Fotografia Hitlerovho Mercedesu pred budovou ukrajinského prezidenta bola sfalšovaná

Koncom septembra prišiel Volodymyr Zelenskyj na diplomatickú návštevu do Washingtonu, ktorej súčasťou bolo aj oznámenie plánu na ďalšiu americkú finančnú pomoc Ukrajine vo výške takmer 8 miliárd dolárov. V tejto súvislosti sa začiatkom októbra začalo na sociálnych sieťach v rôznych jazykoch šíriť tvrdenie, že si ukrajinský prezident kúpil auto značky Mercedes, ktoré kedysi patrilo Adolfovi Hitlerovi. Súčasťou týchto príspevkov bola aj fotografia, na ktorej malo byť spomínané vozidlo zaparkované pred budovou prezidentského paláca v Kyjeve. V skutočnosti však máme dočinenia s fotomontážou, zloženou z dvoch rôznych fotografií, z ktorých jedna vznikla v roku 2014 v Kalifornii počas zrazu automobilových veteránov. Neexistuje ani žiadny dôkaz o tom, že by si Zelenskyj, ktorý je v rámci prokremeľskej propagandy často obviňovaný zo sprenevery aj podpory nacizmu, takéto vozidlo zaobstaral.

„Zelenskyj kúpil Hitlerov Mercedes“ čítame na tomto príspevku na Facebooku z 8. októbra 2024 ako aj v tomto príspevku z 9. októbra 2024. „Začiatkom októbra bolo auto spozorované v centre Kyjeva a dorazilo do budovy prezidentskej administratívy Ukrajiny na Bankovej ulici 11. Stalo sa tak krátko po tom, ako sa Zelenskyj vrátil zo svojho amerického turné. Suma, ktorú Zelenskyj zaplatil za Mercedes-Benz 770k nacistického diktátora, nie je známa, no podľa odborníkov sa mohla pohybovať okolo 15 miliónov dolárov," čítame ďalej. Ide o narážku na Zelenského septembrovú návštevu Washingtonu, počas ktorej americká vláda oznámila novú pomoc Ukrajine vo výške takmer 8 miliárd dolárov (archív). Tvrdenie bolo na Facebooku v slovenčine od 8. októbra 2024 zdieľané dohromady viac ako 12-krát. 

Súčasťou príspevku je video v angličtine s ruskými titulkami, ktoré ukazuje historické zábery Adolfa Hitlera so spomínaným modelom Mercedesu nasledované zábermi Volodymyra Zelenského. V čase 00:54 sa vo videu objavuje záber historického modelu auta Mercedes, ktorý pôsobí, akoby bol zaparkovaný pred budovou ukrajinského prezidenta na Bankovej ulici v Kyjeve. Záber vyzerá ako príspevok na ukrajinskom telegramovom kanále „Voynareal“. Príspevok sa okrem Facebooku šíril v slovenčine aj na účtoch Telegramu. Okrem videa na platforme narazíme aj na posty sprevádzané screenshotom nadpisu a úvodnej fotky článku z blogu Seattle Tribune.

AFP zistila, že fotografia z videa, ukazujúca zaparkovaný Mercedes z Kyjevu, je v skutočnosti montážou dvoch rôznych fotografií, zostavená tak, aby sa zdalo, že automobil bol odfotený v októbri 2024. Fotografia spomínaného vozidla pritom na sociálnych sieťach koluje aspoň od roku 2019 a vznikla v USA.

Na tvrdenie, že Volodomyr Zelenskyj konkrétne vozidlo skutočne zakúpil, neexistujú žiadne spoľahlivé zdroje ani dôkazy. Ukrajinské centrum pre boj s dezinformáciami, ktoré je súčasťou ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany, označilo toto tvrdenie, objavujúce sa na Facebooku, za „nepravdivé“ (archív).

Image
Snímka nepravdivého facebookového príspevku vyhotovená 11. novembra 2024.

Rovnaké tvrdenie je možné nájsť aj v mnohých iných jazykoch, napríklad vo francúzštine, ruštine, angličtine, nemčinemaďarčine, bulharštine alebo poľštine.

Na fotomontáži je historický automobil v Kalifornii

Hoci dnes už na ukrajinskom telegramovom kanále Voynareal nie je po príspevku s Hitlerovým Mercedesom ani stopy, AFP sa vďaka spätnému vyhľadávaniu obrázkov podarilo nájsť obe snímky použité za účelom vytvorenia fotomontáže.

Prvú snímku sme objavili vo fotografickej databáze Adobe Stock (archív). Popisok snímky zo série fotografky Oleny Svečkovej, odfotenej 4. augusta 2021, znie: „Budova kancelárie prezidenta Ukrajiny. Mesto Kyjev.“

Image
Snímka obrazovky z webových stránok Adobe Stock vyhotovený 15. októbra 2024

Druhá fotografia z fotomontáže bola zverejnená v tomto príspevku na X v januári 2019 (archív). Vidíme na nej rovnaký model vozidla Mercedes, avšak s iným pozadím.

Image
Snímka obrazovky príspevku X vyhotovená 15. októbra 2024

Predovšetkým na základe rôznych detailov, akými sú odrazy stromov na karosérii a čelnom skle či škvrny na zemi (viď. porovnanie nižšie), môžeme tvrdiť, že presne toto vozidlo bolo pridané do fotografie budovy prezidentského paláca v Kyjeve. Podrobnosti technických nezrovnalostí rozobrali naši kolegovia z France 24 Observateurs v článku z 8. septembra (archív). 

Image
Porovnanie fotografie zverejnenej na Telegrame (vľavo) a fotografie z príspevku na X (vpravo). Zhodné prvky zvýraznila oranžovou agentúra AFP dňa 16. októbra 2024

Vyhľadávaním pomocou kľúčových slov „Mercedes-Benz 770K“ sme zistili, že snímka vozidla bola vytvorená v roku 2014 na každoročnom stretnutí automobilových veteránov v americkej Kalifornii s názvom Pebble Beach Concours d'Elegance (archív). 

Pri bližšom pohľade na čelné sklo vidíme štítok s nápisom „show car“, čiže predvádzacie vozidlo.

Image
Vystrihnutý detail fotografie zverejnenej na X. Vyhotovené agentúrou AFP 16. októbra 2024

Štítok sa podobá na tie, používané na označenia vozidiel, ktoré sa zúčastňujú súťaže. Rovnaký formát v mierne odlišnej grafickej úprave použili organizátori Pebble Beach Concours d'Elegance počas ročníka 2015. Nájdeme ho na nasledujúcej fotografii, uverejnenej na oficiálnej facebookovej stránke prehliadky (archív).

Mercedes z fotomontáže patril medzi vozidlá, ktoré sa zúčastnili na Pebble Beach Concours d'Elegance v roku 2014. Vyplýva to z niekoľkých fotografií zverejnených v súvislosti s týmto ročníkom na facebookovom účte akcie: tu, tu či tu (archivované tu, tutu).

Na nasledujúcej fotografii (archív), môžeme vidieť hneď niekoľko charakteristických detailov vozidla, vrátane prázdnej štátnej poznávacej značky.

Tlačová správa organizátorov súťaže zo 17. augusta 2014 uvádza, že tento „Mercedes-Benz 770K W150 Offener Tourenwagen“ vyrobený v roku 1941 vyhral prvú cenu vo svojej kategórii (účasť v kategórii „trieda I“ vysvetľuje označenie „I-05“ na nálepke umiestnenej na jednom z predných svetlometov).

V spomenutej tlačovej správe je takisto uvedené, že predmetné vozidlo patrí „rodine Williama Lyona“ z Newport Beach v Kalifornii.

Na fotografii od nezávislého fotografa Jasona Henryho ilustrujúcej článok amerického média Wired z 19. augusta 2014 pojednávajúci o tejto akcii (archív), je prázdna štátna poznávacia značka vozidla prekrytá zeleným štítkom, ktorý uvádza majiteľov vozidla, ročník súťaže aj súťažnú kategóriu.

Meno Williama Lyona je späté s leteckým múzeom v kalifornskom okrese Orange County, ktoré sám ako bývalý vysoký dôstojník založil. Múzeum zamerané na letectvo a historické vozidlá z 20. storočia na svojej webovej stránke (archív) vysvetľuje, že predmetný Mercedes 770K patril vrchnému veliteľovi fínskej armády počas druhej svetovej vojny a neskoršiemu prezidentovi krajiny Carlovi Gustafovi Emilovi Mannerheimovi. Stránka uvádza, že model 770K patril medzi „obľúbené vozidlá hláv štátov a ďalších hodnostárov pri slávnostných príležitostiach tej doby.“ 

Vďaka Google Street View (archív) sa AFP podarilo nájsť aj vjazd na golfové ihrisko (archív), na ktorom boli počas súťaže Pebble Beach Concours d'Elegance zaparkované historické vozidlá.

Môžeme identifikovať rovnaký plot aj vegetáciu ako na fotografii Mercedesu, ktorá koluje na sociálnych sieťach minimálne od roku 2019.

Image
Snímka príspevku X vyhotovená 15. októbra (vľavo) a Google Street View 16. októbra 2024 (vpravo). Zhodné detaily zvýraznila oranžovou farbou AFP

Organizátor súťaže Pebble Beach Concours d'Elegance 15. októbra 2024 agentúre AFP potvrdil, že fotografia bola skutočne vyhotovená v areáli Pebble Beach a to v momente, keď „vozidlá Concours prichádzali na našu výstavnú plochu“. Organizátor nevedel uviesť, kto je autorom fotografie, keďže nebola vyhotovená oficiálnym fotografom akcie.

Model 770K patrí k mimoriadne vzácnym vozidlám značky Mercedes-Benz. Podľa článku The Telegraph z roku 2021 (archív), bolo z neho v rozmedzí medzi rokmi 1938 a 1943 vyrobených len 88 kusov.

Podľa stránky technického múzea v Sinsheime (archív) v ktorom je vystavené jedno z vozidiel používaných Hitlerom, bolo toto vozidlo „dodané do sídla ríšskeho kancelára v roku 1938, aby slúžilo na reprezentačné účely“.

„Po technologickej stránke bol tento mohutný automobil, ktorý sa uplatnil na mnohých dobových prehliadkach, tým úplne najmodernejším vozidlom doby,“ upozorňuje nemecké múzeum.

Seattle Tribune: blog, ktorý vznikol v októbri 2024

Množstvo z príspevkov zdieľajúcich fotomontáž sa odvoláva na informácie, ktoré priniesol zdroj s názvom „Seattle Tribune“. Agentúra AFP tento blog navštívila a je zrejmé, že nejde o známe alebo rešpektované médium. Článok o tom, že Zelenskyj si údajne kúpil Hitlerov Mercedes, sa na ňom skutočne nachádza. 

Stránka Seattle Tribune šíri viacero dezinformácií, neobsahuje žiadne právne prehlásenie a v princípe len preberá články z anglicky písaných médií, a to najmä z pobočky Fox v Seattli. 

Podľa verejne dostupných údajov o tejto doméne (archív) bol blog vytvorený 3. októbra 2024. Stalo sa tak len niekoľko dní predtým, ako užívatelia sociálnych médií začali šíriť tvrdenia o Zelenskom a Hitlerovom Mercedese, pričom ako zdroj uvádzali práve stránku Seattle Tribune.

Článok Seattle Tribune skutočne obsahuje aj vyššie spomenuté video zdieľané na sociálnych sieťach, ktoré začína detailným záberom na vozidlo Mercedes, vystrihnutým z videoreportáže agentúry AFP z decembra 2017, natočenej pred aukciou v Scottsdale v Arizone. Podľa článku Seattle Tribune malo byť predmetné vozidlo vyrobené v roku 1939. Automobil z fotografie z Pebble Beach Concours d'Elegance bol vyrobený v roku 1941.

Image
Porovnanie záberov z archívu AFP (vlevo) a zavádzajúcej publikácie (vpravo). Vyrobené 17. októbra 2024

Seattle Tribune sa dá jednoducho popliesť s rešpektovaným denníkom Seatle Times, ktorý v januári 2018 písal o tom, ako jedno vozidlo typu Mercedes-Benz 770K, ktoré Adolf Hitler používal na slávnostné prehliadky, skončilo v meste Medina v štáte Washington po tom, ako bolo predané v aukcii (archív). Niektoré príspevky na sociálnych sieťach zmieňujú práve tento pravdivý článok, ktorý pojednáva o histórii vozidla, avšak neuvádzajú časť, v ktorej se píše, že údajným majiteľom „šiestich Grosserov 770K“ bol ruský miliardár.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z februára 2022 je Volodymyr Zelenskyj na sociálnych sieťach neustále obviňovaný zo sprenevery peňazí, poskytovaných Západom na vojenskú podporu Ukrajiny. Častým dezinformačným motívom, spätým s jeho osobou, je Zelenského údajná podpora nacistickej ideológie.

Na začiatku roku 2024 už agentúra AFP vyvrátila nepravdivé tvrdenie, že ukrajinský prezident kúpil bývalú vilu nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelsa. Minulý rok sa na sociálnych sieťach šírilo nepravdivé tvrdenie, podľa ktorého Zelenskyj zarába 11 miliónov dolárov mesačne a vlastní vilu na americkej Floride. 

Ešte v októbri 2021 bol Volodymyr Zelenskyj spomenutý v tzv. Pandora Papers - rozsiahlom vyšetrovaní Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ) (archív), ktoré preskúmalo viac ako 11,9 miliónov dokumentov od 14 spoločností poskytujúcich finančné služby.

Podľa zistení Pandora Papers založil vtedy už úradujúci ukrajinský prezident ešte v roku 2012 sieť offshore spoločností, ktoré údajne slúžili na nákup troch luxusných nehnuteľností v Londýne.

Podľa rovnakého zdroja Zelenskyj tesne pred svojim zvolením do funkcie prezidenta v apríli roku 2019 svoje podiely v jednej z týchto offshore spoločností pod názvom Maltex Multicapital predal svojmu vtedajšiemu spoločníkovi Sergejovi Šefirovovi, ktorý sa neskôr stal jeho hlavným poradcom. Šefirov svoju funkciu zastával do marca 2024, keď ho ukrajinský prezident prepustil (archív).

Od začiatku vojny na Ukrajine vyvrátila agentúra AFP už mnoho nepravdivých tvrdení súvisiacich s konfliktom a jeho aktérmi. Naše články v slovenčine sú k dispozícii tu a tie po anglicky tu

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás