Fámu o smrti zaočkovaného pilota počas letu dementovali aerolinky aj Federálny úrad pre letectvo

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Stovky používateľov Facebooku zdieľalo v októbri 2021 články a videá, podľa ktorých mal pilot americkej aerolinky Delta Air Lines, ktorý bol zaočkovaný proti ochoreniu Covid-19, zomrieť počas letu a lietadlo malo núdzovo pristáť. Túto fámu šírila okrem iných konšpirátorka Jane Ruby, ktorá sa predstavuje ako expertka na farmaceutický priemysel. Tvrdenie vyvrátili aerolinky aj americký Federálny úrad pre letectvo.

"Očkovaný pilot aerolinky Delta zomrel počas letu. Lietadlo muselo núdzovo pristáť," znie titulok článku z 16. októbra na dezinformačnom webe zemavek.sk. Rovnaký obsah zverejnili aj dezinformačné weby infovojna.sk a oral.sk.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 20. októbra 2021

Slovenské články uvádzajú ako zdroj článku český dezinformačný web otevrisvoumysl.cz a jeho autora Davida Formánka. Rovnaké tvrdenia zverejnili aj ďalšie české dezinformačné weby ako ac24.cz, infokuryr.cz či cz24.news.

Články citujú zo stanovísk Jane Ruby, ktoré vyhlásila v internetovom vysielaní programu Stew Peters Show 11. októbra. Na viacerých weboch sa objavuje priamo aj video s Formánkovým prekladom pôvodného videa do češtiny.

Program Stew Peters Show je zdrojom viacerých dezinformácií, ktoré sme v rámci AFP vyvracali v minulosti v rôznych jazykoch (tu, tu alebo tu).

Tvrdenia o údajnej smrti pilota po očkovaní sa objavili aj v poľštine, no kolovali najmä v angličtine.

"Podľa niekoľkých whistleblower s priamou väzbou na aerolinku Delta v posledných 10 dňoch zomrel jeden pilot počas letu a lietadlo muselo núdzovo pristáť," píše sa v článku na webe zemavek.sk, ktorý obsahuje aj prepis dialógu medzi moderátorom relácie a Jane Ruby (zachovávame pôvodný tvar slov vrátane gramatických a štylistických chýb).

Snímka obrazovky z vysielania Stew Peters Show, na ktorom vidno rozhovor s Jane Ruby vyhotovená 15. októbra 2021

"Podelím sa s vami o mimoriadnu správu, ktorú mám teraz potvrdenú od troch jednotlivých whistleblower, ktorí majú priame väzby na aerolinku Delta. Podľa týchto zdrojov v posledných 10 dňoch zomrel pilot počas letu. Druhý pilot povedal letuške, že kapitán jednej chvíli hovoril normálne, a potom povedal pár zvláštnych vecí, a následne zomrel. Lietadlo muselo núdzovo pristáť. Teraz sa dozvedáme, že ide o kapitána pôsobiaceho na letisku v Los Angeles," cituje článok Jane Ruby.

Dementovanie nepravdivých správ

Agentúra AFP oslovila americký Federálny úrad pre letectvo (Federal Aviation Administration, FAA). Hovorkyňa úradu Eva Lee Ngai pre AFP poprela správy o údajnom úmrtí pilota 14. októbra prostredníctvom emailu.

"FAA nenašiel žiadny dôkaz, že by sa niečo podobné stalo," uviedla Eva Lee Ngai z tlačového úradu FAA.

Rovnako tvrdenia odmietla aj americká aerolinka Delta.

"Spoločnosť Delta si je vedomá správ, ktoré naznačujú, že jeden z pilotov leteckej spoločnosti zomrel v dôsledku očkovacích komplikácií počas pilotovania letu, čoho následkom malo byť núdzové pristátie. Všetky tieto obvinenia sú nepravdivé. Pandémia bola pre mnohých neuveriteľne tragickým obdobím a naše srdcia sú so stovkami tisíc rodín, ktorým blízki zomreli na hrozný vírus," uvádza sa v krátkej tlačovej správe k nepravdivým tvrdeniam z 13. októbra.

Incident, akým je napríklad núdzové pristátie lietadla, zvyčajne nezostane bez povšimnutia. Médiá sa takýmito udalosťami zaoberajú a je bežné, že svedkovia udalosti - najčastejšie napríklad cestujúci - svoj zážitok zdieľajú na sociálnych sieťach.

V dňoch, keď mal pilot zomrieť, t.j. medzi 1. a 10. októbrom 2021 v časovom rozpätí, ktoré uviedla Ruby, nemali lietadlá spoločnosti Delta Air Lines žiadne núdzové pristátie.

Skontrolovali sme taktiež, či sa podobné prípady neudiali skôr - v druhej polovici septembra. Dohľadali sme dva prípady komplikácií, pričom ani jeden nebol spôsobený zdravotným stavom pilota.

Agentúra Reuters oznámila 26. septembra núdzové pristátie v Aténach v súvislosti s problémom podvozku v lietadle Airbus 330 na linke DL-148 z Atlanty do Atén. Portál avherald.com ešte predtým informoval, že lietadlo Boeing 717-200 na linke DL-2548 z Atlanty do Knoxville so 119 ľuďmi na palube, pristálo 17. septembra až na druhýkrát po tom, ako došlo k poruche klapiek podvozku.

Správy o údajnom úmrtí pilota Delta Air Lines boli vyvrátená aj americkými fact-checkerskými organizáciami Snopes a USA Today.

Kto je Jane Ruby?

Online stránka Jane Ruby neposkytuje veľa konkrétnych informácií o jej vzdelaní či kariére. Sama o sebe hovorí ako o „zdravotnej profesionálke (medical professional, pozn. red.) a odborníčke na vývoj farmaceutických produktov s viac ako 20-ročnými skúsenosťami v oblasti regulačných procesov a schvaľovania liekov cez FDA a EMA“.

Nič však nenasvedčuje tomu, že by bola doktorkou medicíny. Podľa dohľadaných informácií sa špecializuje na ekonomiku zdravotníctva. Vo svojich verejných vyhláseniach opakovane kritizovala vakcíny proti Covid-19 a šírila nepravdy o tom, že majú na svedomí viac obetí ako samotný vírus, prípadne že obsahujú grafén či magnetické častice.

Aj v predmetnom videu zo Stew Peters Show uvádza Ruby niekoľko ďalších nepodložených tvrdení o údajných úmrtiach v dôsledku očkovania. Vedecké dáta však ukazujú, že očkovacie látky sú v drvivej väčšine bezpečné a len zriedka sú príčinou smrti.

Podľa dát NCZI bolo na Slovensku ku dňu 20. október 2021 podaných 4 775 475 dávok vakcíny. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia Covid-19 eviduje k 13. októbru 2021 8 733 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Ústav eviduje spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný a v jednom ako pravdepodobný. Na Covid v rámci Slovenska umrelo k 20. októbru 12 872 ľudí.

Článok preložil/-a
COVID-19 VAKCÍNY