Toto video ukazuje protesty v Paríži v roku 2022, nie v čase príprav na olympijské hry
- Uverejnené 24. mája 2024 o 12:52
- Aktualizované dňa 24. mája 2024 o 15:46
- Článok prečítate za 3 min
- Autor: Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Prípravy na parížsku olympiádu...,“ píše sa v tomto príspevku zo 17. mája 2024, ktorý zdieľalo viac ako 100 používateľov Facebooku.
Na videu je vidieť skupina mužov, ktorí prevracajú autá a rozbíjajú na nich okná. Jedno auto je v plameňoch. V pozadí je vidieť veľká skupina ľudí s vlajkami a nápismi, ako pochoduje ulicami Paríža.
Jedným z najvirálnejších príspevkov, ktorý AFP identifikovala, bol tento príspevok v češtine, ktorý zdieľalo viac ako 40-tisíc používateľov.
Nie je to prvýkrát, čo bolo toto konkrétne video vytrhnuté z kontextu a zdieľané s tým, že má ukazovať „aktuálnu situáciu“ v Paríži. Už v marci 2023 bolo zdieľané v nemčine, angličtine a španielčine s tvrdením, že sa jedná o násilné protesty proti francúzskej dôchodkovej reforme. Agentúra AFP tieto tvrdenia vyvrátila v nemčine aj španielčine.
Video ukazuje kurdské protesty v roku 2022
Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov a videí našla agentúra AFP pôvodný záznam, ktorý 24. decembra 2022 zdieľal francúzsky novinár Remy Buisine na sieti X (archív) s popisom: „Chaos v centre Paríža, prevrátené a zapálené autá. Strety pokračujú“.
Ďalšie pátranie v archívoch AFP odhalilo, že v centre Paríža v ten deň skutočne prebiehali protesty v reakcii na streľbu pred kurdským kultúrnym centrom a kaderníctvom, kde 69-ročný strelec zabil troch ľudí (archív).
Francúzska prokuratúra vtedy uviedla, že sa podozrivý, ktorý bol železničiarom na dôchodku, priznal k úmyslu „vraždiť migrantov“.
Počas protestu došlo následne k násilnostiam potom, ako došlo k stretom medzi niektorými protestujúcimi a políciou.
V čase 0:22 je na videu zdieľanom na Facebooku spolu s nepravdivým popisom vidieť aj biele auto otočené na strechu a za ním biely príves. Rovnakú scénu zachytil 24. decembra 2022 fotograf agentúry AFP kúsok od námestia Place Pasdeloup v Paríži. Zhodujú sa aj ďalšie detaily na oboch snímkach, napríklad fasáda neďalekej budovy, posprejovaná stena prívesu či biely stĺpik na zemi.
Podobnú scénu zachytáva v čase 1:04 aj videoreportáž agentúry AFP z toho dňa:
Pri francúzskych protestoch dochádza k násiliu pomerne často, k stretom s políciou či škodám na majetku došlo aj počas schvaľovania minuloročnej dôchodkovej reformy, počas protestov hnutia žltých viest v roku 2018 alebo počas protestov proti reforme zákonníka práce v roku 2016.
K potýčkam došlo aj tento rok počas tradičného prvomájového pochodu v Paríži, pri ktorom bolo zatknutých najmenej 45 osôb a 13 policajtov bolo ľahko zranených. Mesto pred tohtoročnými olympijskými hrami, ktoré začnú slávnostným ceremoniálom 26. júla, čelí aj hrozbám štrajkov, či už zo strany železničiarov, smetiarov alebo iných odvetví.
Video, ktoré koluje na Facebooku, však bolo natočené v decembri 2022 a so súčasnou situáciou v Paríži nemá nič spoločné.
Zmena odkazu v 9. odseku, upresnená správa o proteste z 24. decembra 2022.24. mája 2024 Zmena odkazu v 9. odseku, upresnená správa o proteste z 24. decembra 2022.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás