Na tejto fotografii nie je americký admirál Eric Olson, ktorý mal byť údajne zajatý v Mariupole

Odkedy sa v máji začali ruským jednotkám vzdávať prví ukrajinskí obrancovia oceliarne Azovstaľ v Mariupole, stovky slovenských používateľov Facebooku zdieľali fotografiu zajatcov spolu so správou, podľa ktorej mal byť medzi zajatcami aj vysokopostavený veliteľ amerických špeciálnych operácií Eric Olson. To nie je pravda. Pôvodná fotografia sa objavila v ruských médiách mesiac pred kapituláciou obrancov Azovstaľu bez akejkoľvek zmienky o Olsonovi. Samotný Olson pre agentúru AFP potvrdil, že je v poriadku v Spojených štátoch. Ministerstvo obrany USA navyše potvrdilo, že admirál je už viac ako desať rokov vo výslužbe.

„Americký admirál Erik Olson (vysoko dôveryhodný veliteľ špeciálnych operácií) sa narodil v Tacome, Washington, D.C., SAD bol zatknutý v Azovstale, Mariupol,“ uvádza sa v príspevku zo 16. mája 2022, ktorý zdieľalo viac ako 50 používateľov.

Na vrchnej časti priloženého obrázku je červeným kruhom označený starší muž v maskáčoch, ktorého spolu s ďalšími väzňami vedie ozbrojený ruský vojak so znakom „Z“ na veste. Tvár zajatca je čiastočne zakrytá šiltom vojenskej čiapky.

Na spodnej fotografii je portrét admirála Erica Olsona, ktorý viedol veliteľstvo špeciálnych operácií USA od júla 2007 do augusta 2011. Ide o oficiálnu fotografiu ministerstva obrany USA, ktorú nájdete aj na Olsonovej stránke na Wikipédii.

Image
Snímka zavádzajúceho príspevku na Facebooku vytvorená 31. mája 2022

Okrem toho, že sa fotografia s nepravdivým tvrdením šírila na Twitteri a Facebooku v angličtine, zdieľali ju tisíce používateľov aj v iných jazykoch vrátane nemčiny, bulharčiny a češtiny.

V slovenčine sa tiež správa s nepravivým tvrdením šírila prostredníctvom kanálu „ZEM&VEK“ na Telegrame, ktorý opakovane zdieľa nepravdivé správy a prokremeľskú propagandu.

Mesto Mariupol, ktoré sa nachádza na juhovýchode Ukrajiny medzi Ruskom okupovaným Krymom a proruskými separatistickými regiónmi na východe, bolo dejiskom najkrvavejších bojov od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022.

Dňa 19. mája Rusko oznámilo, že v obliehaných oceliarňach Azovstaľ sa vzdalo celkovo 1 900 ukrajinských vojakov.

Fotografia z nepravdivého príspevku na Facebooku vznika o mesiac skôr v Luhansku, nie v Mariupole

Pomocou spätného vyhľadávania obrázkov sa agentúre AFP podarilo dohľadať pôvodnú fotografiu. Fotografia bola prvýkrát zverejnená na stránke ruskej štátnej tlačovej agentúry Sputnik už 14. apríla 2022, viac ako mesiac pred zajatím ukrajinských bojovníkov v Mariupole. V popise fotografie sa uvádza: „Ukrajinskí vojnoví zajatci sa zúčastňujú na podujatí na pamiatku tých, ktorí zahynuli v Luhanskej ľudovej republike ako dôsledok ostreľovania v roku 2014.“

Image
Snímka stránky Sputnik vytvorená 25. mája 2022

Fotografiu zverejnila aj ruská tlačová agentúra RIA Novosti v článku zo 14. apríla s názvom „‚Nezabudneme, neodpustíme!' LLR si uctila obete ukrajinskej agresie”. V popise fotografie ďalej stojí: „Na akciu boli privezení aj ukrajinskí vojnoví zajatci z Národnej gardy”. LLR je skratka pre Luhanskú ľudovú republiku.

Image
Snímka stránky RIA Novosti vytvorená 25. mája 2022

Luhanská oblasť je od Mariupolu vzdialená takmer 300 kilometrov.

Sputnik aj RIA uvádzajú ako autora fotografie Alexeja Majševa. Ani jedna z agentúr v nadpise nespomína admirála Erica Olsona ani žiadneho iného amerického či zahraničného bojovníka.

Eric Olson zajatie poprel

Eric Thor Olson je vysoko vyznamenaný admirál amerického námorníctva vo výslužbe, ktorý pôsobil ako ôsmy veliteľ Veliteľstva špeciálnych operácií USA (USSOCOM). Bol členom elitnej jednotky Navy SEALs a zúčastnil sa napríklad bitky o Mogadišo v roku 1993.

Podľa amerického ministerstva obrany odišiel Olson do dôchodku v auguste 2011 po 38 rokoch služby v námorníctve.

V súčasnosti je členom predstavenstva satelitnej komunikačnej spoločnosti Iridium, pôsobí v poradnom výbore združenia Spirit of America a prednáša o medzinárodných vzťahoch na Kolumbijskej univerzite.

Agentúra AFP sa s Olsonom spojila prostredníctvom platformy LinkedIn. Admirál nám 24. mája prostredníctvom tejto siete osobne potvrdil, že nebol zajatý ruskými silami.

„Myslel som, že to už bolo dôkladne vyvrátené. Teraz, keď ste dostali túto správu, si môžete byť istí, že buď ma Rusi na Ukrajine nezajali, alebo má moja ruská väzenská cela pekelne dobrý mobilný signál,“ napísal pobavene. „S radosťou potvrdzujem, že správna odpoveď je tá prvá.“

„Prosím, prijmite túto správu ako dôkaz, že nie som v ruskom zajatí,“ dodal.

Od vypuknutia vojny na Ukrajine agentúra AFP už vyvrátila množstvo dezinformácií súvisiacich s týmto konfliktom. Celý zoznam našich článkov na túto tému v slovenčine nájdete tu a celý zoznam v angličtine tu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás