Falošné príspevky o víťazke „majstrovstiev v sexe“ ako súčasť protiukrajinskej propagandy

Po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári 2022 sa na sociálnych sieťach začali vo veľkom šíriť dezinformačné naratívy vykresľujúce Ukrajinu ako amorálnu či dekadentnú krajinu. V podobnom duchu sa nesú aj príspevky kolujúce od začiatku apríla 2024 v rôznych jazykoch, ktoré tvrdia, že zdieľaná fotografia zachytáva ukrajinskú víťazku „majstrovstiev sveta v sexe“. Príspevky vyvolali vlnu posmešných či urážlivých komentárov na adresu Ukrajiny a jej obyvateľov. V skutočnosti je však žena na snímke Švédka, čo pre agentúru AFP potvrdila ona sama aj organizátori podujatia. Fotografia bola navyše orezaná tak, aby budila dojem, že je žena zahalená ukrajinskou vlajkou, a nie švédskou. 

„Ukrajinka vyhrala majstrovstvá sveta v sexe!!!“ píše sa vo facebookových príspevkoch (tu, tu) z prvej polovice apríla, ktoré v slovenčine nazbierali desiatky zdieľaní. „Ukrajinka dokázala uspokojiť 210 mužov,“ píše sa pri fotografiách, na ktorých vidíme muža a ženu zahalených do vlajok rôznych farieb držiac diplomy. Podľa príspevkov sa má žena volať „Olesya Prikhodko“.

Image
Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 29. apríla 2024

Pod príspevkami sa nahromadili posmešné a urážlivé protiukrajinské komentáre ako napríklad: „Pracovité dievčatko, národ musí byť na ňu pyšný ako aj na hlavu štátu.“

Image
Snímka komentárov pod jedným z nepravdivých príspevkov vyhotovená 30. apríla 2024

Rovnaké príspevky sa šírili na rôznych platformách aj v ďalších jazykoch vrátane  angličtiny, francúzštinybulharčiny či češtiny

Nepravdivé tvrdenia zverejnil aj portál pravda-en.com, ktorý použil upravenú fotografiu doplnenú o tvár ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podľa francúzskej vládnej agentúry Viginum bojujúcej proti hybridným hrozbám je táto stránka súčasťou organizovanej viacjazyčnej siete šíriacej ruskú propagandu v Európe a Spojených štátoch (archív).

Švédka, nie Ukrajinka

Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov a kľúčových slov našla agentúra AFP pôvodnú fotografiu na webových stránkach organizácie s názvom „Švédska sexuálna federácia“ (archív). „S hrdosťou vyhlasujeme víťazov prvých majstrovstiev sveta v sexe 2024,“ oznamuje text a dodáva: „Víťazka majstrovstiev sveta v sexe v ženskej kategórii: Nausi Love (Švédsko)“. Správa tiež odkazuje na účet na platforme X

Na rozdiel od orezanej snímky v nepravdivých príspevkoch možno na pôvodnej fotografii v širšom zábere rozpoznať švédsku vlajku. Je modrožltá rovnako ako tá ukrajinská, ale má iný vzor:

Image
Porovnanie snímky z účtu X (vľavo) s orezanou snímkou zdieľanou spolu s nepravdivými tvrdeniami (vpravo). Vyhotovené 26. apríla 2024

Na svojom webe popisuje Nausi Love samú seba ako „profesionálnu sexuálnu pracovníčku, spoločníčku a modelku, ktorá naozaj miluje podivnosti a sexuálne výstrednosti“ a „hovorí plynule švédsky a anglicky“. Agentúra AFP ju kontaktovala prostredníctvom uvedenej e-mailovej adresy.

„Nie som Ukrajinka ani Ruska. Nikde v rodinnej histórii nemám ukrajinské ani ruské korene,“ odpovedala v e-maile 25. apríla 2024. „Občianstvo mám iba švédske. A korene mám švédske, dánske, fínske, nórske a židovské,“ dodala.

„Nausi Love je švédskou občiankou,“ uviedla Švédska sexuálna federácia pre agentúru AFP 25. apríla 2024.

Tieto tvrdenia vyvrátil aj podcast RFI o dezinformáciách.

Podľa niektorých príspevkov, vrátane tých slovenských či českých, malo byť pravé meno víťazky Olesya Prikhodko. To taktiež nie je pravda, povedala pre RFI Nausi Love.

V júni 2023 agentúra AFP vyvrátila tvrdenie, že Švédsko uznalo sex ako oficiálny šport. Ako vysvetľujeme v článku, Švédska sexuálna federácia sa označuje za „jedinú organizáciu na svete, ktorá prevádzkuje sex ako šport“ (archív), a chváli sa tým, že „ako prvá na svete usporiadala majstrovstvá sveta v sexe“. Švédska športová federácia však Švédsku sexuálnu federáciu neuznala, takže majstrovstvá nemožno považovať za oficiálnu športovú udalosť.

Dezinformačné naratívy proti Ukrajincom

Podľa Mileny Jakimovej, docentky sociológie na Sofijskej univerzite a členky Nadácie pre ľudské a sociálne štúdiá monitorujúce proruskú a protieurópsku propagandu, sú ukrajinské ženy častým terčom dezinformátorov. Jedným z populárnych dezinformačných tvrdení podľa nej je, že Ukrajinky „sú pokleslé a skazené a prišli nám ukradnúť našich mužov“, uviedla v telefonickom rozhovore 26. apríla 2024.

AFP už v minulosti vyvrátila podobné klamlivé tvrdenia namierené proti Yuliji Navaľnej, vdove po Putinovom kritikovi Alexejovi Navaľnom, ktorý 16. februára 2024 zomrel v ruskom väzení. Vyvrátili sme taktiež príspevky, podľa ktorých mali vraj ukrajinské ženy udávať svojich manželov.

Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa nepravdivých tvrdení súvisiacich s ruskou vojnou na Ukrajine nájdete v slovenčine tu a v angličtine tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás