Vyjadrenia hovorkyne Bieleho domu o Ukrajine a nacizme boli sfalšované

V predvečer ruských osláv pripomínajúcich výročie porážky nacistického Nemecka 9. mája 1945 sa na sociálnych sieťach rozšírilo zmanipulované video s ruskými titulkami, ktoré budí dojem, že zachytáva výmenu názorov počas tlačovej konferencie v Bielom dome. Z videa sa zdá, že hovorkyňa vyslovila niekoľko nesprávnych výrokov o druhej svetovej vojne, pričom následne bolo toto video použité na šírenie tvrdení, že ide o ukážku „prepisovania histórie“ zo strany USA. Video však bolo upravené; pôvodný záznam dokazuje, že výmena medzi novinárom a hovorkyňou sa týkala vojny medzi Izraelom a Hamasom.

Zmanipulované video s ruskými titulkami vytvára dojem, že novinár Andrew Feinberg na tlačovom brífingu v Bielom dome hovorí o „zmiešaných názoroch“ Ukrajincov na nacistickú ideológiu a pýta sa: „Prečo neodsudzujeme ukrajinské prejavy nacizmu a naďalej ho sponzorujeme?“

Následne sa z videa zdá, že hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierre reaguje: „Pred sedemdesiatimi deviatimi rokmi Spojené štáty a naši ukrajinskí spojenci spojili svoje sily v boji proti Hitlerovmu a Stalinovmu útlaku. Hoci Berlín je teraz spojencom, hrozba z východu pretrváva. Preto sme odhodlaní stáť pri Ukrajine a ponúknuť jej plnú podporu všetkými možnými spôsobmi.“

Zmanipulované video sa šírilo aj prostredníctvom slovenského príspevku na Facebooku z 9. mája 2024 s popisom: „!! AKO SA PREPISUJE HISTÓRIA !! (...)“

Agentúra AFP však dohľadala videozáznam pôvodnej tlačovej konferencie, z ktorého jasne vyplýva, že k údajnej výmene názorov o 2. svetovej vojne nedošlo.

Moskvou šírený naratív o Ukrajine ako nacistickom štáte, ktorý potrebuje ruskú „denacifikáciu“, je jedným zo základných kameňov dezinformácií súvisiacich s vojnou na Ukrajine, ktoré od začiatku ruskej invázie zaplavujú sociálne médiá.

Image
Snímka nepravdivého príspevku so zmanipulovaným videom vyhotovená 13. mája 2024

Zmanipulované video sa šírilo už o deň skôr, 8. mája 2024, prostredníctvom ruských kanálov na Telegrame, pričom sa následne rozšírilo aj v ďalších jazykoch, napríklad v angličtine, španielčine, bulharčine alebo češtine.

Výmena zvukovej stopy

Reverzné vyhľadávanie odhalilo, že zábery z videa zodpovedajú dvom častiam tlačovej konferencie, ktorá sa konala 7. mája (archív).

Image
Snímka nepravdivého príspevku so zmanipulovaným videom vyhotovená 13. mája 2024
Image
Snímka z YouTube vyhotovená 9. mája 2024

Zo záznamu vidíme, že korešpondent magazínu The Independent sa v čase 18:40 v skutočnosti pýta na okolnosti hladomoru v Pásme Gazy a uzavretia checkpointov pre dodávky humanitárnej pomoci. Pýta sa: "Má Biely dom nejaký iný plán, ako presvedčiť či zatlačiť na Izrael, aby umožnil stály prísun pomoci do Gazy, okrem toho, že o to pekne požiada?“

Jean-Pierre odpovedá údajmi o počte komerčných a humanitárnych nákladných vozidlách, ktoré vstúpili do Gazy v poslednom období.

Obraz hovorkyne Jean-Pierre pochádza z inej časti tlačovej konferencie - z času 25:40 - keď odpovedala na otázku o vedení NATO. Jej postoj za rečníckym pultom a gestá sa zhodujú s tými zo zmanipulovaného online videa.

Image
Snímka nepravdivého príspevku so zmanipulovaným videom vyhotovená 13. mája 2024
Image
Snímka z YouTube vyhotovená 9. mája 2024

Hovorkyňa Jean-Pierre počas výmeny s novinárom Feinbergom nijako nespomenula Hitlera či Stalina, a to ani v odpovedi na otázku o NATO, ani v inom momente počas tlačovej konferencie.

„K takejto výmene nedošlo,“ uviedol pre agentúru AFP v e-maile z 9. mája hlavný zástupca tlačového tajomníka Bieleho domu Andrew Bates. Feinberg dodal, že video je „úplne falošné“.

Expert: Deepfake so synchronizáciou pier

Pri sledovaní videozáznamu sú viditeľné rozdiely medzi pohybmi pier Jean-Pierre a Feinberga a zvukovou stopou slov.

Hany Farid, odborník na digitálnu forenznú analýzu z univerzity v Berkeley, pre agentúru AFP uviedol, že predmetné videá podrobil analýze pomocou modelov trénovaných na rozlišovanie skutočných hlasov od falošných a zvuk oboch hovoriacich označil za vytvorený umelou inteligenciou.

Farid uviedol, že aj ďalšia technika, ktorá meria synchronizáciu medzi pohybmi pier a rečou, vyhodnotila video ako falošné, čo označil za „jasné vizuálne stopy“ manipulácie.

„Som si istý, že ide o deepfake so synchronizáciou pier a hlasy vygenerované umelou inteligenciou,“ uviedol Farid v e-maile z 9. mája.

Nacistický naratív Kremľa

Zmanipulované video sa objavilo na internete tesne pred 9. májom, keď si Moskva pripomína Deň víťazstva nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne. Sovietsky zväz stratil vo vojne približne 27 miliónov ľudí, čo je viac ako ktorákoľvek iná krajina.

Vladimir Putin pri tejto príležitosti obvinil Ukrajinu a jej západných spojencov z údajných pokusov o „prekrútenie“ histórie a rozdúchavania regionálnych konfliktov. „Revanšizmus, zneužívanie histórie a snaha ospravedlniť súčasných stúpencov nacizmu sú súčasťou politiky západných elít za účelom rozvoja nových regionálnych konfliktov,“ povedal.

Ruský prezident sa opakovane odvoláva na víťazstvo Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom v druhej svetovej vojne, aby tak ospravedlnil svoju inváziu na Ukrajinu z februára 2022.

Agentúra AFP v minulosti vyvrátila aj ďalšie príspevky, ktoré používali technológiu deepfake či klonovania hlasov pomocou umelej inteligencie.

Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa nepravdivých tvrdení súvisiacich s ruskou vojnou na Ukrajine nájdete v slovenčine tu a v angličtine tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás