Manželka obvineného z atentátu na Fica je Slovenka, ruské kanály šíria dezinformácie o „ukrajinskej stope“

Krátko po pokuse o atentát na premiéra Roberta Fica v stredu 15. mája 2024 šírili používatelia sociálnych sietí príspevky, podľa ktorých mala byť manželka 71-ročného obvineného „utečenkyňa z Ukrajiny“, ktorá len nedávno utiekla z krajiny pred vojnou. Okrem toho sa z ruských kanálov taktiež v dňoch po atentáte šírili tvrdenia o tom, že manželka Cintulu bola „zadržaná na bratislavskom letisku pri pokuse o útek“. Agentúra AFP sa spojila so školou, kde žena pracovala viac ako 25 rokov ako učiteľka, a tá potvrdila, že v Leviciach pôsobila od roku 1979. V katastri je taktiež dohľadateľné, že manželka obvineného zdedila menšie pozemky pri Leviciach pred 20 rokmi.Generálna prokuratúra tvrdenia o tom, že je žena Ukrajinka a že bola zadržaná na letisku, taktiež odmietla.

Robert Fico je hospitalizovaný od stredy 15. mája 2024 po tom, ako ho v Handlovej štyrikrát zasiahol strelec pri pokuse o atentát. Špecializovaný trestný súd v sobotu poslal podozrivého 71-ročného básnika a obyvateľa Levíc identifikovaného ako Juraja Cintulu, do vyšetrovacej väzby. 

Bezprostredne po útoku zaplavili sociálne siete v slovenčine aj v iných jazykoch mnohé nepravdivé príspevky týkajúce sa útoku. Agentúra AFP už vyvrátila falošné tvrdenie, ktoré streľbu spájalo s Martinom M. Šimečkom, spisovateľom, komentátorom a otcom opozičného lídra Michala Šimečku, a ktoré bolo založené na starej a z kontextu vytrhnutej fotografii.

Deň po útoku, 16. mája, sa na slovenskom Telegrame a Facebooku objavili nepodložené príspevky, podľa ktorých vraj mala byť Cintulova manželka Ukrajinka.

Image
Snímky nepravdivých príspevkov na Facebooku a Telegrame vyhotovené 20. mája 2024

„Ukázalo sa, že je to utečenkyňa z Ukrajiny a podnecovala manžela, aby sa pomstil predsedovi vlády SR za jeho politický postoj – Fico sa postavil proti dodávkam zbraní na Ukrajinu,“ píše sa v príspevkoch.

Podľa príspevkov sa Cintula tiež zúčastňoval na „proukrajinských zhromaždeniach“. Je pravda, že bol zachytený na proteste proti vláde a jej politike voči Ukrajine počas výjazdového rokovania vlády v Dolnej Krupej, ktoré sa konalo tri týždne pred atentátom. Na videozázname z tohto miesta je vidieť, ako Cintula stojí v skupine protestujúcich a kričí niekoľko hesiel vrátane „Nech žije Ukrajina“ (archív) . 

Tvrdenia týkajúce sa strelcovej manželky sú však podľa zistení AFP nepravdivé. Niektoré z týchto tvrdení vyvrátil aj portál Demagog.sk.

Ruské zdroje a „ukrajinská stopa“

Krátko po streľbe zverejnila Margarita Simonyan, šéfredaktorka prokremeľského média Russia Today, na svojom kanáli na Telegrame príspevok, v ktorom naznačila zodpovednosť Ukrajiny za útok: „Slovenský premiér je zranený. Ten, ktorý povedal, že vojna sa začala v dôsledku besnenia ukrajinských neonacistov a že Putin nemal inú možnosť. Takto oni fungujú.“

Podobné špekulácie o „ukrajinskej stope“ sa krátko po streľbe objavili aj na populárnom ruskom telegramovom účte „Rybar“.

V nasledujúcich dňoch sa z ruských kanálov začali šíriť ďalšie príspevky založené na tvrdení o Cintulovej manželke ako „ukrajinskej utečenkyni“, pričom niektoré myšlienku ďalej rozvíjali.

Viaceré zdroje alebo anonymné účty napríklad tvrdili, že slovenské orgány „oficiálne sledujú ukrajinskú stopu“ súvisiacu s Cintulovou manželkou, alebo že „slovenská polícia dostala screenshoty korešpondencie medzi Cintulovou a ukrajinskými tajnými službami. Podľa korešpondencie sa ukázalo, že je úzko prepojená s ukrajinskými spravodajskými službami“ (tu, tu).

Obdobné nepravdivé správy zverejnil aj portál „Pravda“ v angličtine aj slovenčine. Podľa francúzskej vládnej agentúry Viginum bojujúcej proti hybridným hrozbám sú tieto stránky súčasťou organizovanej viacjazyčnej siete šíriacej ruskú propagandu v Európe a Spojených štátoch (archív). O činnosti tejto dezinformačnej siete sme v minulosti informovali aj v súvislosti s ďalšími pro-kremeľskými hoaxmi (tu, tu).

Ruská webová stránka „novorosinform.org“, ktorá funguje v rámci prokremeľskej mediálnej skupiny Tsargrad založenej ruským oligarchom Konstantinom Malofejevom (tu, tu), uverejnila 19. mája 2024, teda štyri dni po tom, ako došlo k streľbe, článok s titulkom „Navádzačka a sprostredkovateľka? Ukrajinská manželka teroristu, ktorý postrelil Fica, sa pokúsila o útek“.

„Ukrajinská manželka strelca Juraja Cintulu, ktorý sa pokúsil zavraždiť šéfa slovenskej vlády Roberta Fica, sa pokúsila o útek, ale zadržali ju na bratislavskom letisku. Žena chcela odletieť do Varšavy, ale orgány činné v trestnom konaní jej v tom zabránili a zadržali ju na 72 hodín,“ pokračoval ruský článok.

Ten istý text bol následne preložený priamo do slovenčiny a uverejnený na webstránke cz24.news, ktorú AFP v minulosti opakovane hodnotila kvôli jej nepravdivému obsahu (tu, tu). Tento článok mal na Facebooku viac ako 170 zdieľaní, skopírovaný bol tiež na viacerých miestach na Facebooku priamo (tu, tu).

Image
Snímka stránky novorosinform.org automaticky preložená pomocou Google Chrome do angličtiny (vľavo), snímka stránky cz24.news (vpravo). Porovnanie ukazuje, že ide o priamy preklad, vyhotovené 21. mája 2024

Rovnaké tvrdenia sa šírili aj na TikToku, kde ich videlo prostredníctvom tohto príspevku viac ako 45-tisíc používateľov.

To, ako sa ruské propagandistické kanály snažili spojiť útok na Fica s Ukrajinou, popísal aj magazín Wired alebo Denník N.

Manželku hneď po streľbe odviedla polícia

Podľa viacerých médií (tu, tu, tu, tu) sa policajní vyšetrovatelia krátko po streľbe v stredu vybrali do bytu útočníka v Leviciach a okolo deviatej hodiny večer odviedli na výsluch manželku páchateľa.

Pri odchode z bytového domu v Leviciach si strelcova manželka zakrývala tvár novinami.

V médiách sa neobjavili žiadne správy o úteku či o zatknutí Cintulovej na bratislavskom letisku či inde.

Orgány tvrdenia odmietajú: Cintulová má slovenské občianstvo

Hneď po tom, ako došlo k streľbe v Handlovej, informovali slovenské úrady médiá a verejnosť o stave Roberta Fica, ako aj o trestnom prípade podozrivého strelca.

Vo štvrtok, nasledujúci deň po útoku, FB stránka Hoaxy a podvody - Ministerstvo vnútra SR, ktorú prevádzkuje Centrum boja proti hybridným hrozbám, vyzvala občanov, aby „uvádzali len fakty“ a „nešírili neoverené informácie“.

Image
Kolóna policajných vozidiel, ktoré pravdepodobne prevážajú Juraja Cintulu obvineného z pokusu o úkladnú vraždu predsedu vlády SR Roberta Fica, opúšťa Špeciálizovaný trestný súd v Pezinku 18. mája 2024 (AFP / VLADIMIR SIMICEK)

„Naratív o tom, že manželka podozrivého má byť utečenkyňou z Ukrajiny, nie je pravdivý. Túto informáciu polícia vyvrátila,“ píše sa v príspevku.

Agentúra AFP tieto informácie overila na Generálnej prokuratúre SR. Hovorkyňa Zuzana Drobová 21. mája 2024 prostredníctvom e-mailu agentúre AFP uviedla, že Cintulova manželka „má slovenské občianstvo“. Ukrajinská ústava nepovoľuje dvojité občianstvo (tu, tu).

Drobová tiež odmietla tvrdenia o údajnom zadržaní Cintulovej na letisku. „Uvedená osoba nebola zadržaná na letisku v Bratislave pri pokuse o útek z krajiny,“ uviedla 22. mája s tým, že ďalšie okolnosti sú predmetom prípravného konania, ktoré je neverejné, takže viac informácií poskytnúť nevedela.

Hoci nie je jasné, kedy presne bola žena prepustená z výsluchu, ani kde sa v súčasnosti nachádza, v rozpore s tým, čo tvrdia ruské zdroje polícia, ministerstvo vnútra ani prokuratúra nezverejnili žiadne správy o tom, že by bola obvinená alebo že by bola v „domácom väzení“.

Slovenské orgány doteraz neinformovali o akejkoľvek „ukrajinskej stope“ v tomto prípade. Podobná zmienka nepadla ani na hodinovej tlačovej konferencii v nedeľu 19. mája za účasti podpredsedu vlády Roberta Kaliňáka, ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka či policajného prezidenta Ľubomíra Soláka, ani na spoločnej tlačovej konferencii s generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom v stredu 22. mája (archív). Policajný prezident Solák v nedeľu uviedol, že polícia monitorovala byt podozrivého od chvíle, kedy bol zadržaný.

Manželia žili v Leviciach niekoľko desaťročí

Televízia Markíza zverejnila 15. mája večer videorozhovor so susedom a domovníkom domu, kde manželský pár býval, Ondrejom Szabom. Ten povedal, že Cintulu aj jeho manželku dobre pozná. Podľa neho bola dnes už dôchodkyňa Cintulová v minulosti učiteľkou na miestnom gymnáziu.

Image
Policajt pred domom v Leviciach, kde býval podozrivý strelec na Roberta Fica. 16. mája 2024 (AFP / Alex HALADA)

Agentúra AFP sa spojila so Szabom 20. mája prostredníctvom telefonátu. Uviedol, že nemá vedomosť o tom, že by bola Cintulová Ukrajinka. Podľa neho manželia žili vo svojom byte „približne 40 rokov“, čo je v rozpore s tvrdeniami z proruských zdrojov, podľa ktorých mala len prednedávnom utiecť z Ukrajiny.

Agentúra AFP sa spojila aj s Vieroslavou Potočárovou, zástupkyňou riaditeľa Gymnázia Andreja Vrábela v Leviciach, kde Cintulová učila geografiu. Potočárová nahliadla do školských záznamov a pre AFP uviedla, že Cintulová na škole pôsobila od roku 1979 až do roku 2005, keď odišla do dôchodku.

„Aj mňa ešte v 80. rokoch učila zemepis,“ uviedla Potočárová s tým, že si nepamätá, že by Cintulová rozprávala po ukrajinsky.

Chata ako dedičstvo

Agentúra AFP pozná krstné meno manželky obvineného strelca, ako aj priezvisko za slobodna, ale rozhodla sa ho nezverejniť z dôvodu ochrany súkromia.

Na základe medializovaných správ o tom, že polícia prehľadávala okrem bytu v Leviciach aj chatu v obci Jabloňovce (tu, tu), AFP dohľadala predmetnú parcelu aj list vlastníctva - čiastočne chatu vlastní práve Cintulová.

Okrem chaty má Cintulová v čiastočnom vlastníctve aj menšie pozemky s ornou pôdou taktiež v okrese Jabloňovce. Tvrdeniu o jej „nedávnej emigrácii z Ukrajiny“ odporuje aj fakt, že podľa listu vlastníctva svoj podiel nadobudla zdedením v roku 2004, resp. v roku 2011. Podľa listov vlastníctva má Cintulová 75 rokov.

Image
Snímka zo stránky katastra kataster.skgeodesy.sk vyhotovená 23. mája 2024. Osobné údaje rozmazané agentúrou AFP

Zoznam všetkých našich článkov týkajúcich sa nepravdivých tvrdení súvisiacich s ruskou vojnou na Ukrajine nájdete v slovenčine tu a v angličtine tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás