Neexistuje video, na ktorom by v New Yorku zbili Zelenského ochrankára

Grafické prvky či logá západných médií sú pravidelne zneužívané na šírenie nepravdivého protiukrajinského obsahu. Nedávno sa na sociálnych sieťach objavilo video s logom amerického denníka USA Today zachytávajúce barovú bitku, ktorú vraj začal ochrankár ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas jeho nedávnej návštevy New Yorku. USA Today, ktorého logo sa objavuje vo videu, pre agentúru AFP uviedol, že takúto správu či video nikdy nezverejnil. Newyorská polícia (NYPD) aj bar, v ktorom údajne došlo k incidentu, takéto tvrdenia vyvrátili.

„Zelenského ochrankára zbili v newyorskom bare, keď opitý vyžadoval od Američanov, aby kričali nacistický pozdrav,“ píše sa v príspevku na Facebookovej stránke webu Infovojna z 25. septembra 2023. Tvrdenie odkazuje na správu na webeinfovojna.bz, ktorého obsah sme v AFP Fakty opakovane vyhodnotili ako nepravdivý (napríklad tu alebo tu).

Informácia sa objavila aj na telegramovom kanále Infovojny, kde príspevok videlo 16-tisíc ľudí.

Image
Snímka falošného príspevku na Facebooku vyhotovená AFP 10. októbra 2023

Podobné príspevky obsahujúce video boli zdieľané v rôznych jazykoch vrátane španielčiny, poľštiny či francúzštiny. Na sieti X predtým známej ako Twitter toto video 26. septembra 2023 zverejnilo ruské veľvyslanectvo v Juhoafrickej republike.

Zelenskyj pricestoval (archívny odkaz) 18. septembra do New Yorku, kde sa zúčastnil na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) a vyzval Bezpečnostnú radu, aby zbavila Rusko práva veta (archívny odkaz).

Zosmiešňovanie Zelenského alebo vytváranie dojmu, že podpora Ukrajiny v západných krajinách slabne, sa stalo častým javom v informačnej vojne, ktorá sprevádza ruskú inváziu na Ukrajinu. Agentúra AFP v minulosti vyvracala niekoľko nepravdivých tvrdení, ktoré mali imitovať veľké mediálne značky ako CNN, Euronews alebo Al Jazeera.

Kancelária zástupcu komisára newyorskej polície pre informovanie verejnosti však agentúre AFP 27. septembra 2023 uviedla, že neexistuje „žiadna policajná správa“ o incidente, do ktorého by bol zapletený Zelenského ochrankár.

Ani vyhľadávanie údajného incidentu na webe newyorskej polície neprinieslo žiadne výsledky.

USA Today o tom neinformoval

Vo videu s dĺžkou jednej minúty a troch sekúnd, ktoré je súčasťou nepravdivých príspevkov, sa striedajú archívne zábery Zelenského, budovy OSN v New Yorku, interiéru baru a nočnej pouličnej bitky. V pravom hornom rohu je logo USA Today.

USA Today však žiadnu takúto správu nezverejnil, uviedla mediálna spoločnosť na svojom webe (archívny odkaz).

„Video, ktoré sa šíri na X a používa logo a značku USA Today, je falošné,“ povedal agentúre AFP hovorca USA Today 28. septembra. Dodal, že spravodajská organizácia podala platforme „sťažnosť na falošnú informáciu, aby okamžite zastavila šírenie dezinformácie“.

Video je napriek tomu na X dostupné aj 10. októbra 2023, ako ukazuje príklad príspevku ruskej ambasády (archívny odkaz z 10. októbra).

Nižšie porovnávame toto video s iným videom USA Today. Pri zväčšení vidno, že písmo sa odlišuje, napríklad v prípade nepravdivého videa má bodka nad „i“ štvorcový tvar, kým na videu z youtubového kanála USA Today (archívny odkaz) z 27. septembra 2023 má tvar kruhu. Rozdiely vidno aj pri písmených „g“ a „f“.

Image
Snímky porovnávajúce video vo falošných príspevkov a video na youtubovskom kanáli USA Today vyhotovené AFP 11. októbra 2023, značky a zväčšenie pridané AFP

Žiaden incident v bare The Campbell

Incident sa podľa nepravdivých príspevkov odohral v bare The Campbell (archívny odkaz). Liv Meyers, manažérka pre digitálny marketing spoločnosti Gerber Group, ktorá je vlastníkom baru, však 27. septembra pre agentúru AFP uviedla, že video je falošné a že „v bare The Campbell ani v jeho okolí k žiadnemu incidentu nedošlo“.

Bar sa nachádza na Vanderbilt Avenue 15 v budove železničnej stanice Grand Central Train Terminal v New Yorku, ktorá leží necelý kilometer od centrály OSN. Jeho vonkajší vzhľad - ktorý si môžete pozrieť tu - však nezodpovedá záberom na falošnom videu.

Na videu je vidieť niekoľko výkladov vrátane jedného pre obchod s oblečením SoHo Boutique. Pri vyhľadávaní tohto názvu v Googli spolu s kľúčovým slovom „New York“ sme zistili, že zábery na falošnom videu vznikli v Brooklyne na adrese Quentin Road 1117, približne 19 kilometrov od Campbellu.

Image
Porovnanie snímok videa zdieľaného na Facebooku a Google Street View z 28. septembra 2023 vyhotovené AFP

Aj ďalšie prvky vo videu - napríklad nápis New York School of Career and Applied Studies (archívny odkaz) alebo markíza s nápisom „gift depot“ - takisto umiestňujú nahrávku na túto adresu v Brooklyne.

Image
Porovnanie snímok videa zdieľaného na Facebooku a Google Street View z 28. septembra 2023 vyhotovené AFP

Agentúra AFP nenašla žiadne nedávne správy o hádke na tomto mieste a newyorská polícia neposkytla žiadne informácie o takejto bitke.

Tieto tvrdenia zapadajú do širšieho rámca dezinformácií zameraných na Ukrajinu. Podobne zmanipulované obrázky ukazujú falošné protiukrajinské nápisy a bilbordy napríklad v New Yorku alebo v Tokiu.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 agentúra AFP vyvrátila množstvo falošných tvrdení súvisiacich s týmto konfliktom; ich úplný zoznam nájdete tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás