Táto fotografia z roku 2017 nezachytáva Juliju Navaľnú

Po úmrtí Alexeja Navaľného, kritika režimu Vladimíra Putina, v trestaneckej kolónii vo februári 2024 sa jeho vdova Julija Navaľná stala terčom dezinformácií zameraných na jej diskreditáciu. V apríli 2024 zdieľali na sociálnych sieťach tisíce používateľov v rôznych jazykoch vrátane slovenčiny  fotografiu ženy vo vyzývavých čiernych šatách spoločne s nepravdivým tvrdením, že na nej má byť zachytená práve Navaľná. Také tvrdenia sú nepravdivé, na fotografii z roku 2017 je zachytená ruská marketérka a event manažérka.

Ako vysvetlila agentúra AFP na konci februára 2024, Julija Navaľná sa stala terčom dezinformácií po tom, ako vyjadrila odhodlanie pokračovať v práci svojho manžela.

„Rodina Navaľného (a veselá vdova) sa snažia znovu zviditeľniť a opäť ukazujú, akí sú zlomení bolesťou,“ píše sa pri predmetnej fotografii v nepravdivých príspevkoch na slovenskom Facebooku či Telegrame, ktoré sa šírili v prvej polovici apríla 2024.

Image
Snímky nepravdivých príspevkov na Facebooku a Telegrame vyhotovené 19. apríla 2024

Obdobné príspevky sa šírili aj v bulharčine (tu alebo tu). V angličtine, španielčine či gréčtine sa predmetná fotografia šírila spolu s tvrdeniami, že na nej má byť zachytená Navaľného dcéra Daša. Niektoré z týchto stránok (ako pravda-en.com či pravda-de.com) sú podľa Viginum, francúzskej štátnej agentúry pre boj proti cudzím online vplyvovým operáciám, súčasťou koordinovanej siete šíriacej ruskú propagandu v Európe a Spojených štátoch.

Táto fotografia pritom koluje na internete spolu s rôznymi nepravdivými tvrdeniami už roky. V príspevku na sieti X z roku 2018 v ruštine sa uvádza, že je na nej vraj tajomníčka ukrajinského ministerstva sociálnych vecí, v inom príspevku z roku 2019 sa píše, že vraj išlo priamo o „ministra sociálnych vecí“.

Agentúre AFP sa nepodarilo nájsť originál fotografie.

Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov sme však zistili, že rovnaká fotografia bola v decembri 2018 uverejnená na sieti X spoločne s tvrdením, že zachytáva istú Svetlanu G. Našli sme tiež širší výrez fotografie. 

Súčasťou predmetného príspevku na sieti X bola aj druhá fotografia, na ktorej má žena oblečené iné šaty a vidno jej do tváre. V agentúre AFP sme nahrali túto snímku do online nástroja pre rozpoznávanie tvárí PimEyes a výsledky sme použili na ďalšie reverzné vyhľadávanie - vďaka tomu sme našli používateľský profil s rovnakým menom Svetlana G. na ruskej sociálnej sieti VKontakte, a taktiež na Facebooku. V niektorých príspevkoch o sebe hovorí ako o event manažérke, šéfke mimovládnej organizácie alebo ako o odborníčke na marketing a PR v oblasti módy.

Jedna z fotografií na jej profile ženu zachytáva, ako pózuje v čiernych šatách pred fotostenou, na ktorej vidíme rôzne logá značiek, napríklad „Commodore“ a „Hilton“. Pomocou vyhľadávania týchto slov na jej profiloch sme zistili, že fotografie sú z podujatia konajúceho sa 17. apríla 2017 v tom čase novo otvorenom hoteli Hilton v Petrohrade.

Porovnaním ľudí na fotografiách z tohto podujatia, identifikáciou ich profilov a nájdením ďalších fotografií z rôznych zdrojov sme potvrdili, že fotografia, ktorá podľa nepravdivých príspevkoch mala zachytávať Juliju Navaľnú po smrti jej manžela, bola v skutočnosti vyhotovená 17. apríla 2017 a zachytáva ruskú event manažérku Svetlanu G. 

Nižšie podrobne opisujeme, ako sme k týmto zisteniam prišli.

Krížová kontrola príspevkov z podujatia v Petrohrade v roku 2017

Ako prvé sme pri prezeraní profilov Svetlany G. na VK a FB zistili, že sama zdieľala fotografiu v rovnakých čiernych šatách, aké mala oblečené žena z virálnych príspevkov na sociálnych sieťach. Taktiež jej účes a náušnice sú rovnaké ako tie, ktoré má žena v overovaných príspevkoch.

„Včera bolo otvorenie hotela Hilton,“ píše sa v nižšie uvedenom FB príspevku Svetlany G. z 18. apríla 2017, „Ďakujem dizajnérke Olene Gerasimenko za možnosť experimentovať a dať svojím outfitom najavo svoj pohľad na svet.“ 

Image
Snímka príspevku Svetlany G. z Facebooku (vľavo) a snímka nepravdivého príspevku (vpravo), vyhotovené 22. apríla 2024

Aby sme sa uistili, že ide o tú istú ženu (keďže jej na overovanej fotografii nevidíme do tváre), vyhľadali sme ďalšie fotografie z danej udalosti. Overili sme tak prítomnosť všetkých troch osôb z overovanej fotografie: ženu v čiernych šatách, ženu v červených šatách a muža v modrom obleku, ktorý je lepšie viditeľný na širšej verzii záberu spomínanej vyššie.

Na skupinovej fotografii, ktorá bola v roku 2017 zverejnená na profiloch Svetlany G. na VK a Facebooku, môžeme vidieť muža v modrom obleku a ženu v červených šatách, ktorí sú viditeľní na z snímke z falošných príspevkov, ako aj Svetlanu G. v čiernych šatách:

Image
Snímka príspevku zo siete VK vyhotovená 17. apríla 2024. Zväčšenie pridané agentúrou AFP

Muž v modrom obleku spolu so Svetlanou G. v čiernych šatách na danom podujatí sú zachytení aj na ďalších fotografiách zverejnených na jej profile na VK:

Image
Snímky príspevkov z VK vyhotovené 17. apríla 2024

Aby sme potvrdili informácie o udalosti a prítomných osobách aj z ďalších zdrojov, preskúmali sme otvorené profily osôb označených v príspevkoch Svetlany G. - napríklad muža v modrom obleku.

Na jeho instagramovom účte sme našli napríklad fotografiu z danej udalosti vyhotovenú pred spomínanou fotostenou s iným mužom, ktorý je dohľadateľný aj na fotografiách zverejnených Svetlanou G.

Image
Snímky príspevkov z VK a Instagramu, vyhotovené 17. apríla 2024

Ďalšou osobou označenou na fotografiách Svetlany G. je bývalý futbalista. Dňa 18. apríla 2017 facebookový profil s jeho menom zdieľal krátke video s popisom: „Otvorenie hotela Hilton v Petrohrade.“ Video sa začína titulkom „Pondelok, v Pulkove“ - 17. apríla 2017 bol pondelok a Pulkovo je petrohradské letisko, ktoré sa nachádza 8 minút jazdy od hotela Hilton. Môžeme si všimnúť Svetlanu G. (v čase 00:43 vo videu) aj ženu v červených šatách z falošných príspevkov (na začiatku videa):

Image
Snímky facebookového videa vyhotovené 17. apríla 2024

„Slávnostná recepcia pre klientov cestovnej spoločnosti Commodore v hoteli Hilton Expoforum St-Petersburg,“ uvádza sa v tomto príspevku cestovnej kancelárie z apríla 2017 zdieľajúcej fotografie z udalosti, na ktorých vidíme rovnaké osoby ako na fotografiách Svetlany G. (archív):

Image
Snímky facebookových príspevkov vyhotovené 17. apríla 2024

Zhrnutie: Päť rôznych profilov na rôznych platformách sociálnych sietí ukazuje, že predmetná snímka so ženou vo vyzývavých čiernych šatách pochádza zo 17. apríla z podujatia v hoteli Hilton v Petrohrade, pričom je na nej zachytená Ruska Svetlana G., a nie Julija Navaľná.

AFP poslala Svetlane G. správu prostredníctvom aplikácie WhatsApp, ale v čase zverejnenia tohto článku nedostala odpoveď.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás