
Artem Bonov, muž s nacistickými tetovaniami, nie je zástupcom náčelníka kyjevskej polície
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 11. apríla 2022 o 14:45
- Článok prečítate za 13 min
- Autor: Maja CZARNECKA, Marion DAUTRY, AFP Belehrad, AFP Poľsko
- Článok preložil/-a Soňa BRAUNOVÁ
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
"TOTO ZVIERA JE ARTEM BONOV. JE ZÁSTUPCOM POLICAJNEHO KAPITANA UKRAJINY, KIJEVA 3. MILIÓNMI OBIVATEĽOU.PROSIM , POVIETE MI, AKO MÔŽE TAKE ZVIERA, S TAKIMITO IDEOLOGICKÝMI NÁZORMI ,ŠÉFOM POLÍCIE HLAVNÉHO MESTA!? ČO TO MÁ ZA VLÁDU KRAJINA , KTORÁ DOVOĽUJE , ABY TIETO VŠI BOLI POLICAJTAMI." píše sa v príspevku na Facebooku z 24. marca 2022, ktorý bol odvtedy zdieľaný vyše 2000-krát (zachovávame pôvodné znenie príspevku aj s gramatickými chybami, pozn. red).

Na fotkách v príspevku vidíme holohlaveho muža, ktorý má na tele tetovania s motívom hákového kríža, ale aj iných nacistických symbolov. Vidíme aj fotografiu vyhotovenú v supermarkete, kde je zachytený v saku uniformy s nacistickými emblémami. Súčasťou príspevku je aj fotografia skupiny ľudí, ktorí majú dvihnuté pravice v nacistickom geste.
Ďalší obrázok - koláž toho istého muža bez trička s viditeľnými nacistickými tetovaniami držiaceho zbraň a jeho fotografia v uniforme s nápisom "Militsiya" - bol zdieľaný v ďalších príspevkoch spolu s tvrdením, že zobrazujú zástupcu náčelníka kyjevskej polície, ako napríklad tu a tu.
V Poľsku kolovali príspevky, podľa ktorých mal tento muž prísť do krajiny ako utečenec a v súčasnosti má byť chránený novým zákonom zakazujúcim vyhostenie ukrajinských utečencov aj v prípade, že sa voči domácim obyvateľom dopustia zločinu. AFP túto dezinformáciu vyvrátila tu.
Muž bol identifikovaný ako Artem Bonov. Nie je zástupca náčelníka kyjevskej polície ani náčelník polície, ako sa tvrdí aj v iných jazykoch, overila agentúra AFP.
K rovnakému záveru, že Bonov nie je náčelníkom ani zástupcom náčelníka kyjevskej polície, dospeli aj ďalšie organizácie zaoberajúce sa overovaním faktov, napríklad Ellinika Hoaxes v Grécku a Istinomer v Srbsku.
Spätným vyhľadávaním obrázkov sme fotografiu z príspevku na Facebooku našli aj v iných príspevkoch na sociálnych sieťach, ktoré identifikujú vyobrazeného muža ako Artema Bonova. Ďalšie príspevky, ktoré skúmalo AFP a v ktorých bol rovnaký muž identifikovaný ako Artem Bonov sa objavili napríklad v poľštine, ale aj na twitterovom účte ruského veľvyslanectva vo Francúzsku. Že ide o rovnakú osobu môžeme usúdiť na základe toho, že muž má v príspevkoch totožné šperky a tetovanie.
Oslovili sme Michaela Colborna, novinára portálu Bellingcat, výskumníka a autora knihy From the Fire of War: The Ukrainian Azov Movement and the Global Far Right (v preklade - Z ohniska vojny: Ukrajinské hnutie Azov a globálna krajná pravica, pozn. red), aby nám poskytol informácie o Artemovi Bonovovi. "Tvár aj tetovania poznám z tej časti ukrajinského Telegramu, kde sa zgrupujú tvrdí neonacisti," povedal agentúre AFP Cinjenice v e-maile 25. marca 2022.
Poukázal na video zverejnené na Youtube 15. apríla 2020 s názvom "Artem Bonov v zakázanej zóne". Zdá sa, že fotografie zdieľané v príspevkoch na Facebooku, ako napríklad tento alebo tento, sú snímkom z tohto videa.

Bonov nie je náčelník ani zástupca náčelníka kyjevskej polície
Agentúra AFP kontaktovala ukrajinské ministerstvo vnútra v súvislosti s tvrdením, že Bonov by mal byť náčelník, alebo zástupca náčelníka kyjevskej polície, ako sa uvádza na sociálnych sieťach. Hovorca ministerstva poukázal dňa 23. marca 2022 na webovú stránku polície Kyjevskej oblasti, na ktorej je uvedený súčasný náčelník (Andrej Anatoljevič Nebitov) a štyria jeho zástupcovia, z ktorých ani jeden nie je Artem Bonov.
V rámci agentúry AFP sme prešli uložené archívy tejto webovej stránky, ktoré sú k dispozícii v časovom rozmedzí od 27. novembra 2019 do 10. októbra 2021 (tj. obdobia, počas ktorého bolo vedenie polície rovnaké ako to súčasné). Bonov nikde nefiguruje ani ako náčelník, ani ako zástupca náčelníka.
V galérii nižšie je vidno súčasné vedenie polície v Kyjevskej oblasti (náčelník a jeho zástupcovia).

Pozreli sme si aj kanál na platforme Youtube a stránku regionálnej polície na Facebooku, ale Bonov sa neobjavil ani v jednom z nich.
Bonov sa neobjavuje ani v žiadnej vedúcej pozícii uvedenej na webovej stránke mestkej polície Kyjeva v období od roku 2019 do 28. októbra 2021 (kedy bol tím rovnaký ako ten súčasný). Neobjavuje sa ani vo videách zverejnených na kanáli mestskej polície na Youtube alebo na jej stránke na Facebooku.
Na nasledujúcich fotografiách je vedenie mestskej polície Kyjeva, ako bolo prezentované na webovej stránke 29. marca 2022.

Ani na webovej stránke národnej polície nie je Bonov uvedený pri žiadnej vedúcej pozícii.
"Pokiaľ viem, nikdy nebol zástupcom náčelníka kyjevskej polície ani v žiadnej podobnej funkcii," uviedol Colborne pre agentúru AFP.
Na ďalšej fotografii, ktorá sa šírila online aj vo viacerých slovenských príspevkov na Facebooku, napríklad tu a tu vidíme Bonova v oblečení, ktoré pripomína policajnú uniformu. Spätné vyhľadávanie tejto fotografie pomocou vyhľadávača TinEye ukazuje, že fotografia začala cirkulovať už v roku 2015. Aktuálne verzie príspevkov však nie sú dostupné.

V tomto prípade ide o starú uniformu. Vidno to podľa toho, že na chrbte je stále viditeľný nápis "militsiya". Takéto uniformy sa používali do novembra 2015, kedy bola zriadená ukrajinská polícia, ktorá nahradila milíciu zdedenú z čias ZSSR a uniformy boli nahradené novými.
Okolnosti, za ktorých bola táto fotografia zhotovená, zostávajú nejasné. Nie je teda možné na jej základe určiť, či bol Bonov v dobe platnosti starých uniforiem príslušníkom bezpečnostných zložiek.
Ďalšia fotografia použitá v jednom z príspevkov zobrazuje Bonova v tmavomodrom saku zdobenom viacerými nacistickými emblémami; napríklad na hrudi nášivkou Luftwaffe a nacistickým železným krížo. Zdobenie na golieri pripomína výložky Luftwaffe pre funkciu "poručík v zdravotníckom zbore".
Na základe tejto fotografie sme vykonali tiež reverzné vyhľadávanie obrázkov a našli sme video na platforme Youtube z rovnakého prostredia a s Bonovom v rovnakom oblečení, z ktorého sme usúdili, že ide o originál, z ktorého bola prevzatá snímka použitá v príspevku na Facebooku.
Hoci sako pripomína uniformu ozbrojených síl, nie je to uniforma používaná ukrajinskou políciou, ktorá má iné gombíky, náprsné vrecká a oveľa širší golier.
Najstaršia zmienka o Bonovovi, ktorú našla agentúra AFP, pochádza z roku 2014. Odborník na krajnú pravicu na Ukrajine Anton Šechovcov zverejnil na svojom facebookovom účte fotografiu Bonova, ako spolu s ďalšími mladými mužmi dvíha pravicu v nacistickom pozdrave. Na stene za nimi je nápis kyjevskej polície. V popisku bolo uvedené, že fotografia bola vyhotovená v jednej z policajných miestností v Kyjeve.
"Po vymenovaní neonacistu Vadyma Trojana za šéfa kyjevskej regionálnej polície by ma neprekvapilo, keby títo chlapci boli novozamestnaní strážcovia zákona," píše sa v príspevku s dodatkom, že fotografia bola v skutočnosti "s najväčšou pravdepodobnosťou vyhotovená v júli 2014, t. j. pred Trojanovým menovaním".
Fotografia vyvolala vlnu pobúrenia. V médiách sme našli správy, ako napríklad túto uverejnenú 1. decembra 2014, v ktorej sa uvádza: "Regionálne oddelenie ministerstva vnútra uvádza, že osoby na škandalóznych fotografiách a videách nie sú príslušníkmi polície."
"Polícia predpokladá, že škandalózne video bolo natočené v čase, keď mnohí občania chceli pracovať v bezpečnostných zložkách a boli na pohovore a preskúšaní v policajnej budove. Podľa ministerstva vnútra je na videu zachytená skupina mladých ľudí, ktorí sprevádzali tých, ktorí sa chceli stať policajtmi a prišli sa len zabaviť do budovy kyjevskej oblastnej polície," uvádza sa v článku.
Pri vyhľadávaní zmienok o Bonovovi v ukrajinčine sme zistili, že už v roku 2015 sa na webových stránkach a blogoch popri fotografii potetovaného muža objavujú tvrdenia, že bol vymenovaný za "zástupcu náčelníka kyjevskej polície". Vyhľadávanie frázy "menovanie zástupcu náčelníka kyjevskej polície" v ukrajinčine uverejnené pred koncom roka 2014 ukazuje, že tá istá fotografia bola použitá na nepravdivé tvrdenie, že ide o "Vadima Trojana".
Mužom na tejto fotografii však nie je Artem Bonov, ktorého tetovania vyzerajú inak.
Ukrajinská webová stránka na overovanie faktov Stop Fake preskúmala fotografiu v roku 2020 a zistila, že mužom je Alexej Maksimov, obyvateľ Petrohradu. V ruských médiách, ktoré informovali o vykonaní domovej prehliadky jeho bytu v roku 2015 (tu a tu), je opísaný ako "Alexej Maksimov, prezývaný Muha, vedúci takzvaného 'Fondu na pomoc pravicovým politickým väzňom'".
Príspevky na sociálnych sieťach z rokov 2014 a 2015 (ako napríklad tento z článku od Ellinika Hoaxes), ktoré sa týkajú fotografie a týchto tvrdení, naznačujú, že tvrdenie mohlo byť zo strany používateľov žartom či satirickou kritikou (skutočného) vymenovania bývalého vodcu Azova Vadima Trojana za šéfa Hlavného riaditeľstva ministerstva vnútra (polície) v Kyjevskej oblasti v roku 2014. Po reforme polície bol vymenovaný za šéfa Hlavného riaditeľstva národnej polície v Kyjevskej oblasti a v roku 2019 za zástupcu šéfa národnej polície, uviedli ukrajinské médiá.
V príspevku, ktorý našiel portál Ellinika Hoaxes, sa spomína Bonovov profil na ruskej sociálnej sieti VKontakte. Účet je v súčasnosti pozastavený, avšak archívy naznačujú, že zrejme patril Bonovovi a že o "vtipe" zrejme vedel alebo sa s Maksimovom sám poznal. V novembri 2014 totiž na tomto účte zverejnil rovnakú fotografiu holohlavého muža bez trička s popisom: "legendárny Muha".
Podľa nám dostupných informácií sa nepotvrdilo tvrdenie, že Bonov niekedy pôsobil ako zástupca riaditeľa kyjevskej polície. S výnimkou jedinej fotografie v zastaranej uniforme, aká sa od novembra 2015 nepoužíva, sme nenašli žiadne indície, že by Bonov vôbec niekedy pracoval v rámci ukrajinského ministerstva vnútra.
Bonov, Azov a ruskí nacisti
Hoci niektoré neoverené zdroje uvádzajú, že Bonov bol v roku 2014 súčasťou práporu Azov, o jeho pôsobení je k dispozícii veľmi málo informácií. V starých archívoch jeho stránky na VKontakte sa nachádzajú zmienky ako o Azove, tak aj o tzv. Mizantropickej divízii, neonacistickej skupine, ktorá sa na Ukrajine objavila v roku 2014, keď sa rôzni krajne pravicoví aktivisti pridali k proeurópskym demonštrantom protestujúcim na kyjevskom Majdane proti represiám vtedajšieho ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.
Krátko po tejto prozápadnej revolúcii v Kyjeve vtrhlo Rusko na Krym a tento prevažne rusky-hovoriaci polostrov anektovalo. Anexia Krymu nebola uznaná medzinárodným spoločenstvom.
Rusko tiež podnietilo vznik proruských separatistických hnutí v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Od roku 2014 vedie ukrajinská armáda proti týmto samozvaným nezávislým republikám vojnu, ktorá si vyžiadala viac ako 14 000 mŕtvych na oboch stranách vrátane civilistov.
Na jar 2014 sa podarilo aj vďaka ultranacionalistickej polovojenskej skupine Azov oslobodiť Mariupol, v období, kedy bolo toto strategické mesto na Donbase v rukách proruských separatistov.
"V septembri 2014 boli podpísané prvé minské dohody, ktoré stanovujú zastavenie bojov, ale aj integráciu polovojenských štruktúr do regulérnych ozbrojených síl, a to tak ukrajinských, ako aj separatistických. Ide o záruku, ktorú štáty ponúkajú v tom zmysle, že tie jednotky, ktoré by mohli predstavovať hrozbu alebo brániť deeskalácii, budú podriadené rozkazom. Väčšina týchto skupín, ako napríklad prápor Azov, sa pripojila k Národnej garde Ukrajiny a stala sa plukom, ktorý je priamo podriadený ministrovi vnútra," vysvetlil 11. marca pre agentúru AFP Adrien Nonjon, výskumník spoločnosti Inalco, odborník na Ukrajinu a postsovietsku krajnú pravicu.
O Bonovi toho veľa nevieme. "Hovorí sa o ňom, že je Ukrajinec, ale na internete zykne komunikovať výlučne v ruštine - čo nie je nevyhnutne nezvyčajné pre jednotlivca radiaceho sa k ukrajinskej krajnej pravici - ale skutočnosť, že sa na internete tvrdí, že je zo Ľvova, pôsobí zvláštne, pretože len málo ľudí zo Ľvova, najmä nacionalisticky zmýšľajúcich ľudí, by komunikovalo takmer výlučne v ruštine," všimol si Michael Colborne z Bellingcat.
Podľa odborníkov jeho prízvuk na videu zverejnenom na Youtube neznie ako prízvuk zo Ľvova, ale "ako prízvuk, aký sa naučil rusky hovoriaci človek". Podľa informácií v tomto článku sa mal narodiť v Rusku.
Bonov nie je na ruskej ultra-pravicovej scéne neznámy. Na videu, ktoré zverejnil na svojom YouTube kanáli 5. marca 2022, ho vidno s ľuďmi, ktorých Colborne označil za členov prápora Azov a rovnako aj ruských neonacistických žoldnierov.
"Prvý muž, ktorý na videu rozpráva, je Nikita Makejev, ktorý v roku 2019 získal ukrajinské občianstvo a slúžil v prápore Azov. Muž, ktorý leží na posteli, je Artem Krasnolutskij, ruský neonacista, ktorý údajne slúžil u Vagnerovcov. A vo dverách je, samozrejme, Bonov," opísal Michael Colborne.
Vagnerovci sú ruská žoldnierska paramilitárna organizácia s nejasnou štruktúrou, na čele ktorej údajne stojí blízky spojenec prezidenta Putina.
Ruská propaganda proti "fašizmu" na Ukrajine
24. februára 2022 ruský prezident Vladimir Putin oznámil "špeciálnu vojenskú operáciu" na Ukrajine, ktorej cieľom je brániť separatistov na východe krajiny a "demilitarizovať a denacifikovať" svojho prozápadného suseda. Na zdôvodnenie invázie Moskva šíri tvrdenia o tom, že Ukrajinu ovládli neonacisti.
Proruská propaganda mieša skutočné a falošné zábery, ako je táto upravená fotografia ukrajinského prezidenta Zelenského s futbalovým dresom so svastikou, a zveličuje a zjednodušuje historické udalosti.
V tomto kontexte "vidím [Bonova] takmer ako karikatúru neonacistu, a teda niekoho, kto je, bohužiaľ, v tejto chvíli pre ruskú propagandu 'dokonalý'," uviedol Michael Colborne.
Agentúra AFP vo francúzštine vysvetlila, ako Moskva zneužila niektoré obdobia ukrajinskej histórie, napríklad dočasnú spoluprácu časti ukrajinských nacionalistov s Hitlerovým režimom počas druhej svetovej vojny. Ruské veľvyslanectvo v Juhoafrickej republike na Twitteri tvrdilo, že "Rusko, podobne ako pred 80 rokmi, bojuje proti nacizmu na Ukrajine".
Ostatné momenty ukrajinskej histórie, ktoré nezapadajú do tohto naratívu, sú ignorované. "Veľká časť ukrajinských vojakov bojovala proti nacistom po boku Červenej armády, čo sa dnes nespomína," poznamenáva Alexandra Goujonová, lektorka politológie na Burgundskej univerzite a autorka knihy "Ukraine: From Independence to War" (v slovenčine: "Ukrajina: "Od nezávislosti k vojne").
V roku 2017 izraelský veľvyslanec na Ukrajine potvrdil, že viac ako 2500 Ukrajincov bolo vyhlásených za Spravodlivých medzi národmi, čo je titul udeľovaný nežidom, ktorí počas druhej svetovej vojny zachránili Židov pred vyhladením.
Naratív o "nacifikovanej Ukrajine" sa posilnil po Oranžovej revolúcii v roku 2004 a Euromajdane, ktorý mal za následok zosadenie proruského prezidenta Viktora Janukovyča. Pri oboch udalostiach sa namiesto spojencov Moskvy dostali do úradu proeurópski lídri.
Proruské kanály prehliadajú očividné prepojenia medzi ukrajinskou a ruskou krajnou pravicou, ako je vidieť aj v prípade Bonova. Ruská propaganda rovnako ignoruje prítomnosť neonacistov medzi ruskými vojakmi, ktorí od roku 2014 bojujú proti ukrajinskému štátu na Donbase, aj bielych supremacistov z Ruského imperiálneho hnutia, ako zdokumentovala agentúra AFP.

Nacionalistická krajná pravica sa po svojom angažovaní v čase Majdanu a zapojení do bojov na Donbase a na Kryme opät zviditeľnila, ale nepodarilo sa jej získať politické zastúpenie.
Po volebnom úspechu v roku 2012 nasledoval prepad a dnes má krajne pravicová strana Svoboda v parlamente len jedno kreslo. Ani v posledných troch prezidentských voľbách sa jej kandidátom nepodarilo získať viac ako 2 % hlasov. Národný zbor, politická odnož práporu Azov, kandidoval v parlamentných voľbách 2019 spolu so stranou Svoboda a nezískal žiadne kreslo.
"Hoci je pravda, že krajne pravicové skupiny sú vo verejnom priestore viditeľné, a to najmä preto, že organizujú demonštrácie, ktoré nie sú zakázané, existencia krajnej pravice v štátnych inštitúciách je z celoštátneho hľadiska veľmi obmedzená," uviedla Alexandra Goujonová pre agentúru AFP.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás