Muž zachytený na fotografii spolu so strelcom na Roberta Fica nie je Šimečka starší

Tesne po tom, ako bol 15. mája 2024 z bezprostrednej vzdialenosti viacnásobne postrelený premiér Robert Fico, polícia zatkla páchateľa, ktorý bol o deň neskôr aj obvinený. Viac ako tisíc používateľov Facebooku však zdieľalo staršiu fotografiu útočníka spolu s tvrdením, že je na nej zachytený spolu s Martinom M. Šimečkom, otcom predsedu opozičnej strany Progresívne Slovensko (PS) Michala Šimečku. Príspevky sa pomocou fotografie snažili poukázať na domnelé prepojenie medzi PS a útokom na premiéra. Takéto tvrdenia sú však nepravdivé: druhý muž zachytený na fotografii je členom miestneho literárneho klubu, a nie Šimečka starší.

Robert Fico po útoku v Handlovej podstúpil niekoľkohodinovú operáciu, po ktorej riaditeľka nemocnice v Banskej Bystrici Miriam Lapuníková uviedla, že premiér „je nateraz stabilizovaný, no jeho stav je naďalej vážny, bude na jednotke intenzívnej starostlivosti“.

Zo strany Smeru a ostatných koaličných strán vyvolala streľba okamžité výčitky či obviňovanie smerované na opozíciu a novinárov. Okolo udalosti sa taktiež takmer ihneď začali šíriť nepravdivé správy na sociálnych sieťach.

V takomto duchu sa šíril aj facebookový príspevok s viac ako 900 zdieľaniami, ktorý obsahoval fotografiu podozrivého páchateľa spoločne s vpravo stojacim mužom, ktorého používatelia sociálnych sietí označili za Martina M. Šimečku, otca lídra PS Michala Šimečku. „BEZ KOMENTÁRA,“ píše sa v popise príspevku.

Ďalšie príspevky (1, 2) obsahovali rovnakú fotografiu s popisom ako „Simecka st. so strelcom“ alebo „Atentátnik (...) pri krstení svojej knihy s kamarátom Martinom Šimečkom."

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 16. mája 2024

Podozrivý strelec, údajne 71-ročný spisovateľ, bol obvinený z pokusu o vraždu. Hoci jeho meno nebolo oficiálne zverejnené, v slovenských médiách bol identifikovaný ako „Juraj C“ (archív) z Levíc. Niektoré médiá ho identifikovali ako „Juraj Cintula“.

Fotografia z krstu knihy v roku 2019

Agentúra AFP pomocou spätného vyhľadávania obrázkov zistila, že fotografia zdieľaná na sociálnych sieťach s nepravdivým tvrdením bola vyhotovená počas krstu knihy od autora „Juraja Cintulu“, ktorý v roku 2019 zorganizoval Literárny klub Dúha (archív).  

Pri porovnaní fotografie z nepravdivých príspevkov s fotografiami vyhotovenými počas krstu knihy vidíme, že tri zachytené osoby sú zjavne tie isté v oboch prípadoch: majú rovnaké oblečenie a doplnky, napríklad okuliare či motýlika:

Image
Snímka nepravdivého FB príspevku (vľavo) snímka fotografie z krstu knihy uverejnenej na FB stránke Literárneho klubu Dúha (vpravo). Vyhotovené 16. mája 2024

Na ďalšej fotografii z albumu môžeme vidieť muža vpravo z lepšieho uhla: 

Image
Snímka fotografie z krstu knihy uverejnenej na FB stránke Literárneho klubu Dúha, vyhotovené 16. mája 2024

Na ďalšej fotografii v albume je tvár toho istého muža v detailnom zábere. Literárny klub Duha ho označuje ako „Náš Juraj z Trnavy“. 

Slovenský denník SME v roku 2019 taktiež informoval o krste knihy (archív), pričom článok obsahoval aj fotografiu tej istej skupiny troch ľudí. Juraja Cintuľu denník označil za „člena Literárneho klubu Dúha“. Muž vpravo bol identifikovaný ako Juraj D.

Keď porovnáme fotografiu Juraja D. zo stránky literárneho klubu s fotografiou Martina Milana Šimečku (archív), je zrejmé, že ide o dvoch rôznych ľudí: 

Image
Snímka fotografie z krstu knihy uverejnenej na FB stránke Literárneho klubu Dúha (vľavo), snímka fotografie Šimečku staršieho zo stránky SME (vpravo), vyhotovené agentúrou AFP 16. mája 2024

Literárny klub Dúha atentát na premiéra Fica odsúdil na svojej facebookovej stránke (archív). 

„Podľa zatiaľ oficiálne nepotvrdených správ atentátnikom na premiéra Slovenskej republiky Roberta Fica je Juraj Cintula. Zaregistrovali sme túto správu s absolútnym rozhorčením a nekompromisným odsúdením takého správania,“ píše sa v stanovisku podpísanom predsedníčkou klubu Máriou Cibulovou.

„Literárny klub Dúha sa kategoricky dištancuje od správania sa, názorov a konania Juraja Cintulu a sme vrcholne rozhorčení z jeho brutálneho činu i z jeho spájania s činnosťou nášho klubu.“

V stanovisku taktiež stojí: „Juraj Cintula síce de iure patril do dnešného dňa k našim členom, no de facto už od roku 2019 sa nezúčastňoval našich stretnutí ani akcií, ktoré sme organizovali (...).“

Obviňovanie

Tesne po tom, ako došlo k streľbe v Handlovej, podpredseda parlamentu za Smer Ľuboš Blaha povedal na tlačovej konferencii: „Tá zlosť, tá nenávisť, to je výsledok vašej činnosti. Progresívcov, opozície, liberálnych médií.“

Šéf koaličnej SNS Andrej Danko na novinárov zakričal: „Ste spokojní? Ste?“, pričom následne opozičnému lídrovi Michalovi Šimečkovi odkázal „nech ide do Denníka N medzi tých ľudí, ktorí toto spôsobili“. Denník N je médium kritické ku krokom Ficovej vlády, ako komentátor v ňom pôsobí aj Martin M. Šimečka.

Michal Šimecka útok na Roberta Fica odsúdil. „Je to útok na každého z nás a na slovenskú demokraciu,“ povedal (archív).

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás