Pred sedemdesiatimi deviatimi rokmi Spojené štáty a naši ukrajinskí spojenci spojili svoje sily v boji proti Hitlerovmu a Stalinovmu útlaku. Hoci Berlín je teraz spojencom, hrozba z východu pretrváva. Preto sme odhodlaní stáť pri Ukrajine a ponúknuť jej plnú podporu všetkými možnými spôsobmi.“
Zmanipulované video sa šírilo aj prostredníctvom slovenského príspevku na Facebooku z 9. mája 2024 s popisom: „!! AKO SA PREPISUJE HISTÓRIA !! (...)“
Agentúra AFP však dohľadala videozáznam pôvodnej tlačovej konferencie, z ktorého jasne vyplýva, že k údajnej výmene názorov o 2. svetovej vojne nedošlo.
Moskvou šírený naratív o Ukrajine ako nacistickom štáte, ktorý potrebuje ruskú „denacifikáciu“, je jedným zo základných kameňov dezinformácií súvisiacich s vojnou na Ukrajine, ktoré od začiatku ruskej invázie zaplavujú sociálne médiá.
Zmanipulované video sa šírilo už o deň skôr, 8. mája 2024, prostredníctvom ruských kanálov na Telegrame, pričom sa následne rozšírilo aj v ďalších jazykoch, napríklad v angličtine, španielčine, bulharčine alebo češtine.
Výmena zvukovej stopy
Reverzné vyhľadávanie odhalilo, že zábery z videa zodpovedajú dvom častiam tlačovej konferencie, ktorá sa konala 7. mája (archív).
Zo záznamu vidíme, že korešpondent magazínu The Independent sa v čase 18:40 v skutočnosti pýta na okolnosti hladomoru v Pásme Gazy a uzavretia checkpointov pre dodávky humanitárnej pomoci. Pýta sa: "Má Biely dom nejaký iný plán, ako presvedčiť či zatlačiť na Izrael, aby umožnil stály prísun pomoci do Gazy, okrem toho, že o to pekne požiada?“
Jean-Pierre odpovedá údajmi o počte komerčných a humanitárnych nákladných vozidlách, ktoré vstúpili do Gazy v poslednom období.
Obraz hovorkyne Jean-Pierre pochádza z inej časti tlačovej konferencie - z času 25:40 - keď odpovedala na otázku o vedení NATO. Jej postoj za rečníckym pultom a gestá sa zhodujú s tými zo zmanipulovaného online videa.
Hovorkyňa Jean-Pierre počas výmeny s novinárom Feinbergom nijako nespomenula Hitlera či Stalina, a to ani v odpovedi na otázku o NATO, ani v inom momente počas tlačovej konferencie.
„K takejto výmene nedošlo,“ uviedol pre agentúru AFP v e-maile z 9. mája hlavný zástupca tlačového tajomníka Bieleho domu Andrew Bates. Feinberg dodal, že video je „úplne falošné“.
Expert: Deepfake so synchronizáciou pier
Pri sledovaní videozáznamu sú viditeľné rozdiely medzi pohybmi pier Jean-Pierre a Feinberga a zvukovou stopou slov.
Hany Farid, odborník na digitálnu forenznú analýzu z univerzity v Berkeley, pre agentúru AFP uviedol, že predmetné videá podrobil analýze pomocou modelov trénovaných na rozlišovanie skutočných hlasov od falošných a zvuk oboch hovoriacich označil za vytvorený umelou inteligenciou.
Farid uviedol, že aj ďalšia technika, ktorá meria synchronizáciu medzi pohybmi pier a rečou, vyhodnotila video ako falošné, čo označil za „jasné vizuálne stopy“ manipulácie.
„Som si istý, že ide o deepfake so synchronizáciou pier a hlasy vygenerované umelou inteligenciou,“ uviedol Farid v e-maile z 9. mája.
Nacistický naratív Kremľa
Zmanipulované video sa objavilo na internete tesne pred 9. májom, keď si Moskva pripomína Deň víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Sovietsky zväz stratil vo vojne približne 27 miliónov ľudí, čo je viac ako ktorákoľvek iná krajina.
Vladimir Putin pri tejto príležitosti obvinil Ukrajinu a jej západných spojencov z údajných pokusov o „prekrútenie“ histórie a rozdúchavania regionálnych konfliktov. „Revanšizmus, zneužívanie histórie a snaha ospravedlniť súčasných stúpencov nacizmu sú súčasťou politiky západných elít za účelom rozvoja nových regionálnych konfliktov,“ povedal.
Ruský prezident sa opakovane odvoláva na víťazstvo Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne, aby tak ospravedlnil svoju inváziu na Ukrajinu z februára 2022.
Agentúra AFP v minulosti vyvrátila aj ďalšie príspevky, ktoré používali technológiu deepfake či klonovania hlasov pomocou umelej inteligencie.
Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa nepravdivých tvrdení súvisiacich s ruskou vojnou na Ukrajine nájdete v slovenčine tu a v angličtine tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás