Výroky o vyslaní mierových jednotiek na Ukrajinu predniesol Petr Pavel takmer rok pred voľbami

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Tisíce ľudí zdieľali v druhom februárovom týždni takmer rok staré video, ktoré budí dojem, že čerstvo zvolený prezident Petr Pavel vyzýva na vyslanie vojakov a leteckej podpory na Ukrajinu. Video však bolo natočené a publikované v marci 2022, teda takmer rok pred tým, ako bol Pavel v januári 2023 zvolený, a len niekoľko týždňov po tom, ako Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. Pavel v ňom navrhoval poslať na Ukrajinu jednotky NATO za účelom zabezpečenia humanitárnych koridorov na evakuáciu civilistov z oblastí zasiahnutých vojenským konfliktom. Nikdy však verejne nepovedal, že by NATO malo vyslať vojská do boja proti ruským silám.

Pôvodné video zverejnil Petr Pavel na svojej facebookovej stránke 8. marca 2022. Budúci kandidát v ňom reagoval na správy o násilí, ktorého sa ruská armáda mala dopúšťať na civilnom obyvateľstve po tom, čo 24. februára 2022 zaútočila na Ukrajinu.

Príspevky z februára 2023 obsahujúce polminútové video však neuvádzajú, že v skutočnosti je takmer rok staré a nezasadzujú ho do širšieho kontextu. Video iba zachytáva Pavla, ako hovorí: „Musíme si naozaj férovo odpovedať na otázku, či sa chceme ďalej iba pozerať na to, čo Rusko pácha na Ukrajine vo vzťahu k civilným cieľom, obyvateľstvu a fungovaniu humanitárnych koridorov. Musíme Ukrajine pomôcť viac. Napríklad tým, že ponúkneme vojakov a leteckú podporu k zabezpečeniu evakuačných koridorov a ochrane civilného obyvateľstva v nich. Naše odhodlanie a vôľa použiť silu je dnes jedinou možnosťou, ako zabrániť ďalšej humanitárnej katastrofe.“

11. februára video zdieľala napríklad facebooková stránka „Michala Ganovská • oficiálna stránka“ spoločne s popisom „A JE TO TU! Nový český prezident Petr PAVEL sa ešte ani neusadil do prezidentského kresla a už ide urobiť z Česka ukrajinskú poľnú nemocnicu !!!“ V regionálnych voľbách na jeseň 2022 Ganovská kandidovala do mestského zastupiteľstva v Poprade za hnutie Republika, no nebola zvolená. Jej video však získalo viac ako 2000 zdieľaní.

Rovnaké video zdieľala aj FB stránka „Republika • Prešovský kraj“, krajská stránka hnutia Republika.

Video sa v ostatných dňoch šírilo aj na Telegrame (tu, tu), v češtine ho šírila aj česká poslankyňa za stranu SPD Karla Maříková.

Niektoré verzie videa, napríklad tá, ktorú zdieľal organizátor českých protivládnych demonštrácií Ladislav Vrábel, boli zostrihané tak, že slová „napríklad tým, že ponúkneme vojakov a leteckú podporu“ boli na konci zopakované ešte trikrát, pričom začiatok Pavlovho vyhlásenia bol odstrihnutý. Iná verzia končí obrázkom známeho amerického agitačného plagátu, na ktorom strýčko Sam ukazuje prstom, vďaka čomu budí dojem, že prezident chce vyslať vojakov na Ukrajinu.

Snímka zavádzajúceho FB príspevku vyhotovená 15. februára 2023

V marci 2022, keď Pavel toto video pôvodne zverejnil, ešte neoznámil svoju kandidatúru na prezidenta. Generál vo výslužbe vtedy reagoval na správy o násilí, ktorého sa mala dopúšťať ruská armáda na ukrajinskom civilnom obyvateľstve.

Z komentárov pod zavádzajúcimi príspevkami z februára 2023 však vyplýva, že sa mnoho užívateľov domnievalo, že ho Pavel natočil až po voľbách. Mnoho z nich sa obávalo zavlečenia Česka a Slovenska do vojny.

Snímka komentárov pod FB príspevkom vytvorená 15. februára 2023

Pavel bol počas prezidentskej kampane častým terčom dezinformácií, predovšetkým v súvislosti s vojnou na Ukrajine. AFP už vyvrátila viacero tvrdení o tom, že budúci prezident chce vyhlásiť mobilizáciu či znovu zaviesť povinnú vojenskú službu (tu , tu, tu alebo tu).

V jednom prípade bolo dokonca video zmanipulované tak, aby to vyzeralo, že vyzýva Českú republiku na vstup do vojny s Ruskom, čo však nebola pravda.

Pavel, ktorý bol v rokoch 2012–2015 náčelníkom Generálneho štábu Armády Českej republiky a medzi rokmi 2015 a 2018 pôsobil ako predseda vojenského výboru NATO, sa netají svojím kritickým prístupom k ruskej agresii na Ukrajine. Od začiatku invázie 24. februára 2022 Ukrajinu verejne podporuje a volá po tom, aby jej Západ poskytol čo najväčšiu pomoc.

Na začiatku vojny síce podporoval vyslanie vojsk na zabezpečenie humanitárnych koridorov pre evakuáciu civilistov, ale zároveň bol vždy proti tomu, aby sa vojská NATO zúčastnili bojov proti ruskej armáde na území Ukrajiny (tu, tu). Česká republika je členom NATO od roku 1999.

Neskôr svoj postoj k potrebe chránených humanitárnych koridorov zmenil. V rozhovore z mája 2022 povedal: „(...) prúd utečencov sa už viac-menej stabilizoval, takže možno povedať, že otázky humanitárnych koridorov už nie sú tak úplne aktuálne. (...) Takže si myslím, že dnes hovoriť o vytvorení humanitárnych koridorov je už možno trochu neskoro.“

Po úspechu v prvom kole volieb dostal Pavel na tlačovej konferencii 17. januára 2023 otázku, či bude v prípade jeho zvolenia vyhlásená mobilizácia. „Ako vojak som nikdy nebol ten, kto by niekoho tlačil do konfliktu. Vojny začínajú politici, nie vojaci. (...) Ja som takúto vojnu zažil. Som posledný človek, ktorý by chcel našu krajinu zatiahnuť do vojny a mobilizovať. Celá moja práca (...) bola venovaná udržaniu mieru," povedal.

Novo zvolený prezident však neschováva svoje sympatie voči Ukrajine a po svojom víťazstve v médiách podporil budúce členstvo Ukrajiny v NATO. Vyslovil sa tiež za dodanie stíhačiek na Ukrajinu.

Článok preložil/-a
Ukrajinsko-ruský konflikt NATO