
Stránka s Hitlerom označeným za „osloboditeľa“ nepochádza z oficiálnej ukrajinskej učebnice
- Uverejnené 29. júla 2024 o 11:49
- Článok prečítate za 8 min
- Autor: Alexis ORSINI, Rossen BOSSEV, AFP Francúzsko, AFP Bulharsko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Prekrúcanie dejín na Ukrajine ! HITLER osloboditeľom [...] V ukrajinskej učebnici bol Hitler nazvaný osloboditeľom,“ píše sa v príspevku Miroslava Kamenského z 2. júla 2024 na Facebooku a Telegrame spolu s fotografiou papierovej strany, na ktorej vidíme nápis „Історія“ (história po ukrajinsky, pozn. red.), portrét Adolfa Hitlera a krátky text v ukrajinčine. Kamenský v júnových voľbách do europarlamentu kandidoval za stranu Republika zo šiesteho miesta.
Obdobné tvrdenia sa v rovnaký deň objavili aj na Telegrame (tu, tu): „V jednej zo znovu vydaných učebníc dejepisu pre stredné školy sa objavil odsek o Adolfovi Hitlerovi, ‚nemeckom štátnikovi a politickej osobnosti‘.“ V príspevkoch sa tak tvrdí, že ukrajinských študentov stredných škôl učia, že „Hitler oslobodil Ľvovskú oblasť“.

Podobné príspevky sa objavili aj v iných jazykoch, napríklad v bulharčine, francúzštine, angličtine, srbčine či ruštine.
V ukrajinskom texte viditeľnom na obrázku sa píše: „V dejinách Ukrajiny zohral Hitler jednu z rozhodujúcich úloh, keď sa snažil oslobodiť našu krajinu od sovietskych okupantov. Západnú Ukrajinu oslobodila nemecká armáda. Ľvovská oblasť bola de-okupovaná v roku 1941.“ Slovenské príspevky uvádzajú chybný preklad poslednej vety, keď uvádzajú, že „Ľvovská oblasť bola okupovaná v roku 1941“.
AFP však preskúmala existujúce učebnice dejepisu v súčasnosti používané na Ukrajine a nenašla žiadnu, ktorá by obsahovala takúto stranu. Ukrajinské zákony navyše zakazujú oslavovanie nacizmu či nacistickej ideológie.
V oficiálnych učebniciach nie je po podozrivej stránke ani stopy
Podľa oficiálnych učebných osnov dostupných na stránke ministerstva školstva (archív) sa predmet „Úvod do dejepisu a občianskej výchovy na Ukrajine“ začína študovať v piatom ročníku. Podrobnosti o ukrajinskej histórii sa žiaci začínajú učiť až od siedmeho ročníka, kým druhá svetová vojna sa podrobnejšie preberá až v desiatom ročníku, ktorý navštevujú žiaci vo veku 15-16 rokov.
Pre agentúru AFP to vysvetlila aj Julija Topolnytska, expertka ukrajinskej mimovládnej organizácie pre modernizáciu školského vzdelávania „Smart Osvita“ a docentka moderných ukrajinských dejín na Univerzite Tarasa Ševčenka v Kyjeve. Pre AFP uviedla 18. júla 2024, že „školské programy a oficiálne učebnice sa aktualizujú každých päť rokov“ a „posledná aktualizácia bola v roku 2022“.
Všetky učebnice schválené pre jednotlivé ročníky škôl na Ukrajine je možné prezrieť (archív) na stránke učebných zdrojov ukrajinského Inštitútu pre modernizáciu vzdelávacieho obsahu (archív).
AFP skontrolovala všetky učebnice ukrajinskej histórie a všeobecnej histórie od 5. do 11. ročníka a nikde nenašla predmetnú stranu, ktorá by Hitlera prezentovala ako „osloboditeľa“. Naopak, pre obdobia, keď nacisti ovládali územie Ukrajiny sa spomínajú slová ako „okupácia“, „tragédia“ či „masové vyhladzovanie“.
Niektoré dejepisné učebnice 5. ročníka základných škôl, napríklad táto alebo táto, ktoré poskytujú všeobecný obraz o svetovej a ukrajinskej histórii, uvádzajú, akým spôsobom inherentne rasistická nacistická ideológia a Hitler zapríčinili milióny úmrtí v čase nemeckej okupácie Ukrajiny.
Observatórium pre vyučovanie histórie v Európe (OHTE), európsky orgán zodpovedný za prehľad vyučovania dejepisu v Európe, vysvetlilo agentúre AFP, že v učebniciach pre 5. ročník ZŠ je druhá svetová vojna „len načrtnutá“, v podstate sa v nich uvádza len niekoľko kľúčových dátumov, ako napríklad začiatok vojny v roku 1939 a príchod Červenej armády na Ukrajinu, agresiu Nemecka proti Ukrajine v roku 1941, ukrajinský odboj medzi rokmi 1941 a 1945 - tj. sovietsky odboj proti nacistom a nacionalistický odboj proti nacistom aj Sovietom - a napokon oslobodenie krajiny v rokoch 1944 - 1945.
„V týchto učebniciach nie je ani najmenšia glorifikácia či dokonca normalizácia Hitlera a jeho politiky, ani najmenšie pozitívne ocenenie jeho úlohy pre Ukrajinu,“ uviedlo OHTE.
V nasledujúcich úryvkoch o druhej svetovej vojne, ktoré agentúra AFP dohľadala v oficiálnej ukrajinskej učebnici dejepisu pre piaty ročník (archívny odkaz), sú ako Sovieti, tak aj nacisti prezentovaní ako okupanti. Okrem zmienky o holokauste a odsúdenia nacistického režimu sa v texte uvádza, že cieľom ukrajinského oslobodzovacieho hnutia bolo „oslobodiť Ukrajinu od nemeckých aj boľševických okupantov“ a vytvoriť nezávislý ukrajinský štát.

Je to stručné zhrnutie zložitého obdobia v dejinách Ukrajiny. „Počas druhej svetovej vojny bola Ukrajina dvojnásobne okupovaným územím, jednak nacistami a aj Sovietmi. [...] V súčasnosti existuje snaha pripomenúť si tieto dve hrôzy z oboch strán, ako zo sovietskej, tak aj z nacistickej,“ vysvetlil pre AFP 16. júla 2024 Bertrand de Franqueville, doktorand na Katedre ukrajinistiky na University of Ottawa.
Franqueville spomína špecifický kontext tej doby, kedy sa „Ukrajina spamätávala z Holodomoru, hladomoru organizovaného sovietskym režimom, ktorý zabil milióny ľudí, a následného teroru sovietskej okupácie. Takže v tom čase okupantmi na [ukrajinskom] území boli Sovieti“.
„Takáto predstava sa však ukázala ako nesprávna, pretože Ukrajinci čoskoro zistili, že Nemecko bolo strašnou armádou, ktorá uskutočnila masívne pogromy, najmä vo Ľvove, ale aj v Kyjeve, či masaker v rokline Babyn Jar. Na Ukrajine boli pogromy a intenzívna kolaborácia, to nie je fakt, ktorý by sa dal poprieť. K tomu dochádzalo po celej Európe,“ pokračuje odborník a poukazuje na to, že na túto účasť na kolaborácii upozorňujú aj súčasné ukrajinské snahy o zachovanie pamäti národa.
Podľa podrobných učebných osnov (archív) sa toto historické obdobie opäť podrobnejšie preberá v 10. ročníku, pričom kapitola venovaná Ukrajine počas druhej svetovej vojny zahŕňa „okupáciu Ukrajiny nemeckými vojskami“, „koncentračné tábory“ aj „odboj proti nacistickým okupantom“. Informácie o kolaborácii s nacistami či o holokauste sa vyučujú v 33. kapitole oficiálne schválenej učebnice.
AFP nenašla v žiadnej z oficiálnych učebníc pozitívnu zmienku o Hitlerovi. V jednej z nich je opísaný ako „jeden z hlavných páchateľov druhej svetovej vojny zodpovedný za genocídu, zločiny proti ľudskosti (...) Bol zodpovedný za vojnové zločiny, masové vraždy civilistov na okupovaných územiach, holokaust,“ (strana 85). Ďalší ho nazýva „jedným z najkrvavejších diktátorov v dejinách“.

Zákaz glorifikácie Hitlera a nacistov v oficiálnych učebniciach dejepisu
Keďže ukrajinský parlament v roku 2015 prijal zákon (archív), ktorým odsúdil nacistický aj komunistický režim, ich propagácia je na Ukrajine nezákonná. Podľa zákona sa za propagáciu okrem iného považuje „šírenie informácií zameraných na ospravedlňovanie zločinnej povahy komunistických a národnosocialistických (nacistických) totalitných režimov“. Zákon zakazuje tiež používanie nacistických a komunistických symbolov. Tento zákaz sa symbolov však nevzťahuje na používanie „v učebniciach či v iných materiáloch určených pre výskum a vzdelávanie“, ale len za podmienky, že „toto používanie nemá za následok propagáciu zločineckej povahy oboch režimov“.
OHTE vo svojej správe o Ukrajine (strana 69 pdf súboru, archív) vysvetľuje, že učebné osnovy dejepisu, ktoré sú povinné pre všetky štátne a súkromné stredné školy, vopred schvaľuje ministerstvo školstva a Inštitút pre modernizáciu vzdelávacieho obsahu (archív).
Tieto dva orgány sú „zodpovedné za výber v rámci konkurencie a vydávanie učebníc dejepisu“, uvádza sa v správe OHTE.
Ukrajinský inštitút pamäti národa 15. júla 2024 pre agentúru AFP uviedol, že učebnica môže byť týmito inštitúciami schválená iba v prípade, že je v súlade s oficiálnymi učebnými osnovami - a tie jasne definujú nacistický režim ako totalitný a Hitlera a nemeckú armádu predstavujú ako okupantov. Učebnica, ktorá by Hitlera velebila, by teda nemohla byť distribuovaná v školách.
„Je [...] veľmi nepravdepodobné, že by sa v škole používala neschválená učebnica. Ak by stránka, ako je tá zdieľaná [na sociálnych sieťach], existovala, nemohla by byť schválená [ukrajinskou vládou],“ uviedlo OHTE 16. júla 2024 pre agentúru AFP.
„Na Ukrajine sú všetky učebnice vydávané v rámci štátneho rozpočtu predmetom súťaže a expertného posúdenia. Takýto text nie je možný v učebnici vydanej pod pečaťou ministerstva,“ povedal 22. júla 2024 pre agentúru AFP Georgij Kasianov, ukrajinský historik prednášajúci na Univerzite Marie Curie-Skłodowskej v Lubline.
„Oficiálna koncepcia druhej svetovej vojny, ako sa odráža v normách a programoch, predpokladá, že Ukrajina bola v epicentre boja medzi dvoma totalitnými režimami - Hitlerovým a Stalinovým. V dôsledku toho sa takýto text [chváliaci Hitlera, pozn. red.] nemôže objaviť v oficiálne schválenej učebnici dejepisu,“ dodal.
Tvrdenie sa šíri na ruských sieťach a v štátom kontrolovaných médiách
Dňa 10. júla toto tvrdenie šírila aj agentúra RIA Novosti Krym, ktorá je súčasťou štátnej Россия сегодня (Russia Today), ale citovala len predmetný text bez zverejnenia fotografie údajnej učebnice.
Údajnú učebnicu šírila aj ruská sieť „Pravda“. Podľa francúzskej vládnej agentúry Viginum bojujúcej proti hybridným hrozbám sú tieto stránky súčasťou organizovanej viacjazyčnej siete šíriacej ruskú propagandu v Európe a Spojených štátoch (archív). O činnosti tejto dezinformačnej siete sme v minulosti informovali aj v súvislosti s ďalšími pro-kremeľskými hoaxmi (tu, tu, tu).
Podľa siete Pravda, ako aj podľa príspevkov na Telegrame v ruštine a srbčine uverejnených 1. júla 2024 sa tvrdí, že predmetný pamflet s Hitlerom sa rozdáva ako leták v múzeu venovanom Romanovi Šuchevyčovi vo Ľvove. Dňa 1. januára 2024 médiá informovali (tu, tu), že budova múzea bola zničená po dronovom útoku, čo sťažuje overenie tohto tvrdenia.
Toto tvrdenie zapadá do kremeľskej rétoriky opakovanej od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Dňa 24. februára 2022, v deň, keď Rusko vtrhlo do krajiny, Vladimír Putin prezentoval túto „vojenskú operáciu“ ako boj za „demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny“. Obdobné tvrdenia šírené ruskou propagandou sme v AFP mnohokrát vyvrátili, napríklad tu, tu či tu.
Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa nepravdivých tvrdení súvisiacich s ruskou vojnou na Ukrajine nájdete v slovenčine tu a v angličtine tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás