Nie, francúzska stíhacia letka nenakreslila na oblohu ruskú zástavu pri vítaní olympijského ohňa

Pred tohtoročnými olympijskými hrami prebehol 8. mája v Marseille ceremoniál, počas ktorého uvítali na francúzskej pôde olympijský oheň po tom, ako po 12 dňoch plavby dorazil z Grécka. Pri tejto príležitosti preletela ponad prístav francúzska akrobatická letka Patrouille de France a vytvorila na oblohe dymovú stopu vo farbách francúzskej trikolóry. Podľa viacerých príspevkov s videom, ktoré sa v slovenčine krátko po podujatí šírilo z kanálov na Telegrame, mala letka „pomiešať“ farby a namiesto francúzskej vlajky vraj vytvoriť ruskú. To však nie je pravda, predmetné video bolo len nasnímané z takého uhla, že jednotlivé farebné pásy sa javia v nesprávnom poradí; v skutočnosti zábery z udalosti ako aj fotografie agentúry AFP dokazujú, že lietadlá vytvorili francúzsku trikolóru a piloti sa nepomýlili.

„Francúzsky akrobatický tím si omylom pomiešal vlajky na prehliadke v Marseille. A na oblohe sa objavila ruská alebo slovenská trikolóra,“ píše sa vo facebookovom príspevku z 9. mája 2024, ktorý mal viac ako 250 zdieľaní. Sprievodné video zachytáva letku prúdových lietadiel, ktoré vypúšťajú do vzduchu červené, biele a modré pásy.

Na Facebook sa video so slovenským popisom rozšírilo z Telegramu. V rovnaký deň, len o niekoľko hodín skôr, sa video šírilo na viacerých kanáloch (tu, tu, tu, tu, tu), ktoré pravidelne šíria prokremeľský obsah a ktorých príspevky sme v AFP v minulosti vyvrátili ako nepravdivé (tu, tu, tu, tu). „Akrobatický tím francúzskeho letectva Patrouille de France ‚vymaľoval‘ ruskú trikolóru na oblohe.... sotva z vlastného rozhodnutia,“ píše sa napríklad na kanáli Casus Belli Live.

Image
Snímky zavádzajúcich príspevkov na Telegrame a na Facebooku, vyhotovené 5. júna 2024

Olympijský oheň dorazil do francúzskeho Marseille na palube historickej plachetnice Belém 8. mája 2024, 79 dní pred slávnostným otváracím ceremoniálom, ktorý sa v Paríži uskutoční 26. júla 2024.

Počas udalosti, ktorú na mieste sledoval 150-tisícový dav, nad marseilleským Starým prístavom preletela letka elitného akrobatického tímu Patrouille de France. Na oblohe obkreslila olympijské kruhy, a následne zanechala aj modrý, biely a červený pruh vo farbách francúzskej trikolóry. To dokazujú početné zábery z podujatia.

Image
Elitný akrobatický letecký tím francúzskych vzdušných síl Patrouille de France letí 8. mája 2024 ponad Starý prístav v Marseille počas slávnostného príchodu olympijského ohňa do Francúzska pred olympijskými hrami v Paríži. (AFP / Sylvain THOMAS)

Tak ako v slovenčine, tak aj v ďalších jazykoch vrátane češtinyfrancúzštinyangličtiny, gréčtiny, či nemčiny sa však video rozšírilo s tvrdeniami o tom, že lietadlá vykreslili ruskú vlajku. Takéto tvrdenia sú však nepravdivé, keďže predmetné video bolo len vyhotovené z takého uhla, že bol navodený dojem farieb prehodených v nesprávnom poradí.

Optická ilúzia

Uvítacie podujatie olympijského ohňa bolo naživo vysielané na oficiálnej stránke Medzinárodného olympijského výboru (archív). Od času 19:40 môžeme na zázname vidieť Patrouille de France, ako lieta nad Marseille a zanecháva modro-bielo-červenú stopu. Na žiadnom mieste v zázname nevidíme stopy prehodené vo farbách ruskej vlajky. Široko zdieľané video bolo iba natočené pod uhlom.

Image
Snímky zo záznamu Medzinárodného olympijského výboru vyhotovené 17. mája 2024

Ďalšie zábery, ako napríklad video zdieľané Emmanuelom Macronom na sieti X (archív) alebo na oficiálnej facebookovej stránke OH v Paríži 2024 (archív) potvrdzujú, že letka skutočne nakreslila francúzsku vlajku.

Ako ukazujú fotografie AFP, niektoré z lietadiel leteli počas ďalších manévrov v mierne vyššej alebo nižšej letovej výške. Konkrétne, počas druhého preletu nad prístavom lietadlá v strede jednej z formácií, ktoré vypúšťali biely dym, leteli o niečo vyššie ako lietadlá s modrou a červenou stopou:

Image
Elitný akrobatický letecký tím francúzskych vzdušných síl Patrouille de France letí 8. mája 2024 ponad Starý prístav v Marseille počas slávnostného príchodu olympijského ohňa do Francúzska pred olympijskými hrami v Paríži. (AFP / LUDOVIC MARIN)
Image
Elitný akrobatický letecký tím francúzskych vzdušných síl Patrouille de France letí 8. mája 2024 ponad Starý prístav v Marseille počas slávnostného príchodu olympijského ohňa do Francúzska pred olympijskými hrami v Paríži. (AFP / CHRISTOPHE SIMON)

Pri pohľade zo strany, z profilu, sa tak mohlo zdať, že biela a modrá farba boli vymenené.

Na základe vizuálnych prvkov v predmetnom videu šírenom na sociálnych sieťach (budova v popredí, hradby na skale) vidíme, že video bolo natočené v prístave na Frioulských ostrovoch, niekoľko kilometrov východne od zátoky marseillského Starého prístavu. Upozornila na to aj nemecká tlačová agentúra DPA.

Chyba v minulosti

Nie je to prvýkrát, čo online používatelia komentovali Patrouille de France a stopy, ktoré zanechala na oblohe. Počas prehliadky 14. júla 2018 naozaj došlo k chybe.

Image
Lietadlá letky Patrouille de France počas výročnej vojenskej prehliadky 14. júla 2018 na bulvári Champs-Élysées v Paríži. Jedno z lietadiel chybne vypustilo červenú stopu namiesto modrej. (AFP / LUDOVIC MARIN)

Jedno z lietadiel prelietajúcich nad Champs-Elysées vtedy vypustilo červenú dymovú stopu, a nie modrú, ako bolo plánované.

Francúzske letecké sily sa za chybu ospravedlnili na sieti X (v tom čase Twitter).

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás