Zmanipulované zábery vytvárajú mylný dojem, že rumunskí fanúšikovia skandovali „Putin“ a vyvesili vlajku DĽR počas zápasu s Ukrajinou

Ukrajinská futbalová reprezentácia nastúpila 17. júna proti Rumunsku v rámci majstrovstiev Európy 2024 vo futbale. Ukrajina, ktorá od februára 2022 odoláva ruskej invázii, zápas prehrala. Na sociálnych sieťach sa následne rozšírilo falošné video, na ktorom fanúšikovia počas zápasu zdanlivo skandujú meno ruského prezidenta. Túto dezinformáciu zverejnili aj viaceré medzinárodné médiá. Video však bolo zmanipulované; zvuková stopa pochádza z iného videa z roku 2021, na ktorom ukrajinskí fanúšikovia v skutočnosti skandujú protiputinovské heslá počas futbalového zápasu v Rumunsku. Putinovo meno počas priameho prenosu zo zápasu nezaznelo a takéto pokriky nebolo počuť ani podľa novinárov AFP prítomných na štadióne. UEFA taktiež potvrdila agentúre AFP, že predmetné video je podvrh. Niektoré príspevky tiež zdieľali údajnú fotografiu zo zápasu, na ktorej vidno vlajku medzinárodne neuznanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR). Takýto obrázok bol však tiež fotomontážou - zábery zo zápasu dokazujú, že žiadna podobná vlajka na danom mieste nebola vyvesená.

V Nemecku prebiehajú od 14. júna do 14. júla 2024 futbalové majstrovstvá Európy UEFA EURO 2024. Tisíce používateľov sociálnych sietí zdieľali v uplynulých dňoch v rôznych jazykoch video, na ktorom je vidieť, ako rumunskí fanúšikovia počas zápasu Rumunsko-Ukrajina v mníchovskej Allianz Arene skandujú meno ruského prezidenta Vladimira Putina. V slovenčine sa video šírilo na Facebooku napríklad tu či tu.

Túto dezinformáciu šíril naTelegrame aj kanál „SPRÁVY Z FRONTU“. Ako sme v minulosti vysvetlili tutu alebo tu, v prípade tohto telegramového kanála ide o slovenskú odnož sankcionovanej dezinformačnej siete NewsFront, ktorá šíri prokremeľskú propagandu v desiatich jazykoch. Podľa amerických úradov je sieť NewsFront pod kontrolou ruskej spravodajskej služby FSB a jej zakladateľ čelí sankciám aj v EÚ.

Image
Snímky nepravdivých príspevkov vyhotovené 24. júna 2024

Falošnú informáciu o tom, že rumunskí fanúšikovia skandovali Putinovo meno, však publikovali aj inak dôveryhodné médiá. Napríklad v češtine sa takýto článok objavil na webe Sport.cz patriacemu portálu Seznam; neskôr bol článok odstránený. Napáliť sa nechal aj francúzsky denník Le Parisien alebo bulharský web Sportal.bg. Niektoré príspevky (v slovenčine či v angličtine) zdieľali aj údajnú fotografiu z tohto zápasu, ktorá budila dojem, že fanúšikovia vyvesili pod tribúnu aj vlajku takzvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR).

Európska futbalová asociácia UEFA po invázii ruských síl na Ukrajinu Rusku pozastavila činnosť (archív).

Falošné video sa rozšírilo v mnohých jazykoch, od francúzštiny cez bulharčinu, ruštinučeštinu, nemčinu, thajčinu, vietnamčinu, arabčinu či gréčtinu. Mnohé verzie odkazovali na príspevok užívateľa siete X s menom „Lord Bebo“, ktorý pravidelne šíri dezinformácie (príklad tu či tu). 

Image
Snímka nepravdivého príspevku na sieti X vyhotovená 19. júna 2024

Video bolo v skutočnosti zmanipulované: ukazuje síce skutočných rumunských fanúšikov (v žltých dresoch s modro-žlto-červeným lemovaním na rukávoch) počas zápasu Rumunsko-Ukrajina, ktorý sa v rámci tohtoročných majstrovstiev Európy konal v nemeckom Mníchove, zvuková stopa videa však vznikla doplnením zvukov z iného videa z roku 2021. Toto staršie video pôvodne zachytávalo ukrajinských fanúšikov, ktorí počas zápasu v Bukurešti urážali ruského prezidenta.

V zázname z priameho prenosu zápasu z roku 2024 nie je po podobnom skandovaní pre alebo proti Putinovi ani stopy. Ani fotografi a reportéri agentúry AFP, ktorí zápas na mieste pokrývali, takéto skandovanie nezaregistrovali. Organizátor šampionátu UEFA pre agentúru AFP uviedol, že predmetné video je podvrh.

Pôvod zvukovej stopy

Zmanipulované video vyvolalo debatu po tom, čo proukrajinské účty na sieti X tvrdili, že fanúšikovia v nemeckom Mníchove, kde ukrajinský tím hral 17. júna 2024 proti Rumunsku (archív), v skutočnosti skandovali urážky na adresu ruského prezidenta. Ani toto tvrdenie však nie je pravdivé: na videu, ktoré je súčasťou týchto príspevkov, totiž nie je Allianz Arena v Mníchove. Vyhľadávaním pomocou rôznych kľúčových slov sa agentúre AFP podarilo nájsť toto video na YouTube - zverejnené bolo pôvodne v roku 2021 na kanáli „Ultras Dynamo Kyiv TV“ (archív).

Toto video zachytáva zápas v rámci majstrovstiev Európy 2020 medzi Rakúskom a Ukrajinou (archív) z 21. júna 2021 (šampionát bol o rok odložený kvôli pandémii koronavírusu), ktorý sa konal v Národnej aréne v Bukurešti. Na tomto videu z roku 2021 sú zachytení ukrajinskí fanúšikovia v žltých dresoch (tj. vo farbe národného tímu), ako urážajú Putina. Pri porovnaní s videom, ktoré sa širi v súčasnosti, sa zdá, že zo staršieho videa bola vystrihnutá iba časť s menom ruského prezidenta a časť s nadávkou bola vynechaná. Skandovanie a bubnovanie sú ale totožné, ako vyplýva aj z tejto montáže agentúry AFP:

Podľa týždenníka Newsweek (archív) má tento pokrik s rovnakým rytmom a melódiou pôvod v roku 2014, kedy rôzne skupiny ukrajinských futbalových fanúšikov začali v súvislosti s hnutím Euromajdan a rusko-ukrajinskou vojnou v roku 2014 skandovať heslo „Путин - хуйло!“, čo možno voľne preložiť ako „Putin je k***t“). 

Žiadne takéto pokriky počas tohtoročného zápasu Rumunsko-Ukrajina 

Kvalita zmanipulovaného videa, ktoré sa v súčasnej dobe šíri na sociálnych sieťach, je síce nízka, ale napriek tomu z neho je možné odhadnúť približný čas záznamu podľa tieňa, ktorý na ihrisko vrhajú steny a strecha mníchovského štadiónu. Z tejto indície možno odvodiť, že video bolo natočené okolo 34. minúty zápasu Rumunsko-Ukrajina. Počas záznamu z oficiálneho priameho prenosu však žiadne takéto skandovanie počuť nebolo.

Ani prítomní fotografi a reportéri agentúry AFP žiadne podobné skandovanie nepočuli.

UEFA ako organizátor majstrovstiev Európy vo futbale pravidelne prešetruje problematické správanie fanúšikov počas zápasov, ako tomu bolo napríklad v prípade zápasu Srbska s Anglickom 16. júna 2024 kvôli „provokatívnemu vyjadrovaniu nevhodnému pre športové podujatie“ (archív).

Ako informovala agentúra AFP (archív), UEFA začala vyšetrovanie kvôli tomu, že srbskí fanúšikovia ukazovali vlajky spochybňujúce nezávislosť Kosova. V súvislosti so zápasom Rumunsko-Ukrajina zo 17. júna však neexistuje žiadny záznam o oficiálnej sťažnosti alebo vyšetrovaní tohto druhu.

UEFA agentúre AFP 18. júna 2024 potvrdila, že predmetné video je „podvrh“.

Image
Rumunský stredopoliar s číslom 21 Nicolae Stanciu (vľavo) oslavuje so spoluhráčmi prvý vsietený gól počas futbalového zápasu skupiny E medzi Rumunskom a Ukrajinou v mníchovskej futbalovej aréne 17. júna 2024 počas majstrovstiev Európy (AFP / Miguel MEDINA)

Na zázname nie je vlajka DĽR

Niektoré príspevky obsahovali aj údajnú fotografiu z predmetného zápasu spoločne s tvrdením, že má dokazovať, že fanúšikovia vyvesili vlajku Doneckej ľudovej republiky, separatistického územia na východe Ukrajiny, ktoré Putin uznal len pár dní pred vpádom ruských vojsk na Ukrajinu spoločne s Luhanskou ľudovou republikou.

Agentúra AFP dohľadala v zázname zo zápasu presný moment, kedy tento záber, na ktorom vidno tešiacich sa rumunských hráčov, vznikol. Bol vyhotovený po tom, ako Nicolae Stanciu v 29. minúte strelil gól. Záber sme porovnali so záznamom z priameho prenosu zápasu a zistili sme, že na televíznom zázname takáto vlajka nie je:

Image
Porovnanie zmanipulovanej fotografie zdieľanej na sociálnych sieťach (vľavo) a snímky so záznamom zápasu (vpravo). Červené označenie vložila agentúra AFP, vyhotovené 20. júna 2024

Video tohto gólu z iného uhla je dostupné aj na stránke UEFA (archív). Opäť, pod tribúnou nevidíme žiadnu vlajku DĽR.

Image
Snímka webových stránok UEFA. Lupa pridaná agentúrou AFP. Vyhotovené 20. júna 2024

Fotografia zachytávajúca rovnaký moment je k dispozícii aj na stránkach fotoagentúry Getty Images. Ani na nej nie je možné vidieť vlajku DĽR (archív):

Image
Snímka obrazovky z webových stránok Getty Images. Červené označenie pridala AFP 20. júna 2024

Podľa agentúry AP pred týmto zápasom UEFA nariadila bezpečnostnej službe, aby nedovolili ochrankári fanúšikom priniesť na štadión ruské vlajky. To potvrdil aj zástupca UEFA, ktorý 20. júna pre AFP uviedol, že „ruské vlajky nie sú povolené na zápasoch, v ktorých hrá ukrajinská reprezentácia. Toto rozhodnutie bolo prijaté pred prvým zápasom Ukrajiny, a to predovšetkým z bezpečnostných dôvodov.“

Letné olympijské hry, ktoré sa v roku 2024 konajú v Paríži, už boli taktiež terčom proruských dezinformácií. V máji 2024 sa na sociálnych sieťach šírilo zavádzajúce video, podľa ktorého vraj počas ceremoniálu v Marseille akrobatická letka na oblohu nakreslila ruskú trikolóru namiesto francúzskej - to však v skutočnosti nebola pravda.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás