Príspevky zneužívajú video s katarským emírom na falošné tvrdenia o tom, že chce zastaviť vývoz plynu kvôli bombardovaniu Gazy

Katar je jedným z najväčších vývozcov skvapalneného zemného plynu na svete. Počas prebiehajúceho konfliktu medzi Hamasom a Izraelom používatelia sociálnych sietí zdieľali video, na ktorom vraj katarský emír hrozí, že preruší dodávky plynu do celého sveta, ak Izrael neprestane bombardovať Gazu. To však nie je pravda: katarský líder v pôvodnom videu, ktoré na internete cirkuluje najmenej šesť rokov, nič také nepovedal. Predstaviteľ katarskej vlády tiež pre agentúru AFP uviedol, že krajina v reakcii na vojnu nehrozila prerušením dodávok plynu.

„Katar hrozí, že v rámci podpory Palestíny spôsobia celosvetový nedostatok plynu. ‚Ak sa bombardovanie Gazy nezastaví, prerušíme dodávky plynu do sveta,‘ povedal Emir Tamim bin Hamad Al Tanil,“ píše sa v príspevku zverejnenom na Facebooku 13. októbra 2023.

Súčasťou príspevku je 7-sekundové video, na ktorom je zachytený súčasný katarský emír, šejk Tamim ibn Hamad Ál Thání, ktorý sa prihovára médiám v arabčine.

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 18. októbra 2023

S rovnakým popisom video zdieľal aj telegramový kanál „SPRÁVY Z FRONTU“:

Image
Snímka nepravdivého príspevku na Telegrame vyhotovená 19. októbra 2023

Tento kanál je opätovne vytvoreným slovenským kanálom dezinformačnej siete NewsFront, čo naznačuje skutočnosť, že na tomto kanále sú pravidelne naďalej zdieľané odkazy na novú stránku „sk.news-front.su“, ktorú si táto sieť v auguste vytvorila na doméne Sovietskeho zväzu. Okrem toho, prepojenie naznačujú aj historické záznamy dostupné na stránke telemetr.io, ktorá poskytuje analytické dáta o jednotlivých telegramových kanáloch: Kanál bol vytvorený 16. augusta 2023 pod menom „NEWS FRONT Slovensko“.

Image
Snímka webu telemtr.io vyhotovená AFP 28. septembra 2023

V rovnaký deň platforma Telegram zablokovala pôvodné kanály tejto siete, keďže na ich predstaviteľov sa vzťahujú sankcie USA a jej zakladateľ Konstantin Knyrik je od februára 2022 aj na sankčnom zozname Európskej únie. Táto sieť zdieľa dezinformácie a prokremeľskú propagandu v desiatich jazykoch a americké ministerstvo financií ju označuje za „kontrolovanú ruskou FSB“. Jej obsah sme v AFP Fakty vyvracali opakovane, napríklad tu, tu, tu, tu či tu.

Rovnaké tvrdenia sa spoločne s predmetným videom s katarským emírom však šírili aj v ďalších jazykoch, napríklad v angličtine, francúzštine, portugalčine, kórejčine či čínštine.

Podľa správy amerického Úradu pre energetické informácie z roku 2021 (archivovaný odkaz) je Katar jedným z najväčších vývozcov zemného plynu na svete.

Tvrdenie, že na videu je katarský emír, ktorý sa vyhráža zastavením či obmedzením dodávok plynu západným krajinám či Izraelu, je však nepravdivé. Video je v skutočnosti viac ako 6 rokov staré, zachytáva emírov prejav na medzinárodnom fóre, pričom ten sa nijako netýkal vývozu plynu. „Palestínska otázka sa začala ako otázka ľudí, ktorí boli vyhnaní zo svojej zeme,“ hovorí emír po arabsky na krátkom videu.

Na otázku ohľadne takýchto tvrdení zástupca katarskej vlády pre agentúru AFP 16. októbra 2023 uviedol: „Ide o ďalší prípad online dezinformácií proti Kataru. K takémuto vyhláseniu nikdy nedošlo a ani nedôjde. Katar nepolitizuje svoje dodávky LNG a ani žiadne iné ekonomické investície.“

Konflikt medzi Izraelom a Hamasom

Ozbrojenci Hamasu vtrhli do Izraela z pásma Gazy 7. októbra a podľa izraelských predstaviteľov zabili najmenej 1 400 ľudí - väčšinou civilistov - niektorých v prvý deň útoku zastrelili, iných znetvorili alebo upálili zaživa. Izrael tvrdí, že pri stretoch zahynulo približne 1 500 bojovníkov Hamasu, dokým izraelská armáda opäť nezískala kontrolu nad svojím územím.

Podľa najnovších odhadov Hamasom kontrolovaného ministerstva zdravotníctva v Gaze prišlo o život viac ako 4 100 Palestínčanov - taktiež najmä civilistov - pri nekončiacom izraelskom bombardovaní palestínskej enklávy v odvete za útoky islamistickej militantnej skupiny.

Konflikt vyvolal protesty proti Izraelu a jeho západným spojencom naprieč krajinami Blízkeho východu.

Staré video z roku 2017

Agentúra AFP pôvodne vyvrátila toto tvrdenie vo francúzštine.

Na predmetnom videu je v pravom dolnom rohu obrazovky vidieť logo spravodajskej organizácie Al-Jazeera. Pomocou spätného vyhľadávania sme našli dlhšiu verziu videa na kanáli Al-Jazeera na YouTube, pričom uverejnená bola pred viac ako šiestimi rokmi (archivovaný odkaz).

Podľa popisu boli tieto zábery natočené v hlavnom meste Kataru počas 17. Dauhá fóra, ktoré sa konalo v máji 2017 (archivovaný odkaz).

Je na nich zachytený katarský emír, ako hovorí o palestínskych utečencoch.

„Utečenecká kríza je dôsledkom regionálnych konfliktov, občianskych vojen a vysídľovania na základe rasového, etnického, sektárskeho alebo iného pôvodu. Niektoré z nich trvajú desaťročia, ako napríklad vysídlenie palestínskych utečencov v roku 1948 v rámci palestínskej Nakby, ktorá sa spomína v týchto dňoch,“ hovorí emír vo videu.

Potom nasleduje jeho výrok obsahujúci aj časť zdieľanú v zavádzajúcich príspevkoch na sociálnych sieťach: „Je korektné uviesť, že palestínska otázka sa začala ako otázka ľudí vyhnaných zo svojej zeme. Medzi nedávnejšie príklady konfliktov a vysídlení patrí prípad irackých migrantov, ktorí utiekli pred blokádou a vojnou.“

AFP Fakty nenašli žiadne dôveryhodné správy o tom, že by Ál Thání hrozil prerušením dodávok plynu. Na webových stránkach katarskej vlády (archívny odkaz) či štátnej tlačovej agentúry (archívny odkaz) neboli zverejnené žiadne vyhlásenia v tomto zmysle.

Konflikt medzi Izraelom a Hamasom mal za následok vlnu falošných správ na sociálnych sieťach vrátane mnohých fotografií či videí vytrhnutých z kontextu. Viac článkov agentúry AFP na túto tému nájdete tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás