Rok od ruskej invázie na Ukrajinu sa opäť šíria nepravdivé tvrdenia o zverstvách v Buči
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 23. február 2023 o 11:16
- Článok prečítate za 11 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„RUSKÁ MASOVÁ VRAŽDA V BUČI JE PODVOD - tvrdí americký plukovník a bývalý vojenský prokurátor Richard Black,“ uvádza sa v príspevku facebookovej stránky Tomáš Špaček • Republika z 8. februára 2023, ktorý obsahuje 5-minútové video s bývalým republikánskym štátnym senátorom amerického štátu Virginia. Len tento príspevok nazbieral viac ako 5 200 zdieľaní.
Black rozpráva po anglicky, video má však slovenské titulky. Hovorí o masakri civilistov v Buči, ktorý sa odohral v marci 2022 v období, keď bolo mesto pod kontrolou ruských vojsk - Rusko zodpovednosť odmieta, namiesto toho obviňuje Ukrajincov z toho, že incident zinscenovali.
Black tvrdí, že masaker bol „psychologickou operáciou“ ukrajinských ozbrojených síl a že telá sa na uliciach Buču objavili až „štyri dni“ po odchode ruských síl z mesta.
„Celé to bol tak totálny a transparentný podvod,“ skonštatoval Black vo videu.
Podľa stránky NRSR je Tomáš Špaček, na ktorého FB stránke sa bolo video zdieľané v slovenčine, asistentom poslanca Miloša Urbana. Urban bol zvolený do parlamentu za krajne pravicovú ĽSNS, následne sa však pridal do hnutia Republika. Samotný Špaček kandidoval v parlamentných voľbách 2020 z 53. miesta kandidátky ĽSNS, ale získal len 747 preferenčných hlasov a nebol zvolený. V AFP sme v minulosti opakovane písali o nepravdivých príspevkoch kandidátov a predstaviteľov hnutia Republika (napríklad tu, tu, tu či tu).
Vo februári 2023 sa rovnaké video s Richardom Blackom so slovenskými titulkami objavilo aj na iných miestach, napríklad na Špačekovom TikToku, inde na Facebooku či na Telegrame. Celkovo podľa výpočtov agentúry AFP video získalo na slovenskom Facebooku viac ako 11 tisíc zdieľaní.
Tvrdenia uvedené vo virálnom videu sú však nepravdivé, ako preukázala agentúra AFP, iné fact-checkerské organizácie a relevantné médiá ešte v dobe, keď sa podobné tvrdenia začali šíriť prvý raz začiatkom apríla 2022. V tom čase takéto tvrdenia šírili aj oficiálne účty ruských inštitúcií, ktoré zdieľali spomalenú verziu záberov na Jablunskej ulici, a tvrdili, že ruka jedného z tiel sa vraj „pohla“ - nebola to pravda.
Skutočnosť, že na Jablunskej ulici v Buči sa nachádzali mŕtve telá dávno pred tým, ako sa ruské jednotky z mesta stiahli, bola dokázaná pomocou satelitných snímok, ktoré zachytili rovnakú situáciu, akú našli na mieste reportéri AFP v čase, keď bola Buča začiatkom apríla oslobodená. Agentúra AFP a ďalšie svetové médiá tiež zhromaždili svedectvá obyvateľov Buče, ktorí prežili ruskú okupáciu.
Podrobnú súhrnnú správu o popravách civilistov spáchaných ruskými jednotkami zverejnil v decembri 2022 Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Podľa nej OSN doteraz potvrdila zabitie 73 civilistov (54 mužov, 16 žien, 2 chlapcov a 1 dievčaťa) počas obdobia ruskej kontroly nad Bučou medzi 5. a 30. marcom, pričom v súčasnosti prebieha overovanie ďalších 105 údajných zabití.
Súčasne prebieha taktiež aj právne vyšetrovanie a dokazovanie s cieľom postavenia páchateľov vojnových zločinov pred súd pod hlavičkou Eurojust, Agentúry Európskej únie pre spoluprácu v oblasti trestného súdnictva, ktorá vytvorila tzv. spoločný vyšetrovací tím (JIT). V apríli 2022 sa účastníkom JIT stal aj Úrad prokurátora Medzinárodného trestného súdu (ICC).
Pôvod rozhovoru s Blackom
Pri pátraní po pôvode videa zdieľaného na slovenskom Facebooku vo februári 2023 sme vyhľadali pomocou kľúčových slov a identifikovali sme pôvodný rozhovor s Richardom Blackom, ktorý bol uverejnený na YouTube kanáli „Schiller Institute“ 26. apríla 2022.
Schillerov inštitút je nemecký think tank, ktorý založila Helga Zepp LaRouche, pričom je spojený s tzv. hnutím LaRouche. Schillerov inštitút čelil v minulosti kontroverziám, pričom britské médiá ho označili za „politickú sektu“ a informovali tiež o internej správe Scotland Yardu, v ktorej sa uvádza, že organizácia sa javí ako „politická sekta so zlovestnými a nebezpečnými väzbami“.
Richard Black bol v rokoch 2012 až 2020 členom štátneho senátu Virginie. V minulosti mal viacero kontroverzných vyhlásení, napríklad vyjadril svoje sympatie k sýrskemu prezidentovi Asadovi, keď ho v roku 2016 navštívil v Damasku; bez toho, aby predložil akékoľvek dôkazy, v roku 2018 povedal, že britská MI6 plánuje chemický útok v Sýrii; alebo povedal, že polygamia je „jednoducho prirodzenejšia“ ako homosexualita.
Vraždy v Buči: Reportéri AFP v teréne
Ruské ministerstvo obrany 3. apríla oznámilo, že sa z mesta ruské sily stiahli 30. marca. Na druhý deň, 31. marca, kyjevská oblastná správa označila situáciu za „napätú, ale pod kontrolou“. Anatolij Fedoruk, starosta Buče, vyhlásil vo videu zverejnenom 1. apríla, že mesto bolo 31. marca „oslobodené“, a námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljar 2. apríla oficiálne vyhlásila Kyjevskú oblasť za oslobodenú.
Reportéri agentúry AFP vstúpili do Buče 2. apríla a potvrdili prítomnosť približne 20 tiel v civilnom oblečení na Jablunskej ulici. Informovali, že jedno z tiel má zviazané ruky za chrbtom. Na miesto činu prišli 2. apríla približne o 15.30 h miestneho času, uviedol pre AFP Factcheck Danny Kemp, novinár AFP.
„Telá sa nachádzali pozdĺž ulice v nepravidelných intervaloch na vzdialenosti približne 400 metrov, niektoré osamote a niektoré v malých skupinkách po dvoch alebo troch. Po celej dĺžke miesta činu sme prešli najmenej dvakrát. Spočítali sme telá, bolo ich 20, odfotografovali sme ich a nafilmovali.“
Varovanie: Citlivý obsah
„Počas toho sme si všimli, že všetky telá mali na sebe civilné oblečenie. Mali voskovitú, sivastú pokožku a stuhnuté prsty, pričom nechty niektorých obetí už stratili farbu. Niektoré mali končatiny v neforemných polohách. Zjavne boli mŕtve už niekoľko dní, ak nie dlhšie,“ povedal Kemp.
„Svedkovia v Buči nám povedali, že v utorok 29. marca večer videli kolónu približne 70 ruských obrnených vozidiel, ako opúšťajú mesto, ale že ruské ostreľovanie pokračovalo aj v stredu 30. marca a že posledné ostreľovanie počuli vo štvrtok 31. marca,“ uviedol.
Kemp neskôr podrobne opísal, čo on a jeho kolegovia videli, keď prišli do Buče.
Svedectvá obyvateľov Buče
Agentúra AFP v apríli 2022 priniesla svedectvá obyvateľov Buče, s ktorými v tom čase viedla rozhovory priamo na mieste (tu, tu). Obyvatelia mesta agentúre AFP povedali, že počas okupácie počuli a videli streľbu z mnohých strán, čo naznačuje, že vraždy na ceste nevykonal len jeden strelec.
Podľa jej slov miestna obyvateľka Olena, 43-ročná matka dvoch detí, sa po niekoľkých týždňoch ruskej okupácie Buče situácia zhoršila, keď do mesta prišli starší, drsnejší vojaci a začali šíriť strach medzi obyvateľmi mesta. Boli „brutálni“ v porovnaní s mladšími vojakmi, ktorí obsadili mesto na začiatku invázie, povedala. „Zle zaobchádzali s každým. A vtedy sa začali masakre,“ povedala Olena, ktorá si neželala uviesť svoje priezvisko.
„Naši susedia išli okolo 17:00 vyniesť odpadky. Boli to dvaja muži a jedna žena. Jeden z mužov slúžil v armáde. Už sa nevrátili. Našli ich ženy z nášho domu, keď išli po drevo na dvor. Telá ležali v krvi na zemi so stopami po guľkách,“ povedala Olena AFP. „Priamo pred mojimi očami strieľali na muža, ktorý si išiel po jedlo do supermarketu.“
21-ročný Oleksandr Smagliuk agentúre AFP vysvetlil, ako bol 6. marca 2022 svedkom vraždy 58-ročného Mychajla Romaniuka. Spoločne šli na bicykli, keď po niekoľkých minútach dorazili na Jablunskú ulicu. Vtedy začala streľba: „Nikoho sme nevideli. Až na konci som si uvedomil, odkiaľ prišli výstrely. Počul som len streľbu a videl som, ako padá k zemi. Odbočil som do uličky, aby som ušiel,“ povedal Smagliuk.
„Najskôr sa rozostavili a strieľali na všetko, čo sa pohlo, na každého, kto sa priblížil. Strieľali dokonca aj do sôch,“ povedal náčelník bučskej polície Vitalij Llobas o udalostiach, ktoré sa odohrali počas ruskej okupácie.
Agentúra AFP zverejnila aj videoreportáž o následkoch ruskej okupácie, v ktorej sme priniesli ďalšie svedectvá od príbuzných obetí:
V decembri 2022 uverejnil denník New York Times aj vizuálnu investigatívnu správu, v ktorej odhalil konkrétnu ruskú vojenskú jednotku údajne zodpovednú za masaker civilistov v Buči.
NYT zverejnil aj ďalšie vyšetrovania, napríklad o cyklistovi zastrelenom ruskými silami, ktorého začiatkom marca 2022 nakrútila na záznam ukrajinská armáda, alebo o živote a smrti 36 obetí nájdených na Jablunskej ulici.
Satelitné snímky
Satelitné snímky, ktoré 4. apríla 2022 zverejnila spoločnosť Maxar Technologies, a analýza fotografií zhotovených na mieste agentúrou AFP sú v rozpore s tvrdeniami, že mŕtvoly civilných obetí v Buči „sa začali objavovať až štyri dni po odchode ruských vojsk z mesta“.
Denník New York Times zverejnil analýzu satelitných záberov z blízkeho okolia ulice Jablonska v Buči a porovnal ju s ukrajinskými videami z 1. a 2. apríla, na ktorých sú zachytené mŕtve telá na tejto ulici, pričom dospel k záveru, že tieto telá sa na daných miestach nachádzali po dobu najmenej troch týždňov, tj. už v čase, keď mesto ovládali ruské sily.
„Satelitné snímky, ktoré (denníku New York Times) poskytla spoločnosť Maxar Technologies, ukazujú, že najmenej 11 z nich bolo na ulici už od 11. marca, keď Rusko podľa vlastného vyjadrenia obsadilo mesto,“ píše sa v článku NYT.
V AFP sme porovnali satelitné snímky od Maxar z 19. marca 2022 s vlastnými fotografiami od reportérov AFP z 2. apríla. Potvrdili sme, že viaceré z tiel, ktoré sme 2. apríla odfotografovali na Jablunskej ulici, boli v rovnakej polohe a na rovnakom mieste už 19. marca, keď mesto ešte kontrolovalo Rusko:
„Satelitné snímky s vysokým rozlíšením od spoločnosti Maxar vyhotovené nad ukrajinským mestom Buča (severozápadne od Kyjeva) overujú a potvrdzujú nedávne videá a fotografie zo sociálnych médií, ktoré ukazujú telá ležiace na uliciach ponechané na otvorenom priestranstve celé týždne,“ uviedol 4. apríla 2022 vo svojom vyhlásení hovorca spoločnosti Maxar Technologies Stephen Wood.
Vyšetrovanie BBC a ďalších médií na základe satelitných snímok tiež dospelo k záveru, že obvinenia zo „zinscenovania“ masakru sú nepodložené.
Ostatné tvrdenia
Vo virálnom videu Black napríklad tiež tvrdí, že mŕtve telá civilistov mali na rukách biele pásky, čo je podľa neho znakom toho, že buď sympatizovali s Rusmi, alebo boli zastávali neutrálny postoj - na rozdiel od ukrajinských sympatizantov, ktorí mali údajne nosiť modré pásky.
Začiatkom apríla 2022 sa obdobné tvrdenie objavilo aj na proruských účtoch na Telegrame, pričom podľa neho malo byť nelogické, keby Rusi strieľali na svojich podporovateľov. O podobnej záležitosti informovala aj ruská štátna televízia Zvezda vo videu (od času 02:00).
Novinári AFP na mieste začiatkom apríla 2022 skutočne videli jednu obeť s bielou páskou ležať na Jablunskej ulici, ako dokumentuje nasledujúca fotografia:
Varovanie: Citlivý obsah
Ako však uviedla ukrajinská fact-checkerská organizácia StopFake, miestne médiá informovali (tu, tu), že ukrajinskí civilisti v niektorých okupovaných oblastiach mali prikázané nosiť biele pásky. Agentúra Reuters 3. apríla 2022 tiež informovala o žene, ktorá uviedla, že obyvatelia dostali od okupantov príkaz nosiť biele látkové pásky.
Na základe dobových správ a fotografií novinárov AFP nemali všetky telá zviazané ruky, ako tvrdil vo videu Richard Black. Jedno z nich, odfotografované na Jablunskej ulici, malo ruky zviazané bielou látkou - a nie plastovou páskou, ako tvrdí Black.
Varovanie: Citlivý obsah
Pozreli sme sa aj na tvrdenie - zdieľané aj tu alebo tu, alebo ako súčasť tlačovej konferencie stáleho ruského predstaviteľa pri OSN Vasilija Nebenzju zo 4. apríla 2022 - podľa ktorého sa starosta Buče Anatolij Fedoruk vo svojom videu uverejnenom na FB stránke starostu Buče 1. apríla 2022 nezmienil o ruských zverstvách, čo tak vraj malo dokazovať, že mŕtve telá boli zinscenované.
Ako však uviedla nemecká organizácia Correctiv, Fedoruk už začiatkom marca povedal, že mesto nemohlo odstrániť mŕtve telá z ulíc, pretože to bolo v tom čase príliš nebezpečné, ako informovali miestne médiá (tu, tu) - nie je však jasné, či mal na mysli mŕtvoly na Jablunskej ulici.
Po oslobodení Buče vysvetlil Fedoruk situáciu pre CNN, kde povedal, že na uliciach je stále „veľa mŕtvych tiel“. Skutočnosť, že starosta vo svojom videu z 1. apríla nehovoril o mŕtvolách, teda nie je dôkazom toho, že v meste pred oslobodením mŕtvoly neboli. V minulosti sme vyvrátili aj iné nepravdivé tvrdenia o Fedorukovi.
Agentúra AFP v minulosti vyvrátila mnohé nepravdivé tvrdenia o rusko-ukrajinskej vojne, kompletný zoznam našich článkov na túto tému nájdete tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás