Video, v ktorom brutálne dobodajú muža v parku, bolo natočené v roku 2019 v Moskve, nie nedávno v Bratislave

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Tisíce používateľov sociálnych sietí na Slovensku a v Česku zdieľali násilné video z roku 2019, na ktorom je vidieť muž dobodaný v moskovskom parku, spoločne s tvrdením, že zaznamenaný incident sa odohral vo februári 2023 v Bratislave. Takéto tvrdenia sú nepravdivé, slovenská polícia potvrdila, že v Bratislave sa nič také nestalo; agentúra AFP našla správy z ruských médií z roku 2019, ktoré obsahujú rovnaké video a opisujú daný incident v Moskve.

V polovici februára 2023 zdieľali tisíce používateľov sociálnych médií brutálne video (tu, tu) zachytávajúce násilnú bitku medzi niekoľkými mužmi, ktorá sa končí bodnutím jedného z nich na lavičke v parku.

Video zdieľali slovenskí a českí používatelia spolu s popisom „Ukrajinec dopichal v Bratislave cloveka. Media mlcia“, „Včera v Bratislavě. A to tu máme“, „V Bratislave zabili Rusa Ukrajinci“ či „Včera okolo 18-tej v Sade Janka Krála v BA“.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 19. februára 2023

Video však nebolo natočené nedávno v Bratislave, ako sa tvrdí v nepravdivých príspevkoch na sociálnych sieťach, ale v júli 2019 v parku na okraji Moskvy, ako zistila agentúra AFP.

O pôvode videa písala aj slovenská polícia a česká organizácia pre overovanie faktov Demagog.cz.

V AFP Fakty sme vykonali reverzné vyhľadávanie videa pomocou jedného zo záberov z videa zdieľaného na Facebooku a rýchlo sme identifikovali správy v ruských médiách, ktoré použili rovnaké video z júla 2019 (viac príkladov tu a tu).

Pri hľadaní ďalších informácií o videu agentúra AFP zistila, že podľa Moskovskej mestskej tlačovej agentúry sa zaznamenaný incident odohral 13. júla 2019 v Parku 60. výročia októbra v štvrti Solncevo v západnej časti Moskvy.

Agentúra AFP určila presnú polohu v moskovskom parku pomocou služby Google Maps:

Porovnanie záberu z videa (vľavo) a snímka z Google Maps (vpravo), červené označenie pridala AFP. Vyhotovené 22. februára 2023

V čase incidentu Moskovský vyšetrovací výbor Ruskej federácie pre mesto Moskva tiež informoval o dobodaní v parku, ktoré zodpovedalo popisu v médiách, a uviedol, že trestný prípad prevzal od polície na ďalšie vyšetrovanie.

Podľa následných správ Moskovskej mestskej tlačovej agentúry (tu, tu) 35-ročná obeť útok nožom prežila a dvaja útočníci boli zadržaní, pričom jeden z nich bol obvinený.

Na videu zdieľanom na Facebooku je počuť, ako jeden z mužov hovorí po rusky, a nič nenasvedčuje tomu, že by niekto z účastníkov incidentu bol Ukrajinec.

Incident komentoval aj hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff: „Preverením na útvaroch v pôsobnosti Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave bolo zistené, že oznámením o danej udalosti žiadny útvar nedisponuje a zároveň bolo zistené, že predmetné video nebolo vyhotovené na území Bratislavského kraja.“

V minulosti sme vyvrátili podobné nepravdivé tvrdenie o údajnom ukrajinskom pašerákovi a obchodníkovi so zbraňami, ktorý mal vraj byť zadržaný v Bratislave. Ďalšie nepravdivé tvrdenia o údajných ukrajinských utečencoch vyvrátila agentúra AFP napríklad tu alebo tu.

Ukrajinsko-ruský konflikt